Podivný případ se psem

Podivný případ se psem https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2699/bmid_podivny-pripad-se-psem-z07-2699.jpg 4 1300 262

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

jasminecka
30.03.2024 3 z 5

Prekvapilo mne, jak napinave cteni se z toho vyvrbilo. A projevila jsem se jako obycejny clovek, co nepremysli (resp. kdybych stala na louce, vsimnu si jen 6 veci a pak budu myslet na ty zbytecnosti, treba "Jak je tady krasne!") - ke konci knihy uz jsem nektere pasaze vylozene prejizdela ocima, nez jsme se dostali zase k deji. U jine knihy bych to hodnotila jako nesvar, ale tady to bylo naprosto na miste vzhledem k hlavni postave.
Co me ale nekdy rusilo, byl preklad, mozna uz zastaral, nebo jsou tam opravdu chybky. Chtelo by to dostat do ruky original.

evask
10.03.2024 5 z 5

Prý detektivní novela. Přitom detektivní to moc není, jde o něco úplně jiného. Autismus. Jak je to strašně těžké pro rodiče těchto dětí. Někdy k zbláznění. Oceňujeme herce, oceňujeme zpěváky, ale náš skutečný obdiv a úcta by měla patřit rodičům, kteří dokáží projít takovouhle zkouškou.

Karolína18
16.02.2024 5 z 5

Ohromně zajímavé čtení a náhled do světa autistického chlapce. Líbily se mi i kapitoly, které se netýkaly „vyšetřování“ nebo bezprostředně Christopherova života. Škoda jen, že jsem vše odhalila dřív, než autor zamýšlel. Postavy mi byly sympatické až na matku a rozhodně si myslím, že z toho vyšla snadno a skončilo to pro ni příliš dobře. Hodně mě překvapilo, jak sebestředný je život autisty a jak velký tlak kvůli tomu je vyvíjen na osoby kolem. Pro otce byl život s Christopherem nesnadný, ale z jeho chování vidíme, že se to naučil.
Opravdu dobře čtení i pro mladší čtenáře.

Teclaireddy
11.02.2024 3 z 5

Knihu jsem dostala, sama bych si ji nevybrala. Zajímavý vhled do života autistického chlapce, ale celý příběh s řešením zabití psa mi přišel trochu přitažený za vlasy a zbytečně vyumělkovaný, jak už tu někdo psal. Více by mi vyhovovala civilnější zápletka a hlubší sonda do chlapcovy duše. Také mne nebavily matematické odbočky, přiznám se, že jsem je přeskakovala. Není to špatná kniha, ale asi ve mně nezanechá moc vzpomínek.

hermína14
25.12.2023 5 z 5

Dojemné, stroze laskavé, s postavami vycizelovanými až k dotěrnému nebezpečí, v němž uvíznutý čtenář nabude dojmu, že rozumí lidem jako je Christopher. Tak jako se nám to stalo po RainManovi:).
"...já ale nechci, aby moje jméno znamenalo příběh o tom, jak jsme laskaví a jak si pomáháme. Já chci, aby moje jméno znamenalo mě."
"Věci bychom měli předpokládat jen v míře naprosto nezbytné."

DodyF
19.11.2023 4 z 5

Oddechové čtení s přesahem. Umožní lépe chápat myšlení autistického chlapce. Detektivní zápletka je klíčem k odhalení rodinných vztahů i náročnosti výchovy dítěte. Kniha je psaná čtivě a optimisticky.

Zemlja
29.09.2023 4 z 5

Trochu jsem se bála, že to nedopadne dobře. Zpočátku je podivnost a odlišnost jakoby zábavná, novinka. Ale postupně začíná děsit, když si uvědomíte, že je to napořád a nebude to jiné. Peklo pro rodiče. Musejí být silní.

dagmar7365
07.09.2023 5 z 5

Vynikající kniha, obdivuji schopnost tak "věrohodně" popsat vnímání a prožívání z pohledu chlapce s Aspergerovým syndromem. Matematické úkoly byly super zpestřením. Vůbec se nedivím, že za ni Mark Haddon získal ocenění.

Petra-Nela
24.08.2023 5 z 5

Knížku jsem dostala kdysi od kolegyně, teď jsem ji četla do výzvy. Moc se mi ten příběh líbil, je to knížka kterou si zase ráda přečtu.

Janulica
03.08.2023 4 z 5

Zajímavá exkurze do světa, o kterém sama vím velmi málo. Nedlouhý časový úsek ze života hocha, který trpí Aspergerovým syndromem a jeho rodičů. Je fascinující koukat na to, jak jednu věc oči různých lidí vidí různě, jak každý člověk vnímá odlišně realitu. Svoji vlastní realitu. Moc doporučuji pro rozšíření obzorů.

Kulda1981
18.05.2023 5 z 5

Velmi zajímavá a hezky čtivá kniha.

TaNya_
06.05.2023

Moc pěkná a zajímavá knížka. Nemůžu mluvit o pravdivosti, protože netuším jak takový chlapec může myslet, ale já si jeho příběh užila.

