Příběhy starých píseckých domů a osudy jejich obyvatel

Příběhy starých píseckých domů a osudy jejich obyvatel https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320189/bmid_pribehy-starych-piseckych-domu-a-os-IXc-320189.jpg 4 7 1

Publikace nejen o dějinách starých dosud existujících domů v Písku a okolí, ale i o minulém a současném životě jejich obyvatel. Autorka ve své knize přibližuje historii téměř třiceti domů. Popisuje nejen domy, ale jako dlouholetou novinářku ji zajímají obyvatelé a jejich osudy, které jsou s domy spojeny. Kromě píseckých lokalit jsou zařazeny i některé okolní významné stavby: zámky v Protivíně a Cerhonicích, zámeček Karlov, Alšův dům v Miroticích, zámeček ve Zběšičkách, dům dr. Kálalové-Di Lotti v Bernarticích, dům Čeňka Holase v Milevsku a hotel Pecka v Božeticích (rodný dům siamských dvojčat z 19. století).... celý text

Dáma s hrnstjm
11.07.2017 2 z 5

Ve městech, kde vychází málo regionální literatury z per historiků, jsou lidé rádi za cokoliv, i kdyby to napsal kdejaký popleta. To přesně je případ Písku, díry na trhu a tohoto počinu. Když se bývalá novinářka pustí do historicky zaměřené knihy, dříve či později se její rezervy projeví. Nelíbí se mi jak autorčin styl badatelské práce (zažila jsem osobně), tak výsledný produkt. Na můj vkus kniha obsahuje moc drbů (kdo, s kým, kde a kdy) a velmi málo ověřování toho, co "jedna babka povídala." Navíc mám určité pochybnosti o autorství některých odbornějších pasáží a vadí mi, že autorka nepřiznala všechny zdroje, ze kterých opisovala... ehm, čerpala. A naprosto mi nesedl "reportážní" styl psaní - zbytečné části o tom, kde na koho dýchá jaká atmosféra, odkud kdo přijel na schůzku a co tam předtím dělal... nepodstatné informace, které jsou čtenáři k ničemu a akorát natahují text, nemají v populárně naučné literatuře co dělat. Ve vyjadřování autorky není vůbec poznat její žurnalistická kariéra, neustálé opakuje slova ve větách a nepoužívá synonyma, nešikovně užívá slovesné časy, celková práce s češtinou je velmi těžkopádná.
Jednu hvězdičku dávám za opravdu vydařenou obálku knihy, druhou za nápad a komunikaci se současnými majiteli nemovitostí.