Píseň pro Lyu

Píseň pro Lyu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26776/bmid_pisen-pro-lyu-6h5-26776.jpg 4 173 30

Nejtesklivější povídky, jaké kdy americký spisovatel G. R. R. Martin, autor monumentální série Píseň ledu a ohně, napsal a publikoval v nejvýznamnějších SF časopisech své doby (Amazing, Analog, Galaxy), pocházejí z první poloviny 70. let. Ve většině z první desítky próz se již objevují hororové prvky, typické pro pozdější Martinovu tvorbu – šílený technik hvězdné brány, mrtvoly se syntetickými mozky, zmutované lidstvo po jaderné katastrofě, automobil odsouzený strašit na opuštěných amerických dálnicích. Titulní novela této sbírky je velice křehký, nicméně mrazivý příběh telepatů, jejichž láska nepřežije profesní úkol na vzdálené planetě Škí, uprostřed prastaré civilizace ovládané tajemným kultem. Ale především je to příběh o lidském osamění, o hledání Boha a smyslu existence. G. R. R. Martin napsal Píseň pro Lyu ve svých čtyřiadvaceti letech, v roce 1974 ji publikoval v Analogu a v následujícím roce za ni obdržel své první významné ocenění v žánru SF (Hugo 1975), které ho vyneslo až na vrchol hvězdné kariéry. Druhé vydání. -- zdroj: legie.info --... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Triton

A Song for Lya , 1976

Luigi1
21.02.2024 4 z 5

Tato kniha povídek se docela dala číst

Dopietzsche
30.01.2024 5 z 5

Tahle sbírka?
...tak, jako u Písečníků a Nečekaných variací, zdá se mi. Za mne Martin neskutečně zaje*al už ve svých čtyřiadvaceti letech, titulní povídkou o touze o překonání nepřekonatelné lidské izolace, nebo tak něco. Doufám, že pak už se tak necítil. Tak často. Kdyby to koupil netflix a přidal k tomu instrumentálku písně Isolation od Joy Division, tak bych sice tradičně nadával, ale možná bych jim přeci jen trochu odpustil, jak zprznili mou milovanou knížku o králíčkách. Ale k věci. Tahle sbírka? Pecka za peckou. A to se mi jen nezdá

jaroiva
16.03.2022 3 z 5

Jako celek mě to nějak nebavilo, těžko jsem se soustředila a hledala to důležité, o co v povídce jde. Na to, jak jsou krátké, jsou povídky nějak vykecávací, nebo nevím, prostě pro mě těžké na čtení, bez nějakého bodu, který by mě chytil.
Líbily se mi asi tak dvě, které mě něčím zaujaly. Asi nejvíc mě zaujal Blokátor. Ale je to spíš jednooký mezi slepými.

Taťka Hraboš
10.12.2021 5 z 5

Martina jsem zatím znal jen jako autora fantasy a i tuto knihu jsem si půjčil s předpokladem, že půjde o sbírku povídek v uvedeném žánru. Jaké bylo moje překvapení, že se jedná o scifi a nadto výborné (hlavně s přihlédnutím k tomu, že jsou to povídky z počátků autorovy tvorby). Ten ošklivý tlustý chlapík má prostě úžasnou fantazii a skvělé vypravěčské schopnosti. Ale začínám ztrácet naději, že se někdy dočkáme konce jeho opus magnum. Takže je namístě brát zavděk jeho menšími a méně známými díly jako je toto. Zklamání čtenáře určitě nečeká.

lencin
03.09.2020 4 z 5

Velmi poetické a smutné.
(2008)

Snehurka01
30.07.2020 3 z 5

Přiznám se, že mě povídky moc neoslovily... Povětšinou jsem při čtení spíše nudila, občas se to tak táhlo, že mi dělalo problém se soustředit, o čem daná povídka vůbec je. Jediná povídka, která mě více zaujala, byla právě Píseň pro Lyu.

danny_21
25.01.2020 3 z 5

Je až k neuvěření, že povídky obsažené v této sbírce jsou už fakt hodně vousaté … zaobírají se většinou problematikou vesmírného nekonečna a lidských osudů v něm putujících. Pozdější autorova tvorba je přeci jenom kvalitnější, tato sbírka je jako celek v mým očích v lepším průměru, nejvíc se mi líbli Druhý stupeň osamění a Hluboké temné tunely - 60 %

jarynek
21.11.2018 4 z 5

Moc takovéto melancholické čtení nevyhledávám, zkusil jsem to jen kvůli autorovi, ale Martin opět přesvědčil, že je to pan spisovatel. Jako i v jiných povídkových knihách se zde najdou slabší kousky, ale vedle toho je několik skutečně výborných povídek, které čtenáři dlouho zůstanou v hlavě a které ho donutí alespoň na chvilku přemýšlet o životních hodnotách.

Widow Embalmer
14.08.2018 3 z 5

Nadčasovost především technologická, ale i výrazová, morální čí obecně literární mě příjemně potěšila. Sám jsem se musel ujistit, že je kniha skutečne 42 let stará, mě ale nic na tom, co jsem četl, vůbec zastaralé nepřišlo.
Bohužel jsem ale z těch slavnějších Martinových antologií četl tuhle až jako poslední a protože se Martin jako spisovatel rok od roku zlepšoval, je logicky podle mě tahle slabší, než novější Písečníci nebo Písně mrtvých, kde mimo jiné problematika "poháněčů" dostala pořádný prostor a hloubku, zatímco zde povídka o nich svou svou tématikou spíše rušila.
Písneň pro Lyu tedy je dnes už spíše pro skalní fanoušky autora. Pro čtenáře lačné vyšší kvality doporučuji pozdější autorovu tvorbu. V případě zájmu o podobnou temnějsí a přemýšlivější sci-fi literaturu doporučuji Briana Aldisse nebo Bruce Sterlinga.

