Bouře mečů

Bouře mečů https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90847/bmid_boure-mecu-WJg-90847.jpeg 5 3515 273

Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce. Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou. Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží…... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress

A Storm of Swords , 2000

V.Skywalker
V.Skywalker
11.03.2024 5 z 5

Tak tohle byla prostě a jednoduše pecka.. Nebo síla? Děj určitých kapitol mi nešel do hlavy a musel jsem si je přečíst ještě jednou. A i tak mi po nich zůstávalo nepříjemné svrbění v žaludku, hlavně z té poslední.

Ajrad1981
Ajrad1981
23.01.2024 3 z 5

Na téhle knize mi dost vadilo (a nudilo) to, že jsou postavám pořád házeny klacky pod nohy a zašmodrchá se i to, co už bylo několikrát zašmodrchané. Zářným příkladem byla Arya, tu tahali pořád tam a zpátky a pak ještě oklikou. Ano, účel to má, pokud má být nějaká postava v určitý čas na určitém místě, aby mohl příběh navazovat, je v některých případech potřeba ji zdržet, jindy popohnat, ale tady autor jenom zdržuje. A nejen Aryu. Už to začínalo být depresivní.

Prolog mě navnadil, ale pak... Daenerys mě nebavila vůbec, ostatní jak kdy, Jon a Tyrion byli asi nejlepší. Sňatková politika překvapující, ale kromě Sansy nezajímavá. U pár postav váhám, zda si je nepřesunu do jiné škatulky. Na konci pak bylo rozjeto několik dějových linií, které mohou mít zajímavé pokračování, uvidíme, další díly si taky přečtu, když už jsem začala, i když úplný finiš si stejně budu muset domyslet, pokud se autor nehecne a nedopíše to.

Jinak mi průběhu všech tří dílů vadilo slovní spojení "ohnout koleno". Rve mi to uši (teda rvalo by mi to uši, kdybych poslouchala audio). Možná to tak v originále bylo, možná to tak Amíci říkají, ale proč prostě ti lidi nemůžou pokleknout?! Případně sklonit hlavu?!

Jo, a jestli se v dalším díle dočtu, že se Jamie oženil s Brienne, bude to automaticky hvězda dolů!

JaniMa
JaniMa
18.01.2024 5 z 5

Tohle není můj žánr, seriál jsem neviděla a po prvním díle bych nevěřila, že se kdy dostanu na konec třetího. Jenže se to stalo, a nemůžu než dát všech 5*. Ano je to zdlouhavé, plné jmen a v překladu také překlepů, nicméně ani tak se tomu nedá upřít čtivost. Vývoj událostí je nepředvídatelný, žádná postava není černobílá a souvislosti, které vyplývají na povrch překvapí i opravdu předvídavé čtenáře. Autor s postavami nemá žádné slitování, a tak se situace často dramaticky mění s jedním otočením listu. Do první poloviny knihy jsem byla přesvědčená, že druhý díl nepřeková, ale závěr byl působivě strhující.

Richard Skolek
Richard Skolek
12.01.2024 5 z 5

Vrchol celé ságy a Martinův magnum opus, který obávám se již nepřekoná (jakkoliv by si to jistě všichni jeho čtenáři přáli). Zvláště druhá polovina této knihy je ve znamení neuvěřitelného crescenda, kde se na čtenáře valí jedna zásadní událost za druhou. Samý zvrat, samá šokující scéna, co chvíli se naprosto zamíchá kartami. Úchvatný čtenářský zážitek.

Ailee
Ailee
06.01.2024 3 z 5

Tři hvězdičky za komplexnost a bohatost, ale veškerá květnatá slůvka jsou k ničemu, když je děj tak stráááášně vleklý a nudný. V tomto případě dávám asi přednost seriálu, kde je i navzdory bohatému světu jen to důležité.

Mishak
Mishak
03.01.2024 5 z 5

Seriálovou Hru o trůny mám sakra moc ráda! A tak jsem se konečně (snad) dokopala k tomu, že si ji celou dočtu (mluvím o dílech, které jsou již vydané). Podotýkám, že tenhle díl jsem napoprvé nedočetla, takže poprvé budu psát o svých dojmech po prvním čtení.

Děj stále odsýpá krásně i přes další neskutečnou hromadu stran. Stále platí, že chvilka nepozornosti a jste ztraceni. Vedlejšími jmény postav se stále nezabývám a mnohem lépe se orientuji. Většina z nich je stále zmíněna jen párkrát a pak už ne, takže je pro mě snazší je vypouštět a soustředit se na ty hlavní. Tahák jsem si opět nevypisovala, nebyl po vypuštění právě zmíněných vedlejších postav potřeba. V závěru knihy opět najdete slovníček, kde je vysvětleno a popsáno spousta informací o rodech a jednotlivých postavách – samozřejmě jsem zase nelistovala, takže jsem si ho pročetla pouze po přečtení knihy.

