Kniha roku 2014


Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. – IV.

od: Jaroslav Hašek

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. – IV.

Díl první: V zázemí – Díl druhý: Na frontě – Díl třetí: Slavný výprask – Díl čtvrtý: Pokračování slavného výprasku. Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo, mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi...celý obsah knihy

Díl první: V zázemí – Díl druhý: Na frontě – Díl třetí: Slavný výprask – Díl čtvrtý: Pokračování slavného výprasku.

Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo, mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi Josefa Lady. Smrt bohužel nedovolila Haškovi jeho dílo dokončit.

Jednotlivé díly románu mají tyto názvy:

* V zázemí (1921),
* Na frontě (1922),
* Velký výprask (1922),
* Pokračování velkého výprasku (1923)

Dobrý voják Švejk je jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších postav nejen české, ale i světové literatury. Svědčí o tom spolu s četnými vydáními doma a v zahraničí také skutečnost, že se z díla stala v pravém slova smyslu klasika, která se neustále čte a cituje. Možná bychom mohli mluvit i o součásti naší národní povahy, ať už v dobrém nebo pejorativním smyslu. Švejk, hostinský Palivec, polní kurát Katz, nadporučík Lukáš, sapér Vodička, Baloun a další postavičky nadále žijí svým životem. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/63_/635/osudy-dobreho-vojaka-635.jpg 4.3413
Žánr:Literatura česká - Humor
Rok vydání: 2008, 1. vydání originálu: 1923 ...více
Štítky:1. světová válka, česká literatura, pikareskní romány, Rakousko-Uhersko, vojáci, vojenští duchovní

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
panKubikdnes

Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím jsou pro mě filmy, která znám téměř na zpaměť a vždy se na ně v TV rád kouknu. Avšak díky tomu, jsem nebyl schopen na knihu nahlížet z jiného pohledu, Švejk se mi vybavoval jako filmový Rudolf Hrušinský, který je přihlouplý, avšak vše myslí v dobrém, jen pro jeho okolí to špatně dopadá. Možná až časem se mi podaří vidět v tom i něco jiného.

Caporegime22.01.2015

Mistrovské dílo... přeložené do 58 jazyků to mluví za vše...

Koňadra12.12.2014

Ja neviem. Prečítal som v rôznych etapách svojho života Švejka trikrát, ale nijako ma nenadchol. Možno mi chýba niečo v mentálnej výbave, možno neparticipujem na kolektívnej sentimentalite, možno mi chýba nejaká zložka vnímania humoru ... možno to Slovák nevie správne uchopiť. Neviem. Českú literatúru zbožňujem a je jedno, či je to Vančura, Hrabal, Seifert alebo Švandrlík. Ak nerátam preklady z ruštiny, viac mi dokonca vyhovujú české preklady, presnejšie, keď knihu dočítam a spýtate sa ma, či bola v češtine alebo v slovenčine, tak proste nebudem vedieť, ale Švejk mi nejde dole čitateľským hrdlom. Alebo som ešte na Švejka nedozrel. Úžasný pán Zdeněk Mahler povedal, že v Biblii je skoro všetko ale v Švejkovi všetko. Ja tam nenachádzam skoro nič. Škoda.
Ale určite milujem v klasickom filmovom spracovaní Kopeckého feldkuráta Katza, to je božské.

cucíno08.12.2014

Mistrovská satira. Dokonalý hrdina. Skvělý film. Dílo hodné mistrů....

Ryan23.11.2014

U Švejka je největší škoda, že Hašek neměl příležitost dovést jeho osudy do uceleného konce. Dílo končící uprostřed čtvrté knihy ve mě vyvolalo akorát smutek, protože poslední věta představovala konec autorova života. Jinak čtivo je to kvalitní, má to své lepší i horší pasáže. Kladné pocity převládají, i když přelouskat to úplně celý chce trochu té trpělivosti.

Covenant12.11.2014

Mám za sebou pouze první díl a na další se nechystám, protože zde je film s Hrušínským opravdu dokonalý a věrně kopíruje předlohu. Švejk je člověk, který jde z hovna do sraček, vždy s úsměvem a dobrou náladou. Pro většinu blbec, ale je jasné, že blbci jsou ti ostatní

AdyKody31.10.2014

Úžasná kniha. Škoda, že nebyla dokončená. Zajímaloby mě jak by to dopadlo. :)

p.stranska16.10.2014

Já prostě Švejka nemusím. Film jsem nikdy nedokoukala, knížku jsem nedočetla, ač jsem se snažila. Druhý díl už ani nebudu začínat. Přijde mi to jako snůška zbytečných řečí...

