Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. ...celý text

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen.

A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29752/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-mao-29752.jpg 4.65552

Pán prstenů

The Hobbit or There and Back Again (1937)

Dobrodružné, Fantasy, Pohádky
Vydáno:, Odeon
Více informací...

Andrejz

Tak krásná kniha! A rozhodně ne jen díky napínavému ději plném zvratů a nápaditému líčení, díky kterému vám připadá, jako byste putovali Středozemí spolu s Bilbem a trpaslíky. Charaktery všech hrdinů měly srdce, vtip a na druhou stranu i nedokonalost nebo strach, který vlastně dával vyniknout jejich odvaze. I když skoro žádná z postav nebyla člověk, přesto byly všechny tak živoucí a lidské! Nešlo se do této knihy nezamilovat.:)

Knihomolová

Dveře do světa Středozemě jsem poprvé otevřela až 22 let od chvíle, kdy jsem se naučila číst. A mám z toho teď ohromnou radost! Hobit mě neskutečně bavil. Dopřávala jsem si ho po kouscích, vracela se, opisovala krásné věty, verše, hádanky i odstavce. V noci jsem běhala po lese s trpaslíky a ve dne měla pořád hlad. Před spaním jsem luštila mapu Středozemě a v práci přemýšlela, kolik asi vzduchu může být v sudu... Teď přede mnou leží Pán prstenů. A já cítím absolutní čtenářské štěstí.

Nielada

Po Pánovi prstenů jsem si přála přečíst něco úplně jiného - tak jsem začala a brzy s knihou skončila. A sáhla po Hobitovi. Nedalo se nic dělat, nic jiného mě prostě nebavilo. U Hobita jsem si náramně odpočinula. Chvílemi jsem měla pocit, že jsem opět malá holčička a při čtení jsem zažívala nepopsatelný pocit štěstí. Je to kouzelné, okouzlující až kouzelnické. A i když se jí říká fantasy, pro mě Je to jedna z nejkrásnějších pohádek.

PatSandor

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.

radusak9806

Jak tuto knihu popsat? Vtáhne vás do sebe, až se vám nechce jít spát a opravdu neradi odkládáte knihu, když na vás matka vlítne, že máte dávno spát, inu vypnete lampičku. Nadále čtete za světla mobilu, ale matky vyčenichají všechno! Takže mnoho zdaru!

Kiwi24

četla jsem to tak do půlky, pak mě to přestalo bavit. nemám ráda takové knihy. ani u pána prstenů jsem nevydržela... tohle není můj šálek kávy

Wargo

Neprekvapivo, JRR napísal túto púť nápadito, zaujímavo, až sa človek na takúto cestu chce vydať sám. Výborne vykreslené postavy a ich charaktery. Treba si to prečítať. A film ani nepozerajte, iba ak, až po prečítaní, zbytočne vám to okresá vašu predstavivosť.

Percabethka

Nádherná kniha ♥ Je vtipná, milá, pořád se v ní něco děje a není tam postava, kterou bych si neoblíbila :) A je tisíckrát lepší než film... Tolkien je prostě genius ♥♥♥ Jen mě mrzí, že jsem jí tak dlouho odkládala a přečetla jsem si jí až teď.
Jdu na Pána prstenů :)

hanak_v_exilu

Fantasy jsem moc rád neměl, ale knížky J.R.R. Tolkiena jsou pochopitelně výjimka. A i když je Pán prstenů po všech stránkách dotaženější a komplexnější, tak mám Hobita nejradši. Poprvé jsem ho četl v jedenácti letech a vnímal jsem ho jako úžasnou pohádku. Při druhém přečtení šlo o dobrodružný příběh, při třetím o luxusní hrdinské fantasy a při čtvrtém o začátek epické ságy. Knížka roste se čtenářem, což je velká vzácnost a ukázka geniality autora.

Welinie

Rychle čtené, ale mohlo to být "delší", na to že kvůli tomu udělali třídílný film :D

Pitbullka

Krásná kniha, jen ten konec mi přišel trochu uspěchaný.

GandalfŠedý

Říkejte si, co chcete, tohle prostě nejde zfilmovat :)
Ten film (ač mně se líbil), to prostě není Hobit. :) jen to tak trochu vypadá :)

Ivan F

Chudokrvný príbeh, po ktorého prečítaní mi je záhadou, ako môže byť tak slávny a vysoko hodnotený. Na knihe sa mi najviac páčili ilustrácie pôvodného slovenského vydania, ktoré bolo vôbec prvým vydaním Tolkiena v bývalom Československu.

