Řád Maltézských rytířů. Z Palestiny na Via Condotti

Řád Maltézských rytířů. Z Palestiny na Via Condotti https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58276/bmid_rad-maltezskych-rytiru-z-palestiny--c3t-58276.jpg 5 10 2

Původní dílo českého autora, člena Řádu maltézských rytířů, popisuje tři nejdramatičtější epizody z dějin tohoto nejstaršího rytířského řádu. Poté, co Řád musel odejít z Palestiny, kde byl založen v dobách prvních křížových výprav, usídlil se nejprve na Kypru a potom na ostrově Rhodu. V době svého největšího rozmachu, v 16. století, museli rytíři v čele s velmistrem Valettou po dvakráte bránit toto své území proti mohutné turecké invazi. Řád stál tehdy vlastně na hranicích křesťanského světa osamocen v boji proti mohutnému přívalu militantního islámu. Z Rhodu byli rytíři nakonec nuceni se ctí ustoupit. Od císaře Karla V. dostali lénem ostrov Maltu. Zde je čekala třetí dějinná zkouška. Velmistr la Velette učinil z Malty nedobytnou pevnost a proti turkům ji v heroickém zápase ubránil.... celý text

Igor1311
19.02.2021 5 z 5

O Maltézskych rytierov som zavadil /ale len ľahko/ už dávno ale po prečítaní Kovaříkovej knihy Války pro víru, kde v jednej kapitole píše o obrane či dobývaní Malty som sa rozhodol si o tom prečítať čosi viac. Voľba padla a Kovaříkovho menovca a výsledok je rovnaký. Úplne vynikajúco opísané dobývanie malého ostrova, kde hrob našlo tisíce a tísíce Osmanov. Odhodlanie a obetovanie obrancov na čele s veľmajstrom rádu la Valletom bolo neuveriteľné. Aké to pre Osmanov muselo byť ponižujúce, keď len hŕstka dokázala vzdorovať masám.

elcapitano
18.11.2015 5 z 5

Historická naučná literatura - v nejlepší formě - plná detailních informací, které jsou podané velmi čtivou formou.
Je moc dobré si to přečíst před výletem na Maltu, která je s historií Řádu srostlá.
Popis Velkého obléhání je opravdový hrdinský epos.
A ještě jsem zase o něco chytřejší a ani to nebolelo :)