Paulus: Trauma od Stalingradu

Paulus: Trauma od Stalingradu https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199151/bmid_paulus-trauma-od-stalingradu-51K-199151.jpg 4 8 3

Friedrich Paulus (1890 - 1957) je nejznámější, ale zároveň také nejrozporuplnější z generálů druhé světové války. Jeho jméno je neoddělitelné od dramatu bitvy u Stalingradu a zániku 6. armády. Paulus měl odvahu jednat v rozporu s Hitlerovými rozkazy, ale zároveň se mu Hitlerova rozhodnutí stala osudnými. Torsten Diedrichs poprvé předkládá čtenáři kompletní životopis tohoto vysoce kvalifikovaného vojenského velitele a poprvé se také můžeme seznámit s Paulosovými osudy i před- a po Stalingradu. Poznáme oslnivou kariéru, která jej vyhoupla až na místo velitele šesté armády, ale i kontroverzní postoj v zajetí, kdy se již v roce 1944 ideově rozešel s Hitlerem a nacismem a dal se k dispozici sovětské propagandě. Objevil se také jako svědek obžaloby v norimberském procesu. Samostatná kapitola je věnována jeho návratu východního Německa. Diedrich rozptýlí mnoho stereotypů a poskytuje vhled do myšlení, cítění a jednání tohoto klíčového účastníka stalingradské tragédie.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Vojenství
Vydáno: , Grada

Paulus – Das Trauma von Stalingrad , 2008

Snehulienka18
05.06.2019

Osobne som od jedinej zatial dostupnej biografie tejto kontroverznej osobnosti cakala viac. Suhlasim s komentarom predchadzajuceho recenzenta, ze kniha je az zbytocne natiahnuta opismi, ktore dej neposuvaju a zbytocne ho zatazuju (obdobie medzi dvoma vojnami), alebo detailne opisy myslienkoveho prerodu Paulusa v roku 1944 a pred koncom 2. svetovej vojny, rovnako aj politicka aktivita v zaujme "noveho" Nemecka v povojnovom obdobi. Obohatenim su urcite kapitoly z obdobia po navrate zo zajatia do NDR az do jeho smrti. Snad nas buducnost prekvapi lepsim spracovanim zivotneho osudu tejto verejnost polarizujucej osobnosti.

belerofontes
26.03.2018 4 z 5

Dobře zdokumentovaný osud jednoho vojáka,který má svoje jméno,na rozdíl od tisiců bezejmenných pohřbených kdesi ve stalingradských pláních v masových hrobech...
Kniha je zbytečně rozvláčná,mohla by být tak o třetinu tenčí,jsou v ní však zajímavé informace o pozadí stalingradské bitvy,která sice trvala "jenom" půl roku,ale Pauluse poznamenala na celý život.Přišel v ní o čest o rodinu a o více než deset let života,které strávil v ruském zajetí.Paulus byl pro mně vždy určitým archetypem ztracené poslušné generace,která vyrostla pro válku.I když o jeho pocitech a prožitcích jako poraženého a cti zbaveného člověka je tam toho poskrovnu,nejzajimavější mi přišlo líčení závěru jeho života v NDR.
Byl jsem překvapen, že i když byl velícím generálem smrtící armády,byl tento voják určitým způsobem vzdálen svým smýšlením lidem kterým sloužil.Nebyl to až takový "tvrďák" jak ho líčí především některé filmy.

kyssling
11.09.2016 5 z 5

Brilantní biografie polního maršála, uvádí na pravou míru některé skutky dříve popsané. Odpoutání armády nebylo tak jednoduché, jak se všude popisuje. Naprosto vyčerpávající je především fáze po zajetí a posléze v NDR.

druhá světová válka (1939–1945) nacismus bitva o Stalingrad (1942-1943)

Autorovy knížky

Torsten Diedrich