Stále se střídají ve vyprávění postavy, to miluju! A ještě lepší je, když se s každým dalším dílem rozšíří, což se tady stále děje, takže za mě skvělý tah. Navíc přibývá stále více hlavních a skvělých postav – např. Briene. V tomhle díle jsem si velmi užívala kapitoly Jaimeho Lannistera, Jona Sněha, Aryi Starkové a Samwella Tarllyho. Kapitoly Daenerys jsem přečetla s velkým sebezapřením – zdaleka pro mě nedosahují takových kvalit jako v prvním díle série. Tyrion je pořád absolutně bezkonkurenční! Ke konci knihy jsem měla pocit, že mi velmi chybí kapitoly Brana Starka – bylo jich v téhle knize velmi málo. A nemohu se nezeptat – kam se ztratily kapitoly Theona? Ty mi také dost chyběly.

Nemohu jinak, než udělit plný počet hvězd. Těším se na další díl, i když teď potřebuji od tohohle universa chvíli pauzu.

PinkBunny
PinkBunny
02.01.2024 4 z 5

Dobře napasná, ponurá fantasy kniha.
Čteno jako kniha

Jury
Jury
06.12.2023 5 z 5

A jízda pokračuje,už ať mám v ruce další díl,tato sága je dobrá droga :D

Dusinof
Dusinof
03.12.2023 3 z 5

Vubec, ale uprimne vubec nechapu ten hype na tuhle sagu. A nerozumim tomu, jak nekdo tohle muze nazyvat vrcholem fantasy. Babisovo - “sorry jako je na miste. Zbytecne roztahana na pul nudna kniha. Bytostne se mi hnusi dlouhe radky jmen, ktere musi nutne vyjmenovat stejne nepodstatne jako naklad na lodi ktery se musel vylozit. WTF. Koho zajima jaky mel praporec jaky rod, kdyz si stejne tech 200 rodu nikdo nepamatuje. Koho tim jako chce Martin ohromit? Zbytecne, boze tak zbytecne Nektere postavy me vylozene nebavily - Catelyn a Davos. I ten Bran je na facku. John snow nic nevi.. jediny sympatak je tam Tyrion, Ohar, a Jamie
Celkove zklamani. Ani se mi nechce poustet se do dalsich dilu. 3 hvezdy a to zaslouzene.

ArkAngel
ArkAngel
23.11.2023 4 z 5

Ještě víc intrik, bojů a nečekaných úmrtí. Martin ve své Bouři mečů dokazuje, že jeho svět a postavy jsou geniálně promyšleny, kdy se navíc na rozdíl od jiných tvůrců nebojí zabíjet své postavy. A ono je to vlastně i realistické. Když postava splní svůj účel, zemře... a kolikrát zemře i vlastně naprosto tragicky, zbytečně nebo sedící na latríně. Fan-service Martinovi vlastě nic moc neříká a s postavami si hraje, jak si přeje on. Už i kvůli její obsáhlosti jde o první knihu ze série, kterou museli rozdělit na více sérií seriálu... a udělali dobře, protože děj je opravdu hutný.

mila2411
mila2411
30.10.2023 5 z 5

I na potřetí hutný, pomalinku vyprávěný děj, který se nelítostně sune a valí dál a mele hrdiny i postavy vedlejší bez lítosti jako kafemlýnek na maso. Je to kruté, je to krvavé, plné intrik a záště... a je to opět a stále SQĚLÉ.

Bublikova86
Bublikova86
26.09.2023 5 z 5

Zajímavé čtení. Sice se mi tento díl četl trochu obtížněji, ale dozvěděla jsem se v ní nové věci. Přišlo mi, jako by tato část knihy nebyla v seriálu vůbec s filmována. Pokud ano tak jen velmi okrajově a děj byl poupraven. Milovníkům seriálu opravdu doporučuji si přečíst uvedenou knihu, aby se dozvěděli původní děj příběhu. Byla jsem velmi překvapena dějem.

Frizer
Frizer
11.09.2023 5 z 5

Bouře mečů je Martinův magnum opus, který se obávám, nemá šanci nikdy překonat. Linky prvních dvou knih se zde potkávají a střetávají ve smrtícím, dynamickém tanci který nešetří nikoho. Událostmi které jsou zásadní jak do budoucna, či k otevření a uzavření mnoha linek, kniha nešetří. V tomto díle se ukázalo Martinovo "zahradničení" v té nejlepší formě aby v dalších dílech začal příběh pomalu upadat a nabírat na unylém tempu.

Být v mé moci poradit svému mladšímu já, poradil bych toto. "Z Her o trůny si přečti první tři díly. Třetí díl klidně dvakrát za s sebou...nikdy ale nepokračuj dál"

Z Martina vychází a bude vycházet mnoho dalších úspěšných autorů, jeho přínos pro Fantasy žánr je naprosto neoddiskutovatelný a Bouře mečů je to nejlepší vůbec.

