Pilíře země

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí... celý text

V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň.

Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12524/pilire-zeme-pilire-z-12524.jpg 4.6824

Pilíře země (1.)

The Pillars of the Earth (1989)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

qinska

Jedna z nejlepších knih,co jsem četla. Je velice čtivá a brzy vás vtáhne do děje.

kruppe

Výborná kniha. Vše zasazeno do doby gotické. V popředí stavitelova rodina. Ne moc temný středověk (autor dopřál až moc dlouhověkosti pro ústřední postavy a až příliš zdrženlivosti u záporných postav). Vše se točí kolem katedrály, ale nebojte se, nenajdete zde realistické popisy na úkor dějovosti, vždy bude vládnout epická složka s až filmovými střihy mezi postavami, aby vás nikdo nestačil omrzet. V pozadí (i popředí) sledujete Hru o trůny všemožných hodností (od převorských až arcibiskupské stolce, stejně tak od hraběcích až po královské trůny). Ano je to špalek, ale kdo se nezalekne stránek dostane krásnou historickou mozaiku, kde v závěru dopadne i poslední kamínek do zdi gotické katedrály!

mschmidtova

Jsem nadšená. Ještě nikdy jsem nepřečetla historickou ságu, tohle je moje první. Už teď mi ten svět chybí.
Moc se mi líbí také úvod autora, kde popisuje okolnosti vzniku tohoto románu. Myslím si, že takhle nějak svět dříve opravdu vypadal. Všechny postavy jsou popisovány naprosto věrohodně a já jsem neměla problém ději uvěřit. Ke konci mě už trochu vadily neustálé naschvály záporných postav, to ale neovlivnilo moje hodnocení nijak výrazně.

Eicherik

To, co dělá tuhle knihu dobrou, je její silný a dobře propracovaný příběh. Ve chvíli, kdy se zdá, že děj začíná váznout, se objeví nová událost, která jej znovu nakopne. Dávám pět pentagramů a ke knize se rád vrátím.

Emilie1906

Překvapilo mě, kolik toho autor nastudoval o stavbách katedrál v Anglii, kolik jich osobně navštívil, prostudoval stavebních plánů a kolik času strávil v místech katedrál. A současně knihu napsal lehce a čtivě.

vysypanel

Není nic lepšího :-)

Pigface

Na osudech několika postav je předložen obraz středověké Anglie. Příběh o tom, jak zdánlivě nevýznamné věci pohybují dějinami zemí a národů. O tom, jak i ve středověku vzdálenost byla realtivním pojmem. O tom, že také budovy mají svůj život a osud. O tom, že velké věci (v dobrém i zlém) začínají jen tak mimochodem a nenápadně. A také o božích mlýnech - někdy melou pomalu, jindy nestačíme sypat zrno.
I když má kniha nadváhu, nechybí jí svěží rytmus a dynamika. Příběh je kompaktní a poutá čtenáře od první do posladní stránky. Pilíře země jsou pro mne pilíře historického románu!

Mabie

Snad nejlepší historický román, jaký jsem kdy četla.
Z navazujícího Na věky věků jsem byla zklamaná.

martina2704

Pokud máte rádi historické romány, tak je tahle knížka jednoznačně MUST. Čtivá, napínavá, strhující a překvapivá do poslední stránky. Společnost a atmosféra středověké Anglie je pěkně vylíčena, autor se nedopouští žádných závažnějších historických přešlapů. Pro mě (spolu s navazující Na věky věků) asi nejlepší historický román, jaký jsem kdy četla.

Majkrofon

Rozsiahlý hstorický román, ktorý Vás vtiahne do atmosféry tvrdého stredoveku a prekvapí Vás svojou brutalitou, surovosťou a zaujímavými zvratmi. Moja prva skúsenosť s Kenom Folletom dopadla na výbornú a ja sa teším aj na ďalšie jeho knihy.

ModráLaboratoř

Příběh, jenž je vytesán hluboko do pilířů. Zní chrámovou lodí, je uchován v kamenech ochozu a jeho ozvěny se tříští o stěny chóru. Jeho velkolepost překračuje meze kterékoliv katedrály, vpíjí se do zdí i kamenů, uchovává své tajemství a ožívá přesně v té chvíli, kdy sluneční paprsky svítí skrz barevné okenní tabulky a činí prázdný prostor výjimečným. Jsem uchvácena, ohromeně vzhlížím ke klenutému stropu monumentální stavby a hledám pokračování příběhů obyčejných lidí, kteří se už dávno ztratili ve smyčkách času. Úžasné a nádherné.

