Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. - IV.

Autor: Jaroslav Hašek

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I. - IV.

Díl první. V zázemí -- Díl druhý. Na frontě -- Díl třetí. Slavný výprask -- Díl čtvrtý. Pokračování slavného výprasku. Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo, mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi Jo...celý obsah knihy

Humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 58 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo, mnoha lidmi spojované s kongeniálními ilustracemi Josefa Lady. Smrt bohužel nedovolila Haškovi jeho dílo dokončit.

Jednotlivé díly románu mají tyto názvy:

* V zázemí (1921),
* Na frontě (1922),
* Velký výprask (1922),
* Pokračování velkého výprasku (1923)

Dobrý voják Švejk je jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších postav nejen české, ale i světové literatury. Svědčí o tom spolu s četnými vydáními doma a v zahraničí také skutečnost, že se z díla stala v pravém slova smyslu klasika, která se neustále čte a cituje. Možná bychom mohli mluvit i o součásti naší národní povahy, ať už v dobrém nebo pejorativním smyslu. Švejk, hostinský Palivec, polní kurát Katz, nadporučík Lukáš, sapér Vodička, Baloun a další postavičky nadále žijí svým životem. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/63_/635/osudy-dobreho-vojaka-635.jpg 4.4356
Žánr:Literatura česká - Humor
Rok vydání:2008, rok vydání originálu: 1923 ...více
Štítky:1. světová válka, česká literatura, Rakousko-Uhersko, vojáci, vojenští duchovní

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Pawlisman včera

Sám jsem byl mile překvapen jak je kniha čtivá a v několika momentech skutečně na výsost vtipná. Jde o vrcholné české dílo a právem by myslím mohlo být řazeno k Hlavě 22 apod. Tento klenot patří objektivně na výsluní světové literatury.

Modrina 02.09.2014

Souhlasím s komentářem pod sebou - já jsem ten první případ..

qatron 07.08.2014

Klasika našeho a (vlastně i světového) humoru, kterou buď milujete nebo nesnášíte. Já jsem první případ :-)

Christo 03.08.2014

První třetina vyprávění je absolutní špička v humorných knihách, kde knihy typu Stoletý stařík, nesahají tomuto skvostu ani po kotníky. O dost horší ale už je vlastně zbytek knihy. Škoda, že kniha není kratší a kvalitativně vyváženější.

Roman Joska 26.07.2014

Autorův styl psaní mě moc nesedl. První díl mě přišel nejlepší.Myslím si,že zde je jeden z několika případů,kdy film přesáhl knihu.

Sysie von Kopriwnitz 16.07.2014

Dnes už legendární knížka ukazující demenci armády, která se ukáže v momentě kdy se někdo snaží přesně vyplnit každý rozkaz.

tomino 08.03.2014

Naprostá klasika!Knížka je zasypána takovým množstvím postaviček a hlášek,že při vší snaze by se to nepodařilo do neméně vynikajícího filmového zpracování(zejména s R.Hrušínským v hlavní roli) prostě nacpat..."když jsem šel do Prahy pro jelita,potkal jsem na cestě tajtrlíka,nebyl to tajtrlík,byl to profous,kdybych byl neutek tak by mě kous..." viz. píseň jednoročního dobrovolníka.A podobných hlášek,oplzlých písní,narážek na "autority" a vojenské představitele Rakousko-Uherské monarchie je zde plno a dokreslují společně s povahovými stránkami jednotlivých hrdinů či smolařů podmanivou atmosféru(pomineme-li reálie 1.světové války) a kulisu života na začátku 20.století v našich zemích...Nádherná česká kniha!

Anna Hubička 29.01.2014

Někteří lidé v mém okolí říkali, že se u této knihy unudím (dlouhé Švejkovy monology). Pustila jsem se i přesto do čtení. Kniha mě nepustila, já jsem se celkem slušně pobavila a už se těším až si přečtu 2. díl :)

jesuswlasac 18.10.2013

Klasika ktorá vždy znovu a znovu pobaví !!! Hlášky z tejto knihy snáď už aj zľudoveli :-)

santos 27.07.2013

Autora ani knihu netreba komentovat-mluvi sami za sebe.Lze se vracet a stale najit novy pohled.

