Půlnoční slunce

Půlnoční slunce

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí, které jejich životy svazuje přísnými pravidly. Desetiletý Knut a jeho krásná, čerstvě ovdovělá matka Lea, zastávající funkci kostelníka a zvoníka... celý text

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí, které jejich životy svazuje přísnými pravidly. Desetiletý Knut a jeho krásná, čerstvě ovdovělá matka Lea, zastávající funkci kostelníka a zvoníka, nedostudovaný teolog Mattis a šamanka Anita. Záhadný cizinec Ulf, který tvrdí, že sem přijel z Osla na lov bělokurů, ale na lovce vůbec nevypadá, dokonce ani nemá pořádnou pušku. Nechce se mu ovšem nikomu prozrazovat, že jedinou kořistí, na kterou se tu bude pořádat hon, je on sám. Těžko totiž odhadnout, na čí straně budou místní stát a zda mu pomohou lovce setřást. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/27_/276518/pulnocni-slunce-wOc-276518.jpg 3.9543
Série:

Krev na sněhu (2.)

Originální název:

Mere blod (2015)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky, Humor
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (143)

Přidat komentář
Aymira
předevčírem

Původně jsem došla k přesvědčení, že Půlnoční slunce je pokračováním Krve na sněhu, i když jména hlavních postav mi do toho nějak nezapadala. Že jde o zcela jiný nesouvisející příběh, jsem poznala až později. Myslím, že tento se mi líbil trochu víc. Připadal mi poetičtější a především jeho poslední čtvrtina se velmi hezky četla, nechyběla jí poetičnost a Nesbo zde prokázal opět svůj důvtip. Nakonec nešlo ani tak o detektivku, jako o povedenou sympatickou romanci.

spider.rio
13. června

Druha kniha též pěkné odechové čteni na noc a už se těším na další knihy od Jo Nesbo..

Iva B.
07. června

O chlup lepší než předchozí díl, ale Harry Hole to prostě není, co si budeme povídat...

heavy66
03. června

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným!
Tak třeba v Česku - mladý, svobodný manažer přijede na prázdniny například na Šumavu, v místním konzumu se seznámí s jen o pár let starší rozvedenou prodavačkou s jedním či dvěma závazky, která mu zachrání život, protože mu ukáže, které druhy místních hub jsou jedlé. Chodí spolu do hospody a nejpozději do dvou dnů se sblíží, ale dovolená rychle uteče, a manažer se vrací zpět do víru byznysu. Celý podzim na ni myslí, a na Vánoce se vrací, na běžkách přijíždí k její chaloupce s kupou dárků, s úmyslem zůstat v lůně přírody navždy......
V Norsku je to celé o hodně složitější!

ivulka15
26. května

Nesbo prostě umí. A líbí se mi jeho hrdinové záporáci- sympaťáci.

laker4life
18. května

Trochu slabší odvar. Nesbo umí líp!
Holeovky jsou mnohem lepší čtivo. Proč takhle Nesbo nepíše i ostatní knížky? Ještě Lovci hlav snesou přísnější měřítko, jinak mě Syn, Krev na sněhu, ani Půlnoční slunce moc nebavily.

davidurban1973
18. května

Docela hezké počtení, oddechovka, Uvěřitelná. Oproti prvnímu dílu lépe napsané, každopádně knihy novější s Harry Holem jsou podle mě stále lepší

Adelajda_4
05. května

No, tyjo! Tak to byla jízda, tento díl byl ještě lepší, než ten první a čtení jsem si opravdu užila. Příběh byl trochu podobný Synovi a líbí se mi, jak Nesbo čtenáře vmanipuluje do toho, že vlastně celou dobu fandí záporákovi, geniální!

antonin0999
03. května

Je to jiný Nesbo než na kterého jsou čtenáři zvyklí. A to je také podle mě důvod, proč má kniha nižší hodnocení (týká se to i zahraničních serverů).Přitom je to rychlý a krásný noir. Čtenář se při čtení plně ponoří do severské krajiny nikoho a dostává se, podobně jako v "Synovi", do role fanouška černé ovce. Milostná zápletka, bez které se Nesbovi knihy neobejdou, tentokrát nepřekáží, jako tomu trochu i bylo u předchozího dílu.

