Průvodce lidovými názvy rostlin

Průvodce lidovými názvy rostlin https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55630/mid_pruvodce-lidovymi-na-55630.jpg 4 6 2

Publikace „Průvodce lidovými názvy rostlin i jiných léčivých přírodnin a jejich produktů“ je nejen podrobným soupisem lidových názvů rostlin z celého světa, ale i nebylinných léčivých prostředků, tak jak je znali naši předkové. Tyto prostředky bývaly nedílnou součástí umění starých bylinářů, ranhojičů i čarodějnic. Autorka shromažďovala názvy více než třicet let a po celou tu dobu byla vedena obdivem k moudrosti a hravé tvořivosti, s jakou vznikaly. Nebyl to však jen dávný starověk nebo středověk, který nám zanechal tajemné kouzlo lidových názvů. I moderní doba přinesla nové termíny – vznikají a žijí stále a přispívají k obohacení našeho jazyka. Kniha zahrnuje lidové názvy našich i cizích bylin, dřevin, hub, keřů, keříků, koření, léčivých rostlin, luskovin, luštěnin, lišejníků, mechů, obilovin, okrasných rostlin, olejnin, ovoce, pícnin, plevelů, pokojových rostlin, rostlin aromatických, rostlin cukrodárných, rostlin omamných a magických, rostlin poskytujících barviva (gumy, pryskyřice, slizy, třísloviny, vosky), řas, stromů, škrobnatých rostlin, technických rostlin, textilních rostlin, travin, zeleniny a také lidové nebo neobvyklé názvy některých nerostných, živočišných, chemických, ale i kulinářských produktů uváděných ve starých i moderních herbářích. ... celý text

JLČ
19.12.2016 5 z 5

Výborná kniha! Lidové názvy jsou mi potěšením, jsou tak výstižné. Kromě Kosíkovy knížky z roku 1941 u nás na toto téma nic nebylo.

HTO
06.11.2011 5 z 5

Překrásná, nádherná kniha. Přesně takovéto publikace člověk od Academie očekává. 640 stran názvů rostlin je oslava češtiny a lidové tvořivosti, je to báseň, je to spiritualita. Doplněno mimo jiné Nej... z říše rostlin, starými mírami a váhami (naděl Bůh = 42 loktů a dvě pěsti), kapitolou o bylinářích, lékařích a jejich dílech... Jen seznam použité literatury má skoro pět stran drobným písmem. Kdo má rád etnografii, rostliny nebo prostě češtinu, ten by si těchto 736 stran čiré radosti měl pořídit.

bylinky rostliny, flóra lidová kultura

2007  87%Průvodce lidovými názvy rostlin
1996  93%Byliny a jejich lidové názvy
2001  90%Byliny a zvěrokruh
2011  100%Byliny na srdce, cévy, krev
2010  100%Byliny na dýchací cesty

Kniha Průvodce lidovými názvy rostlin je v