Miška74
23.02.2023 4 z 5

K téhle knize jsem s dostala díky dceři, která ji čte ve škole a se svolením paní učitelky si ji půjčila domů.
Z počátku jsem měla trošku problém se čtením, protože to opravdu působilo, jako by to psal chlapec s autismem, ale trvalo to jen pár stránek. Pak už jsem si na styl psaní zvykla a četlo se to výborně. Díky stylu psaní kniha působí mnohem autentičtěji. Je hodně zajímavé pozorovat myšlenkové pochody autistického chlapce, který je téměř geniální matematik. Musím říct, že vložené matematické příklady pro mne byly tvrdým oříškem.
Při čtení knížky si uvědomíte, jak to takové děti mají s vnímáním světa, reality a všeho, co se kolem nich děje. Pro nás je to hodně zvláštní chování a pro ně zase je zvláštní naše chování. Je zde vykreslen i život rodičů takového dítěte a to jak nemoc chlapce ovlivní úplně chod takové rodiny.
Chlapec má svá oblíbená jídla, které se na talíři nesmí dotýkat, nesmí mít určitou barvu a když ji mají vyřeší se to potravinářským barvivem. Některé momenty právě z fungování rodiny mě hodně zaujaly.
Za mě je kniha skvěle napsaná a přibližuje nám život pro nás "odlišných" lidí.

lenkaabooks
11.01.2023 4 z 5

Autismus je pro nás tak těžko chápající svět, jak těžký je potom náš svět pro autisty. Poněkolikáté jsem se setkala s tím, že autisté nelžou. Pokud správně položíte otázku, dostanete vždy pravdivou odpověď. Patnáctiletý Christopher by rád vypátral, tak jako jeho hrdina Sherlock Holmes, pachatele činu. V tomto případě jde o zabitého psíka. Otec mu to ovšem striktně zakáže. A pak Chlapec zjistí, že mu blízká osoba lhala a to nejednou a dostane strach. Poprvé v životě je na vlakovém nádraží, ve vlaku, v metru, v Londýně. Christopherovi v životě pomáhá matematika, pomocí ní zvládá životní situace, pro nás ostatní tak všední. Bylo to čtení zajímavé a hodně poučné. Ne každé řvoucí dítě v plném obchodě musí být nezvladatelný rozmazlenec.

jaroiva
01.01.2023 5 z 5

První letošní kniha a nemohla jsem si vybrat lépe. Doporučuji.
Pomáhá pochopit, jak moc ovlivní život s autistou celou rodinu nebo okolí. Na mě hodně dojemná kniha.

Rihatama
30.12.2022 5 z 5

"Jmenuji se Christopher John Francis Boone. Znám všechny země na světě i jejich hlavní města a všechna prvočísla až do 7507."

Mám k prvočíslům kladný vztah, i mé osobní číslo je prvočíslo. Tím ale má podobnost s Christopherem končí. Naštěstí. Život autisty je nesmírně obtížný, stejně jako život s autistou. Vzhledem k omezeným emocím autistických osob je pro naprostou většinu asociální chování autistů obtížné pochopitelné. A pokud nevědí, že se střetávají s autistou, pak často i odsuzované; náročnější se proto jeví život s autistou. Haddon čtenářům přiblížil krátký životní úsek jednoho autistického kluka, během něhož se udála hned celá řada tíživých životních momentů. Tím myslím pro nás. Jenže pro Christophera přichází tíživé momenty mnohem častěji než pro druhé. Stačí, když cestou do školy autobusem potká tři za sebou jedoucí žlutá auta. Nebo jej někdo uchopí za paži a nedejbože zvýší hlas. To pak může v následně vyvolaném psychickém stavu ublížit druhým i sobě. A přece může svým vlastním způsobem žít plnohodnotný život a třeba, jako v tomto příběhu, vyřešit záhadu, která je pro jiné nezajímavá nebo neřešitelná buď ze společenských důvodů nebo kvůli nezájmu. Člověku nedochází, jak odlišné vidění světa, lidí, zvířat a všedních událostí, jako je cesta vlakem, mají autistické osoby. Překvapil mě tak autorův závěr v podobě žlutého psa, retrievera. Ano, žlutého, barva, která Christophera tak irituje… že by způsob, jak pracovat na autistových obsesích? Nebo přehmat? V každém případě ojedinělé dílko, které rozhodně stojí za přečtení.

Ladislav73
20.11.2022 2 z 5

Příběh o chlapci, který má poruchu autistického spektra a který má spoustu behaviorálních problémů, které si uvědomuje. Díky speciální škole a učitelce Siobhan se je snaží pochopít a překonat. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele.
Příběh je ale hlavně o tom, jak se se svými problémy musí každý den vypořádat a hlavně jak se s jeho problémy musí vypořádat i jeho rodiče.

"Já nelžu. Máma vždycky říkala, že je to tím, že jsem dobrý člověk. Ale není to tím, že jsem dobrý člověk. Je to tím, že neumím lhát.
Lež je, když říkáte, že se stalo něco, co se nestalo. Ale vždycky existuje jen jedna věc, co se v určitém čase a na určitém místě stala. A je nekonečná řada věcí, co se na tom místě a v tu chvíli nestaly. A když přemýšlím o něčem, co se nestalo, začnu přemýšlet o všech ostatních věcech, co se nestaly."

Nejvíce se mi líbila jeho cesta do Londýna.

Přečteno jako audiokniha, kterou skvěle načetl Matouš Ruml.
Doporučuji.

Hanjimka
07.11.2022 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha, četl Matouš Ruml. Krásně popsaný život s Aspergerovym syndromem.

Netopyr07
26.08.2022 5 z 5

Úžasný vhled do psychiky autisty. Moc mi to pomohlo, i když stejně nevím, zda bych s podobným člověkem dokázala komunikovat. Krom toho, některé body v jeho soupisu behaviorálních problémů se mě také týkají ;-) (s. 42) Jakmile chlapec začal vykládat "vědecké názory", byla jsem ztracená.... :-))

Jana283
14.07.2022 5 z 5

Výborná kniha, včetně překladu. Náhled do duše člověka s AS. To je něco, co jsem si doposud nedokázala představit. Stejně jako životy jeho blízkých. Napsáno bez sentimentu, mile, něžně a přitom vtipně. Četlo se to moc hezky, úsměv střídalo dojetí. Je kniha, která zůstane zapsaná v mém čtenářském srdci.