Písně mrtvých

Písně mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22061/bmid_pisne-mrtvych-yUR-22061.jpeg 4 133 19

Sbírka próz amerického spisovatele G. R. R. Martina, autora slavných a cenami ověnčených povídek Píseň pro Lyu a Písečníci, zahrnuje průřez jeho literární tvorbou 70. a 80. let minulého století, od krátkých hříček až po moderní SF horor Netopýři (1981 – cena Locus) a Proměnu kůže (1988). Povídky: - Opičí kúra (The Monkey Treatment) - Jehláci (The Needle Men) - Chlap z masovny (Meathouse Man) - Netopýři (Nightflyers) - Nezapomenutelná Melodie (Remembering Melody) - Proměna kůže (Skin Trade)... celý text

Povídky , Sci-fi , Fantasy

Vydáno: , Triton

Songs the dead men sing , 1983

Luigi1
Luigi1
22.02.2024 5 z 5

V této knize si přijdete na sví povedlo se a dobře se čte

Péťa Z.
Péťa Z.
21.09.2022 5 z 5

K četbě první povídky jsem se odhodlávala delší dobu. V recenzích stojí, že jde o hororové povídky. A já měla strach už dopředu. :-)
Ale jakmile jsem začala číst první, Opičí kúru, vtáhlo mě to! Celá knížka je skvěle napsaná. Jazykové příměry, fantastické vykreslení okolí a postav… Jako byste byli u toho!

Povídka Jehláci a Nezapomenutelná Melodie byly možná o něco málo slabší, ale jako celek to bylo parádní čtení! A když míním, že tyhle dva příběhy byly slabší, musím ale říct, že pořád vím, o čem byly a detailně se mi vybavují. Styl psaní je strhující! Chtěla bych vidět snad každou z těch povídek zfilmovanou. Chlap z masovny a Netopýři? Pecka!

Myslel si, kdovíjak není chytrý. Kenny Dorchester neznal kromě sebe nikoho jiného, kdo by měl rád pizzu s ančovičkami. Tyhle malé slané rybičky budou jeho záchrana, myslel si. Jakmile pizzu dostal, rozhodl se zvýšit své šance tím, že ji celou posypal pálivou paprikou tak hustě, že by stačila zažehnout větší požár. Pak se sebejistě vrhl na první kus.
Opička pizzu s ančovičkami a hromadou pálivé papriky horoucně milovala. Kenny Dorchester se málem rozplakal.

Hvězdy a světla města zastínila silueta muže, který dveře otevřel. Byl ohromný, odporně otylý, kůži měl nezdravě houbovitě bílou, v široké odulé tváři malá zlověstná očka zalitá sádlem. Na sobě neměl víc než obrovské trenýrky s pruhy. Kdykoli přešlápl z nohy na nohu, zakolébala se mu na hrudi mohutná prsiska. A když se usmál, zuby mu zabraly půlku obličeje. Veliký půlměsíc zubů. (Opičí kúra)

Tragerův mrtvák, šlachovitý blonďák, stojí a čeká, koule řemdihu leží za ním v pilinách nasáklých krví. Až nastane správný okamžik, Trager dokáže mrtvákem pohnout dostatečně rychle a dostatečně přesně. Druhý poháněč to ví, vědí to i diváci.
Černá mrtvola náhle zvedne meč a rozběhne se, poháněč doufá, že využije délky paže a rychlosti, aby protivníka zabil. Jenže Tragerův mrtvák je už jinde, meč pročísne jen vzduch tam, kde před chvílí stál.

„Máš štěstí,“ říká jí, když se k němu choulí a pokrývá mu hruď lehounkými polibky. „Velké štěstí. Venku hrozně lžou, lásko. Předvedou ti hloupý, zářivý sen a řeknou ti, abys mu věřila a honila se za ním, a řeknou ti, že pro tebe, pro každého se někdo najde. Ale to je všechno omyl. Vesmír není spravedlivý, nikdy nebyl, tak proč to říkají? Honíš se za přízrakem a prohraješ, a oni ti řeknou, že příště to bude lepší, jenže není, nikdy není. Nikdo nikdy toho snu nedosáhne, jenom se obelhávají, klamou se, aby mu mohli dál věřit. Je to prostě jenom snůška lží, zoufalí lidé je říkají jeden druhému a doufají, že se vzájemně přesvědčí.“
Ale pak už nemůže mluvit, její polibky se přesouvají níž a níž, až ho vezme do úst. A Trager se na svou lásku usmívá a něžně jí hladí vlasy.

