Persepolis 1

Persepolis 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7412/bmid_persepolis-persepolis-5W5-7412.jpg 5 454 55

Persepolis série

Persepolis je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Marjane Satrapiová v něm popisuje svůj exotický život: popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. A protože je to příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, je to samozřejmě i příběh o rebelanství a o svobodě.... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , BB art

Persepolis 1, 2 , 2000

Zentao
16.01.2024 5 z 5

Nádherná kniha o strašlivých věcech pohledem mladé dívky. Kniha plná víry v lidství, vzdělání a svobodu navzdory událostem, nad kterými nemá člověk moc. Upřímně mi kniha dodala naději v rozum a soucit. Všechna čest autorce a její rodině.

Jinak si myslím, že forma komixu ji dodává na síle, protože řadu věcí bylo lepší ukázat než popsat (například úplně poslední okénko mluví za vše).

dr.horrible
06.01.2023 5 z 5

S výnimkou diela Alana Moorea pravdepodobne úplne najlepší a najprogresívnejší grafický román, ktorý bol kedy stvorený.

PlaszCZ
25.03.2022 5 z 5

Kniha je zpracovaná formou komixu, a proto by se mohla dobře číst i lidem, kteří tuto aktivitu až tak moc nevyhledávají. Kniha může být zajímavá jak pro děti, tak i pro dospělé. Popisuje íránskou revoluci a celkovou politickou atmosféru v Íránu v divokých osmdesátých letech, na druhou stranu je zde i mnoho peprných (a velmi vtipných) zážitků z autorčina osobního života. Je zajímavé sledovat očekávání a následnou realitu života imigrantky, která se musí vyrovnávat s nástrahami jiného světa - světa, ve kterém je zprvu považována za exotické zvíře, a nakonec se v něm dokáže naučit žít, a to velmi úspěšně. Autorce dávám velký palec nahoru nejen za to, jak vtipně svůj osobní příběh zpracovala, ale také za to, jak se dokázala prosadit v jiné společnosti. Doporučuji i film!

bookworm
25.12.2021 5 z 5

Ako sa vraví - obraz povie viac ako tisíc slov. Veľmi čierna kniha - vizualne i obsahovo. Celkom v skratke a bez zbytočnej slovnej vaty si čitateľ s Marjane prežije jej rodinnú drámu a drámu jej zúfalej snahy zaradiť sa do novej spoločnosti. Je to smutný komix, ale veľmi poučný. Páčilo sa mi toto nezvyčajné spracovanie príbehu.

ophellia
27.10.2021 5 z 5

hezky popsany a nakresleny zivot iranske divky v 20. stoleti

helena8303
26.10.2021 5 z 5

Poutavý příběh o formování dívky ze střední íránské třídy. Já jsem to začala číst už v tramvaji a dočetla asi ve dvě v noci. . Komiks = málo písmenek. ;-)
Paní Satrapi rozhodně nefandí současné vládě ajatolláhů. Žije ve Francii, přesto ale rodný Írán navštěvuje. A zase se vrací ke své rodině v Evropě.
( Jenom poznámka pro ty, kteří mají o íránská teokracii divoké představy. )

Zuzvil
16.09.2021 3 z 5

Autobiografický iránský komiks, který nás seznamuje s islámskou revolucí v roce 1979 a následnou válkou o několik let později. Autorka velmi objektivně a bez příkras popisuje co se svojí rodinou zažívala a prožívala, jak se situace v zemi měnila a lidé v ní taky. Grafická podoba je černobílá a taková jakoby jednodušší, ale dostatečně vystihující příběh samotný. Komiks byl velice zajímavý, přečtení mě obohatilo o nové informace, ale určitě už nebudu číst znovu. K přečtení můžu doporučit, ale není to nezbytné :-)

Ronnie68
07.08.2021 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha ze života ve stylu komiksu ... líbila se mi

HDosoudilová
14.04.2021 4 z 5

Velmi originální a zábavný komiks. Nedávno jsem od autorky četla komiks #siticko a chtěla jsem se o íránském životě dozvědět mnohem více. Tento mi dal hodně nových informací. Také mě mile překvapila ta obsáhlá historická část. Kniha mě nalákala a ráda bych se o historii této země dozvěděla ještě víc.
Dětství a dospívání Marjane nebylo snadné. O to víc jsem ráda, že se autorka rozhodla své vzpomínky zveřejnit. Právě to podání tvrdohlavé a vzdorovité holky bylo skvělé. S chutí si přečtu i ostatní díly.

Zuruzu
27.10.2020 3 z 5

Tahle knížka mi bohužel potvrdila, že si na komiksy asi nezvyknu. Každopádně mnohem lepší než film.

lencin
24.08.2020 5 z 5

Komiks, jehož autorkou je vzdělaná Peršanka, která v 80.letech 20.století coby mladá dívka emigrovala do Evropy. Velmi specifické íránské situace. Jiný a zajímavý komiks.
(2006)

Kate18
02.08.2020 5 z 5

Z této knížky mi běhá mráz po zádech. Je to vlastně autobiografie o dětství v Íránu v dobách islámské revoluce. Marjane vypráví svůj příběh, kdy se měnily režimy a náboženství, museli se všemu přizpůsobit, začít nosit šátky na hlavně... Když byla starší, dozvěděla se pravdu o některých členech její rodiny, kteří byli političtí vězni. Ve vyprávění se dostane až k válce s Irákem a všem válečným hrůzám.

