Praha Noir

Autoři povídek: Cigan, Goffa, Hejdová, Klevisová, Kopřiva, Neff, Procházka, Pilátová, Soukupová, Sýkora, Stančík, Šabach, Tučková, Urban. Kolik tváří můžou mít pražské zločiny, záhady a tajemství? Čtrnáct předních českých autorů přijalo výzvu nabídnout na tuto otázku odpověď a navázat tak na bohatou tradici kriminálníc... celý text

Kolik tváří můžou mít pražské zločiny, záhady a tajemství? Čtrnáct předních českých autorů přijalo výzvu nabídnout na tuto otázku odpověď a navázat tak na bohatou tradici kriminálních a tajemných příběhů s pražskými náměty. Výsledkem je ojedinělý a stylově pestře laděný soubor, který nabízí setkání se zavedenými jmény české literární scény i budoucími hvězdami a je současně svérazným průvodcem po tradičních i méně známých pražských lokalitách. S Michaelou Klevisovou se vydáme na žižkovské nákladové nádraží, s Milošem Urbanem na Karlův most, v akčních příbězích Štěpána Kopřivy a Martina Goffy navštívíme Hostivař a Vyšehrad, Michal Sýkora se vydává na pražský Pohořelec, Petr Stančík nahlíží do tajemného světa zaniklého židovského ghetta, Petra Soukupová líčí nevysvětlitelné zmizení ve Stromovce, Kateřina Tučková zkoumá temnou minulost starého domu na vltavském nábřeží… Objevný svazek, uspořádaný literárním kritikem Pavlem Mandysem, vychází souběžně v české a americké verzi, kterou newyorské nakladatelství Akashic Books zařadilo do své prestižní řady Noir. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/30_/309662/praha-noir-wwD-309662.jpg 3.8147
Detektivky, Povídky
Vydáno:, Paseka

katka.oo
včera

Různé povídky, některé super, některé nudnější, ale jako takové postupné čtení po večerech mezi jinýma knížkama fajn zpestření. Mě se sbírka líbila :-)

MarekLangr

Velice podařená sbírka. Doporučuji.

simona5r

Posloucháno jako audiokniha. Pár povídek bylo super (např. Mizení na mostě, Percy Thrillington). Čekala jsem od toho víc a byla jsem zklamaná.

KrystofJuzko

Každá povídka je naprosto odlišná, k některým se rád v budoucnu i vrátím a přečtu si je znova, ale najdou se tam i povídky, které mi přišly trochu "suché". Jako celek musím sbírku hodnotit jedině kladně, je opravdu povedená a navíc s nádhernou grafikou. Jen teda nevím, kde je tam ten noir?

Taj-ka

Různorodé povídky, z nichž budete alespoň jednu milovat a alespoň jednu nesnášet. Z komentářů tady na databázi s radostí zjištuju, že povídku kterou jedni nemohli vystát jiní opěvují. Takhle by podle mě měla dobrá povídková sbírka vypadat!

Aleen

Musím se přiznat, že jsem poslouchala na CD a třeba příběh od Kateřiny Tučkové v podání paní Maciuchové...mňam! Nejspíš to bylo i tím, že každou detektivku četl jiný herec a sedlo to jak pr... na hrnec. Fakt super. Některé byly napínavé, některé s nadhledem, některé vlastně nebyly ani detektivkami, ale všechny povídky měly úroveň, jakou jsem od jejich autorů čekala. Velice doporučuji si knihu "poslechnout". Slupla jsem jako malinu.

MichelleS

V knihovně mě zaujala originální obálka, i když jsem moc přesně netušila, co přesně se pod výrazem noir skrývá, plejáda známých jmen mě přesvědčila. Po úvodu pana Mandyse už jsem si rozšířila obzory, ale překvapivě ty povídky, které nejlépe odpovídají stylu noir, mě bavily nejméně. A naopak. Jednoznačně nejlepší pro mne byla povídka od Stančíka, jeho humor a lehkost mi sedí. A v těsném závěsu Soukupová, perfektně popsané vztahy, emoce. Ještě mi sedly povídky Sýkory a Tučkové, ostatní už spíš všední, nejhorší Urban.
Ať nekončím kritikou, grafické zpracování je na jedničku.

Warden

Tak tohle je velké zklamání. Povídky většinou nezáživné, nudné a něklteré, u kterých jen nevěřícně kroutíte hlavou (Hejdová, Kopřiva) Když vezmu povídky, které vychází čtvrtletně v edici Krimi-Signál, tak vyhrávají na plné čáře a jsou minimálně o level výš... Přitom knihy některých autorů nejsou vůbec špatné, ba naopak. Např. Goffa, Klevisová, Sýkora, Procházka.....Škoda.

Joges

Jak napsal uživatel Gagarin, sbírka povídek je skutečně nevyrovnaná. Rovněž mi to tak během čtení připadalo. O jednotlivých zklamáních psát nebudu, rozhodně však chválím a oceňuju Michaelu Klevisovou, Petru Soukupovou, Kateřinu Tučkovou, Petra Stančíka, Ondřeje Nefa a Michala Sýkoru (snad ještě i Procházku a Cigana). Suma sumárum převážná polovina povídek mě zaujala, proto na vrub knihy Praha NOIR připisuju zasloužených 80%.

