Probuzení Simona Spiera

Probuzení Simona Spiera

Na začátku všeho byly nevinné emaily… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná… S nerdem Martinem ale není radno si zahrávat, a tak se snaží vyhovět jeho požadavku: dostat se co nejblíž Simonově nejlepší kamarádce Abby. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/321804/probuzeni-simona-spiera-lWw-321804.jpg 4.7136

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda (2015)

Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

JaneH
včera

Kniha se mi moc líbila. Zpočátku jsem měla trošku problém se do příběhu dostat a nevěděla jsem, jak se mám orientovat ve vztazích mezi jejich partou.
Kladně hodnotím reálnost celého příběhu. Moc se mi líbilo, jak se zde hovoří o coming outu.
Knihu bych doporučila převážně teenagerům.

Disk

Takovou knížku jsem toužil číst strašně dlouho a nakonec jsem se dočkal. Probuzení Simona Spiera je něco fantastického. Skutečně mimořádný čtenářský zážitek. Entertainment Weekly k tomu trefně napsal: "Dospělé čtenáře, kteří si knihu přečtou, pravděpodobně napadne, že by jim tahle kniha přišla docela vhod v jejich teenagerském věku. Ale opravdu - nemohlo být něco podobného napsáno už dřív...?" Čtení Simona Spiera je natolik sugestivní záležitost, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout a celou ji přečetl během pár dnů. A už se mimochodem chystá filmová verze (premiéra příští rok), tak doufám, že to filmoví tvůrci nepodělají.

monarichter

Tak tohle byla skvělá kniha. Sice nejsem velkým fandou homosexuálních témat, ale tahle knížka i příběh se mi vážně líbili. Hlavní hrdina je dokonalým hlavním hrdinou. Vtipný, chytrý, okouzlující. Chvílemi mi bylo Simona líto a dost jsem se do jeho situace vžívala. Na dobrých knihách, jako je tato, je špatné to, že končí ve chvílích, kdy si říkáte "to by mě zajímalo, co se teď bude dít". To je snad jediná chyba, kterou kniha má.

SBH

Naprosto dokonalá kniha. Hlavní hrdina je k sežrání, padouch zákeřný i rozporuplný, postavy propracované a konzistentní, dialogy svěží, poměrně předvídatelný děj (což není na škodu) je ozvláštněn pátráním po tajemném Blueovi. Šestou hvězdu bych přidala za fakt, že hlavní hrdina netrpí těžkou psychickou poruchou, rodiče prudí v rámci normálu, nedochází k žádným bulvárním excesům. Tento příběh se může přihodit komukoli. Ačkoli jednu chybu kniha měla - musela jsem se s hrdiny nakonec rozloučit.

Dominika_a

Úžasná kniha. Velmi jsem se na ni těšila, a nezklamala. I když romantiku nějak zvlášť nemusím, knihu jsem si zamilovala. :)

gleti

Výborná kniha, která neurazí ani čtenáře, co už odrostl cílové skupině.

Madame R

Gay tématiku jsem nikdy nevyhledávala ale mnoho pozitivních ohlasů vzbudilo mojí zvědavost, proto jsem se rozhodla, že si knihu přečtu. A mile mě překvapila. Simon je velký sympaťák a má skvělí smysl pro humor! Už od prvních řádků jsem si ho zamilovala. Podle mě by každá holka měla mít takového kámoše gaye, to by bylo super!

Libor_Du

Úžasná kniha. Odnesl jsem si z ní spoustu pro mne dobrých rad. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Attia

Probuzení Simona Speara je v mnoha ohledech klasickou young adult knížkou plnou klišé, ale Simonovi a jeho lásce ke sladkému prostě neodoláte!

