Pan Auťák a pražské tajemství

Pan Auťák a pražské tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121429/pan-autak-a-prazske-tajemstvi-121429.jpg 5 64 11

Pan Tomáš, historik umění a pracovník polského ministerstva kultury, je pověřován svým ministerstvem pátráním po zmizelých, ukradených a jinak zašantročených uměleckých památkách. Kluci z pionýrského tábora, s nimiž se seznámil při svém prvním dobrodružství, mu dali přezdívku pan Auťák - podle starého vehiklu, v němž jezdí. To auto je ovšem vehikl jen napohled - všichni se mu posmívají a netuší, že pod legrační kapotou se skrývá nejnovější motor Ferrari 410 se zvláštním zařízením, jež činí vozidlo obojživelným. S tímhle autíčkem jel pan Tomáš za pomoci kluků hledat poklad templářů k polskému hradu Malborku, a s ním se nyní vypraví až do Prahy. Původně pronásleduje zloděje, kteří pašují polské starobylé ikony přes Prahu do Vídně, ale v Praze se situace neočekávaně zamotá a pan Auťák musí své detektivní nadání uplatnit i v dalších napínavých záhadách.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Pan samochodzik i tajemnica tajemnic , 1975

Canniosh
19.10.2022 5 z 5

Určitě jedna z nejlepších knih o panu Auťákovi, neli nejlepší. V této, narozdíl od ostatních, moc neotravují "děcka", které pan Auťák jinak brává na své výpravy, takže děj je takový "dospělejší", záživnější, akčnější a tím i zajímavější (trochu mi to připomínalo děj v příběhu Auťák a Vinnetou). Rozuzlení bylo příjemně překvapující, určitě potěšilo, že se vše (opět) obešlo bez krve, bez mrtvol, bez dalších ublížení na zdraví apod. Za mě si díky tomuto dílu určitě seženu i slovenské verze dalších knih o panu Tragáčikovi.

kapr
15.02.2021 4 z 5

Dnes jsem si knížku byl vyzvednout. V tramvajích jsem dospěl přibližně na třicátou stránku. Prozatím jsem nadšen. Na rozdíl od několika předešlých knih ze série tentokrát narážím na humor snad v každém odstavci. Samozřejmě vysokou úroveň prvních kapitol bude obtížné udržel v celé knížce.
Tuto knížku bych rád získal i v jazyce originálu, tedy v polštině, a rád bych oba texty porovnával.
Prozatím předběžně hodnotím za 3,51 H, tedy 4H. Jen se modlím, aby kvalita textu vydržela. Knížce chci, (v češtině,) věnovat celé dnešní odpoledne a večer, a jsem docela zvědavý, jak se příběh bude vyvíjet.

Sianka
14.11.2020 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou. Ráda a rychle jsem se do ní začetla. V dětství mě minula, ale dost možná by mě tehdy neoslovila, kdo ví. Pohled na Prahu v určité době mě nutil ke srovnávání, což mě spolu s detektivní zápletkou rozhodně bavilo.

Milly1
19.09.2020 4 z 5

nebyla tak skvělá jako templáři, ale pohodové čtení...

Aribana
17.02.2020

Chvílemi jsem se ztrácela v postavách

Disease
27.05.2019 4 z 5

Přečteno po letech z nostalgie a pořád to funguje.

pete13
03.10.2018

Další příběh pana Tomáše. Odehrává se dle podobného scénáře jako „Templáři“, i když za nimi mírně pokulhává. Zfilmováno v ČS/PL koprodukci v roce 1988, nicméně film byl díky přílišné fantazii tvůrců poněkud podivný a literární předlohu poměrně zprznil.

kuruteku
02.09.2017 5 z 5

Je to tam pořád. "Socialistická" polská detektivka pro děti, ale pobaví a potěší. A poučí. Před pár lety jsem si našel celou sérii ve slovenštině.

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

Není tak dobrá jako Pan Auťák a Templáři, ale i tak něco naučí.

miczoken
14.06.2012 5 z 5

Tuto knihu vlastním již od dětství, teď jsem se k ní po letech vrátila. A nebyla jsem zklamaná - pan Auťák má stále pro mne své kouzlo, možná i právě kvůli té Praze (a to v ní nebydlím). :-)

Milf
08.05.2012 4 z 5

Kniha se mi líbila a mladším čtenářům ji lze rozhodně doporučit. To však bohužel nelze říci o jejím filmovém zpracování (Pražské tajemství , 1988), které se příliš nepovedlo.

Praha tajemství detektivky pro děti

Zbigniew Nienacki
polská, 1929 - 1994