Řeky Londýna

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné no... celý text

Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258789/reky-londyna-Fx0-258789.jpg 3.5435

Peter Grant (1.)

Rivers of London (2011)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

Elis.n

Řeky Londýna jsem si popravdě koupila kvůli tomu, že ji na obálce přirovnávají k dospělému Harry Potterovi-což je naprostá kravina!!! Nicméně i přesto jsem se pobavila a našla několik velmi zajímavých postav, se kterými se doufám setkám víc v dalších dílech, do kterých se hodlám pustit.

syslomil

Jen asi dvakrát v životě jsem odložila knihu nedočtenou. A toto je další případ. Několikrát jsem knihu odložila a znovu se k ní vracela, ale prostě to nešlo. Nějak jsem se nemohla zorientovat v ději, připadalo mi to takové zmatené a místy nelogické. Přirovnávání k Harry Potterovi rozhodně není na místě.

Eliškam

Málokdy se mi stane, že knížku nedočtu. Tohle byla výjimka. Nemůžu přesně definovat, v čem byl problém. Vtip příběhu nescházel, ale prostě mi to celé přišlo nějak zmatené a nepřehledné

Suziella

Mám to stejně jako Arianne v komentáři pode mnou. Mučila jsem se s ní dlouho.. přes měsíc. Při výběru jsem se obávala zavádějícího.. Co by.. Potter.. Naštěstí tomu tak nebylo! Nakonec nebyla tak špatná, chystám se na další díl, ráda bych i zvládla celou sérii. Ale ty knižní obálky jsou všecky peckový!

Arianne

Z téhle knihy mám dost rozporuplné pocity. Na jedné straně mě uchvátil styl vyprávění, humor, nadsázka a přirozenost projevu. Čarodějův učeň je super film s Nicholasem Cagem, takže tahle linka příběhu byla v pořádku. Ale samotná detektivka se četla dost špatně. Příběh byl příliš složitý, příliš mnoho popisů, příliš mnoho událostí, příliš mnoho všeho. Vzhledem k tomu,kolik se toho v knize dělo, by si Peter zasloužil řešit daleko jednodušší případ, hrozne jsem se ztrácela mezi vší tou akcí stridanou dedukováním. Škoda.

Sim_Va

Super nápad, který by asi v prvním díle zasloužil víc jak 300 stran, jelikož děj byl místy zmatený. Fajn kombinace historickho/současného Londýna a tajemna. Druhý díl si určitě zaslouží šanci na přečtení. Pro zaryté fanoušky HP musí být knížka velkým zklamáním, jediné co mají Řeky Londýna společného s HP je magie. Trochu nešťastný marketingový tah, který knize může jedině ublížit.

ji7967

Probůh, ať hlavně nikoho nenapadne tuhle knihu zfilmovat. To by byla slátanina... Musím říct, že prvních 100 stran jsem čekala co z toho bude, další stovku jsem se modlila ať už je konec. Nevím proč, ale nešlo mi se tím prokousat. Kniha má poměrně zajímavou myšlenku a vlastně i zápletku, pár dobrých vtipů, ale jako celek to hrozně skřípe... Netuším z jakého důvodu je mezi bestsellery. Za mě dostává plus i za to, že má méně než 300 stran. Nepřesvědčila a další pokračování si s chutí nechám ujít. Na hvězdičky spíš tak 2,5.

barlow

Je to zábavné, osvěžující a nesmíte přistoupit na reklamní text, že je to "Harry Potter pro dospělé". Ironický text, šílené situace, britsky ostrý humor, zajímavá zápletka a kouzla. Co chtít více? :D

Grafoy

Hodně mi to připomíná Nikdykde, ale děj je ucelenější. Líbí se mi cynismus a zvláštní kombinace reality a fikce. Občas mi nějaká scéna neseděla (například setkání hlavní pětice u piva v domku), ale celkově jsem spokojená.

Arya26

Od této knížky jsem čekala něco ve stylu seriálu iZombie, nebo něco na ten způsob, ale byla jsem vcelku zklamaná. Příběh mi připadal hodně chaoticky napsaný a někdy jsem absolutně nevěděla o co go. Na druhou stranu byla knížka originálí, ale určitě bych neprohlásila, že se jedná o nejlepší urban fantasy desetiletí. Celou dobu jsem čekala na to, až se dozvím něco o Nightingalovi a o záhadné služebné Molly, která vlastně za celou knížku nic neřekla. Samotný ,,kriminální´´ děj mi nepřipadal až natolik zajímavý. První díl byl asi jenom takovou ochutnávkou, slyšela jsem, že druhý díl je daleko lepší, proto mu dám šanci.