Ze všech chytrých a krutých lží, které ti namluví, je neukrutnější ta, které se říká láska. (Chlap z masovny)

„Hele, podívej, jsem tvým dlužníkem, ale nevidím důvod, proč bys v tom měla pokračovat. Za vděčnost si nic nekoupíš, takže - “
„Takže co?“ Randi na něho podezíravě hleděla. „Chceš se mě teď zbavit? Když už jsi mě do toho namočil?“ Zase se zamračila. „Něco mi tajíš?“ (Proměna kůže)

smazenaryba
smazenaryba
02.08.2022 5 z 5

Skvelá ukážka tradičného storybuildingu. Čítateľ síce môže byť občas o krok napred a vyústenie nemusí vždy šokovať, no skvelá výstavba a stupňovanie deja to bohato vynahrádza. Veľmi sebavedomé, bez zakopnutí. To platí o väčšine poviedok. Sú to predovšetkým príbehy. Na druhú stranu, ide o výber naozaj rôznorodý. Poviedky majú spoločné hororové motívy, no zasadenia sú veľmi pestré, od sci-fi, cez klasickú duchárčinu, urban legendu, až po supernatural detektívku. Vynikajúce.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
06.02.2021 5 z 5

Z téhle knihy jsem neměla přečtenou povídku Jehláci a Nezapomenutelnou Melodii, kterou jsem během čtení knihy Snové písně 1 nepochopila a nehodnotila.

Obojí jsem tedy napravila. A komentáře mám u obou povídek. Teda, pokud ty kecy někoho zajímají, že...

Navíc je pravda, že výběr povídek v téhle sbírce je naprosto luxusní a všechny se k sobě hodí. A všechny na člověka útočí stejným způsobem. Stejně děsivým způsobem.

Navíc ta obálka je tak krásně děsivě nádherná!

Doporučuji!

Metla
Metla
24.10.2018 4 z 5

Obvykle na mě s chladnoucími podzimními dny sedne mírná depka a tomu odpovídá i výběr čtiva. Většinou se nesnažím náladu vylepšit a poddám se té sezónní melancholii. "Písně mrtvých" jsou naprosto logickou volbou, snad žádný jiný svazek v mé knihovně nemá tak poeticky deprimující název, vhodně podpořený obálkou s motivem bezútěšného světa.
Obsah sbírky rovněž přitakává posmutnělému rozpoložení: první povídka "Opičí kúra" je dost možná varováním před obezitou i před fanatickou honbou za zázračnými dietními metodami (75%). Následující "Jehláci" jsou z mého hlediska nejchatrnějším kouskem sbírky, počáteční tísnivá atmosféra vyšuměla současně s vysvětlováním, co se konkrétně děje, nehledě k předvídatelné pointě. Martin měl raději ponechat nějaké mystické prvky a tajemství ohledně samotných jehláků (65%). "Chlap z masovny" uchvátil atmosférou a prostředím, ale příliš nezaujal zápletkou, tedy vztahy muž x žena (75%). "Netopýři" jsou lahůdkou pro příznivce hororové sci-fi: hodně dlouhá povídka, které by slušelo i kvalitní filmové zpracování (85%). "Nezapomenutelná Melodie" patří k tomu slabšímu, co sbírka nabízí, přesto obsahuje motiv k zamyšlení a osobně jsem se neubránila mírnému mrazení v zádech (70%). Závěrečná "Proměna kůže" nahlíží relativně klasickým způsobem na problematiku vlkodlaků v moderní době. Moc originality sice nepobrala, řemeslně však jde o kvalitní, čtivou záležitost, s temnou atmosférou a gradujícím dějem (85%).
"Písně mrtvých" naplnily má očekávání, G.R.R. Martin opět nezklamal.

otula
otula
12.09.2018 2 z 5

Asi jsem divný, ale moc mě ty povídky nebraly. Nějak mi v nich chyběla originalita či nápaditost...

Jass
Jass
06.05.2018 5 z 5

Panebože! Tak tohle byla jízda... Za mě zatím nejvyrovnanější Martinova sbírka, za jediný slabší bod považuji Nezapomenutelnou Melodii, ale to je vcelku odpustitelné, vzhledem k tomu jak je kratičká. Celé to začíná Opičí kúrou, která mě jen utvrdila v mém záporném vztahu k dietám. Vážně, až někdo v mém okolí zase začne vyšilovat, dám mu přečíst tohle... Jehláci jsou malinkato přitažení za vlasy, ale řekla bych, že právě ta přitaženost jim přidává na děsivosti. Chlapa z masovny je trochu riskantní číst, pokud zrovna nemáte dojem, že jste našli lásku svého života a budete žít "happily ever after"... U mě povídka vyústila v dlouhý a upřímný rozhovor s mým plyšovým medvědem... Z Netopýrů mám pořád husí kůži, ale Proměna kůže byla vážně ještě horší, protože.... tohle je asi SPOILER vážně nesnáším horrory se zrcadly, ty jsou pro mě naprosto bezkonkurenčně nejstrašidelnější KONEC SPOILERU
No, zkrátka....
WOW