budíček 08.06.2013

Klasika s nejtypičtější českou postavičkou a svérázným Haškovým humorem. Tahle knížka pobaví a zvedne náladu. Flegmatický Švejk, který dokáže svým klidem vytočit okolí až do vrtule a ještě se s svým naivním nevinným úsměvem diví, co to s těma lidma kolem je, a spousta příhod a situací, do kterých se dostane, jsou originálními prvky knihy. Já osobně ale mám z postav nejradši feldkuráta Katze. U kapitol s ním se vždycky nejvíc nasměju a přišly mi z celé knížky nejvtipnější. Budějovická anabáze a Švejk u simulantem jsou hned další v pořadí, co se zábavnosti týče. No a na co kromě Švejkových eskapád čtenář narazí? Na různé povahy lidí, na ovzduší v zemi během I.světové války, na absurdity ve vojenské úředničině ale i na vojně jako takové, které autor popisuje se svým humorem, nadhledem a místy i ironií... Na druhou stranu pravdou je, že někdy jsou Švejkovy historky už až zdlouhavé, únavné a rozvláčné a nepatrné zkrácení by jim neuškodilo (otázkou ale je, jestli by to pak byl ještě Švejk?! :)). Je trochu škoda, že toto dílko je nedopsané ale i tak si čtenář na těch nějakých 560 stranách užije dost.

Co se stylu týče tak pan Hašek psal čtivě a vtipně, některé pasáže jsou fakt originální, ale bez některých bych se zase klidně obešla. Na Švejka musí mít člověk náladu a chtít si ho přečíst, pokud jde do četby s tím, že je to jen otravná povinná četba, tak ho ta bichle odradí. Já ji čtu spíš po chvílích a po částech (to už ji mám ale jednou zdárně přečtenou celou), když je nálada. Těžko říct, jestli je to klad nebo zápor ale při četbě se mi vybavují scény a postavy z filmu, které mě neruší, ale spíš ještě víc pobaví.

felia 05.06.2013

Švejkem jsem se prokousával více než jednout. Vždy jsem se snažil přijít na to, proč je ta kniha tolik oblíbená. Její humor mě bohužel neoslovuje. Ve Švejkovi je vtipná snad jenom první stránka. Jinak jde o poměrně jednoduchý, prvoplánový humor, který asi většině z nás vyhovuje.

tyzik.cejka 11.05.2013

naprostý Švejk který nezklame

tatruszka 17.04.2013

Tuhle knihu jsem přečetla jen ze zajímavosti a musím říct, že žádná sláva se nekonala, ztěží jsem se prokousala do poloviny. Tohle prostě není můj denní čajíček.

mcleod 31.03.2013

Velmi dobře napsaná kniha o jednom vojákovi, který bojuje proti Rakousko-Uherskému byrokratickému systému a jeho byrokratické armádě způsobem výjimečným a jenom jemu vlastním. Doslovným a přemrštěným dodržováním a vyžadováním všech nařízení přivádí nejednoho důstojníka k naprostému zoufalství. Humor v knize je výborný, jde o příjemně čitelnou knihu. Trefování do byrokracie, nesmyslnosti některých armádních nařízení a fungování armády je povedené, některé popisy bojů za první světové války mě však při čtení knihy moc nebavily... přes hodně dobrý styl humoru nejde o moje příliš oblíbené téma.

kattyV 19.02.2013

Asi bych to ani neměla přiznávat, ale Švejka prostě nemám ráda. tenhle humor mi připadá přihlouplý a nemám chuť se jím zabývat. Kamenujte mne kdo chcete, je to prostě tak

wally 23.01.2013

Kdo by neznal Švejka a jeho neskutečné trampoty...pana Hrušínského viděl snad každý a hlášky a scénky jsou v podvědomí široké veřejnosti...ale napadlo mne, co takhle si přečíst knížku. A musím říct, že jsem udělal víc než dobře, protože mi přečtení knížky rozšířilo obzor co se Švejka týče, situace a příběhy, které se do filmu nevešly mne bavili. Každému doporučuji...protože kdo nečetl tak vlastně ví jen střípek pravdy o Švejkovi.