Gagarin

Sbírka je skutečně hodně nevyrovnaná, třeba Miloš Urban vyloženě zklamal. Nejlépe bych hodnotil asi Petra Stančíka (s ohledem ale na mou oblibu Mlýnu na mumie, na který v povídce navazuje); hodně mě zaujala taky Další nejhorší den od Petry Soukupové. Výborně popsaná tísnivá a bezvýchodná atmosféra v rodině, ve které z ničeho nic zmizí otec, a žádné vysvětlení se neobjevuje... Oceňuje také grafickou stránku knihy, je to pěkný dárek :-)

Misa.K1

Kazda povidka je trosku jina, kazdy si najde svoje. :-) Vetsina z nich me fakt bavila, takze davam 4*, jen par z nich jsem popravde preskocila. Nejvic me bavila povidka od M.Klevisove, ktera me nikdy nezklame.

orson

Moc povedené povídky, nenašel jsem mezi nimi snad ani jednu podprůměrnou (no dobře asi nejméně mi sedl Petr Stančík). Navíc to zasazení do Prahy je skvělé - zrovna o víkendu jsme se na procházce s rodinou snažili najít ten dům vedle Národního divadla s různými okny :)

Nejvíce se mi asi líbila povídka od Soukupové.

Limonadovyjoe

Tak tohle mě bavilo od začátku do konce. Téměř všechny povídky byly zajímavé a pro někoho, kdo neholduje detektivkám i napínavé jak to vlastně dopadne. Mezi ty autory, kteří mě nejvíce bavili bych zařadila Stančíka, Tučkovou, Sýkoru, Soukupovou, Procházku. Naopak Cigan, Neff i Šabach příliš nebavili. Ale každá povídka se dá na jeden zátah pěkně přečíst, kromě Zázračného amuletu - u toho jsem 2x usnula :) ... Knihu doporučuji.

thirsty

Zpočátku mě kniha moc nebavila, ale nakonec ji hodnotím kladně. Nejvíc se mi líbila povídka Lepší život. Příjemné byly i krátké medailonky autorů na začátku každé povídky.

Agnesita

Prijemne povidky

chanahd

Celkově zklamání. Povídky mám ráda, ale z této knihy jsem zklamaná. Některá povídka zaujala, např. Percy Thrillington. Bavil i Stančík. U některých jsem měla problém, nesedlo mi to, přišlo slabé...

moni.ka

Stejně jako Sorrow nevyhledávám současnou českou prózu, ale knihy s pražskou tématikou si jako pražský patriot málokdy nechám ujít. Bohužel musím říct, že téměř všechny povídky, až na Kabinet sedmi probodnutých knih a Život a dílo baronky Mautnicové, byly nemastné neslané, a kniha tak neměla šanci nabourat můj český literární stereotyp. Povídkový soubor neurazí, ale forma (a propagace) převažuje nad obsahem.

Sorrow

Do knihy jsem se pustila zejména proto, abych tak nějak ve zkratce prozkoumala současnou českou prózu, kterou jinak příliš nevyhledávám. Téměř polovina autorů mě svým stylem nějakým způsobem zaujala, nejvíce asi Procházka, Tučková, Sýkora, Soukupová a Šabach, naopak třeba můj oblíbenec - Urban - opět zklamal, jsem zvědavá, jestli ještě někdy vytvoří něco, co se vyrovná jeho dřívějším dílům. Sbírku určitě můžu doporučit, pěkný exkurz do současné tvorby, navíc je mimořádně dobře zpracovaná, pouštíte-li se do knihy ale s tím, že opravdu chcete noir, pak asi hledejte raději jinde...

chip

Líbily se mi všechny povídky, jen Šabach byl trochu zklamání. A pěkně zpracovaná kniha.

lencin

Libilo a zaujalo. Povidky nejsou muj nejoblibenejsi zanr, ale tuto hvezdnou sestavu neslo opominout :-) . Libilo moc,hlavne Tuckova a Stancik....

Prateri

Povídky moc nečtu, toto byla výjimka, dobrá výjimka:-). Přesto, že jsou ponuré, líbily se mi.