Mona-Lisa
Mona-Lisa
07.09.2023 5 z 5

Zatím nejlepší díl.
Jak přituhuje, tak se krásně začínají vybarvovat jednotlivé charaktery. Už to nejsou lehké náčrtky v notesu, jak v předchozích dílech, i když pořád zatraceně kvalitní. Už to jsou nástěnné malby v chrámech zářící desítkami barev.
Matkám proklouzávají ze spárů malí synové a rodí se králové.
Se stejně vybroušenými rodovým znaky jako jejich otcové.
Jak je zrod hrdinu někdy pozvolný a velice nedobrovolný je krásné vidět na lince Sama - neuvěřitelně napínavé pasáže.
Jak se Tyrion zpátky začleňuje do hry s novými hráči a nestíhá uhýbat před výpady stejně prohnaného Lva otce? Nádhera!
To váhání, jestli je větší hajzl Joffrey, Tywin nebo Cersei je TAK krásné. A je to důvod, proč to tak miluju, fakt že jo.
Těmi řádky se člověk tak lehce nechá pohltit a žije jimi na 100 % po celou dobu čtení.
A je tak uspokojující patřit do té party fanoušků, kteří touto Hrou o trůny žijí a tak vážně ze s váma dohadují o sympatičnosti matky draků a jejím nároku na legendárnost a trůn Sedmi Království.

Bojím se neskutečně, že ty další díly nebudou tomuto sahat ani po kotníky. Jedeme dál!

TessieB
TessieB
04.09.2023 5 z 5

Třetí a první díl zatím bezkonkurenční, jsem naprosto nadšená. Těch téměř 1 200 stran uteklo jako voda a Martin mě nepřestane překvapovat, co všechno si pro své postavy a čtenáře ještě vymyslí. Tolik zvratů a děje jsem v jedné knize dlouho nečetla! Sérií jsem naprosto uchvácena a začínám se modlit, aby ji už Martin konečně dopsal!

Kackac77
Kackac77
28.03.2023 5 z 5

Tento třetí díl Her o trůny jsem z větší části poslouchala jako audioknihu, čímž se vyřešil problém převážení té šílené bichle. G. Martin každopádně stvořil neskutečně propracovaný svět. I v třetím díle se občas ztrácím v méně důležitých postavách. Knížka se mi líbí mnohem víc než seriál, tam si ty krutosti musím dávkovat, ale v knize to nějak dávám, asi si to nepředstavuji tak hrozně. Příběh mě vtáhl, přestože už znám vývoj děje, tak je napínavý. Moje velmi oblíbené dějové linky jsou ty s Jonem, se Sansou a taky Tyrionem. Za mne 5*.

rick6410
rick6410
10.03.2023 5 z 5

Búrka mečov je moja najobľúbenejšia kniha série, človek žasne nad tým koľko sa tam toho stane (keď si vezmeme napríklad príbehovú linku Jona). Toľko šokujúcich zvratov pokope som dávno nevidel. Kladne hodnotím aj novú príbehovú linku Jaimeho, ktorá ma veľmi bavila. Hrúbka je pre mňa práve kladným bodom, nepáči sa mi že v slovenčine to rozdelili na dve polovice, takže preferujem českú verziu.

Zulejka
Zulejka
10.03.2023 5 z 5

Tento díl opět nezklamal. Úžasné čtení. Začínají se tu objevovat odlišnosti od seriálu, ale čtení je o to zajímavější, protože i když jste viděli seriál, nemůžete si být jistí, co se v knize stane. Další díl jsem chtěla odložit na později, ale po dočtení EPILOGU mi to nedá a budu si ho muset pořídit co nejdřív :-) Jsem zvědavá, jak se bude knižní příběh ubírat dál.

Hor89
Hor89
28.02.2023 5 z 5

Třetí díl Písně ledu a ohně - pokud bych hodnotil jen druhou polovinu šlo by (prozatím) o nejlepší román z celé série - bohužel první polovina knihy má pár nudnějších kapitol. Kdyby autor autor první půlku trochu proškrtal, knize by to prospělo. Román se i přes obří rozsah skvěle čte, a překladatel Petr Kotrle (nakl.Argo) odvedl výbornou práci.

veronica 01
veronica 01
29.01.2023 4 z 5

Téhle knize jsem říkala monstrum, protože něco tak velkého jsem ještě nečetla a kvůli velikosti téhle knihy jsem dokonce musela přeskládat část své knihovny, abych měla všechna Martinova díla hezky u sebe :)

Chvilku mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale musím říct, že to pak stálo za to. Kniha je opět rozdělena do kapitol podle postav. Některé kapitoly jsou opravdu hodně dlouhé.

Nechci spoilerovat, ale takovou spoustu dějových zvratů jsem snad nikdy v jediné knize nečetla! Nejlépe se mi četly kapitoly Tyriona a Jaimeho, který prošel velkou změnou. Naopak mě zase trochu začala jít na nervy Daenerys, kterou jsem měla v minulých dílech moc ráda. Navíc jsem si naprosto zamilovala prince Oberyna, jen škoda, že nedostal více prostoru...

Celkově knihu hodnotím hodně vysoko, ale na kvality prvního dílu nedosahuje. Možná knize trochu ubírám hodnocení i právě kvůli její délce.

Jelikož už se seriálová verze začíná odchylovat od předlohy, tak jsem celkem zvědavá, co na mě čeká v dalším pokračování. Úplný konec epilogu mě naprosto dostal a to už jsem si pro sebe říkala, že je to zbytečně natahované :D Martin prostě umí překvapit!