Palečkův úsměv a pláč

Palečkův úsměv a pláč https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11767/bmid_paleckuv-usmev-a-plac-Ql3-11767.jpg 4 49 7

Historický román o rytíři Janu Palečkovi, šaškovi a příteli Jiřího z Poděbrad dává nahlédnout do vzrušené doby poloviny 15. stol. Autor líčí životní příběhy rytíře Jana Palečka, který byl společníkem a rádcem Jiřího z Poděbrad. Postava vyrůstá z tradičního pojetí králova šaška ve stoupence revolučních idejí pohusitských Čech.... celý text

Celestine
05.09.2023 4 z 5

Úsměv je fajn. Nad pláčem by člověk plakal, protože tolik neštěstí je na lidský život příliš.

alibaba72
04.04.2021 4 z 5

Zajímavé čtení, první část se mně líbila moc, Paleček prožívá dětství, první láska škola a cestování do Itálie. V druhé části už je u Jířího z Poděbrad a tam už je docela dost politiky a chvilku to vypadalo, jako když čtu učebnici dějepisu, proto jsem nedal pět hvězd. Jinak určitě doporučuji k přečtení :-)

Merlinit
29.03.2021 3 z 5

Nějak jsem si nevěděla rady, jak příběh uchopit. Postava hlavního hrdiny stojí za pozornost: jeho vzdělání, moudrost, hlad po vědění a touha sloužit své zemi, to vše je velmi sympatické. Hůř jsem snášela ublížený bolestínský sentiment, jehož je kniha plná. A je ho tam tolik, že mne popuzoval a z původně příjemného, intimního příběhu dělal agitku poplatnou době svého vzniku a devalvující celou knihu.

petr_
02.01.2020 4 z 5

Krásný příběh vzdělaného člověka, který miloval život a chtěl nezištně zlepšit svět a lidi kolem sebe.

Kebira
06.01.2018

První polovina knihy mě ještě bavila, když jsem pak četla druhou část Palečkův pláč, tak mě to dost nudilo. Knihu jsem dočetla, ale s velkým sebezapřením.

maryzka
12.04.2015 2 z 5

Nijak mě nezaujalo,pouze si vybavuji Palečkovu milostnou romanci jak skončila špatně a na tehdejší dobu i tragicky( úmrtí ženy při porodu)

Monnyska
30.11.-0001 5 z 5

Po rodostném čtení přišel konec a mě strašně moc mrzí, že kniha skončila. První historický román, který jsem přečetla a nezklamal. Doporučuji všem, kdo mají rádi historii :-)