Papírová města

Papírová města

V Paper Towns se vám dostane příběhu o dospívání. Margo už se dávno s Quentinem nebaví a přátelí se s jinými, a na škole je považována za legendu. Může za to zejména její nespoutanost a časté dobrodružné několikadenní výpravy, kdy její rodiče šílí strachy i vzteky. Jednoho dne však Margo nečekaně zaklepe na Quentinovo okno a uprost...celý text

V Paper Towns se vám dostane příběhu o dospívání. Margo už se dávno s Quentinem nebaví a přátelí se s jinými, a na škole je považována za legendu. Může za to zejména její nespoutanost a časté dobrodružné několikadenní výpravy, kdy její rodiče šílí strachy i vzteky. Jednoho dne však Margo nečekaně zaklepe na Quentinovo okno a uprostřed noci ho vtáhne do jednoho z margovského dobrodružství. Druhý den se Margo neukáže ve škole, pak ani další. A Quentin zjistí, že pro něj zanechala vodítko, jak ji najít… Quentin začne pátrat a čím víc se noří do záhadného zmizení, tím méně si je jistý, kým vlastně Margo byla a jestli ji vůbec znal. Co vlastně chce on sám? A co jsou papírová města, na která Quentin ve spojitosti s Margo neustále naráží? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/20_/205749/papirova-mesta-H5c-205749.jpg 3.81936
Originální název:

Paper towns

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2008 ...více
Nahrávám...

Komentáře (454)

Přidat komentář
CrazyDuck15
19. října

Zrovna jsem otočila poslední stránku, která ve mně zanechala několik rozdílných emocí. Je těžké hodnotit knihu celkově, takže bych to radši rozdělila do tří částí. První část, kdy všechno poznáváme a pácháme pomsty těm, kteří se na nás dopustili křivdy byla skvělá zábava. Druhá část je o něco horší. V některých chvílích mi Q až moc připomínal Válečka svým vztahem vůči Margo, což byla první vada. Ta druhá se objevila ve chvíli, kdy mi přišlo, že Q se tak trochu lituje a plácá se v nikam nevedoucích stopách. Ovšem víc negativ už se na této knize najít nedá. Třetí část je příjemná a odvíjí se vcelku rychle, což je fajn. Myslím, že tenhle konec je jeden z nejkrásnějších, které jsem kdy četla. Ještě si pořád nejsem jistá, co si o tom myslet, ale to je v pořádku, přijdu na to při dalším čtení.
"Ano, v tehle popraskané tmě, ji vidím téměř dokonale."

AndyK
15. října

Právě jsem dočetla a pocity jsou smíšené... Možná lehké zklamání ze závěru příběhu? Ale když se nad tím zamyslím, jiný asi ani být nemohl. Margo je velkou záhadou a musím se přiznat, že jsem si ji tak úplně nedokázala oblíbit. S Quentinem to bylo jiné... chvílema mi sice lezl trošku na nervy, ale i přesto jsem si jeho postavu zamilovala. Papírová města jsou o přátelství, lásce a o tom, co všechno je mladý člověk ochoten udělat, i když netuší, co ho na konci jeho cesty čeká... Zklamání nebo mu konečně dojde, co chce a co ne?

Elza_Nofka
13. října

Knihu jsem právě odložila s pocitem nenaplnění. Od závěru jsem čekala nějaké, řekněme šokující zjištění, ale nestalo se tak. I přesto se mi Papírová města dobře četla, vcelku svižný děj, párkrát jsme se rozesmála u některých vtípků tak nahlas, že se začal smát i můj dvouletý syn. Po Hvězdy nám nepřály, jsem byla plná očekávání, i když se nenaplnilo, nemůžu říct, že byl příběh nudný. Jednu hvězdičku ubírám za konec a chyby v tisku, kterých bylo docela dost (samozřejmě vím, že toto není autorova chyba).

