Řeky Londýna

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci js...celý text

Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258789/reky-londyna-Fx0-258789.jpg 3.4279

Peter Grant (1.)

Rivers of London

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2011 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
LordSnape28.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Přirovnávat Řeky Londýna k Harry Potterovi je stejně debilní, jako přirovnání na obálce Spratka od Eriksona ke Star Treku i když tam se jednalo spíše o humornou parodii žijící si vlastním životem. Co k tomu říct? Urban fantasy je málo a tak jsem po tom sáhnul i když jsem věděl, že to bude minimálně průměr a to se mi také vyplnilo. Samotný hrdina se svou kolegyní Lesley jsou sympaťáci. Fantasy zápletka s řekami mi přišla zajímavá a vlastně mě držela v pozornosti, ale proboha, ta detektivní linka a samotný strůjce toho všeho, je tak neskutečně trapný, až jsem nad tím ke konci čím dál více kroutil hlavou. Kniha se čte opravdu svižně, je dobře napsaná, ale ke konci ztrácí dech a stává čím dál více spíše nechtěnou parodií. Pokud od toho člověk nečeká zázraky, zabaví se.

Rethon25.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Neurazí, ale ani nenadchne, místy chaotické, místy zábavné ... na cesty metrem je to prima

CrazyDuck1524.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velice příjemná kniha. Je to taková oddechovka, která Vám krásně zpříjemní nudné večery. Není tu nouze o humorné narážky a sem tam se objeví i nějaká ta akce. Doporučuji přečíst :)

Aliii24.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Za sebe můžu říct, že jsem dost zklamaná. Příběh se sice jevil jako zajímavý, ale byl vyprávěný příliš chaoticky a překotně. Navíc mi k srdci nepřirostl ani hlavní hrdina - s těmi jeho neustálými sexuálními narážkami a sprostou mluvou ve mě vůbec nevzbuzoval pocit, že jde o Angličana. A co mělo být to jeho kopnutí do Folssoma v bezvědomí? :-(
Zbývající díly série si nechám s klidným svědomím ujít...

Edmund19.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Trochu zklamání. Knihu jsem sice dočetl, ale příběh mě nijak nechytil a od poloviny jsem se v něm i velmi těžko orientoval.

BarkaS14.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Hlavní hrdina mi k srdci nepřirosl, ale nebylo to špatné.

francouz12.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Toto byla moje první fantasy knížka. Nevěděl jsem přesně co od ní čekat. Mile mě překvapil spád knihy, i když v některých okamžicích bych očekával ještě větší přímočarost. Co mě pomohlo se postupně prokousat, stylem fantasy byly kulisy Londýna, tak, že si člověk oživoval v paměti místa, která navštívil. Konstábl Grant je pěkně popsaná postava, která zažívá běžné problémy, které jsme zažívali v prvním zaměstnání, kdy naše nesmělé kroky byly po zásluze odměněny, při prvních pokusech dostat se děvčeti pod sukni, ale mnohdy žasne nad magickými věcmi stejně jako nechápající čtenář, což společně s jemným anglickým humorem postrkuje knihu dál. Možná jsem přece jenom čekal trochu více, ale nechám se překvapit dalším příběhem konstábla Granta a popisem krás jednoho z nejhezčích měst Evropy.

MayB212.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Styl vyprávění mi vyloženě sedl, jen jsem někdy tápala v souvislostech toho fantasy děje.

katerina032107.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Dávám *
Jde o jednu z mála knih, kterou opravdu nešlo dočíst. Nevěděla jsem jestli je to komedie, parodie, pokus o zajímavý příběh nebo co to vlastně je. Jediné, co jsem věděla jistě, bylo, že toto autor nemůže myslet vážně. Říkám to proto, že jsem velký fanoušek fantasy. S Harrym Potterem jsem vyrostla, a tak mě samozřejmě upoutávka na přebalu zaujala: "Co by se dělo, kdyby dospělý Harry Potter začal pracovat u policie." - Nicméně toto už byla asi poslední snaha distributora, jak knihu lidem vnutit - NEKUPOVAT! NEČÍST!

Dávám jednu hvězdu proto, že mě alespoň začátek zaujal - do té doby, než začal příběh o Řekách. Mamka Řeka a Taťka Řeka byly spíše postavičky do dětských pohádek. "Kurvy a No do prdele!" výrazy hodící se zase do úplně jiného typu literatury, postava Lesley zase kromě toho, že by ji hlavní hrdina osouložil a opěvoval její vnady, spíše takový Deux ex machina - kdykoliv se cokoliv nedalo zjistit nebo vyřešit, volal Peter právě jí - a ona náhodu zrovna měla přístup ke všem policejním informacím. No, nemohu soudit zápletku a konec knihy, protože jsem skončila na 184 straně s tím, že už mě vlastně vůbec nezajímá, jak to bude pokračovat.