LittleNightOwl

Je až neuvěřitelné kolik ze Simonových myšlenech se mi už někdy prohnaly hlavou. Jeho sebeobjevování, zamilovávání se a coming out jsou neskutečně sktečné. Je úžasné číst přípěh, který se aspoň trochu podobá tomu mému skutečnému životu.

adela3429

Když tu kniha vyšla a na každém kroku se na ni vyrojila recenze, statečně jsem jí odolávala. Stále si říkám, že těch young-adultovek je v mé knihovně už moc, že bych měla číst víc knih, co se hodí k mému věku, ale nakonec jsem se tomu stejně neubránila a knihu si pořídila. A jsem za to zatraceně ráda! Měla jsem přečteno za jedno jediné odpoledne.
Je to taková ta typická milá a pořádně roztomilá oddechovka, co ještě navíc v tom jednoduchém příběhu nese skryté poselství. Přesně takovéhle knihy vždycky tak rychle hltám a moc ráda u nich odpočívám. Simon je výborná postava, byl mi sympatický od začátku a moc jsem si jeho příběh užila. Doufám, že autorka ještě někdy něco napíše. A těším se na příští rok na film! :)

LilianaFalcon

Na tuhle knizku jsem se tak dlouho tesila :-) a byla uzasna... i kdyz ji nepovazuju az za tak prelomovou, jak se o ni pise...
Proste dalsi uzasne YA. Je to jedna z tech knizek, ktera vas tak vtahne do deje, ze mate pocit, ze vsechny ty postavy znate osobne :-)

janyska13

Super kniha o tom, jak je těžké jít s něčím zásadním na veřejnost. Kniha mě strašně moc bavila. Super narážky na Harryho Pottera. :)

zdenek5887

V jistých ohledech trošku šablonovité, ale vlastně jinak strašně cute a líbezné. Novodobé YA, kde, když umíte číst mezi řádky, zjistíte, o co autorce šlo a že to vzniklo de facto z její profesní "deformace". Tato lajna je tam opravdu dost cítit. A to je vlastně v pořádku, takové by asi YA mělo taky být... P. S.: "Blue" je asi moje platonická láska. A Simon? Jemu snad i závidím.

Alethea_k

Kniha jako taková přelomová v žánru není. Ovšem styl psaní a neuvěřitelný optimismus, který ze slov přímo čiší, neobvyklý je. Tak pozitivní knihu jsem snad nikdy nečetla. Rozhodně díky tomu jsem si ji oblíbila. A na to, kdo je Blue jsem až do okamžiku, kdy jméno stálo na papíře, nedokázala přijít na kloub. Super! :)

Karoli282

Tato kniha mě velice mile překvapila...Bylo to roztomilé, sladké, romantické, ale i trochu napínavé. Sice se dalo poznat, kdo tajemný Blue je, ale až do konce to nebylo jisté.
Simon mě zaujal, myslím, že příběh byl uvěřitelný, realistický a lehce se četl.
Určitě doporučuji. Knížku přečtěte za chvilku ;)

Brambu

Úžasná knižní jednohubka. Tak snadno se čte a tak moc Vás vrací do školních let a prvních lásek. Celou dobu jsem Simonovi držela palce a jsem moc ráda za výborný konec. PS: Chci ještě...

hledaseniki

Poměrně dlouho jsem narážela na Probuzení Simona Spiera u zahraničních booktuberů, a letos jsem se knihy konečně dočkala i u nás a díky bohu čeští překladatelé upustili od myšlenky udělat ze Simona Šimona a ponechali všechno tak jak má být. Milovník Oreo sušenek Simon je středoškolák, který se dostal do nepěkné situace a to kvůli svým emailům, které se staly prostředkem pro jeho vydírání. V minulém roce se psalo o Čtenářích z Broken Wheel jako o feel good románu, ale řekněme si to upřímně jestli je něco feel good, tak je to právě Probuzení Simona Spiera. Tohle je tak milá, upřímná, úžasná kniha, která je sice určena pro mládež, ale já jsem si jí užila stejně, možná ještě víc. U YA literatury se tak často nesetkávám s tím, že bych chtěla postavy z knih znát a přátelit se s nimi. John Green je na tohle specialista, ale pak jsem se s tímhle úkazem setkala jen u knihy Moře klidu, teď mám třetí knížku, která je na vrcholu, protože kdo by nechtěl poznat Simona, Bluea a ostatní postavy, kteří jsou sice středoškoláci, ale nechovají se jako žádná telata. Gay tématiku mám ráda a myslím, že je tahle knížka nesmírně důležitá ať už vás trápí coming out nebo jste heterák, je to jedno, tuhle knihu si zamilujete. Největší problém téhle knihy je ten, že je moc krátká.

