Palečkův úsměv a pláč

Palečkův úsměv a pláč https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76118/bmid_paleckuv-usmev-a-plac-44R-76118.jpg 4 49 7

Tento román Františka Kubky vznikal v letech 1946 – 1949. Jeho hrdinou je šašek krále Jiřího z Poděbrad, známý pod jménem Paleček. Historické prameny se o něm příliš nezmiňují, ale ve formě vyprávění se jeho postava zachovala dodnes. Paleček se narodil roku 1430, v době husitských válek a otec mu zemřel v den jeho narození. Přesto si ale uchoval smysl pro humor a optimismus. Své mládí Paleček prožívá v Pošumaví. Zde se také zamiluje do Blanky, dcery svého souseda – pana Bořeckého. Ta se však shodou okolností stane jeho nevlastní sestrou, když se jeho matka Kunhuta ožení s panem Bořeckým. Blanka se nakonec musí oženit s jiným, Paleček proto odchází na studia do Itálie. Když se vrátí z cest, nachází Blanku mrtvou. Svou tvrz přenechá jejímu bratrovi a sám se vydává na cestu po Čechách. Tak se stane, že ho král Jiří z Poděbrad zaměstná jako svého osobního šaška . Paleček ale není jen šašek, je tzv. moudrý blázen, bláznovství jen předstírá, ale přitom je velice moudrý a vzdělaný a svou službu králi chápe jako službu celému národu. Paleček celý svůj život zasvětil boji za pravdu a spravedlnost. Často pomáhal chudým a utlačovaným Nebyl jen šaškem, byl také rádcem a dobrým přítelem krále Jiřího. Věrná biografie o významné historické, ač často opomíjené, osobnosti, která pravděpodobně velmi často ovlivňovala rozhodnutí slavného husitského krále.... celý text

Celestine
05.09.2023 4 z 5

Úsměv je fajn. Nad pláčem by člověk plakal, protože tolik neštěstí je na lidský život příliš.

alibaba72
04.04.2021 4 z 5

Zajímavé čtení, první část se mně líbila moc, Paleček prožívá dětství, první láska škola a cestování do Itálie. V druhé části už je u Jířího z Poděbrad a tam už je docela dost politiky a chvilku to vypadalo, jako když čtu učebnici dějepisu, proto jsem nedal pět hvězd. Jinak určitě doporučuji k přečtení :-)

Merlinit
29.03.2021 3 z 5

Nějak jsem si nevěděla rady, jak příběh uchopit. Postava hlavního hrdiny stojí za pozornost: jeho vzdělání, moudrost, hlad po vědění a touha sloužit své zemi, to vše je velmi sympatické. Hůř jsem snášela ublížený bolestínský sentiment, jehož je kniha plná. A je ho tam tolik, že mne popuzoval a z původně příjemného, intimního příběhu dělal agitku poplatnou době svého vzniku a devalvující celou knihu.

petr_
02.01.2020 4 z 5

Krásný příběh vzdělaného člověka, který miloval život a chtěl nezištně zlepšit svět a lidi kolem sebe.

Kebira
06.01.2018

První polovina knihy mě ještě bavila, když jsem pak četla druhou část Palečkův pláč, tak mě to dost nudilo. Knihu jsem dočetla, ale s velkým sebezapřením.

maryzka
12.04.2015 2 z 5

Nijak mě nezaujalo,pouze si vybavuji Palečkovu milostnou romanci jak skončila špatně a na tehdejší dobu i tragicky( úmrtí ženy při porodu)

Monnyska
30.11.-0001 5 z 5

Po rodostném čtení přišel konec a mě strašně moc mrzí, že kniha skončila. První historický román, který jsem přečetla a nezklamal. Doporučuji všem, kdo mají rádi historii :-)

Paleček

František Kubka
česká, 1894 - 1969
1980  78%Karlštejnské vigilie
1949  79%Palečkův úsměv a pláč
1974  75%Říkali mu Ječmínek
1974  84%Ječmínkův návrat
1941  86%Božena Němcová

Kniha Palečkův úsměv a pláč je v