maky5083
12. října

John Green je jedinečný autor, což se potvrzuje i u této knihy. Samozřejmě Margo je dost podobná Aljašce, ale komu na tom sakra záleží?! Je to prostě autorův pohled na holky, do kterých se má člověk hned zamilovat, a ano, podle mě se mu to povedlo

PeterDzurjaník
10. října

Ak ste čítali Hviezdy nám nepriali a rozhodli ste sa skúsiť od autora ešte ďalšiu knihu, tak pri tejto dávajte pozor! Skrátka nie je vhodná pre čitateľov, ktorí si chcú užiť len ľahko plynúci dej a romantiku. Papierové mestá nie sú primárne o romantike a láske. Sú o metaforách, dospievaní, priateľstve, hľadaní seba samého a Quentinovo hľadanie Margo tvorí len základný rámec úvah o týchto témach. Ak teda chcete čítať o zaľúbených dospievajúcich, skúste inú knihu, pretože skončíte sklamaní. Ale ak ste tak trocha filozofom a baví vás skúmať ako postava Quentina hľadá odpovede na bežné otázky maturantov, pokojne s ňou začnite.

Román má celkovo tri časti a dá sa povedať, že prvá a posledná dokáže zabaviť prakticky kohokoľvek. Sú tu vtipné pasáže, všetko napreduje dopredu pomerne svižne a čítanie si užívate celú dobu. Problematická je práve tá prostredná časť, kde sa Quentin snaží pochopiť Margo ako osobu, jej motiváciu a predstavu o živote. Uvedomuje si, že skutočný človek je často inakší než si ho predstavuje a vysníva. Že človek populárny a obletovaný môže byť súčasne osamelý. Rovnako rieši otázky čo je to skutočné priateľstvo a aký je to pocit ukončiť jednu etapu života a pustiť sa do novej. Ako asi očakávate, tak toto hľadanie nie je jednoduché, Quentin sa často točí v kruhu a neustále prehodnocuje svoje názory aj pátranie. Vracia sa nielen v myšlienkach, ale aj fyzicky na miesta, kde už bol a hľadal. Tým pádom už ani tok deja nie je taký plynulý, vytvára meandre a vzniká tak riziko, že kniha vás začne nudiť a dokonca, že ju ani nedočítate, resp. by ste mohli byť úplným záverom sklamaný.

Papierové mestá sú síce určené mladým, ale skôr skúsenejším a náročnejším čitateľom, ktorí sú zvyklí aj na tieto menej záživné pasáže a hľadajú v nich určitú hĺbku. Ktorí chápu, že väčšinou je dôležitejšia sama cesta než cieľ, že v skutočnosti ani nejde o Quentina a Margo (pri ktorej je veľmi jednoduché skĺznuť k hodnoteniu rozmaznaného pubertiaka), ale o to, čo vlastne od života chcieť, aké hodnoty v ňom sú pre neho dôležité, aké je to dospieť, ako si môžeme byť istí, že poznáme našich priateľov a čo nás ako priateľov spája. Ak budete hľadať odpovede spoločne s Quentinom a budete nad prečítaným premýšľať, tak potom vám bude dávať zmysel aj záver a dokážete plnohodnotnejšie ohodnotiť aj knihu ako celok.

Elizabeth666
06. října

Co k této knize říct?
Líbila se mi a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.
Margo dívka která měla ráda záhady, až se jednou stala, konec byl překvapující a jsem za něj i ráda.

Asi nebude moje nejoblíbenější ale bude mi furt dřímat u srdíčka.

