Půlnoční slunce

Půlnoční slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276518/bmid_pulnocni-slunce-wOc-276518.jpg 4 1284 279

Krev na sněhu série

< 2. díl

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí, které jejich životy svazuje přísnými pravidly. Desetiletý Knut a jeho krásná, čerstvě ovdovělá matka Lea, zastávající funkci kostelníka a zvoníka, nedostudovaný teolog Mattis a šamanka Anita. Záhadný cizinec Ulf, který tvrdí, že sem přijel z Osla na lov bělokurů, ale na lovce vůbec nevypadá, dokonce ani nemá pořádnou pušku. Nechce se mu ovšem nikomu prozrazovat, že jedinou kořistí, na kterou se tu bude pořádat hon, je on sám. Těžko totiž odhadnout, na čí straně budou místní stát a zda mu pomohou lovce setřást.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Kniha Zlín

Mere blod , 2015

mila2411
mila2411
10.01.2024 4 z 5

Druhý díl, který vlastně druhý díl tak nějak vůbec není. Příběh o dalším zabijákovi vyvrženém někde na severu Norska. Je to opět Nesboevsky čtivé, napínavé, romantiky na autora snad až trošku MOC. Jako jednohudba na 2 večery fajn...

Vjeerus
Vjeerus
28.12.2023 2 z 5

Tak tady jsem se hodně potrápila a to jsem šla do knihy s tím, že to bude jednohubka na závěr roku. Nejen, že jsem v knize spíš než detektivku a krimi našla romantický příběh, ale zároveň to bylo celé takové nijaké, rozvleklé a než se něco stalo, trvalo to věčnost. A to je docela k nevíře tohle tvrdit u knihy s 200 stranami.
Upřímně jsem čekala, že se dozvím aspoň náznak toho, co je tedy opravdový konec prvního dílu, ale vlastně jsme dostali jen takové volné pokračování o hrdinovi, co tuhle informaci nemá. Sám o sobě byl Ulf vcelku zajímavá postava s velmi skličující minulostí a líbila se mi jeho touha žít.
Stále nějak nevím, zda se mi romantický závěr knihy líbil, nebo ne. Nějak mi k těm severským příběhům od Nesba nesedí, ale tím se vlastně stává takovým osvěžením na poli špíny a bahna, co autor umí vytvořit.
Co mě na knize ale asi nejvíc bavilo, tak to prostředí, kdy se hlavní hrdina dostane do dost specifické náboženské vesničky a hledá mezi obyvateli nějakou cestu, jak se aspoň na chvilku zastavit a dát život do pořádku. Top postavou pro mě byl Mattis, velmi nevyzpytatelný, ale čestný člověk.

Dada077
Dada077
01.10.2023 5 z 5

" Hovorí sa, že severné Nórsko je krásne. Čo ja viem? Nevravia to ľudia často o nehostinných miestach? Človek, ktorý sa snaží dokázať, že je drsniak, má na viac, vie oceniť kvalitu, tak ako sa ľudia vystatujú nepochopiteľnou hudbou, alebo nečitateľnou literatúrou."
"Máte svoj vymeraný čas, zhoríte po filter a nadíde neúprosný koniec. Práve v tom je celý zmysel - zhorieť až po filter, nezhasnúť skôr."
"Slušne arogantné nazývať všetkých bohov, ktorých ste si sami vymysleli, pohanskými. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa. Typický príkaz ktoréhokoľvek diktátora. Vtipné, že kresťania si to nevšimli, neodhalili systém, čo sa sám obnovuje, napĺňa, dokazuje vlastné tvrdenia na základe vlastných tvrdení a stará sa o to, aby dvetisíc rokov staré povery platili dodnes."

Metuje
Metuje
22.07.2023 3 z 5

Nesbøidně čtivý děj, nicméně na můj vkus až příliš romantický a i na kvalitě příběhu je vidět, že autorovi více sluší temnější a ostřejší témata. Těším se, až se zase vrátím do staré dobré HH série.

DomYell
DomYell
06.04.2023 5 z 5

Tohle se mi libilo..mam rad chlad, co obepina sever. Kratke, ale na druhou stranu, obcas mene je asi lepsi, nez vice.... jinak scena se sobem.... nejdriv jsem myslel, ze to je cele? Citil jsem se zklaman, ale byl jsem oklaman! Skvela kniha

Timkim
Timkim
07.02.2023 5 z 5

Rozhodně lepší než díl první. Postavy v podstatě kladasove, až na tu promiskuitní mrchu. A scéna se sobem? Sakra, mám bujnou fantazii, málem jsem vrhnul. Bylo to super a bál jsem se, aby to nakonec nedopadlo tragicky. Dobrá jednohubka.

Gabri-88
Gabri-88
18.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Lepší než první díl! Nepřestávám žasnout, jak Jo dokáže dát hrdinovi naději, nafoukne to jako balónek a pak do něj píchne špendlíkem :D aneb pěkně mu vymáchat hubu v blátě.. no pro tentokrát s dobrým koncem, což mě překvapuje!
Ulf byl super postava, Knut taky boží - budeš se smažit v pekle... jojo:)) a Mattis byl bezvadně napsanej. Soba mi bylo sakra líto,ale pak jsem pochopila, že ho prostě Jo musel obětovat, aby splnil svůj další účel :D parádička. Dala bych si další, prosím

janina66
janina66
28.11.2022 4 z 5

Taková příjemná oddychová krimipovídka.
Nemohu se rozhodnout, zda se mi více líbila 1 nebo 2. Každá má své pro i proti.

