Soudce Ti v akci

Soudce Ti v akci https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8653/bmid_soudce-ti-v-akci-xvc-8653.jpg 5 137 13

Příběhy soudce Ti série

Kompletní sbírka povídek s legendárním soudcem Ti. Stěžejní dílo pro milovníky detektivních záhad ze staré Číny. Osm povídek s největším detektivem staré Číny a jeho pomocníky Ma Žungem, seržantem Chungem a Ťiao Tajem pokrývá dekádu, během niž soudce Ti zastával úřad ve čtyřech různých provinciích impéria T'ang. Vyřeší zde řadu neobvyklých případů, od zrady generála čínské armády stojící proti tatarským hordám na západní hranici až po vraždu osamělého básníka v jeho zahradním pavilonu v Chan-jüanu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Perseus

Judge Dee at work , 1967

alabra
15.01.2024 4 z 5

Několik povídek nám umožní opětovné setkání se soudcem Ti, dokresluje příběhy obyvatel v jednotlivých částech země, kde působil jako okresní soudce. Taktéž upřednostňuji složitější stavbu předchozích knih, ale protože jsem se rozhodla sjet dílo van Gulika celé v realizaci Priebehov pod viečka, vyposlechla jsem si i kratší povídky, krásný relax, děkuji autorům.

Ulala
27.08.2022 5 z 5

Osm krátkých povídek dokresluje život a práci soudce Ti v jednotlivých provinciích. I takové případy se mohly stát.

kyssling
08.12.2021 3 z 5

Já jsem fanda soudce Ti, ale ty mikropovídky šité horkou jehlou nejsou nic pro mne :-(

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.

martin_aston
03.09.2020 5 z 5

Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj ako vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.

mosem
09.12.2018 4 z 5

sbírka, obsahující detektivní povídky s legendárním soudcem Ti dává ochutnat z kompletního menu, které přináší jednotlivé detektivky. Způsob zpracování je osobitý, stejně jako samotné příběhy a jejich řešení, které v mnoha případech dává nahlédnout do odlišnosti uvažování obyvatel staré Číny, naznačuje jejich specifickou mentalitu i odlišnosti úředních přístupů a postupů, letmý pohled do filozofie života i odlišnost života "obyčejných" lidí a těch, kteří se nacházejí v určitém postavení. Příběhy jsou hrou, která mnohdy může vést k hlubšímu zájmu o dějiny tohoto regionu, a hlubší poznání systému vlády a řízení státu v té době, včetně soudních zvyklostí. Pokud na tuto hru přistoupíme, nevadí ani některé nadčasové drobnosti - jako používání soudobých měrných jednotek, výrazy jako gentleman apod. Tyto knihy nejsou historickým ani vědeckým dílem, jsou literaturou se vším všudy, včetně autorské licence.

jindrich7442
02.05.2018 5 z 5

Perfektní oddechové čtení. Na krátké příběhy se snáze hledá chvilka ke čtení a navíc neubírá příběhům na kvalitě. S přihlédnutím k době, ve které byli tyto příběhy psané, nezůstává mi než další obdiv. Mohu říci, že se Robert van Gulik zapsal mezi autory, které si s chutí rád opět přečtu.

Carmen13
31.10.2017 5 z 5

Na této knize je fajn, že se skládá z více krátkých příběhů. Takže když není moc času, je to ideální volba. Když jsem se soudcem Ti začínala, taky jsem se trochu ztrácela ve jménech. Jako ostatně všichni:-) Když jsem během měsíce přečetla všechny příběhy v češtině, vrhla jsem se na originály v angličtině a problém tu byl zase... je až k neuvěření, jak se od sebe jednotlivé přepisy jmen v češtině a angličtině liší.

Marian27
16.10.2014 4 z 5

Prijemne detektivne pribehy od skutocneho majstra detektivneho zanru. Len skoda ze poviedka je kratky literarny utvar a Gulik v nej naplno nemohol rozvinut svoje majstrovstvo. Niektore pribehy ako napriklad Vrazda na lotosovom jazierku a Cisarove truhly sa mi zdali nedotiahnute. Za to napriklad Dvaja zobraci boli skvely, dokonca aj s poucenim. Najviac sa mi vsak pacila poviedka Prichadzal s dazdom kvoli vynikajucej atmosfere a zahadnosti. Fajn boli aj ostatne ako napriklad celkom zaujimava Nespravny mec alebo originalna Vrazda v predvecer Noveho roka ktora tuto zbierku o sudcovi Ti uzatvara.

honajz
01.10.2014 3 z 5

Když to zprůměruji, nemůžu jít výš v hodnocení. V knize je pár povídek vyloženě dobrých a atmosférických (Přicházel s deštěm, Dva žebráci), ale také vyloženě slabých (Pět šťastných mraků, Dva meče). Zbývající jsou skutečně jen průměr, kde často chybějí atributy z knih, tedy detailní popis postav, míst a zvyků, aby byl čtenář vtažen, a kde o tu detektivní zápletku nakonec příliš nejde, nebo je jen nadhozena. Je to sice příjemný doplněk k románům a dvěma novelám, ale pořád jen doplněk, nedosahující kvalit svých vyspělejších sourozenců.

wooloong
23.09.2013 5 z 5

Všechny detektivky Roberta van Gulika, jejichž společným jmenovatelem je poctivý, neúplatný, bystrý a charismatický soudce Ti jsou prostě geniální! Záhadné příběhy, tajemné zločiny, barvité vyprávění a dokonale vykreslený exotický svět staré Číny mě pokaždé dokonale pohltily a dovolily vydechnout až na poslední stránce, kde došlo k odhalení, odsouzení a také popravení bídného zločince (jak je pravidlem v čínských detektivkních románech, kterými se nechal autor inspirovat). Všechny Gulikovy detektivky jsem četla s odstupem let několikrát. I když se mi po prvních několika stránkách vybavila celá zápletka a její řešení, neodolala jsem té báječné a neopakovatelné atmosféře, kterou dokázal autor tak skvěle vytvořit.

vitavita
06.03.2012 5 z 5

Krátké povídky zaujmou. Nejlepší je asi povídka Dva žebráci.

XYZ
22.02.2012 5 z 5

Opět pěkné čtení, vřele doporučuji.