DasaN
27. září

Tohle byla zvláštní kniha. Vlastně pořádně nevím cosi mám o ní myslet. Na jednu stranu se kniha četla hezky . Na druhou stranu mě pěkně štvala Margot - puberťačka, která má vlastně strach posunut se v životě dál....

kristina1961
23. září

Abych byla upřímná, kniha zklamala mé očekávání. Vypadala velmi slibně - úžasný název - chlapec X dívka, přičemž zažijí dobrodružný večer a dívka druhý den zmizí a zanechá stopy, aby ji chlapec našel. Opravdu slibný začátek a člověk by čekal, že to nabere obrátky. Ale ono NIC. Zbytečně vše natahované, některé pasáže až nudné. Kniha se mi líbila jen tím, že sem tam padla dobrá hláška, nad kterou se člověk pousmál. Jenže to knihu neudělá dobrou, pokud nemá zajímavý děj, což tato kniha opravdu nemá. Tím narážím hlavně na konec, s prominutím, který byl jako hloupý vtip. Možná jsem od knihy moc očekávala, když zmíním např. Greenovu knihu Hvězdy nám nepřály, která dále zůstává na první příčce. :)

Mikejla1308
21. září

Papírová města...hodně čtivá knížka, která se velmi nadějně rozjíždí. Místy má vtipné pasáže nebo takové ty větičky, které si chcete pamatovat nebo zapsat. Od druhé poloviny mi děj přišel zbytečně natahovaný se snahou vygradovat, což se bohužel nestalo. Obsah je jinak povedený, ale víc než 3 hvězdičky si určitě nezaslouží. Stále u mne si vedou "Hvězdy nám nepřály" a tak to zřejmě i zůstane. :)

amanek
11. září

Za mě zklamání, špatně se mi četlo a tím pádem jsem jí četla dlouho. Nejvíc se mi líbila ta část, kdy jeli autem, jinak příběh o ničem.

Mixy
10. září

Zdlouhavý a nekonečně vleklý příběh je místy spestřen vtipnými úseky. V knize se objevily i zajímavé názory k přemýšlení, ale celkově mě kniha moc neoslovila.

Tucaka
09. září

Knížka mě zklamala. Nechápu proč je kniha oceněna světovým bestsellerem. Kniha se mi špatně četla. Margo bych definovala jako pubertálního spratka. Asi jsem stále nedokázala pochopit způsob jejího přemýšlení.
Jediná věc , která se mi velmi líbila byla vtipné řečí Q a jeho kamarádů, u kterých se člověk opravdově zasmál.
Od knihy jsem očekávala víc a mrzí mě to. Za mě jen 2 hvězdičky.

Potato
29. srpna

Knihu jsem přečetla asi za týden, velice dobře se čte. Chtěla bych pokračování strááášně moc. Třeba o tom jak má Q s Margo děti, žijou si spolu šťasně až do smrti... :D

secretboy13
28. srpna

Kniha je strukturou velice čtivá, názorově a myšlenkově bohatá. Líbí se mi Margo-Rothová Spiegelmanová, jako holka z města, která svou volnomyšlenkářskou hlavou a fyzicky přitažlivým zevnějškem okouzlí již v dětství Quentina, který na ani po řadu let nepřestává myslet, co víc zamiluje se do ní a po systematicky zanechaných stopách Margo objeví, už né tak, jak si ji vysnil ve svých představách.

Slovanka
25. srpna

Proč jsem se nakláněla k třem hvězdičkám: Protože se toho až tak moc nestalo, protože konec knížky byl předvídatelný, trošku trpký a rozhodně ne velkolepý. Trošku se to táhlo, protože dějově to byl takový klídeček, řekla bych.

Proč jsem ALE dala ČTYŘI hvězdičky: Protože přese všechno jsem s knihou dobře bavila. Protože byla tak trochu ze života, aspoň co se toho studentského týče. Protože přátelství mezi hlavním hrdinou a jeho dvěma kamarády bylo opravdové, realistické. :)

