Řeky Londýna

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci js...celý text

Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258789/reky-londyna-Fx0-258789.jpg 3.4367

Peter Grant (1.)

Rivers of London (2011)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo
Více informací...

TomTomis

Musím říci, že jsem knihu začal číst a neměl žádná očekávání. I dáky tomu mě docela překvapila. Plynula svižně, rychle. Zápletka ušla. Pobavil mě autorův humor a představivost. Oddechovka.

Pistácie

Kniha sama o sobě nabízí hodně zajímavý příběh, ale já osobně jsem asi nebyla v tom správném rozpoložení, a úplně mě nenadchla. Možná jsem spoustu věcí nechápala a unikalo mi mnoho souvislostí, možná jsem se na ní nesoustředila tak, jak bych měla, a nedokážu ji dostatečně docenit, což mě hrozně mrzí. Třeba jí dám v budoucnu druhou šanci.

bibithor

Mně se to líbilo mnohem více než Harry Potter.

OndřejMergl

Bavil mě autorův styl psaní, smyl pro humor. Příběh svižně odsýpal, takže jsem se nenudil. Větší hloubku nebo literární hodnotu jsem u takové oddechovky ani nečekal.

lencin

Napad Dobry, ale neco drhlo. Misty asi preklad, misty i logika deje. Zkusim jeste dat sanci druhemu dilu...

Briv

Je to první městské fantasy, které jsem četla. Vlastně jsem si ji vypůjčila od manžela. Přiznávám se, že se mi to docela líbilo. Ano, člověk by našel nějaké nedokonalosti a něco pozměnil, ale jako celek to bylo docela fajn. Pro mě úplně jiné nové a zajímavé. A hlavně oceňuji způsob, kterým je to psáno, slovník, vyjadřování a britská přímočarost a humor. Jdu na další díl.

Jen pro ty, co váhají, jestli pokračovat dál - dvojka je mnohem mnohem lepší:)

Sulfid

Kniha toho slibuje dost, krásný Londýn či hlavního hrdinu podobného Harrymu Potterovi. Neříkám, je plná zajímavých nápadů jako například bohové řeky či vraždy způsobené posedlostí divadelní postavou. Nicméně, kniha se mi četla špatně a ani nevím, jestli jsem vše úplně dobře pochopil.

preciousx

Chvílemi mi unikal smysl, ale postupně jsem si na prostředí zvykla. Zápletka zajímavá, čarodějův učeň typu "jak jsem se sem sakra dostal" mě bavil, jen bych ocenila více čarodějnického učení a kouzel. Ale u londýnské policie není na hlouposti čas.

Finn69

Soudobá Anglie, kouzla, zlí duchové a bohové londýnských řek, hlavním hrdinou je kouzelníkův učeň ... ne, nebojte se, tohle není Harry Potter. Řeky Londýna jsou na rozdíl od pohádek pro děti paní Rowlingové docela povedená urban fantasy, kterou můžu všem fanouškům žánru jen doporučit. Určitě si přečtu / poslechnu i další díly.

hellena1523

Vyloženě špatné to nebylo, ale čekala jsem určitě daleko víc. Přečtení nelituju, i když jsem se občas musela nutit, ale na pokračování se nechystám. Milovníkům Londýna ale, myslím si, sedne.

Nikolaoss

Za mě je kniha takovým lepším průměrem po stránce vypravěčské, ale zajímavá díky svojí zápletce, personifikaci londýnských řek a luxusnímu britskému humoru - to pan autor opravdu umí dobře. Výhodou je, že toto je typ knihy, kterou můžete číst znova, i když znáte zápletku, protože bude bavit i jinak než jen drážděním zvědavosti a touhou chytit vraha. Jako vynikající bych ji tedy neoznačila, ale další díly si přečtu.

alav
26.12.2016

Souhlasím s množstvím předchozích, často negativních, komentářů, ale neodpustim si vlastní a také jednu radu: Lidé, začněte číst v originále! Tatam je doba,kdy si překladatelé dávali na čas s jednotlivými tituly. Teď to,z pochopitelných důvodů, sekají jak Baťa cvičky a je proto úplně jasné, že pak vznikne mnoho "klenotů" podrobných kvalit, jako je tento. V češtině jsem tuto knihu vydržela přesně do strany 42....V originále mám za sebou 5 dílů a teď na Vánoce mi z UK konečně přišel i dlouho očekávaný The hanging tree. A jsou to obecně skvělá díla s jaderným i čistě britsky jemným humorem. Přiznám bez mučení, že proti jiným spisovatelům a jejím dílům jsem v případě Aaronovitche musela sáhnout ke slovníku,ale alespoň se člověk něco přiučí,že ano? ;-)

maru3342
25.12.2016

Zrovna jsem knihu dočetla a myslím si, že ji mohu ihned i okomentovat, protože opravdu nepotřebuji žádný čas na to, aby mi příběh uležel v hlavě - ničemu by to totiž nepomohlo. A proč? Protože jsem naprosto nepochopila, co jsem to sakra doteď četla. Chtěla jsem zkusit něco jiného, přečíst si nějakou fantasy knihu, a tak jsem sáhla po téhle. Jediné, co je na ní krásné a zajímavé je její obal. Příběh mě naprosto neuchvátil, přišel mi jako slátanina všeho možného, do toho ta sprostá slova a narážky na sex... Třešničkou na dortu byl penis ukousnutý zubatou vagínou. Hodnotím dvěma hvězdičkami za světlejší pasáže, nad kterými jsem nezývala nudou. Příště bych ocenila méně popisů situací, lidí a všeho ostatního, i když vím, že u mě žádné příště v podání Aaronovitche nebude.

