Soutěž
Chcete si vést seznam "přečtených knih", "chci si koupit" apod.? Začněte zde X

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. – IV.

Díl první: V zázemí – Díl druhý: Na frontě – Díl třetí: Slavný výprask – Díl čtvrtý: Pokračování slavného výprasku. Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo, mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi...celý obsah knihy

Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo, mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi Josefa Lady. Smrt bohužel nedovolila Haškovi jeho dílo dokončit.

Jednotlivé díly románu mají tyto názvy:

* V zázemí (1921),
* Na frontě (1922),
* Velký výprask (1922),
* Pokračování velkého výprasku (1923)

Dobrý voják Švejk je jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších postav nejen české, ale i světové literatury. Svědčí o tom spolu s četnými vydáními doma a v zahraničí také skutečnost, že se z díla stala v pravém slova smyslu klasika, která se neustále čte a cituje. Možná bychom mohli mluvit i o součásti naší národní povahy, ať už v dobrém nebo pejorativním smyslu. Švejk, hostinský Palivec, polní kurát Katz, nadporučík Lukáš, sapér Vodička, Baloun a další postavičky nadále žijí svým životem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/63_/635/osudy-dobreho-vojaka-635.jpg 4.3575

Osudy dobrého vojáka Švejka s obrázky Josefa Lady

Humor, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1923 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Inozuka04.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Asi ani nespočítám, kolikrát již jsem Švejka četl. Vždycky si v něm najdu něco nového a staré gagy, které si pamatuji, mi přijdou pořád stejně vtipné. Je až s podivem, jak dokázal Hašek v tomto románu zachytit běžný život a jak často se Švejkovy hlášky dají používat v popisu běžných životních situací. A ač je Švejk kniha humoristická a značně zábavná, a bývá často zjednodušovaná právě do této roviny, je to kniha zároveň silně antimilitaristická (i s dost drsnými pasážemi), protiměšťácká a libertariánská. Hašek byl geniální v tom, že pod rouškou jednoduché zábavy dokázal propašovat silná poselství a myšlenky. P.S: Myslím si že Hašek sám sebe nejvíce projektoval do postavy jednoročního dobrovolníka Marka.

Langosh01.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherný román. Že tam není děj? Jaký děj byste ještě, proboha, chtěli? Nejdřív Švejka zavřou, pak se dostane k tomu polnímu kurátovi, pak k Lukášovi, po průšvihu se psem vlakem směrem na frontu, průšvihy ve vlaku, cestou se zdržel kolem Budějovic, zas ho zavřeli a pak pustili, pak putovali vlakem dál a dál, pak ho znova zavřeli jako ruskýho zajatce a pak znova na frontu a konec. Nevím, jak ještě byste chtěli, aby byl děj propracovaný. Myslím že se toho tam dělo až až.

Po první třetině nuda? Ale kde že, po celou knihu se tu nacházejí skvělé historky, skvělé vtipy, srandovní situace. Ty Švejkovy (a nejen jeho) historky krásně ukazují tehdejší život a jsou to dobré vsuvky do toho válečného děje. Škoda že ne všechny scénky se dostaly do filmu, ale to by těch filmových dílů muselo být 5 a ne jen 2. Nudné části s jednoročním dobrovolníkem? Taky to tam patří a byly to skvělé pasáže.

Bavil jsem se po celou dobu čtení. Žádná pasáž se mi nezdála nudná, bavil jsem se pořád.
Švejk nebyl blbcem, nebyl hlupákem, jen se mu daří každým průšvihem tak nějak proplout takovým tím svým charismatem, cynismem a citem, jak si udělat legraci z vyšších pozic.

gonzikcz18.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Švejka bych přirovnal k Pupl Fiction. Přirovnávat americký biják z devadesátých let k české literární klasice z první republiky?! Já vím, je to trochu na hlavu... V devadesátých letech se k nám dostávaly americké akčňáky - Smrtnostná past, Terminátor, Predátor atd. a teď na jednou je tu jakýsi Pulp Fiction. Hraje v tom Travolta, Wilis, Jackson a je to o gansterech! Tak to bude nášup. Pak na to člověk kouká a nechápe, kde je ta akce, výbuchy, střelba? Vždyť tam jenom kecají! Pak se to ale nějak zlomí a divák pochopí, že ty kecy, to je to hlavní!
A stejně je to se Švejkem. Kdo čeká propracovaný děj, bude asi zklamaný. Nějaký děj tam je, né že ne. Ale fakt nečekejte nějaké promyšlené zápletky, zvraty či popis epických válečných řeží. Pořád víceméně někam cestují (nebo spíše jsou přesouváni) a přitom kecají, kecají a kecají. Ale jak! Neuvěřitelně jsem si užíval každou pitomou Švejkovu historku. Ale není to jen Švejk, oblíbil jsem si i Marka. Dole někdo píše o tom, že přeskočil to povídání dobrovolníka Marka, když jsou se Švejkem ve vězení. Vždyť to je jedna z nejlpeších pasáží!
Švejk a jeho stvořitel Hašek jsou géniové!

