Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby

Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17604/bmid_pisar-bartleby-bartleby-the-scriven-szG-17604.jpg 4 60 8

Vypravěčem Melvillova příběhu je majitel menší právnické kanceláře na Wall Streetu; přestože během své praxe už poznal pěknou řádku písařů, je zoufalým osudem svého nového písaře fascinován. Anti-hrdina Bartleby je sužován mnoha strachy, ale tím největším je strach z komunikace, z nemožnosti porozumění, z rizika bolestného fiaska. Všechno, co následuje ode dne, kdy se Bartleby objeví ve dveřích kanceláře, je tak mnohotvárné a podivné, že příběh dočítáme se zatajeným dechem. Pro středně pokročilé.... celý text

Literatura světová Novely Učebnice a slovníky
Vydáno: , Garamond

Bartleby, the Scrivener , 1853

G-Rea
29.09.2021 5 z 5

Nedivím se, že se vrcholná Melvillova díla v době svého vzniku nesetkala s pochopením. Jeho zdánlivě velmi prostý styl, který by se dal označit jako minimalismus, ji totiž předběhl asi tak o sto let. Je to možné pozorovat ve všech jeho dílech, v písaři Bartlebym však dospěl k mistrné zkratce, umožňujícího mu mimořádně hluboký ponor do psychologie postavy. Nic bych nedala za to, že ho moc dobře znal Hemingway.

Melvill si to nijak neulehčuje ani výběrem hlavního protagonisty, který věru nemá žádnou ze, srdci tak milých, vlastností romantického hrdiny - zato je však velmi dojemně lidský......

lentolog
16.04.2018 5 z 5

Ja sem radšej, prosím, nič nenapíšem...

-Pečivo-
29.01.2017 3 z 5

Podle ohlasů na internetech bych od toho čekal víc. Vypravěč je právník na Wall streetu a Bartleby je písař, kterého si najme na kopírování spisů, protože tenkrát jeste neměli ctrl+c.

Protože neni ctrl+c, tak je Bartleby asi smutnej a nevyvíjí žádnou vlastni iniciativu až proste jednou přestane pracovat úplně. Nastává patová situace, kdy právník neví co s nim a snaží se všema možnýma způsobama ho přimět aby tam nestál jak jouda. Bartleby neodmlouvá, chová se slušně, jen říká, že by to či ono raději nedělal.

Tak trochu Kafka na Wall streetu.

Hyacint
17.04.2016 5 z 5

A ten doslov! Skvělá věc a vůbec, chudák Bartleby.

Fafyna
07.12.2014 3 z 5

Bartleby se u mě minul účinkem. Bohužel.

žabákA
06.08.2014 5 z 5

Pročetl jsem se skrz individualismus zahnaný do extrému, vliv 'moderní' práce na člověka, parodii romantického hrdiny. Bartleby mi také připomněl malou 'Miriam' Trumana Capoteho, která je ale o něčem trochu jiném. Obě díla doporučuji

učtese
09.03.2014 2 z 5

Tohle mě nějak neoslovilo, k zamyšlení nepřimělo. Hlavně jsem neuspěl co se angličtiny týče. Tohle vyžaduje skutečně velkou slovní zásobu.

Vera Silent
06.11.2011 4 z 5

Tato novela neni k pobaveni, ale k premysleni. Pribeh ma kouzlo; nuti ctenare, po tom, co prekona pocatecni popisy prostredi a postav a konecne se dostane k jadru pudla, tedy k Bartlebymu, aby cetl dal a nezastavil se az do posledni stranky. To je vlastnost, kterou by do svych knih meli ve vlastnim zajmu dostat vsichni spisovatele. Bartleby navic poskytuje spousty prostoru k vlastnimu uvazovani.

americká literatura dvojjazyčná vydání

Herman Melville
americká, 1819 - 1891
1956  76%Bílá velryba
2006  81%Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby
1978  72%Taipi
1978  72%Billy Budd / (Benito Cereno)
1990  79%Písař Bartleby

Kniha Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby je v