Vesmich

Nápad originální, provedení příjemné, postavy přiměřeně sympatické i padoušské. Pokračování si rozhodně nenechám ujít.

martina.culik

Tak nějak jsem od knihy asi čekala víc nebo trochu něco jiného. Nevím. Ačkoli se jedná o první díl série, čtenář i hlavní hrdina je vhozen přímo do řeky, protože tak se naučí plavat nejlépe. U mě to ale nefungovalo a v mnoha situacích jsem si nebyla jistá, co se vlastně děje. Hlavní hrdina se s tím popral o trochu lépe, ale přesto je tu mnoho nevyřčeného a nejasného. Na druhou stranu mě ale bavil humor, kterého v knize není pomálu.

TomTomis

Musím říci, že jsem knihu začal číst a neměl žádná očekávání. I dáky tomu mě docela překvapila. Plynula svižně, rychle. Zápletka ušla. Pobavil mě autorův humor a představivost. Oddechovka.

Pistácie

Kniha sama o sobě nabízí hodně zajímavý příběh, ale já osobně jsem asi nebyla v tom správném rozpoložení, a úplně mě nenadchla. Možná jsem spoustu věcí nechápala a unikalo mi mnoho souvislostí, možná jsem se na ní nesoustředila tak, jak bych měla, a nedokážu ji dostatečně docenit, což mě hrozně mrzí. Třeba jí dám v budoucnu druhou šanci.

bibithor

Mně se to líbilo mnohem více než Harry Potter.

OndřejMergl

Bavil mě autorův styl psaní, smyl pro humor. Příběh svižně odsýpal, takže jsem se nenudil. Větší hloubku nebo literární hodnotu jsem u takové oddechovky ani nečekal.

lencin

Napad Dobry, ale neco drhlo. Misty asi preklad, misty i logika deje. Zkusim jeste dat sanci druhemu dilu...

Briv

Je to první městské fantasy, které jsem četla. Vlastně jsem si ji vypůjčila od manžela. Přiznávám se, že se mi to docela líbilo. Ano, člověk by našel nějaké nedokonalosti a něco pozměnil, ale jako celek to bylo docela fajn. Pro mě úplně jiné nové a zajímavé. A hlavně oceňuji způsob, kterým je to psáno, slovník, vyjadřování a britská přímočarost a humor. Jdu na další díl.

Jen pro ty, co váhají, jestli pokračovat dál - dvojka je mnohem mnohem lepší:)

Sulfid

Kniha toho slibuje dost, krásný Londýn či hlavního hrdinu podobného Harrymu Potterovi. Neříkám, je plná zajímavých nápadů jako například bohové řeky či vraždy způsobené posedlostí divadelní postavou. Nicméně, kniha se mi četla špatně a ani nevím, jestli jsem vše úplně dobře pochopil.

preciousx

Chvílemi mi unikal smysl, ale postupně jsem si na prostředí zvykla. Zápletka zajímavá, čarodějův učeň typu "jak jsem se sem sakra dostal" mě bavil, jen bych ocenila více čarodějnického učení a kouzel. Ale u londýnské policie není na hlouposti čas.

Finn69

Soudobá Anglie, kouzla, zlí duchové a bohové londýnských řek, hlavním hrdinou je kouzelníkův učeň ... ne, nebojte se, tohle není Harry Potter. Řeky Londýna jsou na rozdíl od pohádek pro děti paní Rowlingové docela povedená urban fantasy, kterou můžu všem fanouškům žánru jen doporučit. Určitě si přečtu / poslechnu i další díly.

hellena1523

Vyloženě špatné to nebylo, ale čekala jsem určitě daleko víc. Přečtení nelituju, i když jsem se občas musela nutit, ale na pokračování se nechystám. Milovníkům Londýna ale, myslím si, sedne.