NavoSever
23.12.2016

Naštěstí v knize není opravdu vůbec nic, co by mohlo jen připomínat Potera. Zavádějící popisek byl důvod, proč kniha ležela půl roku netknutá v knihovně. Začátek jsem trochu přelouskal, pak už měl příběh spád,vtip a kniha se mi četla moc dobře. Zajímavé rozuzlení a určitě si přečtu další díl :)

evickakyticka
17.12.2016

Od začátku mi přišel příběh divný. A to od A do Zet. Postavy nesympatické, děj jakýsi neuchopitelný... Nejsem žádný svatoušek, ale ku-vy v textu nemám ráda (ve smyslu sprostých nadávek). Tak jsem mrkla do komentářů, byť to jindy nedělám a čtu je až po přečtení celé knihy. A tam jsem se dozvěděla něco o budoucím ději Matky řeky a jakési bláboly....no ještě štěstí, že jsem se k nim nedočetla..

robin6576
11.12.2016

Ty doporučení na přebalu knihy (zvláště hned na úvodu) mě myšlenky zavedli na trochu jiný děj, ale kniha mě celkově dost překvapila, zvláště trochu přisprostlostí. Knihu, ale stavím v čtivosti i před samotné HP.

veron_nika
18.11.2016

Nečakajte žiadneho Harryho Pottera. Tento svet je o dosť chudobnejší o čary a magické postavy. Keby tam nebola detektívna zápletka, asi by to bola riadna nuda. Z knihy mám zmiešané pocity, niekedy som sa od nej nevedela odtrhnúť, inokedy šiel dej zas šialene pomaly a nevedela som sa dokopať čítať ďalej. V zásade však pekný priemer, ktorý spája krimi a fantasy, čo je dokonalé kombo. Musím však povedať, že najväčším kladom tejto knižky je jej dokonalá obálka. Tá je tak krásna, že som si kvôli nej kúpila aj druhý diel a kúpim si aj tretí. Vizuálne najkrajšia kniha aká sa mi za veľmi dlhú dobu dostala do rúk.

Shiki
06.10.2016

Přirovnání k Gaimanovi ani k Harry Potterovi není na místě. Velmi časté popisy Londýna a různých fyzikálních pouček. Častá nudná a hluchá místa. Mám ráda Londýn a Anglii, ale to, že je máma Temže černoška už bylo moc. Nevím jestli to byl pokus o rasové usmíření, ale několik staletí stará řeka a její představitelkyně jsou černošky? To už bylo trochu přes čáru. Naopak otec Temže byl dokonalý představitel. Možná jsem od knihy moc očekávala. Hodnocení pouze dvě hvězdy.

Petra17
27.09.2016

Pro mě teda nic moc čtení, neuvěřitelně moc postav do čtení jsem se nutila a i když jsem to nakonec mezi řádky dočetla, děj mě vůbec nebavil, často jsem nechápala oč jde... Bylo to zamíchané a propletené natolik, že se člověk zorientuje jen těžko. Já očekávala asi moc a nedostala jsem skoro nic ... Další díly předem zamítám :)

LordSnape
28.08.2016

Přirovnávat Řeky Londýna k Harry Potterovi je stejně debilní, jako přirovnání na obálce Spratka od Eriksona ke Star Treku i když tam se jednalo spíše o humornou parodii žijící si vlastním životem. Co k tomu říct? Urban fantasy je málo a tak jsem po tom sáhnul i když jsem věděl, že to bude minimálně průměr a to se mi také vyplnilo. Samotný hrdina se svou kolegyní Lesley jsou sympaťáci. Fantasy zápletka s řekami mi přišla zajímavá a vlastně mě držela v pozornosti. Ale proboha, ta detektivní linka a samotný strůjce toho všeho, je tak neskutečně trapný, až jsem nad tím ke konci čím dál více kroutil hlavou. Kniha se čte opravdu svižně, je dobře napsaná, ale ke konci ztrácí dech a stává čím dál více spíše nechtěnou parodií. Pokud od toho člověk nečeká zázraky, zabaví se.