Miliarda
26. dubna

Je to skvělá knížka, o tom žádná, ale oproti sérii o Harrym Holeovi a fenomenální knize Syn Půlnočnímu slunci přece jen něco chybí. Napětí i atmosféra jsou jako tradičně u Nesba na velmi vysoké úrovni, ale trošku v pozadí zůstává samotný příběh, jenž by si zasloužil ještě lehounce dotáhnout. Celkově se však jedná o velmi kvalitní knížku, jež si zaslouží minimálně 80%

JosefW
18. dubna

Po dlouhé době opět setkání s tímto severským autorem. Nuže, kniha pěkně odsýpala a jak se říká, konec dobrý, všechno dobré. Ty čtyři hvězdy budou ideální.

adelinka
18. dubna

Mne sa čítala dobre, ľahko a rýchlo - vybrala som si ju do čitateľskej výzvy. Nemám až tak prečítaného Jo Nesba, ale mne sa čítala dobre. Skrývala tajomstvo - záhadu, napätie a aj romantiku.

Klára90
15. dubna

Úplně ve všem se ztotožňuji s předchozím komentářem od Briv,talže za mě už jen stručně - kniha se mi též velmi líbila a celou dobu jsem trnula,jak to celé dopadne.

Briv
12. dubna

Tak tohle bylo počtení! Úplně mě to dostalo. Byl to moc dobře zpracovaný emotivní psychologický příběh. Ulfovi jsem fandila od začátku a protože Nesbo píše velmi nevyzpytatelně, tak jsem aspoň v koutku duše doufala, že to dobře dopadne. Prozrazovat nic nebudu, ale přiznávám, že knihu pro dospělé s takovýmto koncem jsem četla poprvé. Rozhodně to bylo lepší než první díl. No dostal mě, lišák jeden.
P.S.: Pořád jsem si musela připomínat, že tam mají polární den. Holt je přece jen jiný život i lidé na severu.

Eridor
05. dubna

Trochu som sklamaný z tejto knihy. Po prečítaných predchádzajúcich knihách soim od tohoto autora očakával viac.

Samira
01. dubna

Nesbovi jsou mnohdy u delších knih vyčítány přílišné vsuvky a děje zdánlivě navíc. On však vždy ví proč píše, jak píše. Že umí i formu krátkou, přesto maximálně sdělnou, napínavou, emotivní a hlavně živou, dokazuje již podruhé pomocí série Krev na sněhu. Ač se mi první díl velmi líbil, vnímám ho po přečtení druhého pouze jako představení scény jakkoli dobré.
Druhý potěší, napne a přiblíží jeden téměř beznadějný útěk a především svérázné figury.
Více takových klidně i o kus delších kousků.
Výborné, doporučuji!

Hana62
14. března

Trochu změna, oproti Harrymu, ale vůbec nevadí. Je zvláštní, jak čtenář dokáže držet palce dealeru drog a vymahači dluhů :-)
Knížka se čte dobře, má spád, romantika "neruší". Doporučuji.

Stuart6
13. března

Spoustou knih Jo Nesbø se nese ohromná touha po rodině. Zvláště po synovi. Nevím jestli má Jo rodinu a děti, ale pokud ne, určitě po tom moc touží. Byl by ( nebo je ) určitě dobrý táta.

jendoslav
05. března

Jednoduchý přímočarý příběh o tom, kterak se příliš "měkký" nájemný vrah na útěku zamiluje... Zcela jiný Nesbo, ovšem vypravěčské schopnosti ani v této novele nezapře. Pochybuju, že mi příběh uvízne v hlavě na delší dobu, nicméně jako jednohubka na víkend skvělé.