Nikolaoss

Za mě je kniha takovým lepším průměrem po stránce vypravěčské, ale zajímavá díky svojí zápletce, personifikaci londýnských řek a luxusnímu britskému humoru - to pan autor opravdu umí dobře. Výhodou je, že toto je typ knihy, kterou můžete číst znova, i když znáte zápletku, protože bude bavit i jinak než jen drážděním zvědavosti a touhou chytit vraha. Jako vynikající bych ji tedy neoznačila, ale další díly si přečtu.

alav
26.12.2016

Souhlasím s množstvím předchozích, často negativních, komentářů, ale neodpustim si vlastní a také jednu radu: Lidé, začněte číst v originále! Tatam je doba,kdy si překladatelé dávali na čas s jednotlivými tituly. Teď to,z pochopitelných důvodů, sekají jak Baťa cvičky a je proto úplně jasné, že pak vznikne mnoho "klenotů" podrobných kvalit, jako je tento. V češtině jsem tuto knihu vydržela přesně do strany 42....V originále mám za sebou 5 dílů a teď na Vánoce mi z UK konečně přišel i dlouho očekávaný The hanging tree. A jsou to obecně skvělá díla s jaderným i čistě britsky jemným humorem. Přiznám bez mučení, že proti jiným spisovatelům a jejím dílům jsem v případě Aaronovitche musela sáhnout ke slovníku,ale alespoň se člověk něco přiučí,že ano? ;-)

maru3342
25.12.2016

Zrovna jsem knihu dočetla a myslím si, že ji mohu ihned i okomentovat, protože opravdu nepotřebuji žádný čas na to, aby mi příběh uležel v hlavě - ničemu by to totiž nepomohlo. A proč? Protože jsem naprosto nepochopila, co jsem to sakra doteď četla. Chtěla jsem zkusit něco jiného, přečíst si nějakou fantasy knihu, a tak jsem sáhla po téhle. Jediné, co je na ní krásné a zajímavé je její obal. Příběh mě naprosto neuchvátil, přišel mi jako slátanina všeho možného, do toho ta sprostá slova a narážky na sex... Třešničkou na dortu byl penis ukousnutý zubatou vagínou. Hodnotím dvěma hvězdičkami za světlejší pasáže, nad kterými jsem nezývala nudou. Příště bych ocenila méně popisů situací, lidí a všeho ostatního, i když vím, že u mě žádné příště v podání Aaronovitche nebude.

NavoSever
23.12.2016

Naštěstí v knize není opravdu vůbec nic, co by mohlo jen připomínat Potera. Zavádějící popisek byl důvod, proč kniha ležela půl roku netknutá v knihovně. Začátek jsem trochu přelouskal, pak už měl příběh spád,vtip a kniha se mi četla moc dobře. Zajímavé rozuzlení a určitě si přečtu další díl :)

evickakyticka
17.12.2016

Od začátku mi přišel příběh divný. A to od A do Zet. Postavy nesympatické, děj jakýsi neuchopitelný... Nejsem žádný svatoušek, ale ku-vy v textu nemám ráda (ve smyslu sprostých nadávek). Tak jsem mrkla do komentářů, byť to jindy nedělám a čtu je až po přečtení celé knihy. A tam jsem se dozvěděla něco o budoucím ději Matky řeky a jakési bláboly....no ještě štěstí, že jsem se k nim nedočetla..

robin6576
11.12.2016

Ty doporučení na přebalu knihy (zvláště hned na úvodu) mě myšlenky zavedli na trochu jiný děj, ale kniha mě celkově dost překvapila, zvláště trochu přisprostlostí. Knihu, ale stavím v čtivosti i před samotné HP.

veron_nika
18.11.2016

Nečakajte žiadneho Harryho Pottera. Tento svet je o dosť chudobnejší o čary a magické postavy. Keby tam nebola detektívna zápletka, asi by to bola riadna nuda. Z knihy mám zmiešané pocity, niekedy som sa od nej nevedela odtrhnúť, inokedy šiel dej zas šialene pomaly a nevedela som sa dokopať čítať ďalej. V zásade však pekný priemer, ktorý spája krimi a fantasy, čo je dokonalé kombo. Musím však povedať, že najväčším kladom tejto knižky je jej dokonalá obálka. Tá je tak krásna, že som si kvôli nej kúpila aj druhý diel a kúpim si aj tretí. Vizuálne najkrajšia kniha aká sa mi za veľmi dlhú dobu dostala do rúk.

Shiki
06.10.2016

Přirovnání k Gaimanovi ani k Harry Potterovi není na místě. Velmi časté popisy Londýna a různých fyzikálních pouček. Častá nudná a hluchá místa. Mám ráda Londýn a Anglii, ale to, že je máma Temže černoška už bylo moc. Nevím jestli to byl pokus o rasové usmíření, ale několik staletí stará řeka a její představitelkyně jsou černošky? To už bylo trochu přes čáru. Naopak otec Temže byl dokonalý představitel. Možná jsem od knihy moc očekávala. Hodnocení pouze dvě hvězdy.