Mermaida

Hobit je klasika, a já se stydím, že jsem ho (pře)četla až teď!.. Už dlouho - předlouho jsem ho oddalovala. Tentokrát, jsem se do něho Konečně pustila díky výzvě pro r.2016 (Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih), ale nestihla jsem ho dočíst do konce roku :( Ale i tak jsem ráda, že jsem ho konečně zdolala a mám ho za sebou, a že mám sama pro sebe jedno velké plus za přečtení dlouho odkládající knihy :)

Zolo132
30.12.2016

Moje první fantasy. Myslím, že jsem si nemohla vybrat lépe. J. R. R. Tolkien umí nádherně vyprávět!

fremr
20.12.2016

Gandalf si jednoho krásného dne přijde a vytáhne malého nedobrodružného hobita z jeho úžasné nory a vezme Vás na velký výlet plný dobrodružství. Fakt lump ten Gandalf, ale dobře že se ukázal, protože to dobrodružství opravdu stojí zato.
Nečekal jsem, že to bude až tak skvělé, ale hned napoprvé jsem si zamiloval Tolkienův styl. Z knihy jsem doslova cítil jak je v hobití noře příjemně, jak výborně chutná pečínka nebo jak to páchne v zatuchlém Šmakově hnízdě. Pastva pro představivost.

bakjo95
16.12.2016

Tohle jsem musel přečíst...a povinně. Už v polovině příběhu jsem se rozhodl, že si koupím všechny tři díly pána prstenů a k tomu Silmarilliona. Tolkien má prostě svůj vlastní, originální způsob vyprávění a to je ten důvod, proč je tak oblíbený, stejně tak i u mě. Doporučuji - 102%

Estarenius
14.12.2016

Má nejoblíbenější kniha z dětství a první fantasy :-)

Jako kdyby to bylo včera, když jsem našel v domácí knihovně tuto knihu. Vůbec nic mi neříkala „Za pokus nic nedám" jsem si řekl, tak jsem to zkusil a jaká to bylo cesta :-)

Výprava Bilba Pytlíka, Gandalfa a trpaslíků za mocným drakem Šmakem plná dobrodružství a poučení. Jak je důležité přátelství, odvaha nebo důvěra. Naopak chamtivost s pomstou ničí vše, co je skutečně důležité. Svým způsobem mne právě tato kniha inspirovala do následujících let.
Jsem o to radši, že jsem si ji přečetl před filmovým Hobitem, který jsem přestal po prvním dílu sledovat, protože to zkrátka není ten krásný, pozitivní Hobit, kde i smrt přináší nějaký poznatek.

Doufám, že až budu mít někdy děti, tak jim budu moc přečíst právě tuto knihu, protože je to ta nejkouzelnější fantasy, co jsem kdy četl :-)

„Máte odvahu i moudrost, sloučené ve správném poměru. Kdyby si víc našinců dovedlo cenit jídlo a veselí a zpěv nad nahromaděné zlato, svět by byl radostnější.“ - Thorin Pavéza

Storm.b
10.12.2016

Jako mladší mě Hobit moc nezaujal, připadal mi místy moc dětský... Ale zpětně hodnoceno je právě tohle na něm to nejkrásnější, ta pohádkovost :)

Abrakadabra
07.12.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, kterou jsem čítával jako malý kluk s baterkou pod peřinou. Tolkien je pro mě PAN spisovatel a jen málo fantasy autorů se mu může rovnat. Vlastním limitované vydání v plátěné vazbě, s několika barevnými ilustracemi samotného autora, díky kterým se čtenářský zážitek ještě umocní.

Tesssay
02.12.2016

Na první zfilmované části Hobita jsem byla v kině...a po jeho shlédnutí jsem zjistila, že prostě nevydržím čekat další rok, dva na pokračování. Cesta domů vedla kolem knihkupectví, kde jsem si knihu okamžitě koupila a ještě ten večer začala číst...Od té doby jsem jí četla již několikrát, má čestné místo v mé knihovně...a prostě ten příběh miluji a ráda se k němu vracím. Oproti filmovému zpracování není v knize dán takový důraz na bitky se skřety. Více je tam popsána samotná Bilbova cesta, charaktery postav a popis krajiny...a to se mi strašně líbí :-)

whiolet
01.12.2016

Hobita považuji za klasiku, mému srdci blízkou

jakub6611
30.11.2016

Jako všechny knihy od pana Tolkiena je to moje Edda!

stovice
29.11.2016

Co ke knize říct... vše podstatné o její nadčasovosti a geniálně propracovaném světě Středozemě už bylo napsáno. Snad jen vychválit češtinu a její různorodost, protože s překladem si opravdu vyhráli a knížce to jen přidává na zajímavosti.

gabe99
25.11.2016

Úžasné čtení! Knihu jsem přečetl několikráte - mohu vřele doporučit! :-)

Asheen
15.11.2016

Tohle je pro můj čtenářský druh povinná četba s jediným možným hodnocením :)

HannaFuchs
15.11.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Líbilo se mi to víc než Pán Prstenů (není to tak zdlouhavé a rozsáhlé). Určitě si ji přečtu znovu.

Mišule_11
13.11.2016

Kniha mě bavila, a to jsem ji přečetla a až poté, co jsem uviděla filmy..:) Také to není můj vybraný styl knihy, ale na to, že bych si knihu asi sama od sebe nepřečetla a četla jsem ji kvůli tomu, abych byla v obraze se mi líbila a docela mě i dostala..:)

TheTara18
09.11.2016

Kniha Hobit je narozdíl od knih Pána prstenů psána více pro děti. Opět se zde projevuje obrovský talent pana Tolkiena. Krásně popsané prostředí a bravurně vymyšlený děj. Osobně se mi moc líbila část, kde spolu promlouvají Bilbo s drakem Šmakem. Nemohu jinak než hodnotit pěti hvězdami za skvělou knížku.

AelinAshryver
07.11.2016

Úžasná kniha. mám ji moc ráda a často se k ní vracím. Velmi obdivuji pana Tolkiena a celý jeho svět. A z Hobita umím všechny básničky nazpaměť :D.