Planeta, která neexistovala (II)

Planeta, která neexistovala (II) https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8799/planeta-ktera-neexistovala-ii-8799.jpg 4 97 11

Philip K. Dick, mnoha fajnšmekry považovaný za nejlepšího sci-fi spisovatele v dějinách naší sluneční soustavy, v tomto reprezentativním výboru z rané tvorby přenáší čtenáře do alternativních světů na své verzi zeměkoule, planetě Terra. Zápletky buduje na tématech, jimiž zůstal věrně posedlý i po zbytek svého neobyčejně tvořivého života: cesty časem, hrátky s realitou, svár člověka a technologií, definice lidskosti, komunikace s obyvateli paralelních vesmírů, geneze světa, vývoj lidstva po nukleární katastrofě, kontrola společnosti, telepatie a paranoia. Kromě několika vydařených horůrků a humorných hříček výbor obsahuje zejména chmurně ironické antiutopie, ve kterých Dick varuje především před ztrátou lidskosti, touhou po moci, ekologickou bezohledností a konzumem závislým na technickém pokroku. Jeho nápadité a překvapivě pointované povídky jsou často i jakousi imaginativní metafyzikou, literárně filozofickými tezemi o možné povaze naší reality. Sbírka vychází ve dvou svazcích.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Argo

Second Variety , 1989

Luigi1
19.08.2023 5 z 5

PKD se polepšíl o proti minule o dost

Hellrampage
19.07.2023 4 z 5

Dickove poviedky sa mi čítali oveľa lepšie než niektoré jeho romány. Sú jednoduchšie a pritom plné nápadov. Aj po 70 rokoch od toho, ako ich autor napísal, nútia k zamysleniu a budú vás baviť. Odporúčam všetkým fanúšikom sci-fi. 90%

opic 12
13.06.2022 5 z 5

Když ho máte rádi,není co řešit.
Koktejl všeho možného a hlavně i nemožného ? Těžko se to definuje.Nu posudte sami.
Upraváři-klasika o povahy reality.Podvodník-o tom kdo jste když nejste vy.Nebo kdo vlastně jste.Jak by jste to průkazně udělat.Ted není rozhodně řeč o nějakých dokladech :) Povaha bytosti jako takové.
James P. Crow-roboti vs. lidé.Cizí planeta-lidstvo po nukleární válce.
Městečko-tak to je pro mě esence.Dick ve vlastní nahotě obnažený.V nejlepším balení.
Průzkumná jednotka-o tom kde se vzali vlastně martani.
Významný autor-to si takhle jdete do práce jakýmsi urychlovačem.Cesta vám trví cca třicet vteřin.Pak náhle něco zahlédnete ...
Zahlédnete třeba Philipa jak na vás mává a zeptá se vás:
Sní androidi o elektrických ovečkách ?
Netuším.
Jen vím docela určitě,že s ním už to mám na celý život.

Disease
28.06.2021 5 z 5

Dickovitější a i lepší než první půlka. Pár povídek mě sice úplně nechytlo, ale slabá tu není ani jedna.

TERRORDROME
11.02.2018 4 z 5

Druhý diel neexistujúcej planéty je určite podarená zbierka, kde väčšina poviedok má dobrý nápad a dokonca aj záver niekam zaklapne. Za nepríliš podarené by som označil len tri ( Mestečko, O planej jabloni a James P. Crow ), takže celkovo nadpriemer.

lord-artoo
02.09.2016 3 z 5

Myslím, že z Dickových povídek člověk tak nějak přirozeně odrůstá. Co mi ve čtrnácti připadlo neuvěřitelně překvapivé a super, je dnes odhadnutelné a lehce nadprůměrné. Nebo je to tím, že s každým dalším přečteným kusem pronikám autorovu mysl stále víc a již vím, co mi bude chtít sdělit? Možná že obé. Každopádně mi tento povídkový soubor zpříjemnil každodenní cestu vlakem.

józi.odkudkam
11.07.2016 3 z 5

Dickovy povídky, hlavně ty kratší, jsou často dosti neumělou, leč nefalšovanou, až dětinsky milou touhou po sdělení. A jako takové jsem je dosud vždy bral.
Tady to ale až na čestné vyjímky nějak nefungovalo. Nevím, možná už jsem se jich přejedl, nebo co, ale prostě ne.
Z dialogů v uspěchané Snídani za soumraku, mi bylo stydno.
Nebýt vtipného Dárku pro Pat, zábavně reverzního J.P.Crowa, hýřivou Cizí planetu a podivně blbé obálky s negativním produkt placementem, nešel bych ani za ty tři ***

nithiel
08.04.2015

Zajímavé a neotřelé povídky, které zaujmou i 60 let po napsání, což u sci-fi není jednoduché.

lazarus
21.08.2014 5 z 5

Velmi dobrý výběr povídek. Méně Dickovské, více poetické a k zamyšlení nutící. Pro mě nejlepší povídky - Planeta která neexistovala, Podvodník, Cizí planeta a Průzkumná jednotka.

3DD!3
12.10.2012 5 z 5

Kvalitativně stejné jako první část. Opravdu výborné jsou povídky CIZÍ PLANETA, PRŮZKUMNÁ JEDNOTKA nebo titulní PLANETA, KTERÁ NEEXISTOVALA. Dnes se některé vize z Dickových budoucností mohou zdát naivní, ale příběh vás skoro vždycky pohltí a ty pointy...

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Opravdu bravurní kolekce povídek, jsem z ní nadšený. P. K. Dick měl úžasné vize a nápady. Planetu, která neexistovala doporučuji všem fanouškům sci-fi, rozhodně na ní nezapomenete.
Nejvíce se mi líbily:
- Čelenkář (!)
- Když se řekne člověk (!)
- Úpraváři
- Planeta, která neexistovala
- Podvodník (!!) - zfilmováno (Impostor)
- Suvenýr
- Průzkumná jednotka