Plameňák na konci léta – Malá antologie amerických žánrových autorek

Plameňák na konci léta – Malá antologie amerických žánrových autorek https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288902/bmid_plamenak-na-konci-leta-mala-antolog-A8I-288902.jpeg 4 51 16

Malý průřez současnou americkou fantastickou (ne-realistickou) literaturou psanou v duchu klasické vypravěčské tradice Poea, Twaina či Bradburyho, ovšem z ženského úhlu pohledu. Jednotlivé povídky jsou velmi různorodé, i když leccos mají společného: svobodný a suverénní přístup k žánru, skvělé vypravěčské řemeslo, vtip a nadhled… a ženské hlavní hrdinky. Šest malých klenotů vylovených z moře anglosaského psaní.... celý text

Povídky , Sci-fi , Fantasy

Vydáno: , Gnóm!

veriszv
27.01.2023 4 z 5

Povídkám moc neholduju, ale holduju nakladatelství Gnóm! Proto jsem si tuto sbírku pořídila a rozhodně toho nelituju.
Za dobrou povídkovou sbírku považuju každou, kde mě oslovila alespoň polovina povídek. Ale tady mě nadchlo pět ze šesti! To je skóre co?
A i ta šestá se mi vlastně líbila, jen mě neoslovila tolik jako ty ostatní.
Jak už jsem zjistila v knize Město, nedlouho poté, s Pat Murphy si velice rozumíme. Proto mě nepřekvapilo, že obě její povídky se mi líbily nejvíce. Skvěle mi sedla ale i třeba povídka od Charlie Jane Anders.
Povídky jsou to různorodé, ale všechny jsou velice dobře vystavěné a mají skvělou pointu.
Pokud vás láká tahle ochutnávka současné americké žánrové literatury v čistě ženském podání, tak tuto sbírku určitě doporučuju!

eraserhead
07.02.2022 4 z 5

Ta kniha je sympatická už od pohledu (jak to u většiny knih z Gnómu bývá). Fantastika a fantazie se zde rozpřahuje do všech možných i nemožných směrů. Na tenhle žánrový styl zrovna moc nejsem, ale výběr ukázal, že i v těchto oblastech mě lze zaujmout. Paradoxně nejméně mě zaujala povídka mé oblíbené Ursuly K. LeGuin. Nápadité, hloubavé, k zamyšlení i zábavné. BITVA O MALOU VELKOU VĚDU (***), VELKÁ RADOST (**), JAK TO BYLO DOOPRAVDY (***), PANÍ SORENSENOVÁ A SESKVEČ (*****), ŠEST MĚSÍCŮ, TŘI DNY (*****), HEJNO ZAHRADNÍCH PLAMEŇÁKŮ (*****).

Greenfingers
16.10.2021 4 z 5

Kniha byla pro mě příjemným zpestřením četby, které se nyní věnuji o něco více (literatura faktu). Vybrané povídky byly vesměs zajímavé a zábavné. Nejvíce se mi líbily ty od Ursuly Le Guinn a Pat Murphy.

Finn69
07.07.2020 4 z 5

Pěkná útlá sbírka povídek, je to takové (pří)jemné čtení, opravdu je tam cítit ta ženská ruka.
Kdyby tam místo úvodní indiánské povídky bylo něco od Kelly Link, bylo by to i na pět hvězdiček.
Vdechnuto za jedno odpoledne :)

Elevant
18.06.2020 4 z 5

Nejprve ke grafické stránce knihy: u žánrových knih se mi nikdy nelíbily laminované paperbackové obálky, zdají se mi často až ponižující pro tuto literární odnož. Proto oceňuji odvážně odlišné obálky knih z nakladatelství Gnóm, které mi připomínají výbornou edici Světová četba (Svoboda, Odeon, SNKLU).
Po obsahové stránce je kniha takovou sladkou jednohubkou. Povídky se vyznačují tím, že jsou psané velmi decentně, žádné megalomanské příběhy o záchraně světa ani o dracích nebo cestování časem. Naopak, autorky se zaměřují na malé příběhy lidí, kteří zažívají něco neobyčejného. Navíc jsou vyprávěné ze ženského úhlu pohledu, který je takový... jemnější. Extrémní je tento aspekt v povídce Jak to bylo doopravdy od Pat Murphy, která je na ženském úhlu pohledu prakticky vystavěná. Výborná je také magická povídka Šestměsíců, tři dny od Charlie Jane Anderson, která odohacuje klasický 'vztahový' příběh prvkem cestování času. A funguje to.
Podle mého názoru nejlepší povídka v souboru je paradoxně jediná, která nespadá do žánrové literatury. Skvělá realistické povídka Hejno zahradních plamňáků od Pat Murphy je plná lehkého ironického humoru a hravých slovních nuancí. A plameňáků.

