Překlep a Škraloup

Překlep a Škraloup https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312774/bmid_preklep-a-skraloup-FdM-312774.jpg 5 119 38

Věděli jste, že věci stárnou? Stačí jen na chvilku nedávat pozor a z věci, která před chvíli zářila novotou, je starý, nepotřebný krám. Ale kdo za to může? Drobná stvoření, která mají veškeré stárnutí na starosti. Skřítek Překlep, jehož specialitou jsou chyby v knížkách, se jednoho dne vydá na dobrodružné putování k samotnému Zubu Času. Podaří se mu zastavit stárnutí? A kdo získá Křišťálový Prdlajs? A jakou roli v tom všem hraje mluvící hovnivál?... celý text

Olg.mesi
08.02.2023 5 z 5

Skvělá kniha! Četla jsem s dcerami (8 a 10), líbily se velmi ilustrace. Některá slova/novotvary je třeba dovysvětlit. Myslím, že ne vše pochopily jako já, ale příběh si užily a pevně věří, že jim věci “ničí” entropíci.

jitka_dankova
18.11.2022 5 z 5

Netradiční dětský příběh ze světa fantazie doplněný spoustou kreseb. Malí čtenáři se při čtení řádků této rozměrné (je celkem veliká) knížky dostanou do alternativního světa, ve kterém za všechno stárnutí věcí mohou malí entropíci. Příběh jednoho z nich - školáka Překlepa - se nejdřív nese v poklidném duchu, než přeroste v zatraceně veliký průšvih. Syn knihu četl ve třetí třídě a celkem nadšeně. Velké kresby a obrázky po stranách ho zaujaly, takže zvládl i stránky, kde bylo víc textu, než je obvykle zvyklý číst. Jazyk Překlepa (lehce nespisovný, hodně vyprávěcí, takový typicky klučičí, nicméně malebný) mu sedl. Hlavní hrdina knihy nad světem přemýšlí, snadno se naštve, vzdoruje rodičům, učitelům a autoritám, rád něco vyvádí a cení si přátelství. Příběh v sobě nese hezké poselství a zajímavé myšlenky.
Občas měl syn problémy se čtením, protože kniha obsahuje veliké množství novotvarů - názvů zajímavých vymyšlených nástrojů a věcí. Dospělé tyhle věci pobaví (žasla jsem na těmi nápady), syn ještě neuměl vše dostatečně ocenit a pochopit a špatně se mu tato nová dlouhá slova četla (protože je neznal a čtení pro něj stále ještě není úplně jednoduché). No, alespoň jsme to čtení opravdu důkladně trénovali.
Sečteno podrtženo, tahle oceněná kniha (získala cenu Magnesia litera 2017) je příběh, který devítileté kluky nejen pobaví, ale dokáže jim i do života něco dát. Má čestné místo v naší knihovničce.

veronika_m
07.11.2021 5 z 5

Jedná z nejhezčích knih, jakou jsem s dětmi četla. Pobaví i dospělé a má krásné ilustrace.

Rozari
07.08.2021 5 z 5

Super knížka! Originální a vtipná. Líbila se synům i nám rodičům.
Perfektní a úžasné ilustrace a jejich prolínání s textem, plus za velký formát knihy.
Autoři si nádherně vyhráli s češtinou :)

“Oslorohač - společně s knihomolem nejznámější zástupci čeledi knihomarných (vandalibris).”

“Kdepak moje máma, ta si umí zjednat nepořádek.”

Moc doporučuji!

Kacatko86
14.06.2021 5 z 5

Nasmáli jsme se! Top je cena Křišťálový prdlajs

Štěpinambura
28.04.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla jako malá. Potom jsem jí přečetla když jsem byla starší. A teď jí čtu zase. Je to prostě geniální!

bércoun
08.01.2021 5 z 5

Velice originální a zábavná kniha pro děti mladšího školního věku. S dětmi jsme si čtení vážně užívali.

Adelína_čte
09.05.2020 5 z 5

(SPOILER) Pokud se chcete dozvědět, kdo nebo co že vám to vlastně drobí na podlahu (spoiler, je to Obří pásový sypač nečistot, tzv. Drobek), kdo vyrobil Parní dvoutaktní čokoflekovač, jestli se chcete se seznámit s Oslorohačem z čeledi knihomarných, či s Jarmilem Hladce-Obrace, výživovým poradcem housenek mola šatního, nebo zjistit, jak roste Chuchvalcovník prachsprostý, přečtěte si tenhle skvost!❤️

Překlep se Škraloupem vyhráli v roce 2017 Magnesii Literu za nej knížku pro děti a mládež a já musím říct, že skutečně oprávněně!
Za mě nejvtipnější dětská knížka, kterou jsem kdy četla❤️

Nejvíc musím ocenit to, jak si tu autoři si skvěle pohráli se slovy! Tolik nápaditých, zábavných novotvarů, slovních hříček, skrytých významů/odkazů. Žasla jsem nad jejich fantazií!
Myslím, že příběh dokáže hodně předat, má velký přesah a tak se ani dospělí nebudou nudit.

