Písničky bez muziky

Písničky bez muziky https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32840/pisnicky-bez-muziky-32840.jpg 5 89 15

Vtipné, objevné a hravé dětské básně vynikajícího českého filologa, spisovatele a překladatele Emanuela Frynty nesou sice název Písničky bez muziky, ale už dávno se téměř všechny proměnily v písničky s muzikou. Fryntovy originální, legrační a přitom moudré verše, původně psané jen pro synka Daniela, kolovaly už od 70. let v různých opisech a přinášely radost dětem i dospělým.... celý text

Karolína18
Karolína18
19.02.2024 5 z 5

Toto čtení musí bavit snad všechny generace. Frynta ukazuje, jak je čeština pestrá a nádherná, jak zajímavé hříčky může tvořit a přitom vypadat přirozeně. Básně jsou úsměvné, nenucené a přitom velmi pestré.

Monika1717
Monika1717
31.07.2023 5 z 5

Nádherná čeština a hra se slovy. Pro případ špatné nálady mám v knihovně několik knih a tato patří mezi ně.
Mluvil jsem tuhle s červotočem,
Jenže už nevím přesně o čem
a taky přesně nevím proč
a jestli to byl červotoč.

Slůník
Slůník
02.03.2023 4 z 5

Možnosti jazyka se zdají bezbřehé, když to s ním umíte jako Emanuel Frynta.

Knihomura
Knihomura
03.01.2023 5 z 5

Dnes by oslavil 100 let - zakladatel nonsensové poezie a překladatel. Tato kniha je speciálně pro děti, ale užijí si i dospělí.

faba
faba
14.06.2021 5 z 5

Pěkné verše/písničky/básničky, které jsem objevil díky nějakému TV pořadu, kde zazněla ukázka z této knihy.
Tak jsem si to koupil.
A neprohloupil.
(taky verš :-) )

sgjoli
sgjoli
24.11.2019 5 z 5

Milé, vkusné, líbivé básničky, které uměly i pobavit. Tahle dětská poezie mne jako malou bavila a i teď si ráda zavzpomínám. Mělo to hlavu a patu a vždycky se to moc hezky četlo. :-)

triatlet
triatlet
05.05.2019 5 z 5

Fryntovy Písničky bez muziky v 7. pádech

Písničkové básničky Emanuela Frynty dokazují,
že svět bez básniček by byl ochuzený.
K básničkám nakreslila ilustrace Markéta Prachatická,
černobílé kresby doprovázejí básničky.
Písničkové básničky, bavíte i bez muziky.
Budu o Fryntových básničkách nejen psát, i povídat.
Užijte si pár desítek minut se zábavnými básničkami.
(inspirováno básní Ježek - s. 24)

Rozšířil jsem si slovní zásobu o pepito, líbila se mi bohemistka Žába i vtipné kompoziční řešení Sýčka.
"Ale nestraš ty mě,
sýčku,
nebojím se při mě-
síčku,
leť si radši k Miluně,
ta má strach i při luně." (s. 24)

Jazykově i botanicky je vycizelovaný Hroch.
"Přírodopisné názvosloví
je u nás leckdy nepřesné -
a my jen koukáme jak sovy
a nikdo ani nehlesne.

Brouček jak panímámy vlásek
si říká drze klikoroh -
a chudinka ten kolos hroch
má jmeníčko jen ze čtyř hlásek.

To však věda velmi šťastně
zve hrocha h i p p o p o t a m u s s -
a tak je každému hned jasné,
že je ho doopravdy kus. (s. 37)

Moc hezký doslov Eduarda Petišky.
"Emanuel Frynta nám ukázal ve svých knihách překladů i ve svých básních, že na té velké dobrodružné cestě tajemnými lesy jazyka nezabloudil." (s. 90)

hrdlickova_61
hrdlickova_61
01.04.2019 5 z 5

Tyhle verše patří k takovým, jaké by měl člověk chuť nosit neustále u sebe a přemlouvat lidi, aby si je taky přečetli. Píšu "člověk", a ne "já", protože si myslím, že tenhle pocit z nich musí mít skoro každý, kdo si je přečte. Aby taky ne, když je něco tak nápadité, vtipné, neotřelé, milé, a ještě to oplývá dokonalým rytmem a rýmuje se to. Říkáte si, jak to vůbec mohl někdo takhle vymyslet, a jestli to není spíš zjevení než knížka : o)

M-arta
M-arta
09.12.2017 5 z 5

Klenot i mezi knížkami s přenádhernou češtinou...

taMira
taMira
09.06.2017 5 z 5

Tak tohle je knížka pro labužníky!

Litocha
Litocha
11.03.2017 5 z 5

Jsem ráda, že se ke čtenářům tyhle malé skvosty, kde každé slovo má své místo, dostaly - vyšly totiž až třináct let po autorově smrti. Frynta byl mistr slova, takže jeho básničky-hříčky jsou lehkonohé, zpěvné, zábavné, objevné, často s nečekanou pointou.

Slepice

malá hloupá slepice.

buccaneerka
buccaneerka
18.10.2016 5 z 5

Mezi desítkami knih pro děti mi jen některé utkví v paměti - toto je jedna z nich.

jolii
jolii
10.03.2016 5 z 5

To je ale krásné, veselé a rozverné veršování. Koneckonců Emanuel Frinta je perfektní též jako překladatel skvělé nonsensové poezie Christiana Morgensterna.

vojtěch p.
vojtěch p.
21.01.2014 5 z 5

Soubor básniček , které pobaví.

maple34
maple34
06.05.2013 5 z 5

Soubor básniček, říkadel a povídaček z prostředí říše zvířat a lidí. Velmi bohatě užitá čeština, všechny básně se velmi svižně čtou, děti zaujmou a poučí. I když didaktická funkce je zde v ústraní. Primárním cílem sbírky je zábavnost, rýmování a vtip.