Peníze

Peníze https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4075/bmid_penize-hcI-4075.jpg 4 17 4

Londýnská trilogie série

Kniha slavného syna slavného otce je jakýmsi unikátním dopisem na rozloučenou. Její hrdina John Self je nemravným dědicem hamburgerové kultury, vzývající peníze a vše, co s nimi souvisí, jako pozvánku do světa vyvolených. Trpká realita se zde zjevuje v podobě bezúčelného násilí, zvráceného chtíče či nekonečného vydělávání peněz jako jediného smyslu života. Postavy obdařené symbolickými jmény a osudy jsou smutnými loutkami v jejích rukou, v rukou oné trpké reality, s jakou se více či méně setkal každý z nás. Amisův geniálně přesný, agresivní a vytříbený styl si maně vynucuje srovnání s takovými velikány, jakými jsou Nabokov či Baldwin. Vše je podřízeno svrchovanému vyprávění, autor manipuluje čtenářovým prožitkem, aby ho s koncem románu získal neodvratně na svou stranu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Volvox Globator

Money , 1984

Tvurce001
25.02.2024 4 z 5

Peníze nejsou všechno, ale téměř všechno se za peníze rádo schovává. Baf! ;) Obohacující kniha. 4*

Serja
09.11.2015 4 z 5

Neškodilo by, kdyby kniha měla o 100 stran méně, ale humor to do určité míry vyrovnal.

PS:Peníze hýbou světem a světem šoubyznysu tuplem.

led.zep
28.03.2015 3 z 5

Kniha o hrdinovi, který nevzbuzuje moc sympatií, tak trochu připomíná Tlustého Angličana od autorova otce. Kdesi jsem četl, že snad nejlepší Amisův román - no, nevím... Nic mě nenutilo sáhnout po rozečtené knize, zajímavější mi to začalo připadat až od zhruba dvousté stránky. Na druhou stranu něco do sebe to má, i když teď, krátce po přečtení, neumím říct co.

beanstk
25.06.2013 4 z 5

Filmový průmysl na ose Londýn-New York počátkem osmdesátých let. Prvních třicet stránek vůbec netušíte, o co jde, pak se to zvolna zlepšuje. Nicméně jedna z těch knih, kterou chcete odložit, ale nakonec ji dočtete, chcete vědět, jak to dopadlo :-)

anglická literatura

Martin Amis