msjadepaton

V podstatě jde víceméně o klišé. Knihy s LGBTQ tematikou, ze kterých by se člověku nechtělo umřít jsou u nás ještě pořád dost v začátcích. I v zahraničí donedávna vládla představa, že správný příběh o gayích by měl končit tragicky, nejlépe smrtí jednoho nebo obou hlavních hrdinů. Od toho se teď naštěstí upouští. Tahle kniha ale není první a s originalitou si moc netyká.
ALE!
Abych byla upřímná, nejsem z lidí, co by lpěli na originalitě. Pokud je klišé zpracováno dobře, tak aby mě to bavilo a nebylo to příliš předvídatelné, není to pro mě problém. A tahle kniha byla naprosto skvělá.
Je to jedna z těch, kterou jsem teď zavřela, ale mám nutkání si ji přečíst znovu, už jenom proto, že při prvním čtení jsem potřebovala tak nutně vědět, kdo je Blue, že jsem si ji pořádně neužila. Snažila jsem se číst co nejrychleji, hledat vodítka a moc jsem se nesoustředila na zbytek příběhu. Musím říct, že jsem si většinu knihy myslela, že Blue je úplně někdo jiný, ale tenhle člověk mě také párkrát napadl. Takže předvídatelná ta kniha není, dokonce i když s odhodláním hodným Dr. House podezříváte každého, kdo se v příběhu byť jen mihne.
Simon je skvělá postava, o které je radost číst. A navíc musím ocenit, že navzdory oblíbenému trendu, se v knize hojně vyskytovali Simonovi rodiče (kteří se dokonce chovali jako rodiče, i když trochu výstřední), sestry (které nesloužily jen k tomu, aby si měl hrdina na co stěžovat) a přátelé (více, než jeden nejlepší kamarád, který dělá křoví a trousí vtipné hlášky + přátelé různého pohlaví a barvy pleti, kteří mají vlastní osobnost). To už nemluvím o tom, že ještě před pár lety by byl tenhle příběh vyprávěný z pohledu Abby, Nicka nebo Ley a Simon by byl tím nejlepším kamarádem, který dělá křoví a trousí vtipné hlášky.
A způsob, jakým kniha citlivě komentovala diverzitu v dnešní společnosti (proč je heterosexualita a bílá barva pleti považována za normální a všechno ostatní je odchylka) byl na jedničku.
Možná, na prvních pár stránkách jsem měla trochu potíže se do knihy vžít, ale to opravdu netrvalo dlouho. Pak už jsem ji doslova hltala. Prostě nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček.

Peace

"Světlá barva kůže by neměla být automaticky považována za normální o nic víc než heterosexualita. Vlastně by se za normální nemělo považovat nic."

Jedním slovem: SKVĚLÉ! Simona bych za svého kamaráda brala všema deseti.. stejně tak i další knihu od autorky ;o)

kalinkacz

Naprosto skvělá, roztomilá, čtivá a návyková kniha s nejúžasnějším hlavním hrdinou na světě! Kniha vás donutí se usmívat a číst, dokud nebude konec... Rozhodně v sobě skrývá menší poselství, které vám ukáže, jakým způsobem lze zbořit zdi, které máte před okolním světem... Absolutně jedna z nejlepších young adult knih, kterou budu neustále doporučovat a budu se k ní moc ráda vracet...

michaela669

Chci vzkázat všem budoucím čtenářům: ČTĚTE!
S kamarádkou, která mi tuto knihu půjčila v angličtině, jsme se shodly na tom, že nejhorší bylo dostat se přes začátek. Po prvních pár stranách jsem opravdu myslela, že knihu položím a přestanu. Ale teď jsem opravdu ráda, že jsem to neudělala. Kniha se mi opravdu velmi líbila a hodlám si ji přečíst ještě jednou, ale tentokrát v češtině. Těším se na to, až si budu moci více všímat detailů kolem Blue, když už teď vím kdo to je, i když jsem to do posledních chvíle opravdu netušila.