Hombre07.09.2015

Švejka jsem začal číst (a nedočetl) už na střední škole a teď se k němu po letech vrátil. Musím říct, že teprve teď mi náležitě sednul. Dlouho jsem se u žádné knihy tolik nenasmál a konečně si uvědomil, jak silně protiválečný je to příběh, nemilosrdný k lidské blbosti, která je, bohužel, zřejmě věčná.

bondula31.08.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Švejk je klasika. Pre svojský humor, pre výpoveď o nekonečnej ľudskej hlúposti a tiež ako s veľkým nadhľadom kreslený obraz svojej doby. Pre mňa ale jeho humor či tempo rozprávania trochu v dobe vzniku diela ostávajú. Po lopate – dnešný humor je iný. Nemyslím si, že Švejk má potenciál poslať dnešného čitateľa do kolien. Nepovažujem tú knižku za stratu času, to iste nie, no do mojej siene najslávnejších klasických diel sa žiaľ nezaradí. Snáď som Švejkovi len dobre neporozumel. Možno keby bolo dielo o čosi kratšie. Ku konca sa situácie, respektíve modely správania postáv už stávajú známymi a všednými, úplne to stráca iskru. Švejk často nevedel, kedy prestať rozprávať svoje dlhé histórie, kedy je čas znova prejsť „k veci“. A v tomto sa mi zdá Hašek podobný. Neodhadol tak celkom, kedy je už všetkého dosť a že aj dobré sa omrzí, keď je ho mnoho...

binysek21.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

mám, kromě klasiky, i tuto, Urbanem ilustrovanou, ale musím říci, že Ladova mistrovství ilustrace nedosáhly a navíc, není v tom žádný nápad, je to v pojetí figur obšlehnuto od Lady, jen povedení maličko nedbalejší.
Jinak k samotné knize, Švejk není blbec a být Švejkem nebo švejkovat není nadávka, podle mne je to lidový filosof, který svým inteligentním přístupem ukazuje nesmyslnost v celé její nahotě. Mrzí mne jen, že když to začala být největší sranda, kniha skončila....škoda.

asfalt11.08.2015

audiokniha od wericha nemá chybu

Neemand07.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Moje srdeční záležitost. Poprvé jsem ji četl jako dítě školou povinné v rámci povinné četby a přiznám se, že od té doby se k této knize vracím pravidelně. Kolikrát jsem ji četl? Nevím. A kolikrát ji ještě přečtu? Netuším, ale počítám s tím, že mnhokrát.
A co napsat ke knize? Myslím, že vše již bylo řečeno ...

mozkit30.06.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Česká klasika. Při čtení jsem si už stejně představoval Švejka jako Hrušínskýho :)

woodward23.06.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Je to Dílo s velkým D. Bohužel, blbců je na světě nejvíc (jsou v každém lidském společenství, ať už jakkoliv definovaném) a proto si blbci v Česku Švejka přivlastnili a hrdě se hlásí k jeho "odkazu" nebo k tomu, co za Švejkův odkaz považují. Hašek byl postava podivná; při čtení "Komisařem města Bugulmy" si člověk nějak nemůže srovnat v hlavě, co ho vlastně vedlo k tomu, že se tím komisařem stal. Ale spisovatel to byl náramný a Švejk je veledílem světové literatury - ať už si o něm komunita blbců myslí cokoliv.