Arkagas
17.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Grafický román íránské autorky, který v první knize popisuje její dětství až do odjezdu ze země ve 14 letech. Tohle je velmi silná kniha, protože zde čteme o tom, jaké změny se udály za revoluce v roce 1980, jak dívky nechápaly proč mají najednou nosit na hlavách šátky, jak se z vězení vraceli přátelé rodičů a vyprávěli o tom, jak byli mučeni. Všichni si mysleli že to hrozné už je za nimi a teprve potom přišlo to nejhorší - začala válka, která znamenala uzavření univerzit, hranic, verbování malých kluků na jistou smrt pod záminkou plastového zlatého klíče od ráje, který dostávaly jejich matky. A nakonec při bombardování, kdy skoro Marjina rodina zemřela se její rodiče rozhodli, že bude lepší, když odjede studovat do Rakouska francouzské gymnázium. A tady první kniha končí.

Tahle kniha není komiksem pro pobavení a odpočinutí, tohle je opravdu grafický román, který by měla číst dnešní společnost, protože je to připomenutí hrůz, které se ve světě dějí stále.

Dnes přečtu ještě druhý díl, ale i tak vím, že tyto knihy ve mě zůstanou dlouho.

Hodnocení: 10/10

SlamLenka
23.02.2020 5 z 5

Mám mnoho čtenářských restů a jeden z nich si dnes už mohu odfajfknout. Persepolis jsem měla na seznamu k přečtení už pěkných pár let, ale nějak jsem se k tomu pořád nemohla dostat. Dokonce jsem si od autorky dříve přečetla její Šitíčko (i to doporučuji), teprve pak jsem se vydala do Persepole - a že to bylo putování plné zážitků! Satrapi se nebojí vyprávět o svém životě, i když v něm mnohdy rozhodně není v roli kladné a čestné hrdinky. Navzdory všemu, čemu byla nucená čelit, se vsak vždy snažila být sama sebou. Ne vždy jí to vyšlo a ne vždy to bylo bezpečné, ale dala do toho vše.
Bavilo mě to a zajistilo mi to příjemné čtení na dva večery, takže pokud to snad někdo taky ještě nečetl, dejte se do toho!

Tyrkysová
18.02.2020 5 z 5

Autobiografická díla, natož pak ta s tíživými tématy, se obtížně hodnotí. Komiks Persepolis ve vás ale rozhodně zanechá stopu – je poučný, výstižný, emotivní, ale umí být i vtipný. A připomíná hrůzy, které s sebou totalitní režimy a války nesou, pohledem obyčejného člověka.

sgjoli
01.02.2020 4 z 5

Persepolis je hodně netradiční komiks - je totiž biografický a zároveň obsahuje rysy historického dokumentu. Autorka tu zobrazuje svůj život, resp. dospívání v Íránu během islámské revoluce a války s Irákem. Sledujeme osudy dospívající dívky na pozadí skutečných historických událostí. A v tom je to hodně silné, poučné a plné informací - pozorujeme skutečnou a vlastně dost nedávnou historii očima někoho, kdo to zažil. Na jedné straně se zde některé události a souvislosti dají lehko pochopit, když si autorka zvolila komiksové zpracování. Ale zároveň je komiksová forma určitou bariérou v tom, že nejde jít do takových detailů, jako by to umožnilo románové zpracování. Rozhodně ale Persepolis mohu doporučit, je to hodně zajímavé čtení. Jednu hvězdu ubírám za to, že jsem se občas ztrácela v některých postavách, kterých tam vystupuje fakt hodně - trochu mi to splývalo. A také některé souvislosti mi nebyly 100% jasné. Ale jinak to určitě stojí za přečtení.

los
19.01.2020 1 z 5

forma grafického románu je pro mne nevyhovující, nedokážu "číst" obrazy, přivítal bych při tak závažnému tématu "písmenkovou" formu

Araiguma228
01.12.2019

Absolutně nejlepší grafický román.

Allys
22.08.2019 4 z 5

Persepolis je veľmi silným príbehom z iránskeho prostredia, ktorý je rozprávaný z pohľadu malého dievčatka, neskôr mladej ženy. Sleduje a popisuje zmeny, ktoré sama nechápe a nechápu ich ani jej rodičia. Komiks je podaný svižne, inteligentne a pravdivo. Toto je však jeden z mála prípadov, kedy sa mi viac páči filmové spracovanie. Pôvodne som chcela dať plný počet hviezdičiek, ale 5* získal film.

Gooverka
20.07.2019 5 z 5

Komiks bych doporučila všem, protože dává ucelený obraz toho, jak se lidem žije v Iránu a odkrývá alespoň pro mne nové informace z tohoto koutu světa. Příběh je vyprávěn z pohledu rodiny, která rozhodně nelpí na tradiční íránských hodnotách a patří i do té vzdělanější vrstvy, i proto je osud hlavní hrdinky odlišný od mnoha jejích vrstevníků. Četla jsem všechny díly Persepolis a šla jsem do toho s tím, že se bude jednat o autorčin subjektivní pohled, což bych ale komiksu ani autorce nikdy nevyčítala. Pro člověka jako já, který měl jen malé povědomí o tom, co se vlastně v Íránu děje, bylo vše vysvětleno jednoduše a srozumitelně.