binysek 11.01.2013

já myslím, že Haškův Švejk je geniální dílo, dílo filosofické, které odpovídá na děje své doby (ale i naší doby) prostřednictvím Švejka, chytřejšího nežli jeho spoluhráči, člověka, který s klidnou tváří dotahuje k logickým koncům absurdní situace, do nichž ho život a válka staví a tím dokonale ukazuje jejich absurdnost a nelidskost. škoda, že autor již knihu nemohl dokonči,Vaněk, který se o to pokusil, jen klouže po povrchu

hladko 11.01.2013

narazil jsem dnes na komentář Zdeňka Mahlera, který mi příjde v rámci tématu důležitý a výstižný:

"V Bibli je téměř všechno, ale ve Švejkovi je úplně všechno. Já si myslím, že my bychom si toho Švejka měli číst znova. My mu nerozumíme. Švejk se vůbec ničemu nevyhýbá, ten naopak do všeho vleze. Švejk takříkajíc každému velkoryse vyhoví i v tom smyslu, že ho potom usvědčuje ze zhůvěřilosti, aniž v sobě má tu zlovolnost. Švejk je sám, nemá rodinu, nemá domov, pohybuje se defakto na hraně, balancuje mezi životem a smrtí. Švejk je v podstatě figura, která se vyznačuje tím, že velice dobře ví, chápe. Kdybychom to řekli ještě jiným jménem, Švejk je v podstatě Chaplin."

Mrs.Karolka 22.11.2012

Prostě... To není můj typ knížky. Ale přečela jsem..:-D

jzob 02.10.2012

Kniha je geniálně napsána a je velká škoda, že komunistická ideologie odepsala její dokončení K. Vaňkem.
Dotažení čtvrtého dílu je sice dosti utrápené, ale pátý a šestý díl je excelentní. Zdaleka není pravda, že je plný vulgarit
a sprostot. Je psán lidovou mluvou a srozumitelností. Nikdy nejde za hranici vkusu ba naopak podtrhuje zábavnost
a nápaditost děje. Stálo by za to již konečně přijmout obě díla za rovnocený celek a K. Vaňkovi přiznat velice dobré
zhostění se nelehkého úkolu dokončení geniálně rozepsaného díla J. Haška.

Daecius 22.08.2012

Podle mého názoru nejlepší kniha české literatury.

Toque 09.08.2012

Pro mě je Švejk absolutním kultem...přistihuji se, že když se mi v mysli vybaví některá z četných oblíbených situací či Švejkových hlášek, začnu se usmívat jako idiot ať jsem kde jsem. Následně mi na mysli vytane ono okřídlené : " Netvařte se tak pitomě, Švejku..! " . Často nosím některý z dílů s sebou, hlavně tehdy, když si nemohu vybrat, co si vzít. Pak má ruka neomylně míří ke Švejkovi, protože ten nezklame NIKDY. Kniha na pustý ostrov..a asi jediná, ze které bych si na onom ostrově ani v největší nouzi neudělal ohníček...

Zuzvil 30.06.2012

klasika, která mě ovšem nikdy nezaujala jak v knižní tak filmové podobě; zajímavé je snad jen to, jak Švejk působí na ostatní jako velký hlupák a přitom moc dobře věděl, co po válce chce...

Faustov 26.04.2012

Co k této knize dodat. Snad jen to ,že kdo si alespoň jednou nepřečetl Švejka nečetl nic. Existuje jedná taková fráze ,která se dosti používá a sice,! ,,Vidět Neapol a zemřít" Já si tuto klasiku dovolím poopravit svým způsobem. ??Přečíst Švejka a zemřít" smíchy!!!!!!!!!

hedus 07.03.2012

je to moje bible a já myslím že ne jen má protože češi jsou vlastně národ švejků a to je přece V POŘÁDKU

beruska65 06.01.2012

Super knížka už jako holka jsem jí několikrát četla a znovu se k ní ráda vracím

lady 05.12.2011

Švejk je skvělý,s ním se budu bavit do aleluja.

papaja 23.11.2011

Geniálně humorná knížka, velice čtivá, přesto jedno mínus mám a to, že pro ty kdo neumí německy přijdou o spoustu žertíků, ale musím přiznat, že při čtení jsem si stále představovala film, protože je až neuvěřitelné jak si sou postavy v knize a filmu podobné :)

e-Lisbeth 12.07.2011

Kniha, ke které se vracím kdykoli je mi smutno, nebo na pohodové dovolené :-). Je to geniální dílo!