Pravidlo pěti a pětadvaceti metrů

Pravidlo pěti a pětadvaceti metrů https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264383/bmid_pravidlo-peti-a-petadvaceti-metru-264383.jpg 4 41 11

Vždy je třeba dodržovat pravidlo pěti a pětadvaceti metrů. Jakmile konvoj zastaví, aby zkontroloval, zda na silnici nejsou nastražené bomby, posádka zůstane ve voze a pozorně si prohlédne celé okolí do vzdálenosti pěti metrů. Bomba v okruhu pěti metrů pronikne pancéřováním a zabije všechny ve voze. Jakmile je bezprostřední okolí zajištěno, pokračuje se v kontrole okruhu pětadvaceti metrů, což je vzdálenost, z níž bomba usmrtí průzkumníka kontrolujícího stav vozovky. Román Pravidlo pěti a pětadvaceti metrů mapuje osudy mariňáků, kteří slouží v Iráku jako členové ženijní čety. Jejich úkolem je opravovat krátery po nástražných bombách, aby silnice byly bezpečné pro vojsko i místní obyvatele. Nejsou to hrdinové bojující v první linii, ale jejich práce s sebou nese takřka stejné nebezpečí, zejména když skoro v každé jámě na ně čeká další nálož. V čele čety stojí poručík Donovan, který si uvědomuje, že na svěřený úkol tak úplně nestačí, a trápí se, že ho ostatní mariňáci neberou jako svého nadřízeného mezi sebe. Doc Pleasant u jednotky působí jako záchranář. Nechal se naverbovat, protože vojenská služba pro něho byla zajímavou příležitostí zkusit něco nového. Když ale vidí umírat svoje kamarády, postupně mění názor a dostává se na scestí. A pak je tu Kateb, mezi Američany známý jako Dodge, irácký tlumočník, jehož láska k americké kultuře – ke všemu od hip-hopu až k Marku Twainovi v podobě ohmataného výtisku Dobrodružství Huckleberryho Finna – je stejně silná jako pocit pohrdání, jejž k Američanům pociťuje za to, co provádějí s jeho zemí. Po návratu domů se všichni musejí vyrovnávat s dozvuky minulosti a čelit novým rozhodnutím a výzvám. Snaží se najít své místo ve světě, který neznají, ve světě, který neví ani nic o nich.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Jota

Fives and Twenty-Fives , 2014

35alice
09.08.2020 3 z 5

Na to, jak byla kniha vychvalovaná, tak zas tak moc nezaujala. Občas mi přišlo, jako kdybych četla práci ze školní lavice. Určitě zajímavé téma, ale dalo by se lépe jazykově zpracovat. Ale co by člověk chtěl od amíků....

ZuzaP
12.05.2020 4 z 5

Kniha o mariňácích sloužících v ženijní četě v Iráku. Prolínají se zde vzpomínky na události v Iráku a současnost, ve které se mariňáci musí vyrovnávat se zážitky z mise a znovu se začleňují do běžného života. Zas jednou sice nevím, proč mě vlastně tak baví válečná literatura, ale bylo to skvělý.
S jistou rezervou bych to doporučila jako současnou obdobu Remarquea, který psal o podobných tématech. A klasicky v souvislosti se současnými vojáky doporučím i Stehlíkovo Do temnoty

ZetHolda
04.10.2019 5 z 5

Za mě další z povedených knih s válečnou tématikou. Život vojáků, nebezpečí, následky, spolupráce s místními obyvateli ... těžko se to představuje nám, kdo žijeme v míru.

Leniik33
03.09.2018 5 z 5

Po knížce jsem sáhla v levných knihách a čekala jsem, že to budou zápisky z války a trochu jsem se obávala, že to nebude úplně šálek mého čaje. Jaké bylo překvapení, když jsem zjistila, že se jedná o román. A to o velmi zdařilý a hodně upřímný román. Válka je zlo a jak je popsána v této knize vám někdy nemusí udělat dobře. Příběhy vycházejí ze skutečných událostí a to je hodně velké plus této knihy. Jde ale opravdu o hodně drsné čtení.

niki-chan
01.07.2018 4 z 5

Velmi strhující a zároveň drsné vyprávění o válce v Iráku z pohledu tří vojáků. Po tomhle čtení si každý musí uvědomit, jak hrozná válka doopravdy je.

Mark.
27.02.2018 5 z 5

Promyšlené a propracované vyprávění vybraných účastníků. Zprvu jsem byla zmatené, ale rychle jsem začala odlišovat kdo je kdo. Jen bylo zapotřebí si zapamatovat jména, přezdívky a jména v jiném jazyce ...
Líbilo se mi cítění a přiblížení vojáků, kdy slouží třeba i jenom chvíli, tak toho zažijí spousty a nadále už nejsou stejní. Chmury si ponesou dál. Např. ohňostroj. Propojenost vzpomínek a aktuální dění, kdy autor v čase přeskakoval tam a zpět ke konci bylo natolik propracované, že jsem se naplno ponořila do děje. Smutné vyprávění, nečekejte žádné akční střílečky jako ve sci-fi.

HŠ
25.04.2017 4 z 5

Čekala jsem typickou americkou propagandu a byla jsem příjemně překvapena. Trošku jsem se ztrácela v tom, kdo zrovna vypráví, všechny 3 postavy měly stejný styl, to mi trošku vadilo. Ve finále mě ale mrzelo, že byl konec knihy.

pasuba
21.12.2016 5 z 5

Super! Chytře a lehce napsaná kniha, bavilo!

Stanča
25.08.2016 4 z 5

Dobré počtení.

RunningWolf
28.02.2016 5 z 5

Naprostá lahůdka.Největší síla této knihy tkví v její mnohostrannosti
Není vůbec protkaná zbytečnými odbornými výrazy vozidel,zbraní apod. a ani vysvětlováním konfliktu,názorů stran a jejich ideí a propagandy.Je to přiměřeně vyvážený román s prolínajícími příběhy tří postav který provádí jejich útržkovými příběhy před,během a po válce.Předem jsem čekal že to bude další běžná ,,army,, kniha ale byl jsem velice mile překvapen a určitě doporučuji

Sengot
23.12.2015 5 z 5

Že začátku mi trochu trvalo se do knihy začíst a zorientovat se v ději. Ale od 2/3 musím uznat, že se jedná o velmi silný příběh s nezvykle použitým přechodem mezi vyprávěním minulosti a současnosti. Velmi dobrá kniha

Irák války autobiografické prvky vojáci válka v Iráku (2003-2011)

Autorovy knížky

Michael Pitre
americká
2015  82%Pravidlo pěti a pětadvaceti metrů

Kniha Pravidlo pěti a pětadvaceti metrů je v