jelad
jelad
01.04.2018 4 z 5

Král příběhů Martin vydoluje nadčasový fantasy/sci-fi horor ze všeho - i z odtučňovacího tábora. Opičí kúra pro tlustoprdy je šílenstvím, které končí spásnou sebevraždou a zároveň zavražděním monstra, které sedělo na vitalitě „hubnoucího“ člověka jako žába na pramenu. Jehláci jsou novodobými saniťáky a doktory z přelomu 19. a 20. století, kteří kšeftovali s mrtvolami a s lidmi, kteří se pod jejich taktovkou neživými stát měli. Pro vědecké účely. Zatímco téma mrtváků - tedy neživých, které mimosmyslově pohání živí - ať už jako otroky pro práci nebo zábavu v podobě sexuálních „panen“ nebo nebojácných gladiátorů, bylo již zpracováno v Martinově sbírce povídek Píseň pro Lyu a Martin na nápad volně navazuje, kosmická loď Netopýr jenom zlehka olizuje Martinovy jiné texty. Všemi povídkami ale znějí, jak tomu nasvědčuje titul knihy, písně mrtvých, které vyluzují ať zlé energie, dokonale šlapající stroje v lidské podobě nebo pomstychtiví duchové.

KAREL6725
KAREL6725
16.11.2017 5 z 5

Povídkovou tvorbu pana Martina znám již spoustu let , ale dovolím si napsat , že tuhle povídkovou sbírku řadím mezi TOP knihy. V téhle knize nebyla ani jedna povídka , která by se mi nelíbila. Každá povídka v této knize unikátní. Neexistuje slovo nuda. Ten chlap umí napsat povídku z jakéhokoliv prostředí Skvost mé knihovny a samozřejmě plný počet hvězd. Taková kniha se nečte každý den.

Ookmalej
Ookmalej
03.09.2017 3 z 5

Poslední povídka mě naprosto dostala. Temné prostředí, vlkodlaci, téma nedobrovolného hrdiny. Myslím, že se začtu i do dalších Martinových starších povídek.

jarynek
jarynek
16.05.2017 5 z 5

Skvělé povídky různých stylů s hororovým laděním, kde žádná nenudí. Od čisté poměrně rozsáhlé sci-fi povídky po krátké hříčky autor prokazuje velkou nápaditost.

Mayaku
Mayaku
13.12.2016 5 z 5

Tak tohle je naprostá pecka! G.R.R. Martin dokazuje, že je mistrem nejen ryzí fantasy, ale i strašidelných či do sci-fi laděných příběhů. Bravurně napsáno, již od prvních řádků jsem se nemohla odtrhnout a jen lačně otáčela a hltala stránky...docela mi to připomnělo, jak jsem před lety četla první povídkovou knihu od Kinga - efekt na mě měla úplně stejný :) Z daných šesti povídek na mě nejvíce zapůsobila hned ta první - Opičí kúra - ve které jsem cítila závan Kingova stylu, ale i náladu klasických angloamerických hororových povídek z 19. a 20. století. Ostatní povídky jsou ovšem též znamenité.

Dinosaur
Dinosaur
08.12.2015 4 z 5

(8.75/10) Díky obalu (a zařazení knihy v knihovně, kam jsem se včera konečně zaregistroval) jsem čekal sci-fi, ale ve skutečnosti bych ji (když už) zařadil píše k hororům, protože do sci-fi tu spadá pouze jedna povídka.

Opičí kůra (7/10) byla vcelku zajímavá a nevědět kdo to psal, tak bych to asi tipnul na Kinga. Jehláci (7/10) mi zase trochu připomněli povídku Tencí lidé. Obě se mi vcelku líbily, ale ještě jsem z knihy zase tak úplně nejásal. Ale pak se to začalo zlepšovat.
Chlap z masovny (8.5/10) je tak trochu depresivní, ale zajímavá věc. A ten nápad s těmi "mrtvolami", obzvláště jejich použití k milostným hrátkám... z toho mě upřímně docela mrazí :D
Netopýry (10/10) jsem už četl jako samostatnou knihu, ale protože už je to déle, tak jsem si je dal s chutí znovu. Zkrátka povedený sci-fi horor, který by podle mě byl perfektní i pro filmové zpracování (respektive mám pocit, že to kdysi skutečně zfilmováno bylo, ale ohlasy nebyly moc valné... tak třeba příště).
Nezapomenutelná Melodie (8/10) je pak další hororová a vcelku povedená jednohubka.
A to nejlepší přichází nakonec a můžu říct, že z Proměny kůže (12/10, prostě za ni přidám "hvězdičku" navíc a basta :D) jsem prostě naprosto nadšen! Je to taková městská fantasy detektivka a jak už to bylo řečeno, tohle by si zasloužilo vlastní román a dle mého i pokračování. A opět si to dovedu skvěle představit jako námět na film.

