Polievka z divej kačice

Polievka z divej kačice https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197082/polievka-z-divej-kacice-197082.jpg 3 2 1

Slovenský výber z tvorby Ostapa Vyšňu zoznamuje čitateľskú verejnosť s najhodnotnejšími autorovými humoreskami, ktoré dodnes nestratili aktuálnosť. Vyšňove humoresky ako keby prýštili z ukrajinskej stepi na východ od Dnepra. Sú zemité a štipľavé, ale zároveň aj láskavé a humanistické. Vytvárajú pestrý kaleidoskop východoukrajinskej prírody a spoločnosti a čiastočne sú aj ukrajinským krivým zrkadlom okolitého sveta.... celý text

Literatura světová Humor Povídky
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Tvory u piatych tomach a Vyšnevi usmišky a Moja avtobiografija

Salonka
22.01.2017 3 z 5

Takže pekne poporiadku. :-)

– Pôjdeme v sobotu na poľovačku, Ivan Petrovyč?
– Ak sa mi podarí ujsť z domu, tak pôjdeme!
– A prečo by sa vám to nemalo podariť?
– Tá moja beštia mi niekam schovala pušku!
– Hmmm. . . Tak asi nikam nepôjdete.
– Nebojte sa o mňa, všetko bude v poriadku! Dal som synovi päťdesiat kopejok, aby vypátral, kam ju zastrčila, a aby ju schoval na iné miesto. Mám šikovného syna! Pôjdeme!

Vôbec som nevedela, do čoho idem. Knižka obsahuje slovenský výber autorovej tvorby, štyridsať kratučkých poviedkofejtónov, skoro výlučne zameraných na témy poľovníctva a rybárstva. Každá poviedka mala vtipný či jemne satirický osteň, občas nejakú tú hyperbolu, vždy jednoduchú, priamočiaru a dopredu odhadnuteľnú pointu. Ako také boli na jedno kopýtko, navyše mne sú poľovačky i rybárske seansy cudzie, preto som Vyšňovo nadšenie zdieľala iba čiastočne, ale pobavili (občas trefne rýpli do niektorých neduhov ľudskej povahy).

Ako sa poľuje lepšie – jednotlivo alebo kolektívne?
Je to skoro to isté. Keď idete sám, tak netrafíte sám, keď postupujete kolektívne, tak netrafíte kolektívne.

Z rozháraného a neveľmi užitočného socialisticko-budovateľského doslovu (Tatran, edícia Svetová tvorba, 1985 ... nič proti Tatranu) som vylovila informáciu, že rybačky a poľovačky boli autorovou vášňou (tvl to mi fakt nenapadlo). Tiež sa v ňom uvádzalo, že Vyšňova tvorba mala širšie spektrum a niečo v zmysle, že vydavateľstvo sa k jeho dielu ešte azda vráti – čo si myslím že sa nestalo (ak vie niekto viac, nech ma prosím opraví, vďaka). Prečo o tom píšem? Nič s tým neurobím, ale tento výber je skutočne monotónny, škoda. Viac osohu by bolo, keby sa poviedočky tematicky striedali.

Po ošklbaní divej kačice povedzte svojej matke, manželke, alebo sestre:
– Už som ju ošklbal! Môžeš z nej uvariť polievku!
Vaša matka, manželka, alebo sestra prekvapene zvolá:
– Veď to nie je kačica, ale sliepka!
Vtedy rozhodným tónom vyhláste:
– To je divá kačica! Teraz sú všetky takéto! Sú jarovizované. . .
– Ale prečo má prerezané hrdlo?
– Prečo? Všetko by si chcela vedieť! Keď zbadala, že na ňu mierim, uvedomila si, že nemá nijakú nádej na záchranu, a zarezala sa. Radšej ju už uvar!
Potom vás čaká ešte jedna práca – jesť polievku.

Bolo to milé, nič viac, nič menej. Optimálna oddychovka ma medziobdobie, keď človek nemá práve chuť na široké, ďaleké či hlboké veľdiela, krvavé zápletky, suché fakty alebo nadýchané verše ... keď sa nechce zaoberať komplikovanými tézami, ba ani rozmýšľať, ale napríklad iba zajesť si polievky z divej kačice.

Ako sa má jesť polievka z divej kačice?
Lyžicou!

Ostap Vyšňa
ukrajinská, 1889 - 1956
1985  50%Polievka z divej kačice
1985  40%Poľovačka sa začína...

Kniha Polievka z divej kačice je v