Hanilelai
03. března

Tato kniha ukazuje,ze autor je schopný napsat pro čtenáře stejné napínavé a ctive dílo, aniž by musel v knize zmiňovat tuny mrtvol a stříkající krev. Nesba jsem si ztozoznila s HH, a proto me mile prekvapila tato utla kniha, jez nepostrada ani romantiku. Zajímavý výběr dějiště i okruh lidí nalezejicich k laestadianskemu hnuti. Hlavnímu hrdinovi se prostě muselo fandit☺

adrianna0305
03. března

Kdo přečetl komplet s Harrym, tak mu tohle přijde asi slabší, ale to jen pan Nesbo ukazuje, že umí psát i romantiku. No mně se tahle severská harlekýnka líbila :-) ...a žili spolu šťastně, než je někdo našel a třeba zastřelil :-)

PetK
23. února

Jednička měla lehce úsměvný námět, místy až absurdní situace, určitou lehkost. Druhý díl je v atmosféře jiný. Temnější, řekla bych, a přitom to není depka. Pořád jsem podvědomě čekala, kde se protne v příběhu s jedničkou. O hvězdičku míň za to, že jsem ji nezhltla tak rychle a s chutí jako první díl.

oskli
14. února

Úplně jiný styl než HH série, méně akce, méně mrtvol, ale přesto více emocí. Ale emocí, které se vytvářejí ve čtenáři tak nějak mimochodem během čtení, což u Harryho není, ten to do nás při čtení hrne přímo a po kýblech. A navíc tohle nejsou emoce děsu a zhnusení, ale jsou tak nějak hlubší a příjemné (blbě se to popisuje). Díky opuštěnému a ponurému území (úplný norský sever), na němž se děj odehrává, má čtenář pocit, že by se měl ještě důkladněji zavrtat pod deku, uvařit čaj a číst a číst. Tuhle sérii jsem si nadělila k Vánocům a jsem moc ráda. Nabízí čistý vypravěčský styl, jednoduchou dějovou linii bez zbytečných zádrhelů a finálních zápletek, jak je zvykem u Harryho, ale přesto nechybí napětí... Moc se mi to líbilo a kdyby si autor chtěl odpočinout od Harryho další podobnou knihou z dalekého severu, byla bych nadšená.

astroweb
08. února

Přečetl jsem docela dost autorových knih, ale mám pocit, že tenhle příběh patří k absolutní špičce. Silný příběh, takže velmi silný a krásný dojem.

Akimus
03. února

Pochmurné, nepříliš záživné, ale ne úplně špatné. Na ukrácení dlouhé chvíle to celkem jde.

Jirinamac
29. ledna

Očekávala jsem, že bude navazovat na jedničku. Hodnotím za 3, asi v mé paměti moc dlouho nebude.

pemla
28. ledna

Dobrá oddechovka. Netypický Nesbo, příběh o lásce, žádná z postav není černá či bílá (Joo, postavy prostě Nesbo fakt umí). Beru to jako takové čtení do vlaku. Lepší než jednička. Nic víc, nic míň.

april4
27. ledna

Možná, že kdyby tuhle knížku napsal Nesbo jako první, nebo byla od jiného autora, měla by pozitivnější ohlasy. Jsme určitým způsobem rozmazlení "Holeovkama", které jsou opravdu o level výše, ale i tak nemám Půlnočnímu slunci moc co vytknout. Opět skvěle popsané osoby, prostředí, situace i chvilky napětí ..... na mě prostě Nesbeho styl vyprávění zabírá :)

Jelen51
26. ledna

Z prvniho zklamani, že hlavní hrdinou není ten stejný co byl v prvním dílu, jsem se rychle oklapala a kniha se mi líbila. Žádný extra krvák ani detektivka (což mě u Nesba překvapilo), ale vlastně to se mi na knižce líbilo nejvíc. Taková oddechovka a čtivé. Po dlouhý době kniha s happy endem.

annstoll
24. ledna

Podle kritiků dosahuje prý mnohem vyšších kvalit než Krev na sněhu. Nicméně mě tento díl celkem nudil, nic mě zde nějak nepřekvapilo, nemělo to takový spád. První díl mi dal vše, co mi zde chybělo.


Autor a jeho další knihy

Jo Nesbø

Jo Nesbø
norská, 1960

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených790x
v Právě čtených10x
v Knihotéce191x
v Doporučených16x
v Chystám se číst214x
v Chci si koupit49x