Rethon
25.08.2016

Neurazí, ale ani nenadchne, místy chaotické, místy zábavné ... na cesty metrem je to prima

CrazyDuck15
24.08.2016

Velice příjemná kniha. Je to taková oddechovka, která Vám krásně zpříjemní nudné večery. Není tu nouze o humorné narážky a sem tam se objeví i nějaká ta akce. Doporučuji přečíst :)

Aliii
24.08.2016

Za sebe můžu říct, že jsem dost zklamaná. Příběh se sice jevil jako zajímavý, ale byl vyprávěný příliš chaoticky a překotně. Navíc mi k srdci nepřirostl ani hlavní hrdina - s těmi jeho neustálými sexuálními narážkami a sprostou mluvou ve mě vůbec nevzbuzoval pocit, že jde o Angličana. A co mělo být to jeho kopnutí do Folssoma v bezvědomí? :-(
Zbývající díly série si nechám s klidným svědomím ujít...

Edmund
19.08.2016

Trochu zklamání. Knihu jsem sice dočetl, ale příběh mě nijak nechytil a od poloviny jsem se v něm i velmi těžko orientoval.

BarkaS
14.08.2016

Hlavní hrdina mi k srdci nepřirosl, ale nebylo to špatné.

francouz
12.08.2016

Toto byla moje první fantasy knížka. Nevěděl jsem přesně co od ní čekat. Mile mě překvapil spád knihy, i když v některých okamžicích bych očekával ještě větší přímočarost. Co mě pomohlo se postupně prokousat, stylem fantasy byly kulisy Londýna, tak, že si člověk oživoval v paměti místa, která navštívil. Konstábl Grant je pěkně popsaná postava, která zažívá běžné problémy, které jsme zažívali v prvním zaměstnání, kdy naše nesmělé kroky byly po zásluze odměněny, při prvních pokusech dostat se děvčeti pod sukni, ale mnohdy žasne nad magickými věcmi stejně jako nechápající čtenář, což společně s jemným anglickým humorem postrkuje knihu dál. Možná jsem přece jenom čekal trochu více, ale nechám se překvapit dalším příběhem konstábla Granta a popisem krás jednoho z nejhezčích měst Evropy.

MayB2
12.08.2016

Styl vyprávění mi vyloženě sedl, jen jsem někdy tápala v souvislostech toho fantasy děje.

katerina0321
07.08.2016

Dávám *
Jde o jednu z mála knih, kterou opravdu nešlo dočíst. Nevěděla jsem jestli je to komedie, parodie, pokus o zajímavý příběh nebo co to vlastně je. Jediné, co jsem věděla jistě, bylo, že toto autor nemůže myslet vážně. Říkám to proto, že jsem velký fanoušek fantasy. S Harrym Potterem jsem vyrostla, a tak mě samozřejmě upoutávka na přebalu zaujala: "Co by se dělo, kdyby dospělý Harry Potter začal pracovat u policie." - Nicméně toto už byla asi poslední snaha distributora, jak knihu lidem vnutit - NEKUPOVAT! NEČÍST!

Dávám jednu hvězdu proto, že mě alespoň začátek zaujal - do té doby, než začal příběh o Řekách. Mamka Řeka a Taťka Řeka byly spíše postavičky do dětských pohádek. "Kurvy a No do prdele!" výrazy hodící se zase do úplně jiného typu literatury, postava Lesley zase kromě toho, že by ji hlavní hrdina osouložil a opěvoval její vnady, spíše takový Deux ex machina - kdykoliv se cokoliv nedalo zjistit nebo vyřešit, volal Peter právě jí - a ona náhodu zrovna měla přístup ke všem policejním informacím. No, nemohu soudit zápletku a konec knihy, protože jsem skončila na 184 straně s tím, že už mě vlastně vůbec nezajímá, jak to bude pokračovat.

Toto je příběh, který se opravdu nepovedl.

Glimmer
03.08.2016

Knihu jsem si zakoupila poté, co jsem na několika stránkách četla, jak z ní byli Angličané nadšeni a všude byla krátce po vydání vychvalována. Mně osobně tahle kniha v několika ohledech nesedla. Nápad výborný, místo, kde se děj odehrává taky hezké, postavy se mi povahově líbily,...Jedna věc mi ale dost vadila. To jak spisovatel popisuje jeden okamžik na deseti stránkách a o všem zbytečně vypráví, i když to není pro příběh vcelku důležité. V knize je hned několik takových pasáží, které kdyby se vypustily, tak by to knížce jedině prospělo. To zbytečné popisování mě někdy opravdu už nudilo, a proto jsem se prostě do knížky nejdříve nemohla začíst i přesto, že děj byl zajímavý. Další věc byl konec. Možná se to zdálo jen mně, ale prostě mi to přišlo zbytečně komplikované. Ale to je jen můj názor. Jsem ráda že jsem knihu přečetla, bylo to zase něco jiného, ale k mým nejoblíbenějším patřit nebude. Ale jako pohodové čtení není vůbec špatná.
Hodnocení: 65 %

TiredLikeDog
26.07.2016

Kniha mi nesedla - nedokázala jsem se do ní začíst.
S obavami jsem ji půjčila kolegyni, která si ji nemohla vynachválit :)

Kniha v žebříčku

96. nejhůře hodnocená kniha