Shrnutí: pokud by vás příliš nenadchl začátek, radím vytrvat a rozhodně dát šanci Netopýrům a Proměně kůže. Hodnocení mi zas příliš nevychází, kdyby to šlo, přišlo by mi 9/10 vcelku adekvátních, ale... no, tak holt silnější 4*.

cori
cori
15.04.2015 4 z 5

Skvělá sbírka šesti povídek, z nichž mě nejvíc zaujala sci-fi Netopýři a hororová vlkodlačí Proměna kůže. Nejslabší je asi povídka Jehláci, kde je pointa jasná od její třetiny.

Salonka
Salonka
03.01.2015 5 z 5

Výborná zbierka nadčasových próz... Autor splnil moje očakávania - pestrým výberom spracovaných tém, bohatou fantáziou, typickou „martinovskou“ originalitou, dynamikou, zvratmi a úžasným citom pre detail. Páčili sa mi všetky poviedky, nezmenila by som na nich ani ň.

Vždy som si myslela, že fantasy literatúra nie je moja šálka kávy, ale tento názor pod blahodarným vplyvom tohto vynikajúceho autora s radosťou prehodnocujem. :-)

Je to už tak, Písně mrtvých boli skvelým vianočným darčekom. :-)

lanusinka
lanusinka
04.04.2014 4 z 5

To že ode mě kniha nedostává plný počet hvězdiček není tím, že by příběhy nebyly kvalitní, ale jednoduše tím, že povídky nejsou můj oblíbený formát. Třeba taková Proměna kůže by si podle mě zasloužila celou knihu... A z Chlapa z Masovny člověka chytne celkem depka, což byl asi účel příběhu, ale to já prostě nemusím...

gogo
gogo
17.03.2014 5 z 5

Písně mrtvých jsou souborem několika vynikajících povídek, jimž dominují především strhující Proměna kůže a fenomenální Opičí kůra. I další povídky nepostrádají výborné kvality a až na lehce nadprůměrného Chlapa z masovny se jedná o luxusní výběr různých žánrů, které však mají jedno společné - výborně se čtou.

Thanyss
Thanyss
17.06.2013 5 z 5

Ať už Martin píše sci-fi, fantasy a nebo horor, všechno mu jde parádně od ruky a skvěle se to čte. V téhle knížce najdete výběr od každého zmiňovaného žánru, takže si zde přijdete na své. Takže pokud jste fandové kvalitních povídek, tak směle do Písní mrtvých!

pistalka
pistalka
21.06.2011 5 z 5

Jméno George R. R. Martina se v poslední době skloňuje poměrně často, hlavně díky úspěšnému seriálu "Hra o trůny" z dílny HBO. Rozhodl jsem se tedy, že pána vyzkouším taky. Půjčil jsem si "Písně mrtvých", což byla jediná autorova knížka, kterou hlučínská knihovna disponuje.
Wow. Bylo to dobré a celé mě to příjemně překvapilo, ať už žánrová i tématická rozmanitost sbírky (všechno je to takový mix sci-fi, hororu a thrilleru), nebo samotná vyvážená kvalita příběhů. Povídka "Opíčí kůra" mi připomíná "Nekuřáky a.s." Stephena Kinga a možná jsem trochu morbidní - ale já se u ní smál, až se za břicho popadal. "Netopýři" jsou zase povedeným sci-fi hororem a vůbec nevadí, že pointu uhádnete už v půlce. "Proměna kůže", dříve publikovaná ve sborníku "Temné Vize", je pak jedna z nejlepších povídek vůbec, s perfektně dusnou atmosférou!
Zkrátka se mi to hodně líbilo a to je tak všechno, co chci říct. Snad by jen mohli do hlučínské knihovny dokoupit více autorových děl, protože kdo má pořád ty knížky kupovat?! Člověk aby o víkendu vykrádal banky, ale už ani to nestačí, ještě musíte o přestávkách po škole pašovat drogy. Hodnocení: 95%