Lenka.Vílka
04.07.2018 4 z 5

Další Martin, další povídky. Možná se jednou dopracuji ke klasické knize. Ale zpět k povídkám. Autor v nich odkryl přesně to, co se většinou snažíme zakrýt. Spojující prvek povídek pocit zmaru, ztráty, beznaděje, žádné budoucnosti, deprese, špíny a všech těch negativních věcí, mi moc sednul. V rozmezí roku 71 až 74 musel bejt Martin v hodně velký nepohodě, že tohle stvořil.
Nejsem na povídky, ale Martin mě šokuje, v jeho podání jsem spokojená.

Hodnocení knihy je průměr hodnocení povídek a komentář jednotlivých povídek u jednotlivých povídek.

Četla jsem vydání z roku 2002.

Pitbullka
21.05.2018 2 z 5

Za mě nudné, melancholické a dost nezáživné. Vlastně snad ani nebyla povídka, která by mě bavila. Pro mě bohužel obrovské zklamání.

invocation11
24.03.2018 3 z 5

Na rozdíl od povídkové sbírky Písečníci (kde Písečníci byli skutečně TOP a bomba, kdežto zbylé povídky buď příliš nezaujaly nebo danou formu výrazně přesahovaly a zasloužily by si rozvést alespoň na úroveň novely), byla sbírka Píseň pro Lyu tak akorát vyvážená.

Bylo to tesklivé, melancholické, mnohdy existenciálně-atmosférické (Mlha padá k ránu, Druhý stupeň osamění), filozofické... zkrátka úplně jiné než sb. Písečníci. A titulní Píseň pro Lyu..., ta si mě zkrátka získala. Chtěla bych napsat - plačme pro Lyu, ale třeba Lya právě pláče pro nás, protože jsme mezi sebou tak sami, tak vzdálení, tak odcizení...

stepnicka8373
17.12.2017 5 z 5

Četl jsem už po třetí a názor jsem nezměnil. Martin je perfektní povídkář. Pouze povídka NMR mě nikdy moc nebrala.

Hecate23
24.11.2017 3 z 5

Povídky nebyly vyloženě špatné, ale nic z čeho bych si sedla na prdel.

Bublinka.
20.11.2017 3 z 5

Z každé povídky dýchl svět, který byl opravdu promyšlený, během pár řádků/stránek ho autor i pěkně přiblížil, nechybělo ani politické pozadí a nakonec několik povídek vybízelo k zamyšlení, ty se mi paradoxně líbily nejméně. Každopádně žádná nebyla jako druhá, pokaždé přišel výrazný nový nápad nesrovnatelný s ničím jiným, ať už to byly mrtvoly se syntetickým mozkem, šílený technik (pořád jsem si říkala, že na tom, co píše nic šíleného není, a pak...) nebo i parazit Gríška (toho jsem se snažila si moc nepředstavovat). Co mi vážně nesedlo byl Hvězdný zápas, jednak jsem fyzikální antitalent a navíc jediný týmový sport, který uznávám je hokej a popis několika zápasů amerického fotbalu mne umořil. Nesedla mi ani ta všejímající láska na planetě Škí, ovšem její pojetí jinak bylo naprosto geniální.

jelad
01.08.2017 5 z 5

Přestože Martin ve svém díle popisuje jak vyprahlé postapokalyptické světy, tak vyspělé země budoucnosti a vzdálené dimenze s prapodivnými formami života a nepředstavitelnými pravidly bytí, jsou jeho hrdinové spjati (nad)pozemskou touhou po pochopení smyslu života a po nalezení božského principu, který dává řád vesmíru, respektive jim samým. I zde, na prostoru několika málo stran pro každou povídku, Martin dokazuje, jak bravurním vypravěčem je a co všechno podivného, absurdního i zvráceného dokáže ve své fantazii stvořit. Tohle není další Svět ledu a ohně, a to co se do epiky a žánru textu týče, jde o mozaiku životů a příběhů - propojenou filosofií, psychologií, vírou a především tesklivým nenaplněním vlastní existence. Smutná atmosféra absolutního osamocení, pocitu jediné racionality v univerzu se střídá se zevšedněním po vyzrazení tajemství, s nutkavostí přikládat veškerým jevům smysl, což vede k destrukci individuálního poznání a subjektivní pravdy. Přičemž Martin se na každém centimetru popsané strany neslyšně ptá - je pokrok ve vědě a dobývání světů synonymem pro mentální a mravní progres člověka - dostáváme se tak k jádru, nebo se od něj vzdalujeme?

katkaost
08.06.2017 2 z 5

Zaujaly mě velmi pouze některé z povídek. A jiné zase vůbec.

musska
16.02.2017 5 z 5

Martin zase nezklamal, povídky jsou každá jiná, dobře promyšlené. Místy mi to připomínalo Bradburyho Kaleidoskop.

elfinkaa97
29.07.2016 2 z 5

Některé pohádky byly fajn, některé ne, moc mě to nezaujalo,u většiny mě bavila čistě jen ta poslední stránka, ale poslední povídka mě upoutala asi nejvíc :)

ThrisaManx
28.03.2016 4 z 5

Krásné, ačkoli velmi smutné povídky. Kniha celkově nenáročná jak na čas, tak na mysl. Jsou v ní obsaženy nádherné myšlenky a beznaděj. Ne každá povídka mě bavila, ale celkově je celá kniha krásným dílem krásné duše jednoho krásného autora.