Psycho: Sanatorium

Psycho: Sanatorium https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284548/bmid_psycho-sanatorium-DtG-284548.jpg 4 108 48

Psycho série

Román Psycho Roberta Blocha byl poprvé vydán v roce 1959 a okamžitě se stal hitem, což jen o rok později vedlo k natočení filmu, který přinesl děsivý příběh Normana Batese do povědomí veřejnosti, který ještě umocnila TV série Motel. Trvalo dalších 23 let, než Bloch napsal další román Psycho. V tomto pokračování Norman uprchne ze sanatoria pro duševně choré a v Hollywoodu rozjede smrtící mejdan.. Ale co se v onom sanatoriu přihodilo během těch dvou desetiletí? To ještě nikdo nezažil... Píše se rok 1960 a Norman Bates je ve státní nemocnici pro duševně nemocné zločince v péči doktora Felixe Reeda, který se ho snaží dostat z jeho katatonických stavů. Ale Norman a Dr. Reed jsou neustále obtěžováni ostatními pacienty i zaměstnanci, kteří si myslí, že toto sanatorium je daleko spíše vězení než místo určené k uzdravování nemocných, Přispívá k tomu i samotná budova, kdysi soukromá léčebna, o které se tvrdí, že je strašidelná. Na scéně se objevuje Normanovo dvojče Robert Newman, jehož mozek byl ihned po narození jeho ošetřujícím lékařem prohlášen za poškozený. Jak Robert a Norman vyrůstali, Norman zjišťuje, že temno Robertovo je ještě hlubší než to, které na Normana číhá venku ve městě. Vraždy na sebe nenechají dlouho čekat a šokující řetěz událostí nás vtáhne ještě hlouběji do vyšinutého šílenství uvnitř Psycho-Sanatoria...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Omega

Psycho: Sanitarium , 2016

lejera
11.11.2023 3 z 5

Kniha nenadchne, ale ani nepatří do sekce "odpad". Zpočátku jsem se nemohla vůbec začíst, ale to celkem brzy změnilo. Děj je tedy poměrně předvídatelný, ale celkový dojem z knihy je vcelku kladný.

Ivan Kučera
24.09.2023 2 z 5

Blochovo Psycho (1959) je skvelá kniha a majstrovský film. V nasledujúcich desaťročiach Robert Bloch napísal dve pokračovania a možno by sa nechal nahovoriť aj na štvrté, ale v r. 1994 zomrel. Štafetu po ňom v r. 2016 prebral Chet Williamson, ktorého rodičia ako 12-ročného vzali na Psycho do kina a o niekoľko desaťročí sa takto symbolicky uzavrel kruh. Williamson to nemyslel zle a ono to vlastne ani zlé nie je, ale je to od istého bodu strašne nudné a nebavilo ma to. Začiatok nebol márny. Norman Bates skončil v ústave, o ktorom sa hovoria strašidelné legendy a idú po ňom nielen spolupacienti, ale paradoxne dokonca aj lekári. Niekde v polovici sa to ale zlomí a fakt to začalo byť monotónne a nezáživné. Bates je tu taký nijaký, síce sa to autor snaží logicky zdôvodniť, ale aj tak. Pekný doslov.

Charmedka
10.09.2023 2 z 5

Ono to překvapivě ve výsledku nebylo až tak špatné, jak jsem se obávala. Dokonce se autorovi povedlo kolikrát fakt dobře vygradovat napětí. Na druhou stranu tomu stejně něco chybělo a něco přebývalo. Velkým plusem knihy je určitě prostředí, zkrátka léčebna je děsivá sama o sobě.

V dnešní době, kdy je na trhu spoustra thrillerů, je Psycho bohužel už málo a myslím, že Norman Bates by se už měl nechat v klidu odpočívat.

