Pravý výlet pana Broučka do Měsíce

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1173/mid_pravy-vylet-pana-broucka-do-mesice-I2Y-1173.jpg 4 295 43

Pan Brouček série

Satirický výlet Matěje Broučka, komického šosáckého pražského měštana, na Měsíc. Pan Brouček je zámožný pan domácí na Starém Městě v Praze a je denním hostem hradčanské hospůdky "Na Vikárce". Jednoho večera poseděl "Na Vikárce" trochu déle a také víc popíjel, a když se vrací domů, vidí před sebou Prahu zalitou měsíčním svitem. Napadne ho, co četl a o čem vášnivě mluvil s hospodským "Na Vikárce" (bavili se o tom, jestli je měsíc obydlen). Zadívá se na měsíc, a jako by byl přitahován zvláštní přitažlivostí, vystoupí na zeď podél starých zámeckých schodů, odtud na střechu domku, ale pak už je opravdu tažen vzhůru, výše a výše, až dopadne na pevnou půdu - je na Měsíci...... celý text

Booky84
24.12.2023 3 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy, jinak bych se ke knize nejspíš vůbec nedostala. Zajímavá a pro mě naštěstí i krátká satira, bohužel jsem se nemohla vůbec začíst právě kvůli stylu jazyka, ale nakonec jsem ráda, že jsem knihu přečetla a to jako e-knihu, kterou jsem si mohla stáhnout právě na Databázi knih, za což moc děkuji.

Lady Greystoke
17.11.2023 4 z 5

Velmi květnatá staročeština mě přímo uchvacovala a velmi pobavila. Místy se mi kniha jevila jako téměř nadčasová a Měsíčňané měli rozhodně něco do sebe. Dost dobrá knížka, až na tu poslední kapitolu. Tou se to docela pokazilo (nebo ne?) Přiznávám, že jsem to poslouchala jako zdařile namluvenou audioknihu, nevím jak by to dopadlo, kdybych to četla.

mythos91
04.11.2023 1 z 5

Čteno kvůli Čtenářské výzvě. Starý dobový jazyk byl pro mě poněkud těžkopádný a odváděl od plynulosti děje. Bohužel tato oceňovaná klasika není mou krevní skupinou. Takováto satira u mě ne e...

Jenny46
06.09.2023 4 z 5

Poslední kniha co mi chyběla do výzvy - jejíž děj se odehrává ve vesmíru.
Ze základní školy vím, že se četl úryvek z knihy, ale vůbec si nepamatuji...
Je to jednohubka na jeden večer, ale trochu jsem měla problém se začíst.
Úsměvná satira a špatně se mi hodnotí v dnešní době. Určitě stojí za přečtení 3,5*

RonnieSmithx
12.06.2023 5 z 5

Výsměch parnasistnímu estétství, které vás (možná) pobaví. Matěj Brouček a jeho tvrdé snění je rozhodně něco, k čemuž bych se chtěla vrátit znovu.

katka134
08.04.2023 4 z 5

Úsměvná satira, především kvůli neustálému strachu pana Broučka co bude jíst.

Annannas
20.03.2023 3 z 5

Bez ČV bych po této knize nikdy nesáhla, ale jsem ráda, že jsem si rozšířila čtenářský obzor. Těžko tuto knihu hodnotit, je to prostě z jiné čtenářské doby.

Hani77
02.01.2023 4 z 5

Jazyk je trošku náročnější na čtení, ale je to moc hezký příběh.

Hakate
28.08.2022 3 z 5

Pěkná satira, bohužel mě tato sága moc neoslovila.

Andrea864
23.04.2022 4 z 5

Musím říct, že jsem se bavila. Satira, jak má být. Skvělá čeština, postřehy hodící se i na dnešní dobu, barvité popisy věcí i okolí a samozřejmě i příběh samotný.