rabor14.06.2015Hodnocení knihy 3 z 5

V dobách školních let byla moje náklonost k povinné četbě zcela anulována takovými přeceňovanými "skvosty" české literatury jako je třeba Babička. S odstupem času a s moudrostí, která k člověku přichází zároveň s blížícím se třicátým rokem života, jsem se odvážil znovu dát šanci alespoň tomu nejzákladnějšímu dílu klasické české literatury, které i překročilo hranice naší malé země, a teď múžu říct, že právem. Do poloviny je to více než dobré, ale potom to začne drhnout, vtipu méně, nudných plkú více. Rozhovory Švejka s "jednoročním dobrovolníkem" jsem přeskákal v domnění, že se propracuji ještě k něčemu lepšímu, ale to už se bohužel nestalo. Kdyby Hašek umřel trochu dřív a své dílo tím utnul někde v púlce mohl bych hodnotit čtyřmi snad i pěti hvězdami, ale to bych po něm chtěl asi trochu moc.
(všechna čest výbornému filmovému zpracování)

blackholesun3228.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna ze zakladnich knih, kterou bych si vzal s sebou na pusty ostrov. Cetl jsem mnohokrat a zrejme jeste mnohokrat cist budu. O Svejkovi lze hovorit a psat strasne dlouho jak z pohledu tech, co jej radi nemaji (nicmene to nedelaji, jelikoz jej vetsinou necetli) tak tech, co jej zboznuji. Nebudu se poustet do nejake fundovane recenze ci rozboru, na to nemam ani chut, natoz cas, byt jsem jednou v jedne hospudce stvoril fundovanou srovnavacku MASH a Svejka; samozrejme vitezne pro Svejka. Kratce, Svejk je jedna z nejsyrovejsich, nejotevrenejsich, nejpravdivejsich knih, ktera jednoznacne pritakava zivotu a snahou prezit i v tech nejsilenejsich a v pravde pekelnych podminkach. A uz jenom timto, si od nas Svejk zaslouzi, pred nim v nemem uzasu pokleknout na kolena.

Stolda21.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná knížka, nedílná součást naší knihovny

Montezuma05.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Ach, ten Švejk! Nejnepochopitelnější a nejnepochopenější postava literárních dějin. V době masového šílenství, v době kdy generálové neváhají zmasakrovat 60 tisíc lidí denně, nezbývá prý příčetnému člověku než zahrát si na blázna a doufat, že štěstí tentokrát opravdu sedne především na vola! Ve skutečnosti má Švejkův postup podivuhodně daleko ke hře na jistotu. Švejk se ze svých anarchistických eskapád často vymotá spíš zázrakem než svou "vychcaností" a celé to podezřele připomíná chůzi na ostří nože. Jeho blbství není blbstvím, ale důmyslně maskovaným výsměchem a sabotáží kolabujícího systému Rakouska-Uherska. Švejk, vážení, byl totiž Anarchista jako jeho autor! A s tou naší Českou povahou, jak se sám autor zlobí hned v doslovu k prvnímu dílu, to nemá do činění už vůbec nic. Hašek tu neukazuje na nějaké specificky české vychcánkovství, ale na všeobecný lesk a bídu lidské rasy a to neuvěřitelně přesně, s hlubokou znalostí a hlavně beze stopy jakékoliv idealizace nebo moralizování! To dokáže opravdu jen "pomazaný" a pokud se mu to podaří, čtenáři většinou ohrnou nos a řeknou: "No jo Švejk, to je jenom taková blbina." A hodnotí tím sami sebe.

mi-38029.03.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Švejkovy hlášky jsou plné hodně černého humoru a nebezpečně nekorektních vyjádření. To se snad nedá popsat jinak než citacemi:
"Vás tedy nezajímá ani ta vražda v Sarajevu?" "Mne vůbec žádná vražda nezajímá, ať je třeba v Praze, ve Vídni, v Sarajevu, nebo v Londýně. Od toho jsou úřady, soudy a policie. Jestli někdy někde někoho zabijou, dobře mu tak, proč je trouba a tak neopatrný, že se dá zabít." To byla jeho poslední slova v této rozmluvě. Od té doby opakoval jen hlasitě v pětiminutových přestávkách: "Já jsem nevinnej, já jsem nevinnej:"
"Jednou se pamatuji, jedna ženská byla odsouzena, že uškrtila svoje novorozená dvojčata. Ačkoliv se zapřísahala, že nemohla uškrtit dvojčata, když se jí narodila jen jedna holčička, kterou se jí podařilo uškrtit docela bez bolesti, byla odsouzena přece jen pro dvojnásobnou vraždu. Nebo ten nevinnej cikán v Záběhlicích, co se vloupal do toho hokynářskýho krámu na Boží hod vánoční v noci. Zapřísáh se, že se šel vohřát, ale nic mu to nepomohlo. Jak už něco soud vezme do ruky, je zle."
"Náš obrlajtnant Makovec, ten nám vždy říkal: ,Disciplína, vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech, ale vojna z vás udělá lidi, vy blbouni pitomí.` A není to pravda? Představte si park, řekněme na Karláku, a na každým stromě jeden voják bez disciplíny. Z toho jsem vždycky měl největší strach."
Během přečtení prvních dvaceti stran jsem se zasmál víc než za celý poslední rok.