SarahRoyalAss

Skvělá, nádherná, roztomilá a geniální knížka!
Kdybych mohla, uňuchňala bych Simona. A (žádné spoilery) i Bluea~ ;)
Je to opravdu moc roztomilý příběh, vřele doporučuji.
První polovina mi šla pomalu, ale od poloviny knížky to už jelo samo. Četlo se to jedna báseň :)
Hrozně se mi líbilo, jak jsem se v přemýšlení mohla přirovnat k Simonovi. Prakticky jsem se vrátila do školních let, kdy jsem chodila do dramatického kroužku a prožívala podobné věci. ♥
Po přečtení jsem dostala chuť na Orea a nemůžu si pomoct než poslouchat Elliotta Smitha :)

Lenny33

Oddechové čtení určené opravdu pro mládež, ale moc čtivé a hezké. Minimálně u konce se určitě každý bude culit jak blázen. 4,5*

frukeška

Geniální :3
"Nemám rád konce. Mám rád věci, které nikdy nekončí." - Simon Spier

Efeméra

Jedna z těch knih, které se čtou doslova samy - klidně až do noci. V mém případě do půl třetí ráno ;) Simon je velmi sympatická hlavní postava a celý text koření špetka nenásilného humoru. Příběh je poměrně jednoduchý, plyne tak, jak čtenář čeká, bez žádných větších zvratů. I konec je typický happy end. Nedá se tedy říct, že by knížka předávala nějaké hluboké poselství, je to vyloženě oddechové čtení (což ale není vůbec špatné). Autorka mi svým stylem trochu připomněla Rainbow Rowell. Za mě po delším zvažování 3,5*.

danielosbourne

Tahle kniha byla naprosto úžasná. Nejhorší na tom je, že nedokážu z přesností určit, co se mi na ní tak moc líbilo. Zda to byla ta otevřenost, uvěřitelnost děje nebo to bylo skvěle napsanými postavami. Nejspíše to bylo kombinací toho všeho a k tomu ještě navrch příjemná a nenásilná romantická linka mezi dvěma kluky. Zkrátka jsem si tuhle knihu neuvěřitelně užil a teď mě mrzí, že jsem ji přečetl tak moc rychle. Bohužel jsem nemohl odolat.

Více jsem se o knize rozpovídal v recenzi, kterou jsem pojal formou e-mailů, které jsou v knize používány: http://bookaboutdaniel.blogspot.cz/2017/03/probuzeni-simona-spiera-becky-albertalli.html

BlogKnihotání

Na tuhle knihu jsem se neuvěřitelně těšila a musím říct, že mě doopravdy nadchla. Kniha mi přijde jednoduše dokonalá. Je vtipná a pojednává o aktuálním tématu. Klidně by mohlo být více knížek takového typu.

Moje recenze: http://riseknihotani.blog.cz/1703/recenze-na-knihu-probuzeni-simona-spiera

Adris

Hodně jsem se u knihy nasmála. Neustále jsem tipovala, kdo by Blue mohl být. To, jak čtenáře autorka napíná s jeho totožností až do konce, je od ní velmi dobrý tah. Tohle zkrátka miluju. Takové reálné záhadno:).Užila jsem si i spoustu romantiky a poznala fůru milých lidí. Škoda jen, že autorka nenapsala pokračování - i když není vlastně kam pokračovat, stejně by mě zajímalo, jak šel Simonův život dál.

Knihu Probuzení Simona Spiera rozhodně doporučuji. Je to taková ta kniha, z které na konci máte hezký pocit u srdce. Doufám, že se Yoli nebude bránit vydání dalších knih s podobnou tematikou nebo další počiny Becky Albertali.
Recenze: http://adrisbooks.blogspot.cz/2017/03/probuzeni-simona-spiera.html#more

Babouš

Absolutní nadšenost! Jsem hrozně rád, že i navzdory malému českému knižnímu trhu vycházejí knihy s menšinovou tematikou. Probuzení Simona Spiera je zábava, ale přitom v sobě nese strašně důležité téma. Navíc je celá kniha tak krásně napsaná, že to ani nemůžu popsat. Takže prostě jenom doporučuju!