Yvy70

Jeden z nejkrásnějších historických románů, které jsem kdy četla. Prvních pár stránek mi připadalo, že to bude trochu nudné, ale pak se děj začal krásně odvíjet a já nemohla knihu odložit. Přečetla jsem jí jedním dechem. Prosím přečtěte si více než těch 20 stránek a nebudete chtít skončit.

swon

Ken Folleta mám ráda především díky trilogii Století. V případě Pilířů země ale nemůžu sdílet všeobecné nadšení z tohoto díla. Nedostala mě vůbec ničím, co bych považovala za výjimečné. Děj byl mnohdy neskutečně přitažený za vlasy (viz putování Alieny s malým dítětem po Francii a Španělsku) a pak ta neuvěřitelná setkání a třeba ještě skoro nesmrtelnost Williama Hamleighe. Myslím, že přečíst se dá, ale rozhodně bych ji neviděla jako poklad světové literatury. Z mého pohledu je to oddechová kniha k nedělnímu upršenému odpoledni, která mě ale nepřinutí, abych nad ní hlouběji přemýšlela. Pro mě tak spíše zklamáním než naplněním očekávání.

Jonna

Patrně rozmazlena Vondruškou, čekala jsem od knihy trochu víc. Víc dobových reálií, víc historických faktů, víc architektury... Takhle se z knihy vyklubalo jednoduché čtení o lásce, nenávisti a pomstě. Ne, že by to místy nebylo napínavé, ale ke konci se autor začíná trochu opakovat. Navíc William Hamleigh je nesmrtelný padouch, u kterého jsem, až do předposlední kapitoly, nechápala, proč autor tu jeho ubohou existenci vláčí celou knihou. Ač kniha někde za druhou třetinou ztratila své tempo, četla se poměrně dobře. Nejsem tedy po jejím přečtení odborníkem na stavbu katedrál a ve společnosti se neblýsknu tak, jak jsem si představovala, přesto knihu doporučuji, ale spíše jako odpočinkové čtení.

vajglik

Nejdříve jsem viděl seriál, který mě uchvátil. A když jsem viděl knihu za akční cenu, musel jsem si ji koupit. Dostal se mi do ruky příběh, který má v sobě úplně všechno - lásku, intriky, odhodlání... A to ještě v lepší a surovější formě než nabízel seriál. Pilíře mě opět dostaly.

Audrina

Pokud si chcete přečíst výborně napsaný historický román, knihy Kena Folletta jsou tou správnou volbou. Pilíře země představují úžasný příběh z 12. století, který nabízí vše, co by dobrý příběh nabízet měl. Nějak zvlášť není třeba rozebírat děj, řekla bych, že v tomto případě funguje skvěle anotace, která knihu vystihuje naprosto perfektně.
Knize bych však vytkla dvě věci. Tou první je absence nějakého nákresu katedrály. Někteří mi dají za pravdu, že pro neznalce architektury je občas těžké si tu stavbu představit a aspoň malý nákresek by mi pomohl. Druhou věcí je pak až možná přílišná černobílost postav. Spousta postav je pouze zlých nebo pouze dobrých. Snad pouze Phillip je vykreslen více lidštěji s dobrými, ale i špatnými vlastnostmi.
Celkově se ale jedná o vynikající dílo. Nemusíte být milovníci nebo dokonce znalci historie, román vás okamžitě vtáhne do děje a nepustí. I přes svou úctyhodnou délku je nesmírně čtivý a vy ho prostě nemůžete pustit z ruky. Navíc se jako čtenář dozvíte spoustu věcí z anglické historie a také některé tehdejší zvyklosti.

FallenOne
04.12.2016

Jazykově na skvělé úrovni, stejně jako syrově přesné vykreslení středověké atmosféry. Vážně máte pocit, že jste uprostřed dění. Viděl jsem i kus filmového zpracování - není to zlé, ale kniha je samozřejmě lepší a v mnohém jiná, než adaptace. Historické romány založené na skutečných událostech já rád.

Dzery68
30.11.2016

Není to špatná kniha,ale taky to není nic z čeho bych skočil salto.

ČmeldaPepa
27.11.2016

Na můj vkus příliš časté střihy v ději - tu o pár dní, tam o pár měsíců, pak zase o pár let... přišlo mi to dost chaotické. Také mi vadilo časté velice detailní popisování podružných záležitostí vystřídané velice fádním popisem dalšího děje, případně rovnou jeho přeskočení. Nechápu, proč autor popíše několik stránek, aby si připravil půdu pro rozvinutí děje (vždycky jsem se těšil, co se bude dít dál) a pak to nekompromisně ustřihne a věnuje se ději, který na ten předchozí ani nenavazuje..... brrrrr. Některé věci mi připadaly nelogické (hlavně u hlavního záporného hrdiny).
Jako celek se mi kniha přesto líbila a jsem rád, že se mi dostala do rukou.

orinka3
26.11.2016

Knihu jsem dlouho s úctou obcházela a všimla si, že se nachází pořád na stejném místě v regále knihovny. Málokdo má dnes čas louskat obsáhlé knihy skoro o 1000 stranách. Minule jsem si konečně a naštěstí troufla a knihu si půjčila. Co napsat....kniha je prostě velkolepá! I obsahem. Postavy jsem si zamilovala, pokaždé se těšila na pokračování četby. Včera jsem dočetla poslední řádek. Těm, kdo mají rádi knihy s poselstvím, těm, kdo fandí lidské odvaze čelit zlu a překážkám, těm se bude kniha moc líbit. Nezlomnost vůle a ducha tu stojí proti intrikám a podlosti. Událost stíhá událost, zvraty, nečekaná překvapení....mimo to jsem se dověděla i spoustu užitečných poznatků, jakým způsobem se tenkrát stavělo. I pasáž, kdy Sally tvoří vitráže do oken, je pro mě zajímavá. Musím přiznat, že pro tuto knihu je pět hvězdiček málo.