Marbo07.10.2014

Klasika české literatury a přitom je to v podstatě směs fórů a hospodských historek. Ne že bych se řehtal, ale pobavený úsměv mi z obličeje ne a ne zmizet. Knihy se celkem hodně liší od filmového zpracování, ale obojí mám velice rád

Pawlisman19.09.2014

Sám jsem byl mile překvapen jak je kniha čtivá a v několika momentech skutečně na výsost vtipná. Jde o vrcholné české dílo a právem by myslím mohlo být řazeno k Hlavě 22 apod. Tento klenot patří objektivně na výsluní světové literatury.

Modrina02.09.2014

Souhlasím s komentářem pod sebou - já jsem ten první případ..

qatron07.08.2014

Klasika našeho a (vlastně i světového) humoru, kterou buď milujete nebo nesnášíte. Já jsem první případ :-)

Christo03.08.2014

První třetina vyprávění je absolutní špička v humorných knihách, kde knihy typu Stoletý stařík, nesahají tomuto skvostu ani po kotníky. O dost horší ale už je vlastně zbytek knihy. Škoda, že kniha není kratší a kvalitativně vyváženější.

Roman Joska26.07.2014

Autorův styl psaní mě moc nesedl. První díl mě přišel nejlepší.Myslím si,že zde je jeden z několika případů,kdy film přesáhl knihu.

Sysie von Kopriwnitz16.07.2014

Dnes už legendární knížka ukazující demenci armády, která se ukáže v momentě kdy se někdo snaží přesně vyplnit každý rozkaz.

tomino08.03.2014

Naprostá klasika!Knížka je zasypána takovým množstvím postaviček a hlášek,že při vší snaze by se to nepodařilo do neméně vynikajícího filmového zpracování(zejména s R.Hrušínským v hlavní roli) prostě nacpat..."když jsem šel do Prahy pro jelita,potkal jsem na cestě tajtrlíka,nebyl to tajtrlík,byl to profous,kdybych byl neutek tak by mě kous..." viz. píseň jednoročního dobrovolníka.A podobných hlášek,oplzlých písní,narážek na "autority" a vojenské představitele Rakousko-Uherské monarchie je zde plno a dokreslují společně s povahovými stránkami jednotlivých hrdinů či smolařů podmanivou atmosféru(pomineme-li reálie 1.světové války)života na začátku 20.století v našich zemích...Nádherná česká kniha!

Anna Hubička29.01.2014

Někteří lidé v mém okolí říkali, že se u této knihy unudím (dlouhé Švejkovy monology). Pustila jsem se i přesto do čtení. Kniha mě nepustila, já jsem se celkem slušně pobavila a už se těším až si přečtu 2. díl :)

jesuswlasac18.10.2013

Klasika ktorá vždy znovu a znovu pobaví !!! Hlášky z tejto knihy snáď už aj zľudoveli :-)

santos27.07.2013

Autora ani knihu netreba komentovat-mluvi sami za sebe.Lze se vracet a stale najit novy pohled.

budíček08.06.2013

Klasika s nejtypičtější českou postavičkou a svérázným Haškovým humorem. Tahle knížka pobaví a zvedne náladu. Flegmatický Švejk, který dokáže svým klidem vytočit okolí až do vrtule a ještě se s svým naivním nevinným úsměvem diví, co to s těma lidma kolem je, a spousta příhod a situací, do kterých se dostane, jsou originálními prvky knihy. Já osobně ale mám z postav nejradši feldkuráta Katze. U kapitol s ním se vždycky nejvíc nasměju a přišly mi z celé knížky nejvtipnější. Budějovická anabáze a Švejk u simulantem jsou hned další v pořadí, co se zábavnosti týče. No a na co kromě Švejkových eskapád čtenář narazí? Na různé povahy lidí, na ovzduší v zemi během I.světové války, na absurdity ve vojenské úředničině ale i na vojně jako takové, které autor popisuje se svým humorem, nadhledem a místy i ironií... Na druhou stranu pravdou je, že někdy jsou Švejkovy historky už až zdlouhavé, únavné a rozvláčné a nepatrné zkrácení by jim neuškodilo (otázkou ale je, jestli by to pak byl ještě Švejk?! :)). Je trochu škoda, že toto dílko je nedopsané ale i tak si čtenář na těch nějakých 560 stranách užije dost.