jaroiva
06.06.2020 5 z 5

Nemůžu říct, že by se mi všechny povídky stoprocentně líbily, ale stejně musím hodnotit plným počtem.
Už kvůli té jedné, která se mi líbila asi nejvíc: Šest měsíců, tři dny.
Ale líbilo se mi i "Jak to bylo doopravdy"...
Naopak samotní "plameňáci", kteří jsou tu asi nejvíc vychvalovaní, mě až tak nezaujali. Ale z toho je vidět, jak dobře je soubor vybraný, každý si tam najde "tu svou".

smazenaryba
03.06.2020 5 z 5

Nestáva sa často, aby na mňa antológia takto zapôsobila len svojou samotnou kompozíciou. Aj jednotlivé texty sú síce dobré, až výborné, no spolu vytvárajú krásny, harmonický celok, vďaka ktorému poviedky vynikajú ešte viac. Zbierkou sa nesie ružový, ženský jemnocit, ktorý korunuje záverečná, fantastikou ani netknutá poviedka. Výnimočná kniha.

Stellia
03.06.2019 5 z 5

Na začiatku tohtoročného leta sa mi do rúk dostala táto "drobnosť" odetá do plameniakov. Spríjemňovala mi cesty vlakom do práce a z práce. Deň začal a skončil pri plameniakoch a poviedkach. Americká ženská fantasy je neotrelá, vkusne rozvrhnutá tak, aby Vás zaujímala aj po 15tich stranách, a tak podivne zvláštna s príjemným podtónom mystična. Presne tak ako to má byť.

Na pani Sorensonovú a jej seskveč nie a nie zabudnúť. A na "zlú" kráľovnú tiež. Bravo, Gnóm!

kralika
08.07.2018 4 z 5

Takhle to dopadá, když si někdo postaví hlavu a stojí si za svým. Dopadá to skvěle! Láska k tématu (žánr nežánr - to neřeším) z toho cáká od první stránky. Co se týče obsahu, u mě zabodovaly hlavně K. Barnhillová se svou paní Sorensenovou a P. Murphyová se svou "nežánrovou" povídkou, kterou však vyzdvihuji asi nejvíc - plně chápu, že editor-překladatel-vydavatel neodolal. P. Rentzová se svou indiánskou hříčkou nezůstává pozadu. Ostatní povídky mě trochu minuly buď jisotu přepjatostí (Jak to bylo doopravdy) nebo zkrátka přílišnou vyumělkovaností...
Celkem mohu říci, že se jedná o ozdobu knihovny a nemyslím tím pouze vizuál.

Tyrkysová
19.05.2018 5 z 5

Celá malá antologie byla vybrána (i přeložena) s neobyčejným vkusem a všechny povídky jsou na vysoké úrovni. Dokonce bych se nemohla rozhodnout, pokud bych měla vypíchnout tu nejlepší (nebo nejhorší). Jednoznačně doporučuji nejen milovníkům fantastiky.

magnolia
04.04.2017 3 z 5

Knížečka z nového nakladatelství Gnóm je hezká, příjemně graficky udělaná a má také milou předmluvu nakladatele. Některé povídky se mi líbily: Jak to bylo doopravdy, Paní Sorensenová a seskveč ( chápala jsem a bavila se), některé mě nezaujaly nebo i nudily, snad proto, že nejsem až takový nadšenec žánru sci-fi. Nakladatelství přeji hodně úspěchů.