Peprnicka

Tak mně se asi tak nějak líbily všechny povídky...některé méně, některé více...ale určitě jsem u žádné neměla pocit, že by mě nebavila nebo už bych ji chtěla "mít z krku" :-)

rikke

Některé povídky byly skvělé (Persy Thrilington), jiné napínavé (Mrtvá holka z čerťáku), další pobavily (Olda č. 3); byly i takové, které jsem nedočetla (Zázračný amulet), a nebo takové, které mě moc nezaujaly (Další nejhorší den). Na celé knize mi jako nejlepší přišel samotný nápad na vytvoření takovéhoto tematického souboru.

babyboar

Asi jsem od této knížky čekala něco víc, nebo spíše něco jiného. Úplně mi není jasné, co je vlastně "noir", i když se nám to Pavel mandys snaží vysvětlit v předmluvě. Sám ovšem přiznává, že autorů pravých noir detektivek se v ČR moc nevyskytuje a tak knihu doplnil alespoň zvučnými jmény. Najdeme tu 14 detektivně laděných povídek rozdělených do 4 tematických kategorií. Povídky se vážou ke konkrétním místům v Praze, ale u většiny z nich to působí trochu uměle. Pokud by se příběh odehrál kdekoliv jinde, vyzněla by pointa nastejno. Nejvíc se mi líbily povídky těchto autorů: Procházka, Neff, Stančík, Tučková, Sýkora, Soukupová.

Márinka

Urban mne tentokrát zklamal. Příjemně překvapili Procházka, Tučková, Klevisová a Soukupová. Ostatní nezaujali.

mcleod

Výborný nápad a celý koncept knihy, zpracování a kvalita se pak už samozřejmě liší povídka od povídky. Nejlepší noirovka jednoznačně Mrtvá holka z čerťáku od Jiřího Walkera Procházky s hutnou ponurou atmosférou a výborně budovaným příběhem, perfektními postavami, především pravého noirového detektiva. Méně noirové, ale také výborné a propracované atmosférické povídky jsou Kabinet sedmi probodnutých knih od Petra Stančíka (trochu takový historický noir), Život a dílo baronky Mautnicové od Kateřiny Tučkové, Percy Thrillington od Michala Sýkory, Další nejhorší den od Petry Soukupové a Olda č. 3 od Ireny Hejdové. Naopak nejhorší povídkou je jednoznačně Opukový kruh od Ondřeje Neffa, která je nesmylsná a krkolomná, vzbuzující pocit nepropracovanosti až odbytí. Taky se mi moc nelíbila povídka Zázračný amulet od Karola Sidona alias Chaima Cigana, která byla bez zajímavější atmosféry a popisy dějů a událostí byly až příliš hodnotící, skoro návodné (jaký rozdíl oproti Kateřině Tučkové a její elegantně napsané povídce ze stejné doby). Svým nešťastným způsobem zajímavá byla také poslední povídka Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete od Petra Šabacha, která byla sice poutavá, ale její závěr... tak trochu chyběl. Celkově si myslím, že se kniha povedla... ale stejně tak si myslím, že se někteří autoři mohli více držet noirového námětu a mohli více zabrousit do mnoha temných zákoutí Prahy, která jsou pro noirová vyšetřování zločinů nerudnými samotářskými detektivy jako stvořená.

Vesmich

Na četbu jsem se těšila, slibovala jsem si napínavý a neotřelý čtenářský zážitek a dostavil se. Je to skutečná lahůdka i pro povídkové nemilovníky. Žádná z povídek není ani nudná ani průměrná. U mě vítězí Život a dílo baronky Mautnicové a v těsném závěsu Opukový kruh s Oldou číslo 3.

qydko

Všechny povídky mě ohromně bavily. Každá je trošičku jiná, líbilo se mi, že jsem mohla srovnat styly jednotlivých autorů. Vydání této knihy byl rozhodně skvělý počin.

martina.bella

Bavilo mě, jak je každá povídka trochu jiná, celé je to takové pestré. Četla jsem na přeskáčku intuitivně na co jsem zrovna měla náladu. Objevuje se tu názor, že povídky nejsou dosti "noir". Upřímně nevím úplně přesně, co si představit pod pojmem "noir". Musí tam být drsní chlapi a podsvětí??? Vzhledem k tomu, že jsem od "noir" čekala jednoduše temné příběhy, tak žádnou takovou výhradu nemám.

bosorka

Vcelku zklamání, asi jsem čekala něco výraznějšího, většina povídek mě ale moc nebavila a podle mě se jich dost i minulo žánrem. Dost možná byl semtam i přehmat editora při výběru autorů.
Šabach, který nesmí chybět v žádné antologii, ale zrovna tady by klidně mohl - není to ani trochu jeho šálek kávy. Některé z povídek jsem prosvištěla, protože nebavily ani za mák (Cigan, Urban, Neff), některými jsem se prokousala, ale vší silou, například povídka Hejdové byla tak nějak hystericky naivní, vycucaná z (ufiklého) prstu. S psaním Soukupové mám obecně problém a nezměnilo se to. Něco nebylo špatné, ale nesedělo mi tak úplně do této sbírky (Tučková). Pak bylo pár dobrých, ale žádných obřích pecek (Sýkora, Klevisová, Goffa). Kopřiva moc dobrý, to svištělo, Stančík parádní, ale vlastně jen Mlýn na mumie scuklý do povídky. Z celé sbírky mi naprosto vyčníval Procházka, to sedlo a navíc vybral pro detektivku parádní prostředí světských z "Matějské".
Celkově ale převládá zklamání, chtělo by to více úderných point a svištivých zápletek.
PS: Parádní obálka.