Hakate
Hakate
27.11.2022 4 z 5

Druhý díl, této zvláštní krimi povídky.
V něčem lepší než 1. díl, v něčem se mi naopak 1. díl líbil více.
Nicméně nestejně tak, jako u první dílu nevím, úplně jak knihu hodnotit. Nejde srovnávat s jinými díly Nesba.
Konec pěkný. Tyto díla jsou velmi povedené, leč poněkud zvláštní. Nesbo však opět dokazuje, že je to opravdu autor s velkým A.

derminator
derminator
13.11.2022 3 z 5

Sice slabší než první díl, ale knihy od Nesba jsou vždy velmi čtivé! Kniha se mi líbila, má dobrý konec. Hodnotím 65%.

TynaBehuncikova
TynaBehuncikova
08.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Druhý díl se mi líbil více než první. Hlavní hrdina byl sympatičtější a více pochopitelný. A hlavně - SPOILER - to dopadlo dobře. To mi u prvního dílu chybělo. Jinak to bylo napínavé, dobře se to četlo, pár hezkých zvratů.
Dle komentářů některých to bylo moc křesťanské, no mně to první půlku knihy připadalo spíš jako sranda ("Budeš se smažit v pekle!") a pak už mi to vůbec nepřišlo tak šílené. Po dočtení knihy mám takový krásně hřejivý pocit, že to dopadlo přesně, jak mělo. A postava Knuta je prostě boží :D

AndelkaZoubek
AndelkaZoubek
05.10.2022 2 z 5

Příběh mě nijak nepohltil, k hlavnímu hrdinovi jsem necítila větší sympatie. První díl byl výrazně lepší, chytlavější. Asi záleží, jak komu sedne zvolená tématika, pro mě kombinace náboženství spolu s prodejem drog atd. nebylo to pravé. Kladně hodnotím konec knihy.

Dietwithstyle
Dietwithstyle
11.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Tohle byl úplně jiný typ thrilleru, než jsem čekala, ale vůbec mi to nevadilo. Dozvěděla jsem se nové věci o Norsku a ocenila jsem, že narozdíl od prvního dílu to s hlavním hrdinou neskončí tragicky. O trochu méně poutavé než první kniha, ale tři hvězdičky si zaslouží.

milary
milary
22.07.2022 5 z 5

Žádný tupý thriller, kterých se směsná do tuctu dvacet...
Tahle kriminálka o útěku před pomstou i sebou samým je napsaná stejně napínavě jako poeticky, malá lestariánská komunita kdesi v severním Norsku vyzařuje stejnou drsnost jako nehostinná krajina kolem, nároky a rivalita se ohánějí "pravou" vírou, ale tak jak to většinou bývá, "pravidla" určují ti nejsilnější.
Stejně jako v prvním víceméně samostatném příběhu tu neexistují jiné než zajímavé postavy a jiné než dobré dialogy.
A - možná víc než v první části - je tu možné se občas nad něčím zamyslet, a zdaleka ne jen nad tím, jestli je vrah zahradník... :)

Četl Václav Neužil. Výborně.

Pítrs85
Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Ale jo, i drsňák Nesbø má právo napsat si knížku, která je... zkrátka pravý opak příběhů o HH, tedy pohodová, svým způsobem prosvětlená, knížka, co si jen tak plave po povrchu a hlavně knížka co má (opravdu má) happy-end jak vystřiženej, pořád jsem čekal, kdy se zas něco pokazí, ale ono ne, Jo to tentokrát uzavřel vyloženě sluníčkově. Což mi nakonec sedlo o mnoho lépe, než kdyby měl být v závěru zas nějaký dramatický twist. Odpočinkové čtení pro všechny, kdo u knížky nechtějí nijak zvlášť přemýšlet a jen se bavit. A to je přesně tento případ.

jan7760
jan7760
08.04.2022 3 z 5

Na mňa veľmi málo akcie a napätia. Zaujal ma opis života v odľahlej časti sveta, vykreslenie postáv. Síce som iba Nesbov začiatočník, ale očakával som trochu viac. Možno som na neho ešte nedorástol...

TomHr
TomHr
26.10.2021 5 z 5

Tentokrát se ocitáme v trochu jiných kulisách, než na jaké jsme u Nesba zvyklí. Ale i daleko na severu autor bravurně splétá osudy antihrdiny – zabijáka, který vlastně zabijákem tak úplně není. Nechybí napínavé okamžiky a nečekaná pointa, milostný vztah na nečekaném místě, to vše v přízračné krajině a ve zvláštní atmosféře bílých nocí.

asam
asam
28.08.2021 5 z 5

Tak toto bylo o mnoho lepší /oproti I. dílu této série Krev na sněhu/.
Napínavé, dobře prokreslené postavy - opět Nesbø jak ho známe.
Doporučuji.

helusa2
helusa2
09.08.2021 5 z 5

Podruhé jsem si tuto jednohubku dala “skz uši” - a stejně jako Krev na sněhu se mi tentokrát líbila víc než napoprvé. Úžasné! Sobí býk zůstane navždy v mé paměti jako hrdina :-D A závěr mě snad až dojal k slzám :-)

F22Falcon
F22Falcon
29.07.2021 4 z 5

Musím uznat, že tato minisérie byla velmi příjemná změna od klasických "bichlí". Příjemné čtení, svižný děj, zajímavá změna prostředí.