Knížka má navíc opravdu ÚŽASNÉ ilustrace, často přes celou dvojstránku, které jsme si dlouho prohlíželi a hledali různé maličkosti, detaily, návaznosti na příběh :) ani jedna stránka není prázdná, pokaždé je tu skvělé zpodobnění dané situace, či "aspoň" ukázka nějakého vtipného vynálezu, nebo pozadí se skvrnami od kakaa.

Jestli bych měla doporučit originální dětskou knížku, která má vskutku velkou přidanou hodnotu a mohou jí číst i starší, dejte šanci právě Překlepovi se Škraloupem.
Tleskám, tohle je skvělost❤️

janinca
10.04.2020 5 z 5

Jedním slovem BOMBA!
Nedávno jsme poslouchali jako audioknihu na rádiu Junior. Bohužel nám poslední dva díly utekly. Takže nezbývalo nic jiného, než si ji vypůjčit v knihovně.
Je to knižní lahůdka. Myslím, že než ji vrátíme pořešíme se s ní ještě jednou...

š.m.i.k
06.04.2020 5 z 5

Stálo to fakt za to. Opravdu originální příběh a užívala jsem si to i jako dospělák. Rozhodně doporučuji.

yellowbanna
11.02.2020 5 z 5

Tahle knížka se opravdu povedla. A to i jako audiokniha. Poslouchali jsme v autě na cestách do školy a děti se dožadovaly každé nové kapitoly. Vtipná, plná originálních nápadů a výborných slovních hříček a odkazů. Hustý kakao!

Kjersti
25.01.2020 5 z 5

Já teda čtu knihy pro děti opravdu z nutnosti a většinou nejsem s to hodnotit je. Nedokážu posoudit, která dětská kniha je či není pro děti hodnotná. Hlavně většinou nechápu, že kritici ohodnotí některou knihu za unikát a dokonalou pro děti a já po jejím přečtení si říkám "ale sakra, tohle nechápu ani já, jak to má chápat dítě?", ale v případě téhle knihy... za mě super. Naprosto chápu, že získala Magnesiu Literu, je to vtipné, je tam probíraná dost zásadní filozofická otázka a přitom naprosto srozumitelně pro dítě, ilustrace neskutečně s textem spolupracuje. Bavilo mě to. :-) Takže pro děti klidně doporučuji. Příjemné čtení a hodnotu rozhodně má.

rysavas
09.08.2019 4 z 5

Bylo to moc fajn čtení, i když ze začátku trochu trvalo než jsem se do knížky pořádně začetla....co se mi líbilo asi nejvíc, byly vynálezy pro stárnutí ....ty jsou geniální :)

burbot
02.08.2019 5 z 5

Perfektní! Bavilo se dítě i já. Skvělá práce se slovy, vtipné ilustrace. Prostě plný počet.

muchomurka
08.11.2018 5 z 5

Knížku jsem koupila, protože jsem na ni slyšela samou chválu, ale první dojem na mě moc dobrý neudělala - vizuálně mě nenadchla. Když jsem ji začala číst, byla jsem lehce skeptická, moc se mi nelíbila barevně, působila smutně a navíc jsem nevěděla, co od ní čekat. Ale byla jsem příjemně překvapená. Krásně zpracované téma stárnutí, spousta originálních nápadů a i ilustrace mě nakonec oslovily a krásně doladily celkové vyznění z knihy. Jsem zvědavá, co na knížku bude říkat naše dítko, až do ní doroste...

kara
25.10.2018 5 z 5

Fakt jsem se pobavila. :-)

raffi
15.10.2018 5 z 5

Po všetkých stránkach krásne spracovaný, originálny príbeh. A myslím, že deti ani neocenia všetky narážky (napr.Křišťálový Prdlajs...) a vynálezy, ktoré sa v knihe vyskytujú. Ja som sa však kráľovsky bavila :)

dendishek
10.09.2018 5 z 5

Entropii jsem poprvé poznala díky této moc milé knížce. Samotný příběh a ilustrace rozšířily mou fantazii natolik, že když doma vidím někdy ten binec, tak bych těm malým skřítkům entropíkům nejraději zakroutila krkem :-). Těším se, až ji budu v budoucnu předčítat naší školačce/školákovi.

Yaromil
05.08.2018 5 z 5

Stárnutí věcí nemám úplně v lásce, stejně jako asi většina z vás, ale povídání o entropících jež to podléhání času a opotřebování kolem nás mají na svědomí si našlo mé nemalé sympatie už od prvních stran. Autoři nezapřou lásku k českému jazyku, radost z vtipu a um pro krásné ilustrace. Můžu poprosit o pokračování? Náramně jsem se totiž bavil.

Madli
05.08.2018 5 z 5

Krásnou knihu která je o entropii, která dostala cenu Magnesia Litera a která má nádherné ilustrace si každý oblíbí. Já jsem ji dostala k vysvědčení a už jsem ji přečetla dvakrát ale nemůžu donutit mamku, aby ji přečetla ona. Jinak je moc krásná.