Toto je příběh, který se opravdu nepovedl.

Glimmer03.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem si zakoupila poté, co jsem na několika stránkách četla, jak z ní byli Angličané nadšeni a všude byla krátce po vydání vychvalována. Mně osobně tahle kniha v několika ohledech nesedla. Nápad výborný, místo, kde se děj odehrává taky hezké, postavy se mi povahově líbily,...Jedna věc mi ale dost vadila. To jak spisovatel popisuje jeden okamžik na deseti stránkách a o všem zbytečně vypráví, i když to není pro příběh vcelku důležité. V knize je hned několik takových pasáží, které kdyby se vypustily, tak by to knížce jedině prospělo. To zbytečné popisování mě někdy opravdu už nudilo, a proto jsem se prostě do knížky nejdříve nemohla začíst i přesto, že děj byl zajímavý. Další věc byl konec. Možná se to zdálo jen mně, ale prostě mi to přišlo zbytečně komplikované. Ale to je jen můj názor. Jsem ráda že jsem knihu přečetla, bylo to zase něco jiného, ale k mým nejoblíbenějším patřit nebude. Ale jako pohodové čtení není vůbec špatná.
Hodnocení: 65 %

TiredLikeDog26.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha mi nesedla - nedokázala jsem se do ní začíst.
S obavami jsem ji půjčila kolegyni, která si ji nemohla vynachválit :)

Finskej17.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Sérii příběhů o konstáblovi Grantovi musím od začátku první knihy považovat za výbornou, snad i fajnšmekrovskou záležitost. (A povinné čtení pro všechny fanoušky Harryho Dresdena a vice versa: hltači Granta měli by zhltnout i Dresdena :-) Áronovič píše noblesním stylem a umí zacházet s decentním anglickým humorem. Nápady na rovině městské fantasy sféry a jejích fenoménů jsou zábavné a osobité. Tempo se přiměřeně rozvíjí a nestaví, díky bohu, na "senzačních bombastických efektech a zvratech". Zkrátka je to čtení zábavné a chytré a příznivci akční jízdy se, pochopitelně, moc nepobaví. Zrovna tak ne příznivci knih jednoduchých, v nichž tajemství jsou čtenáři servírována s titulky. P.S. Taky nemůžu pochopit, jako tohle někdo může srovnávat s HP – narozdíl od HP se v případě Granta jedná o poměrně kvalitní literaturu. (Technická: čteno v původním znění.)

Barbája09.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Moc jsem se na tohle knížku těšila po přečtení popisu, ale nakonec nic moc... Sem tam jsem se docela nudila, než se konečně začalo něco dít.
Zkusím i druhý díl, tak snad bude o něco lepší. ;)

Marla30.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jejda, to je legračně ujetá kniha! Koupila jsem si ji jen tak, v rámci toho, že si člověk má v pravidelných intervalech dělat radost a opravdu jsem si touto koupí radost udělala. Už dlouho jsem se tak nezasmála, četlo se to velice lehce, přeložené je to velice dobře/hurá, žádné hrubky a nelogičnosti!/ a vůbec - už se těším na druhý díl. Jen si tak říkám, že až zase pojedu do Londýna, že se budu rozhlížet, jestli někde nezahlédnu mámu Temži nebo někoho z její rodiny.....:)))

Tjou-Tjou26.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Knihu jsem si koupila uplne na slepo a bez ocekavani a cetla jsem ji v anglictine. Nevim, jak vydareny je preklad, ale myslim si, ze se v nem muze spousta zajimavych veci ztratit. Kniha je ctiva, vtipna a libilo se mi i jeji pojeti magie, ktere se lisi od knizek, ktere jsem dosud cetla. Rozhodne jsem se v deji neztracela, ani mi neprislo, ze by tam bylo neco sloziteho, a podle me je to prijemna knizka na dovolenou. Je to zajimava kombinace detektivky a fantasy, ktera me mile prekvapila a rozhodne si poridim i dalsi dil.

alisie25.06.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha mi byla doporučena s velkým nadšením, k tomu se však nemohu připojit, nejsem si jistá, zda k nezaujetí přispěla forma čtení - na telefonu nebo jen čím dál spletitějšší děj, kde mi neuvěřitelně vadily termíny táta a máme Temže, souvislost mezi dějovými liniemi bych také ocenila více průhledou.

