Příběh o Třpytivé rovině

Příběh o Třpytivé rovině https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321673/mid_pribeh-o-trpytive-rovine-Map-321673.jpg 4 19 5

Mladý rytíř Hallblith z rodu Ravenů vyráží na zdánlivě beznadějnou pouť za záchranou své milované snoubenky Hostage, jež byla unesena neznámo kým a neznámo kam. Nepříznivé cesty osudu ho zavedou až na mýtický ostrov, na němž leží země Třpytivé roviny, kterou též zvou zemí Nehynoucích. Na tomto místě hrdina nachází mnoho podivného a to, že zde lidé neumírají, je jen jedna ze záhad Třpytivé roviny. Porazí láska v Hallblithově srdci všechny nástrahy a svody? Nalezne svou drahou Hostage? A podaří se mu najít cestu zpět domů? Vůbec poprvé si můžete v češtině vychutnat jeden z prvních fantasy románů. Příběh o Třpytivé rovině je často řazen mezi nejvýznamnější díla celého žánru a neměl by chybět v knihovně žádného fantasy nadšence. William Morris položil základní kámen vysoké fantasy právě tímto příběhem. Zásadně tak ovlivnil tvorbu dalších autorů. K jeho dílu se často odkazoval zejména J. R. R. Tolkien, a román tedy lze doporučit všem milovníkům Pána prstenů.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Černý Drak

The Story of the Glittering Plain Which Has Been Also Called the Land of Living Men or the Acre of the Undying , 1891

Teron
06.11.2023 4 z 5

Moc půvabná atmosférická skoro jednohubka o cestě za unesenou snoubenkou. Úsměvné je to, že Morris coby marxista a socialista popsal onu Třpytivou rovinu, tedy asi jeho ideální místo, vlastně jako sektu. Tamní lidé se těší neustálému blahobytu, radovánkám a furt maj všeho dost, aniž je specifikováno, kde se to bere. Běda ale, jak jim řeknete, že chcete jejich zem z nějakého důvodu opustit, to jim způsobíte trauma a deprese.
Nemluvě o tom, že si skoro celá komunita myslí, že pobyt u nich je to jediné, po čem musí všichni touži. A hrozně se diví, že by někdo nacházel spokojenost někde jinde.

Kozel
17.05.2023 3 z 5

Ačkoliv bych fantasy neoznačil jako žánr, kterému se nějak čtenářsky věnuju, v případě Williama Morrise jsem musel udělat jednu z výjimek. Jelikož Morris byl renesančně všestrannou osobností, na jeho jméno lze často v různých souvislostech narazit, jestliže se člověk více zajímá o britskou kulturu 19. století. Jeho dílo ovšem přesahuje onen ostrov na severu Evropy; jako kdyby se řídil svými slovy, že "naše životy jsou dost dlouhé na to, abychom vykonali skutky, které nikdy nezemřou."

Přestože se Morris asi nejvíce proslavil textilním výtvarnictvím, nemalý vliv měl svým spisovatelským dílem i na velikána fantasy - Tolkiena. Díky práci nakladatelství Černý drak v čele s Romanem Koňaříkem může se i český čtenář seznámit s některými kousky. Jakým je i Příběh o Třpytivé rovině.

Knížka je to útlá, doprovázená vydařenými ilustracemi samotného autora - severská veslice a plachta s černým havranem hovoří sama za sebe. Příběh ani text nejsou nijak komplikovanou záležitostí, a tak je dílko příjemnou odpolední četbou. Nutno tedy číst s jistou pokorou a úctou, protože opravdu asi platí, že pro čtenáře současné fantasy nemusí být příběh Hallblitha úplně ohromujícím. Fascinace, alespoň u mě, přišla mezi řádky. Do knížky jsem se rychle dostal a svou formou, pojetím i příběhem mi v mnohém připomínala nejednu raně středověkou legendu i vrcholně středověký rytířský román. Odysseovské putování hlavního hrdiny s cílem nalézt svou snoubenku Hostage se odehrává na třech tajemných neznámých ostrovech, přičemž větší část zahrnuje ona Třpytivá rovina. Ta je teda vrcholnou utopií o ideálním světě volné lásky, hojnosti, pohody a nesmrtelnosti, kde rozum je zastřen blažeností a odkud se každý se zdravým rozumem snaží utéct, jakkoli většina lidí touží tuto zemi najít. Protože valnou část Hallblithe putuje po rovině, zhruba v půli knížky začíná příběh lehce drhnout až "nudit", aniž by se děj či postava někam dál posouvala. Vůbec slabším článkem je sám Hallblithe, jehož projevy jsou řeknu, povrchnějšího ražení. Lištička je postavou nejzajímavější, leč darebácky nejméně rozvedenou, což je trochu škoda.

Chtěl jsem se dopracovat k tomu kouzlu, které William Morris vyvolal. A to je celková atmosféra a pojetí, při kterém se už nedivím, že je autor považován za jeden ze základních kamenů moderní fantasy literatury. Právě pro to, že dokázal vyvolat upomínky starých mýtických světů, použít trochu magie, rytířského putování, morálních hodnot a nádech severoevropských ság. Celých 150 stran to na čtenáře sálá, o to víc podpořeno opravdu povedeným překladem Marty Holbové. Mnohokrát jsem se potěšením usmál vnímajíc ony prvky výše zmíněné a připomínajíc si ony mnoho staletí staré příběhy, s nimiž mohu dílo Williama Morrise porovnávat. Je tedy možné, že čtenář, který moc legend nezná, v současnosti Morrise ne(d)ocení. Pokud ovšem čtenář nějakou povědomost o starých příbězích má, pak si toto dílko jednoznačně užije.

Dandulka
03.11.2018 5 z 5

Zajímavá knížečka. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na její jazyk, ale jinak moc pěkné čtení. Pro milovníky fantasy mohu jen doporučit.

honajz
26.09.2018 3 z 5

Čte se to dobře, ale jak příběh plyne, veškerá očekávání se pomalu rozplývají, a stává se z příběhu jenom putování na jeden ostrov, pak na druhý, a zase zpět. Někde daleko na pozadí jsou skryta moudra jako lhát se nemá, přátelství je fajn, jedna láska je ta pravá, nelze se vždy jen radovat apod. Popravdě mi celý ostrov Třpytivá rovina přišel pošahaný, spíš vypadal jak nevěstinec křížený s dávkou opiátů, a lidé se podle toho chovali. Čekal jsem víc do hloubky něco o Lištičce, důvodech únosu, o králově dceři, aby nebyla jen trpnou loutkou, ale dostalo se mi nečekaných chování a zela nečekané šlechetnosti od prohnilého národa zlodějů...

špulo
22.04.2018 5 z 5

Vydať takéto dielo dnes chce odvahu. A prečítať ho tiež. Ja však každému, kto sa zaujíma o fantasy trochu hlbšie, doporučujem to skúsiť. Predsa, možnosť prečítať si knihu, ktorá vyšla dávno pred Hobitom a v českom preklade, sa našincovi často nenaskytne. A tak aj treba ku knihe pristupovať - s trpezlivosťou a úctou. Je to staručké, s adekvátnym prekladom a atmosférou starých časov. Nedá sa to porovnať s dnešnou produkciou. A pokiaľ budú v "našich" končinách takéto knihy vzácnosťou, akože aj sú, nezaslúžia si menšie hodnotenie ako plný počet...

viktoriánská fantastika

William Morris