miska164
24. srpna

Kniha je zajímavě napsaná. Jak už psala Taliane, působí až filozoficky, Green to napsal velice pěkně. Líbí se myšlenka s papírovými městy. Bohužel se mi ale stalo, že jsem se do čtení musela skoro až nutit. Zjistila jsem, že knihu zcela nevnímám, přeskakuji slova apod. Když se mi toto při čtení stává, znamená to, že kniha mě příliš neuchvátila, že v ní není ten magický prvek, který mě donutí přečíst knihu jedním dechem. Celkové hodnocení je ale určitě kladné, ale jsou knihy, které mě osobně zaujaly více. :)

evka33
19. srpna

Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Doslova jsem ji zhltla během pár dní a hltala jsem opravdu každé slovo, od začátku až do konce. Stejně jako u Hvězdy nám nepřály, film byl zklamáním. Ale další Greenova velice povedená věc!

Taliane
16. srpna

Mě knížka rozhodně maximálně vtáhla (přečtená za dva dny na rodinné dovolené) nejen vtipnými scénami (Q a jeho kamarádi jsou prostě úžasní) ale i tím napětím a očekáváním, jak to s Margo dopadne a co jsou vlastně papírová města. Nicméně děj nebyl nejsilnější stránkou celé knížky; možná vidím věci tam, kde nejsou, ale celá knížka na mě působila skoro až filosoficky ('A už to nebyly oči, ale Margo se stala zrcadlem' - či tak nějak) a donutila mě zamyslet se nad smyslem života, celkově nad lidskostí a doteď (asi měsíc po přečtení) mne nenechá v klidu usínat a musím myslet na myšlenky a pohled na svět Margo, o provázcích v každém z nás a básničkou z její knížky.
Chtěla jsem ubrat hvězdičku za konec, ve kterém mě Margo zklamala, ale za Bena a radarovy černé Santy si tu pátou hvězdičku knížka rozhodně zaslouží :).

Pepína15
15. srpna

Knížka mě osobně neuchvátila, i když jsem milovnice romantických příběhů. Usoudila jsem, že je vhodná spíše pro dospívající dívky, pro mě byla už bohužel moc naivní a dětská. Nicméně příběh celkem zajímavý i když konec předvídatelný.

andyksandy1199
14. srpna

Kniha je super. Je vtipná a napínavá, do poslední stránky člověk neví jak to všechno dopadne. Moc se mi líbí pohled Margo na svět. Film mě trochu zklamal (hlavně kvůli jasnému konci), ale Cara je láska:). Možná je knížka až nereálná, ale to se mi na ní líbilo. Rozhodně doporučuji!!

MájaM.
14. srpna

Když se mi konečně kniha dostala do ruky,jsem byla nadšená,že si ji konečně přečtu,ale po přečtení to takové nadšení nebylo...
Kniha se mi líbila i nelíbila. Čekala jsem od ní víc než mi nabídla,ale v některých chvílích mě překvapila. Mám z ní smíšené pocity a nevím,co bych na ni měla říct. Hlavní myšlenku knihy jsem pochopila,ale i tak mě kniha zklamala. Bylo pár chvílí,kdy jsem se nad ní zasmála a pasáže,které mě opravdu bavily,ale jinak nic moc:) Film jsem také neviděla,protože jsem čekala na přečtení knihy,doufám,že to taky nebude zklamání:)

nikca0568
11. srpna

Tuhle knihu jsem četla po Hledání Aljašky. No je to ten klasický Green, příběh 2 lidí, kde jeden z nich toho druhého ze začátku miluje a nesmí chybět hrozně inteligentní puberťáci.Ta knížka není špatná jen mě začala bavit až ke konci. Stylem vyjadřování mě připomínala Aljašku a i tím, že jeden aktér byl do toho druhého zamilovaný. Je to horší než Hledání Aljašky, ale líbilo se mi to víc než profláklé Hvězdy nám nepřály, aspoň to není tolik naivní. Ale čím víc čtu knihy o tohoto autora, tím víc vybočujou z reálného života.