Rade19.03.2015

Přiznám se, že až na pár vtipně popsaných epizod mě Švejk vůbec nenadchl. A švejkovská povaha jako typicky česká? Moc mi to ke chlubení nepřijde... Švejk se mi jeví jako celkem bezpáteřní osoba, která se vždy snaží z každé nepříjemné situace nějak uniknout nebo z ní naopak profitovat, a i když to dělá způsobem, který vyjde jako velká legrace, moc obdivuhodné mi to nepřijde. Chápu, že jsem asi svým názorem ojedinělá.

Daniel.9510.03.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi skvělá kniha, co pobaví kdykoliv a kdekoliv, jen škoda že nebyla dokončena.

pif6924.02.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jeden z mála českých románů , ne který bychom měli pohlížet jako na rodinné stříbro . Zrcadlo nastavené českému maloměšťáctví , kolaborantství , přisluhovačství . K tomu naprosto geniálně jednoduché kresby od Josefa Lady .
Osobní poznámka : Nestálo by za úvahu dnes , kdy na hradě sídlí Zeman , změnit uniformy Hradní stráže na ty vykreslené panem Ladou ?

onno17.02.2015Hodnocení knihy 5 z 5

V doslovu prvního dílu se Hašek strachuje, aby byl jeho (anti)hrdina dobře pochopen, nechce tedy, aby bylo na Švejka pohlíženo jako na blba; jak tu tak koukám, z některých čtenářů by autor věru radost neměl. Co my víme o Švejkovi? Nic. Tedy skoro nic - je Pražák, svobodný, bezdětný,... a krade psy. Jak vypadá, kolik mu je, to je čtenáři utajeno. Charakterizuje ho vlastně jen jeho vyjadřování - přirovnání, obecná čeština, vulgarismy a spousty příhod ke každičké situaci. Všimněte si, milí čtenáři, že toho Švejk mnoho namluví, ale vlastně vůbec nevíme, co si myslí. V jeho projevu je genialita, šikovná zbraň, kterou bojuje o svůj holý život; k čemu by měl být hrdinou, když ve válce je to skoro vždy synonymem pro mrtvolu. Švejk nechce být ani jedním. Geniálně (?) si přenastaví logiku neúprosného režimu a doby, každý rozkaz sice vykoná do puntíku, ale jak? Josef Švejk si vede takový osobní zápas s dějinami a ví, že nemůže vyhrát, tak si nastaví vlastní pravidla, kterými (v kulisách světového konfliktu) vlastně konflikt znemožňuje... Švejk není blb, neměli bychom se zlobit, když nás někdo srovná s touhle postavou a už vůbec bychom se neměli hněvat, když někdo řekne, že Češi jsou národ švejků, naopak bychom měli být patřičně hrdí. Když budeme vnímat román v dobové souvislosti, kdy Češi (a Slováci) stavěli novou republiku, novou společnost - byla to doba rozpadu státu, hodnot, národního mýtu poraženectví - přichází nový mýtus národní odvahy a hrdosti - legionářství. Obyčejný člověk "buduje" stát, pokládá za něj život. Hašek se tomuto mýtu směje, nemůžeme přeci stavět novou společnost jen na nějakých ideálech, proto vytvořil hrdinu (také českého vojáka!), který stát nestaví, ale destruuje. Svět se v jeho nekonečných promluvách, které nemají logickou souvislost, rozpadá do útržků, fragmentů a nad vším vítězí banalita... Už jen na okraj - hodně tu čtu, že je román nabitý vtipem, to jistě, sám jsem se u něj lámal smíchy, ale všimli jste si, čemu se vlastně smějeme? Schválně si přečtěte nějakou humornou pasáž a zjistíte, že je vlastně ve své podstatě tragická, jen forma je úžasně protikladná. Haškovi není nic svaté, kritizuje byrokracii, která je jen továrnou na zaměnitelné postavy bez názoru, a které jsme se do dnešních dnů nezbavili, kritizuje církev, která jménem jednoho Boha světí zbraně oběma stranám, kritizuje školství,... Geniální dílo.

