Přehled astronomie

Přehled astronomie https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/149761/bmid_prehled-astronomie-149761.jpg 4 11 1

Ikkju
11.05.2017

Kdybych byl svobodný a bezdětný, potáhl bych střešní okno hliníkovou fólií s malinkatou dírkou uprostřed (ozkoušeno, funguje to, měsíc velký jako pětikoruna se vykreslil na zdi), a v řádu týdnů, měsíců a roků zakresloval obraz slunce, měsíce a dalších nebeských objektů na stěny a podlahu pokoje. Umím si představit, že podobný nadšenec/magor žijící uprostřed kamenného henge předával kdysi poutníkům za hromádku jídla zajímavé souvislosti z tance vesmíru, který se otiskoval do jejich životů prostřednictví počasí, úrody a třeba i hord nepřátel či zvířat utíkajících před jejich nepřízní. Já bych to samozřejmě dělal jen pro radost z jeho elegance, teplo dnes máme i v zimě, a můj oběd by byl nejspíš závislý na úrodě suroviny (jaké nevím a ani nechci vědět) pro nudle z Vietnamu :o

Hektický program z knihy na výpočty poloh planet jsem ale nikdy do programovatelné kalkulačky nadatlit nezvládl, skončil jsem u sehnání podrobného manuálu, nicméně už je to asi jedno, dnes bych to naťukal do nějakého programu za pár hodin, jen si na to sednout.

A doba jde stále dopředu, třeba mě po smrti můj mladej nahraje do flash paměti, a raketovým motorem z amazonu vystřelí do černé vesmírné prázdnoty. Pokud mi neshoří čidla, rád se ještě pokochám tou krásou...

astronomie přehledy

Autoři knihy