Co se stylu týče tak pan Hašek psal čtivě a vtipně, některé pasáže jsou fakt originální, ale bez některých bych se zase klidně obešla. Na Švejka musí mít člověk náladu a chtít si ho přečíst, pokud jde do četby s tím, že je to jen otravná povinná četba, tak ho ta bichle odradí. Já ji čtu spíš po chvílích a po částech (to už ji mám ale jednou zdárně přečtenou celou), když je nálada. Těžko říct, jestli je to klad nebo zápor ale při četbě se mi vybavují scény a postavy z filmu, které mě neruší, ale spíš ještě víc pobaví.

felia05.06.2013

Švejkem jsem se prokousával více než jednout. Vždy jsem se snažil přijít na to, proč je ta kniha tolik oblíbená. Její humor mě bohužel neoslovuje. Ve Švejkovi je vtipná snad jenom první stránka. Jinak jde o poměrně jednoduchý, prvoplánový humor, který asi většině z nás vyhovuje.

tyzik.cejka11.05.2013

naprostý Švejk který nezklame

tatruszka17.04.2013

Tuhle knihu jsem přečetla jen ze zajímavosti a musím říct, že žádná sláva se nekonala, ztěží jsem se prokousala do poloviny. Tohle prostě není můj denní čajíček.

mcleod31.03.2013

Velmi dobře napsaná kniha o jednom vojákovi, který bojuje proti Rakousko-Uherskému byrokratickému systému a jeho byrokratické armádě způsobem výjimečným a jenom jemu vlastním. Doslovným a přemrštěným dodržováním a vyžadováním všech nařízení přivádí nejednoho důstojníka k naprostému zoufalství. Humor v knize je výborný, jde o příjemně čitelnou knihu. Trefování do byrokracie, nesmyslnosti některých armádních nařízení a fungování armády je povedené, některé popisy bojů za první světové války mě však při čtení knihy moc nebavily... přes hodně dobrý styl humoru nejde o moje příliš oblíbené téma.

kattyV19.02.2013

Asi bych to ani neměla přiznávat, ale Švejka prostě nemám ráda. tenhle humor mi připadá přihlouplý a nemám chuť se jím zabývat. Kamenujte mne kdo chcete, je to prostě tak

wally23.01.2013

Kdo by neznal Švejka a jeho neskutečné trampoty...pana Hrušínského viděl snad každý a hlášky a scénky jsou v podvědomí široké veřejnosti...ale napadlo mne, co takhle si přečíst knížku. A musím říct, že jsem udělal víc než dobře, protože mi přečtení knížky rozšířilo obzor co se Švejka týče, situace a příběhy, které se do filmu nevešly mne bavili. Každému doporučuji...protože kdo nečetl tak vlastně ví jen střípek pravdy o Švejkovi.

binysek11.01.2013

já myslím, že Haškův Švejk je geniální dílo, dílo filosofické, které odpovídá na děje své doby (ale i naší doby) prostřednictvím Švejka, chytřejšího nežli jeho spoluhráči, člověka, který s klidnou tváří dotahuje k logickým koncům absurdní situace, do nichž ho život a válka staví a tím dokonale ukazuje jejich absurdnost a nelidskost. škoda, že autor již knihu nemohl dokonči,Vaněk, který se o to pokusil, jen klouže po povrchu

hladko11.01.2013

narazil jsem dnes na komentář Zdeňka Mahlera, který mi příjde v rámci tématu důležitý a výstižný:

"V Bibli je téměř všechno, ale ve Švejkovi je úplně všechno. Já si myslím, že my bychom si toho Švejka měli číst znova. My mu nerozumíme. Švejk se vůbec ničemu nevyhýbá, ten naopak do všeho vleze. Švejk takříkajíc každému velkoryse vyhoví i v tom smyslu, že ho potom usvědčuje ze zhůvěřilosti, aniž v sobě má tu zlovolnost. Švejk je sám, nemá rodinu, nemá domov, pohybuje se defakto na hraně, balancuje mezi životem a smrtí. Švejk je v podstatě figura, která se vyznačuje tím, že velice dobře ví, chápe. Kdybychom to řekli ještě jiným jménem, Švejk je v podstatě Chaplin."

Mrs.Karolka22.11.2012

Prostě... To není můj typ knížky. Ale přečela jsem..:-D

jzob02.10.2012

Kniha je geniálně napsána a je velká škoda, že komunistická ideologie odepsala její dokončení K. Vaňkem.
Dotažení čtvrtého dílu je sice dosti utrápené, ale pátý a šestý díl je excelentní. Zdaleka není pravda, že je plný vulgarit
a sprostot. Je psán lidovou mluvou a srozumitelností. Nikdy nejde za hranici vkusu ba naopak podtrhuje zábavnost
a nápaditost děje. Stálo by za to již konečně přijmout obě díla za rovnocený celek a K. Vaňkovi přiznat velice dobré
zhostění se nelehkého úkolu dokončení geniálně rozepsaného díla J. Haška.