Cajda
10.03.2023 4 z 5

Za mne super! Dobře se mi četlo. Dost dobrý konec :o)

wullcann38
15.07.2021 4 z 5

Horší než první díl,lepší než druhý a třetí díl.
Zprvu jsem se bál do Sanatoria pustit, ale nakonec to nebyla taková hrůza.
Ale teda odvařenej z toho taky moc nejsem.
Za mě:72%

Market333
03.02.2021 5 z 5

Kniha má z počátku dost pomalé a nevýrazné tempo, ale postupně nabírá na obrátkách a díky konci dávám pět hvězd, ten byl tak nečekaný, parádní kniha

Jandýs
30.09.2020 3 z 5

Příběh mě začal bavit až dýl, asi až se objevil Robert.. Čekala jsem větší napětí.

Andynka
31.08.2020 3 z 5

Kdyby takhle byly napsány i předchozí knihy, hned by se to četlo lépe.
Tenhle autor mi prostě sedl a uměl se s tím tématem lépe poprat.
Kniha mě docela i bavila. Opravdu to překvapilo i mě. :D
I když je to teda stále slabota, už to bylo lépe propracované. A docela i dobrý děj.
Příjemné zakončení celé protrpené série.

bl4in
28.02.2020 4 z 5

Knihu jsem začal číst s nízkým očekáváním, protože po přečtení třech původních knih od pana Blocha, jsem si myslel, že je Normanův příběh vyčerpaný. Autor to přesto nějak dokázal a já se skvěle bavil.

Veronika2692
19.02.2020 3 z 5

Překvapivý konec a opravdu hodně dobrý, knížka se četla celkem dobře, ale očekávala jsem větší bububu

Petraxxx
24.01.2020 2 z 5

Dlouho jsem se nemohla začíst, ale závěr zajímavý.

MoncaS
08.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Přečteno doslova jedním dechem. Nejvíce se mi líbí, že autor psal tak, aby kniha mohla skončit více způsoby a vy tak až na úplném konci zjistíte, jak to celé bylo.

Doly10
06.07.2019 4 z 5

Kniha je čtivá, zpočátku se děj trochu vleče, ale později se čtenář od knihy nemůže odtrhnout. Vyvrcholení a závěr knihy je překvapující a velmi pěkné zpracovaný. Rozhodně doporučuji.

Sajmonik
22.06.2019 5 z 5

Musím říct, že se mi kniha velice zalíbila i když jsem se z počátku nemohla pořád chytnou děje. Tato kniha stojí za přečtení.

martunka
01.05.2019 5 z 5

Tak tenhle příběh se mi líbí. Rozhodně je to kniha, kterou jsem si ráda přečetla.

anishta
22.03.2019 3 z 5

No, pro dokonalý příběh Normana Batese už byl vyčerpán limit několika knih, kdy jen ta první, dle mého, si svou slávu zaslouží. Nebylo to nejhorší, ale prostě to nejlepší už bylo napsáno.

happy-smile
29.01.2019 4 z 5

Myslím, že Williamsonovi se podařil vystihnout Blochův styl. A nejen to, i samotná zápletka jakoby vypadla z Blochova pera. K přečtení je třeba znát jen první díl. Stylově se to ale spíše podobá spíše dalším jeho dvěma pokračováním. Takže fanoušci by měli být spokojeni. Pacienti i někteří doktoři jsou zde pěkná kvítka a později samozřejmě zjistíme, že ne vše je takové, jak to vypadá.

JustWomen
09.01.2019 3 z 5

Docela hezké překvapení, když nic nečekáš. Od druhé půlky mě to fakt bavilo, svět v psychosanatoriu je opravdu děsivý, šílení pacienti, někteří lékaři snad ještě šílenější, člověk, který se tam dostane nemá úniku. Za mě dobrý.

Alitairmir
17.09.2018 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře, bohužel na konci to autor už dost překombinoval a vysvětlení událostí mi moc nesedlo. Rozhodně však mrazivé čtení a uvítal bych zfilmování.

inkara
01.07.2018 5 z 5

Kniha se velmi snadno četla. Zvrat perfektní, knihu dostal o několik úrovní výš.

psychiatrické léčebny horory psychiatrická péče

Chet Williamson
americká, 1948