Poľovníkove zápisky / Rudin a iné

Poľovníkove zápisky / Rudin a iné https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162997/bmid_polovnikove-zapisky-rudin-a-ine-KAl-162997.jpg 5 6 1

Prvá časť dvojzväzkového výberu z diela I. S. Turgeneva obahuje okrem titulných próz aj ďalšie krátke prózy a novely: Mesiac na dedine, Mumu, Prvá láska, Asia, Raňajky u predsedu, Denník zbytočného človeka, Tri portréty, Faust, Hamlet a Don Quijote. Úvodnú štúdiu napísal Ivan Serdula. 61-815-77

Denny45
22.10.2018 4 z 5

Tri portréty
Kratučký lyrický príbeh. Atmosféra Poľovníkových zápiskov.
Mesiac na dedine
Sparné leto, dedina, príchod nového človeka - úplne ako v Troškovej komédii (pardon za nepresnosť, v tejto aspoň nenájdete prvoplánový humor). A garantujem vám, že aj keď sa nebudete smiať ako posadnutí, aspoň kútiky úst sa vám trošku pohnú... Oddychovka, ale najradšej by som si ju pozrel v podobe inscenácie.
Poľovníkove zápisky
Najväčšie sklamanie knihy. Stále som čakal, že príde rozuzlenie, hľadal som nejaký utajený dej, zápletku a stále nič. A potom mi došlo, že je to súbor poviedok. Áno, sú pekné, lyrické a dýcha z nich tá dedinská prostota, život obyčajného človeka, nevoľníka, ale ten pocit sklamania to už nedokázalo prebiť.
Denník zbytočného človeka
Ťažké čítanie pri ktorom si nejedna duša zavzdychá.
Rudin
Konečne poriadny román!
Stále dookola sa opakujúci nudný život šlachty zmení príchod skrachovaného šlachtica Rudina (zas ten motív príchodu). Múdrosťou, bystrosťou a jasným vyjadrovaním doslova prefúkne sukne na smrť znudených slečiniek a pánom vyčistí žalúdok svojou hlbokou filozofiou. Dochádza k zmenám vzťahov, názorov a nejedno mladé srdce postihne búrka. Ale keď to začne byť vážne, nezostáva nič iné len povedať: "Pán Rudin, ďakujeme vám za spoločnosť ale musíte ísť...".
Ale na čo mu je jeho inteligencia, keď nedokáže premeniť svoje myšlienky v činy? Keď prechádza mestami a odjedá omrvinky z honosných stolov bez hanby? Ale povedzme si, na čo by mal byť iný ako tí, ktorí naňho hľadia s falošnou ľútosťou a podávajú mu ruky studené ako ľad? Je toto tá zbytočnosť, ktorú sa Rusi snažili v svojich dielach opísať?
Aj keď som dej pozabúdal, dojmy zostanú (najmä z konca). A nie nebojte sa tej filozofie, číta sa to ľahučko a dá sa pri tom vynikajúco oddýchnuť. Ani si neuvedomíte, ako veľmi vám nevinný príbeh rozvíri myšlienky
Hamlet a Don Quijote
Prebehol som to len očami. Vyzerá to zaujímavo.
CELKOVÉ HODNOTENIE
Nechápem, prečo sa na Turgeneva tak rýchlo zabudlo, veď tie diela sú prepracované a stále dokážu rozvíriť sled myšlienok.

výbor z díla

Ivan Sergejevič Turgeněv
ruská, 1818 - 1883
1950  86%Lovcovy zápisky
1970  84%Otcové a děti
1977  85%Jarní vody
1963  83%Asja
1969  91%Milostný kruh (7 povídek)

Kniha Poľovníkove zápisky / Rudin a iné je v