IvkaLesomilka
22.11.2016

Myslím, že je z díla hodně cítit to, že bylo psáno proto aby se stalo bestsellerem. Vyprávění je psáno jednoduchým stylem, kterému prostě každý rozumí. Příběh nebyl špatný, ale mě to prostě tak úplně neuspokojilo. Asi mám radši více zapeklitostí.

MorbidCuriosity
23.10.2016

Trvalo mi dlouho se zacist, protoze uvodni seznamovani je zdlouhave. Kazdopadne asi jeste zadna kniha ve mne nedokazala vyvolat takovy vztek a nenavist, jako Pilire Zeme. Ta nespravedlnost, kterou je cela knizka prodchnuta, me neuveritelne uzirala. Tim vic jsem pak ale oslavovala jeji pomstu. Bozska kniha, kterou by si podle me mel precist kazdy.

Skawin
21.10.2016

Velice čtivá a zajímavá kniha. I když se přiznám, že jsem některé pasáže, které podrobněji líčily stavební práce "četla rychleji" :-)

kktnk
11.10.2016

Jednoznačně chytne a (jakkoliv je dlouhá) do samého konce nepustí! Dojem mi kazily občasné přešlapy (překladatele?) typu „oblé oblouky“ nebo „pěstování ovcí“. Nakonec jsem trochu litoval maturity z angličtiny, z cele otázky British history jsem si pamatoval zrovna ty události, jimiž příběh končí, a tak jsem věděl jak to dopadne :-) Přes ty drobnosti ale bez debaty plný počet hvězdiček, příběh s velkým P!

TipsyChipsy
08.09.2016

Kvůli takovým knížkám má četba smysl. Když vás vtáhne do děje a nemůžete přestat. Po jejím přečtení máte pocit, že jste prožili další život. Autor má vzácný dar, strhnout čternáře. Za ten požitek, který musí být dán velkým talentem a je vyjímečný hodnotím knihu nejvýše a drobnosti jako to, že příběh se nikdy nestal a novodobý autor stvořil postavy, které jednaly jaksi moc současně a málo archaicky, tak to všechno v tomto případě odpouštím, protože ta četba je úžasná.

Fogl999
30.08.2016

Jedna z nejlepších knih. Neváhejte a čtěte!

Scarlett44
23.08.2016odpad!

Mr. Follett patrí na policu večnej hanby a jeho údajné "veľdielo" na listinu zakázaných kníh, hoci si zaručene zasluhuje môj obdiv aspoň za to, ako geniálne dokáže zarobiť na ľudskej hlúposti.

Pokiaľ si chcete prečítať 1000 stranovú násilnú súlož prerušenú sem-tam nejakou stavbou katedrály, vraždou a infantilnými slovnými výmenami nehodnými prózy školáka, len do toho!

Mimochodom, vedeli ste, že už v 12-tom storočí poznali slovíčko "sexy"? Mmm, Ken, boduješ na plnej čiare!

jirka3179
22.08.2016

Pilíře Země si zaslouží víc pozornosti než mají. Nebál bych se je zařadit do TOP 10 nejlepších knih co jsem kdy četl. Ten čas za to opravdu stojí!

Aknel26
08.08.2016

Pilíře země jsem začala číst po návratu z porodnice. Občas se mi podařilo přečíst pár stránek za den, občas ani to ne, jindy i několik desítek. Kubovi budou v pátek tři měsíce - a já jsem dnes dočetla. A jsem nadšená, nadšená, nadšená! Kniha byla výborně napsaná, propracovaná po faktické stránce, se strhujícím příběhem a dobře vykreslenými postavami. Dokonce ani to rozkouskované čtení nezkazilo dojem, neztrácela jsem se v ději ani jménech, kdykoli jsem k Pilířům sedla, byla jsem pohlcena. Fandila jsem Tomovi, Philipovi i Jackovi, nenáviděla Williama... Současně jsem se dozvěděla hodně zajímavého z historie i architektury.

Pavla111
29.07.2016

Jsem taky rada, ze jsem se nenechala odradit tloustknou knihy, je opravdu moc pekna.
Byla jsem taky zvedava na serialove zpracovani, ale to me vic nez zklamalo :-(