RomanTilcer
04.01.2017 5 z 5

Tahle malá antologie mladýho nakladatelství Gnóm! nabízí šest povídek, který se vyznačujou především tím, že je napsaly ženy a ženy taky vystupujou v hlavních rolích. Jedná se o drobnej průřez ženskou sférou americké fantastiky, a texty tak nejde označit ani za čistokrevný sci-fi, ani za čistokrevný fantasy, spíš za ne-realistickou literaturu, pro kterou je na prvním místě dobře zvládnutý vypravěčství. Máme tu civilní indiánský sci-fi se strojem času, cestopis vedenej představivostí, cosi jako pohádku naruby, magickej realismus, příběh o předpovídání budoucnosti… a na závěr potom povídku, ve které se fantastickej prvek neobjevuje vůbec. K tomu míří moje jediná výtka. I když se všechny příběhy četly pěkně, ten poslední mi do antologie neseděl. Čekal jsem šest povídek od šesti autorek, nakonec ale bylo autorek jen pět a text bez žánrovejch prvků mi připadal jako takovej menší podraz. Jeho přítomnost si vysvětluju tím, že Jakub Němeček, kterej antologii sestavil a kterej taky všechny příběhy přeložil - a to dobře -, chtěl dát jasně najevo, že si bude dělat věci po svým. (Což se mi jinak líbí, přišel s něčím, co tu ještě nebylo, a jeho nakladatelství slibuje do budoucna skvělý čtenářský zážitky. Snad se mu bude dařit!)

pobijecmuch
07.09.2016 5 z 5

Velmi dobrá antologie od velmi dobrých autorek scifi. Hodnotím obsah a ne nějaký obal. I když vím, že někdo knihy podle toho nakupuje.

KorovaLtd.
06.06.2016 5 z 5

Na Plameňáka jsem narazila náhodou v knihovně a ihned mě zaujal jeho obal; i když tento postup při výběru knihy zřídkakdy využívám a nenechávám se zlákat obalem, u tohoto případu se nedalo odolat. Risk je zisk, jak se říká. Ale ani obsah nezklamal a nabídl hned šest úžasných a originálních povídek.
Nejlépe se mi četla povídka od Ursuly K. Le Guinové jménem Velká radost – o nadnárodní korporaci téhož jména, která dodává radost lidem unuděným z prostředí letiště prostřednictvím duševní metody, jenž klienty dovede na tematické ostrovy, kde mohou odpočívat a užívat si. Co ale místní obyvatelé? Kdy na ně přijde řada?
Opravdu jsem si užívala čtení variace na Sněhurku Jak to bylo doopravdy od Pat Murphyové. Není to klasické fantasy nebo sci-fi, to ale nijak nesnižuje úroveň této povídky. Na tomto příběhu je určitě zajímavá ich-forma a vyprávění z pohledu „zlé“ královny.
Myslím, že výběr povídek je velmi zdařilý, co příběh, to unikát. Doporučuji.

jarmik
10.04.2016 5 z 5

Vydařená kniha - ke čtení láká už malým sexy formátem a hezkou grafikou obálky. Nezklamou ani zařazené povídky. Nejvíce se mi líbila poslední z nich (která jediná je mimo žánr fantastiky). Vypráví o hravém střetu mezi předsedou sdružení vlastníků nemovitostí v jednom americkém satelitním městečku a nekonvenční vlastnicí jednoho z domů. Povídka je strukturovaná podobně jako pohádky: konfliktní situace je jasná hned na počátku a opakuje se postupně v různých modifikacích. Vše začíná přistěhováním nové sousedky a následuje několik kol jejích střetů s poněkud úzkoprsým předsedou sdružení vlastníků nemovitostí; jejich spor se vždy projednává na schůzi sdružení. Výsledek každého kola diskusního "souboje" se pak projeví v doplnění stanov sdružení.

yerry
25.03.2016 5 z 5

Knižka mi prišla poštou v poriadku aj keď to pár dní trvalo. S úpravou, formátom a prebalom som spokojný na 100%, veľmi sa mi páči. Pripomína mi to staré romány do kapsy, keď o čítanosti knihy svedčila jej obchytanosť, rôzne fragmenty a pod. a nie lesklé neporušené chrbáty čoraz hrubších kníh, vhodné ako doplnky k nábytku.

Paradoxne najviac sa mi páčila nežánrová poviedka: Hejno zahradních plameňáků od Pat Murphyovej, Ursula Le Guinová ma tentoraz až tak nehromila. Napriek tomu, všetky poviedky sú nadpriemerné a žiadna z nich svojou kvalitou neklesla pod túto hranicu. Záverom chcem vydavateľovi zaželať veľa zdaru pri vydávaní ďalších kníh. Vo mne má určite stáleho čitateľa.