Galadwen24.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Začátek skvělý, ale ve střední části mi připadalo, že se příběh nějak zpomaluje a znepřehledňuje. Hodně narážek (někdy pro mne málo průhledných) na britskou kulturu, a autora rozhodně nemůže někdo nařknout, že je nedostatečně multikulturní (bílých Britů se tam moc nenajde) - toto není kritika, jenom se mi tím připomněl jeden komentář na FB týkající se nedostatečné rasově nábožensko gendrové rozvrstvenosti Harryho Pottera, s nímž se tento román srovnává.
Není to špatné, ale ani žádný zázrak.

Jeanie22.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Od téhle knížky jsem vůbec nic nečekala, půjčila jsem si jí ze zvědavosti v knihovně. Příběh je napínavý, sem tam vtipný, ale zase vyloženě nenadchne. I tak jsem si čtení užila.

cathyblack21.06.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Mala zmena smeru meho literarniho zajmu, mam rada fantasy a thrilery. Tohle v lehce komedialnim smeru spojilo obe kategorie v zajimavou, dobre ctouci knihu.

Týnka3118.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha je parádní, moc se mi líbila, kombinace surového reálného světa se světem nadpřirozena :)

ajla518.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

U knihy jsem se zasmála, přitom byla napínavá a dozvěděla jsem se spoustu věcí o Londýně a jeho historii. Už se těším na Měsíc nad Soho.

Tesset18.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak tahle knížka mi neskutečně sedla. Čtivé, vtipné, originální. Nemůžu se dočkat, až si přečtu další díl.

JHarley18.06.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Kniha byla čtivá a poněkud zvláštní. Jsem toho názoru , že dobral kniha by mela vyvolat nějaké pocity. A během toho co jsem četla jsem necítila nic. Příběh to byl hezký a přitom nemastný neslaný.

Miška.Miška15.06.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Knihu jsem nedočetla a asi nikdy nedočtu. Na knihu jsem se hodně těšila ale přišlo velké zklamání. Pro mě nejhorší kniha tohoto roku. Příběh mě vůbec nebavil a nezaujal, opravdu nerozumím jak tohle může někdo srovnávat s Harry Potterem.

salamandrina13.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

super oddechovka, už se těším na druhý díl

stdriverlc11.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Skvělá kniha a chytlavá dvojka začínajících vyšetřovatelů, co čtenáře baví, napínají a lehce provádí napříč příběhem. Těším se na Soho. Jednoduše tenhle rozjetý vlak nelze zastavit.

Makropulos09.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Moderní Londýn, moderní mladý strážník, který se chce stát dobrým detektivem a sílící moc magie, duchové a božstva řeky Temže. To je kombinace, na níž Aaronovitch staví svůj příběh. Z mladého konstábla se stává „čarodějův učeň“, který se těžce potýká se základy kouzlení a latinou a přitom řeší se svým „mistrem“ záhadné vraždy a urovnává spor mezi Otcem Temže a Mámou Temže. Nápad s personifikací Temže a jejích přítoků je skvělý, velmi zajímavá je etnická příslušnost jednotlivých bohů a bohyň i jejich rozdělení na dvě části – nepřílivová oblast – Otec Temže a jeho synové a přílivová oblast – Matka Temže a její dcery. Také mě zaujal vliv magie na moderní technologie i popis jejího vlivu na mozek člověka.
Vypravěčem je hlavní hrdina, který hovoří inteligentním, zdvořilým jazykem a příběh má tu správnou porci anglického humoru, Ironie, akce, romantiky, napětí až hororu, vědy a magie i skvělého popisu Londýna.
Nemohu dát 5 hvězd, protože už čtu další část a ta je podle mě ještě lepší.

BojácnéKuře07.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Někdy mne kniha bavila, někdy zase ne. Rozhodně to není jedna z těch, u kterých bych strávila půl dne. Celkově mi ten děj přišel zajímavý, napínavý, ale někdy to bylo už přeplácané. Co se týče postav, má nejoblíbenější je jedině Beverley. :D

Zrzavá_Tereza04.06.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Nedočetla jsem těsně - před koncem...Tak strašně jsem se těšila! Fantasy v Londýně - tak lákavé téma!
Ale bohužel - dost často jsem se přistihla, jak mi myšlenky utíkají od knihy úplně jinam, takže jsem postupně zapomínala kdo je kdo a o co vlastně jde. Už jsem se nedokázala donutit to dočíst.
Ale v žádném případě tím knihu nezavrhuju - věřím, že se u někoho stane oblíbenou, jen ne u mě.

Šárka_D01.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knížka nebyla špatná, autor používá svěží čtivý jazyk, někdy mi ovšem nebylo zcela jasné jednání hlavní postavy či jak přišla na určité vyšetřovací závěry. Městská mytologie řek, upírů a dalších postaviček ale velmi zajímavá, na další díl se těším :)

B. Aaronovitch

Ben Aaronovitch