HermionaKnihom
09. srpna

Knížka se mi líbila. Nebyla to sice taková bomba jako Hvězdy nám nepřály, ale ono se to těžko srovnává, protože knihy jsou naprosto odlišné. V Papírových městech se mi líbilo noční dobrodružství Margo a Q, luštění stop a postavy jako Ben, Radar, Lacey a Angela. Ani s Margo ani s Quentinem jsem se úplně neztotožnila. Jinak mně trochu zamrzel konec, protože bych si přála trochu jiný, takže dohromady dávám 4*.

YuuMitsuko
07. srpna

“Nothing ever happens like you imagine it will”

S knihami Johna Greena je to jako na houpačce, jedna je dobrá, jedna špatná. Nakonec mě napadá, zdali má tak vrtkavý styl psaní nebo je tak těžké pochopit o čem ve skutečnosti píše.
Je pravda, že hlavní postavy Margo i Quentin znějí a jednají podobně (dá se říci vlastně stejně) jako postavy v Hledání Aljašky. A je to zvláštní, protože Aljaška se mi vlastně vůbec nelíbila. Ale Papírová města jsem si zamilovala. Ne od první stránky, ale od chvíle, kdy jsem pochopila.
Každý z nás je někým, někým zcela nepochopitelným pro ostatní. A každý z nás má v hlavě ideu všech lidí kolem sebe a neakceptujeme se, místo toho se buď přikrášlujeme a nebo naopak zhoršujeme. Soudíme. Předpokládáme. Zklamáváme se. ("...lidi nás opouštějí, nebo nás nemilují, nebo nás nechápou, nebo my nechápeme je, a ztrácíme a zklamáváme a zraňujeme jeden druhého.")
Myslím si, že o tom to je. Že nemůžeme úplně pochopit proč Margo chtěla odejít ze svého života. A nemůžeme úplně pochopit ani to, proč se ji tak Q snažit zachránit. Proč se na ni Lacey nevykašlala po tom všem. Můžeme to jen akceptovat a někdy je přijetí skutečnosti tou nejlepší radou do života.

Malinche128
03. srpna

Škoda papiera.... A sklamanie z tej knihy.......

TerJac
02. srpna

Tak tohle byla ztráta času :-( Těšila jsem se na ni a byla jsem tedy opravdu zklamaná. Až se trochu divím, že jsme ji neodložila. Nevím, možná, že tyhle příběhy už pro mě nejsou ale stále jsem doufala, že autor nakonec překvapí a kniha mě dostane. Ale nestalo se a doteď vlastně ani nevím, co si o příběhu myslet. Za mne bohužel propadák.

lucie4181
01. srpna

Vlastně moc nevím, co si o této knize myslet. Film jsem shlédla jsem kvůli Caře Delevigne. Příběh jako takový mě nadchl - zdálo se mi o něm několik následujících dnů po přečtení...

Albi94
30. července

Knížku jsem dostála od kamarádky k narozeninám, jinak bych si ji podle názvu nekoupila. A po přečtení? Naprostý propadák, nevím čím to je, myslím ji, že J. Green píše celkem fajn ale tato kniha se vůbec nepovedla. Bohužel

Natálie.
27. července

Dobře. Nejspíš jsem jedna z mála, ale musím říct, že mě tahle kniha nijak zvlášť neoslovila. Čekala jsem mnohem, mnohem víc. Netvrdím, že kniha nemá ten 'obrovský počet myšlenek k přemýšlení a dalších podobných věcí', to ne, ale pro mě to prostě bylo málo. Dočetla jsem ji pouze z donucení.

hanulep
18. července

Hodně dlouho jsem měla tuto knížku v knihovně ale nějak jsem se nemohla donutit si ji přečíst, tak jsem si ji vzala s sebou na dovolenou. Jako oddechovka byla skvělá. Jinak příběh neměl moc velký spád, což mi v půlce knížky už vadilo. Hrozně se mi líbí Greenův styl psaní a v knize nechybí vtipné pasáže. myslím, že jsem přečtením této knihy chybu neudělala. :)