První globální revoluce

První globální revoluce https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233283/bmid_prvni-globalni-revoluce-233283.jpg 4 3 1

Studie Prví globální revoluce logicky uzavírá dlouhou řadu výzkumných zpráv předních světových odborníků, jejichž zveřejňování zahájil Římský klub v roce 1972 proslavenou publikací Limity růstu. Za cíl svého nezávislého odborného působení si Římský klub zvolil globální výzkum stavu světa a možností dalšího rozvoje lidstva i Země, studium rozhodujících aspektů budoucnosti a definování překážek ekonomické, sociální a mravní prosperity lidské civilizace.... celý text

Literatura naučná , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Bradlo

The First Global Revolution , 1991

whack
11.11.2016 4 z 5

Prvá časť knihy sa motá niekde v časoch Studenej vojny a je to taká správa o stave sveta tej doby (až do roku 1991), pričom nezachádza veľmi do hĺbky. Pre mňa sú ale udalosti okolo Chruščova a zbrojenia ZSSR nezaujímavé. Niektoré podkapitoly (ako Populační exploze, Růst lidské činnosti, alebo Populační otřes) boli zaujímavejšie, ale tiež neriešili problematiku vôbec hlbšie, a niekedy mi to pripadalo tak naivne prehumanizované, že som nechápal, kde sa rodia všetky tie šialené konšpiračné teórie o Rímskom klube sťa satanistických iluminátoch túžiacich vyhubiť ľudstvo. By som povedal že v Rímskom klube ide o presný opak. Väčšina podkapitol sa ale venuje politike, a čo ma trochu prekvapilo, že o životnom prostredí sa tu píše dosť málo.

Druhá časť knihy je takým sumárom s doplnením návrhov riešení rôznych problémov a vyhliadok do budúcnosti, a bola zaujímavejšia. Programové body Rímskeho klubu sú však priveľmi mäkké, podobne ako body dokumentu Agenda 21: „Je třeba zahájit celosvětovou kampaň za šetření energií a její efektivní využití.“ Takéto body sú samozrejme ok, ale musia byť súčasťou celku (ďalších bodov), inak nemajú zmysel. Niektoré body boli na druhej strane priam až revolučné, najmä to o prerozdelení bohatstva.

Ešte jedna z kníh Rímskeho klubu bola preložená do češtiny, volá sa Překročení mezí a tá sa mi pozdávala viac. Škoda, že naše vydavateľstvá prehliadajú ich nové knihy, napríklad knihu "2052" (Jørgen Randers) by som si rád prečítal, ide o aktualizáciu legendárnej prvej knihy Rímskeho klubu "The Limits to Growth".