Atuin
13.03.2022 5 z 5

Také jsem poprvé knihu četla na základní škole a byla jsem vyloženě nadšená. Nepopírám však že jsem byla tak trochu výjimka. Mám to úplně stejné jako sgjoli. Asi jsem se s knihou střetla poprvé ve správnou chvíli a a měla šance jenom a pouze mě zaujmout.

sgjoli
13.03.2022 5 z 5

Poprvé jsem tento titul četla na základní škole, a i když si umím představit, že ty archaismy v knize použité mohou i kdejakému dospělému třeba dělat při čtení potíže, mně ten starý jazyk, kterým to je napsané, prostě uchvacoval. A i když možná půjdu proti proudu, mně ten pan Brouček prostě bavil – už na té základce. Knihu jsem pak četla ještě párkrát (na střední i na vysoké škole) a se stejným nadšením. Nejen příběh samotný, ale i ta závěrečná pointa, celková atmosféra knihy a jazykové + literární provedení mi v případě této knihy prostě sedí. Ale chápu, že asi ne každého to už v dnešní době chytne…

hellena1523
07.10.2020 4 z 5

Matěj Brouček je božan. Je to takový správný zaprděný měšťan, který se na Měsíci setkává s (i na můj vkus) trochu moc citlivými, romantiky. I z toho ale vzniká řada situací takřka komických, některé ovšem hodí se i na dnešní dobu a jsou zamyšleníhodné.

Pavla-Adina
14.08.2020 2 z 5

Na mě už trochu zastaralé téma a pojetí.

Ninjer
16.06.2020 3 z 5

Pan Brouček je obyčejný chlápek, co je majitelem jednoho činžáku v Praze a moc nemusí, když se mu tam roztahují umělci. Proto pro něho není zrovna dvakrát příjemné, když se dostane na Měsíc, kde jsou místní obyvatelé přecitlivělí romantičtí básníci.

Máme tu teda klasický střet odlišných povah, který má být zdrojem komedie. Osobně jsem se teda u Broučka smíchy za břicho nijak nepopadal, ale to bych ani u komedie z 19. století nečekal. Každopádně buclatý Brouček, který by se rád na Měsíci jen v klidu najedl, ideálně to ještě zapil nějakou tou plzničkou, mi byl určitě sympatičtější než všechny ty éterické bytosti představující fakt ty nejšílenější umělce, co se dojímají nad svými básněmi, idealizují si svou lásku tak, že radši na ni počkají třeba deset let a tak podobně. Pravděpodobně to je parodie umělců, a za to dávám autorovi bod k dobru, to je fajn.

Bohužel Svatopluk Čech je sám taky básníkem, takže větší část knihy je psána poměrně poeticky. Dává na odiv to, jak s tím krásným českým jazykem umí čarovat a jak neobvykle a květnatě dokáže cokoliv popisovat. Na popis oblohy potřebuje odstavec a Měsíc v jeho podání není samý kráter, ale divoká krajina všech možných barev a tvarů. Mě tahle poezie nijak neoslovuje, takže se mi to kvůli tomu často dost blbě četlo. Místo pohodové satiry je Brouček na můj vkus příliš básnický a zadumaný.

Pět básníků utržených ze řetězu z deseti.

Luigi1
16.06.2020 5 z 5

Nápad autora je zajímavý.Chvíli mi trvalo než jsem se začetl ale pak to šlo.Jsou tam pasáže které se hodí i do součastnosti.Dopručuji

ViolettaCh.
19.05.2020 4 z 5

Výlet do Měsíce byl taky zajímavý a vtipný, ale ten do 15. století se mi líbil přece jen více.

666Jitka
22.04.2020 4 z 5

Výlety pana Broučka jsou úžasnou satirou na maloměšťáckou společnost staré Prahy. Svatopluk Čech svým vytříbeným květnatým jazykem dokazuje, že jeho příjmení je "Nomen Omen" ...

de_baques
07.04.2020 5 z 5

Jazyková vytříbenost a celková stavba Čechova satirického románu nemá v české literatuře příliš konkurence, snad Saturnin. Pan Brouček je nesmrtelná postava.

fifa51
04.03.2020 odpad!

Pivně-párkový humor páně Čecha mi způsobil silnou nevolnost, naštěstí to bylo (poměrně) krátké utrpení.

klasická literatura

Svatopluk Čech