zimela14.02.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Normálně bych po takhle staré knize nesáhl ani náhodou, jenže na gymplu sem na ní musel dělat referát a jsem tomu moc rád. Další díly se už nepovině zhltly samy a teď je mám komplet načteny i podruhé. Nikdy bych nevěřil, že to může být napsané tak současným jazykem. Jo, a abych nezapomněl, taky je to vtipný.

panKubik29.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím jsou pro mě filmy, která znám téměř na zpaměť a vždy se na ně v TV rád kouknu. Avšak díky tomu, jsem nebyl schopen na knihu nahlížet z jiného pohledu, Švejk se mi vybavoval jako filmový Rudolf Hrušinský, který je přihlouplý, avšak vše myslí v dobrém, jen pro jeho okolí to špatně dopadá. Možná až časem se mi podaří vidět v tom i něco jiného.

Caporegime22.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Mistrovské dílo... přeložené do 58 jazyků to mluví za vše...

Koňadra12.12.2014Hodnocení knihy 2 z 5

Ja neviem. Prečítal som v rôznych etapách svojho života Švejka trikrát, ale nijako ma nenadchol. Možno mi chýba niečo v mentálnej výbave, možno neparticipujem na kolektívnej sentimentalite, možno mi chýba nejaká zložka vnímania humoru ... možno to Slovák nevie správne uchopiť. Neviem. Českú literatúru zbožňujem a je jedno, či je to Vančura, Hrabal, Seifert alebo Švandrlík. Ak nerátam preklady z ruštiny, viac mi dokonca vyhovujú české preklady, presnejšie, keď knihu dočítam a spýtate sa ma, či bola v češtine alebo v slovenčine, tak proste nebudem vedieť, ale Švejk mi nejde dole čitateľským hrdlom. Alebo som ešte na Švejka nedozrel. Úžasný pán Zdeněk Mahler povedal, že v Biblii je skoro všetko ale v Švejkovi všetko. Ja tam nenachádzam skoro nič. Škoda.
Ale určite milujem v klasickom filmovom spracovaní Kopeckého feldkuráta Katza, to je božské.

cucíno08.12.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Mistrovská satira. Dokonalý hrdina. Skvělý film. Dílo hodné mistrů....

Ryan23.11.2014Hodnocení knihy 3 z 5

U Švejka je největší škoda, že Hašek neměl příležitost dovést jeho osudy do uceleného konce. Dílo končící uprostřed čtvrté knihy ve mě vyvolalo akorát smutek, protože poslední věta představovala konec autorova života. Jinak čtivo je to kvalitní, má to své lepší i horší pasáže. Kladné pocity převládají, i když přelouskat to úplně celý chce trochu té trpělivosti.

Covenant12.11.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Mám za sebou pouze první díl a na další se nechystám, protože zde je film s Hrušínským opravdu dokonalý a věrně kopíruje předlohu. Švejk je člověk, který jde z hovna do sraček, vždy s úsměvem a dobrou náladou. Pro většinu blbec, ale je jasné, že blbci jsou ti ostatní

AdyKody31.10.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha. Škoda, že nebyla dokončená. Zajímaloby mě jak by to dopadlo. :)

p.stranska16.10.2014Hodnocení knihy 2 z 5

Já prostě Švejka nemusím. Film jsem nikdy nedokoukala, knížku jsem nedočetla, ač jsem se snažila. Druhý díl už ani nebudu začínat. Přijde mi to jako snůška zbytečných řečí...

Marbo07.10.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Klasika české literatury a přitom je to v podstatě směs fórů a hospodských historek. Ne že bych se řehtal, ale pobavený úsměv mi z obličeje ne a ne zmizet. Knihy se celkem hodně liší od filmového zpracování, ale obojí mám velice rád

Pawlisman19.09.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Sám jsem byl mile překvapen jak je kniha čtivá a v několika momentech skutečně na výsost vtipná. Jde o vrcholné české dílo a právem by myslím mohlo být řazeno k Hlavě 22 apod. Tento klenot patří objektivně na výsluní světové literatury.