Švejk za první světové války, v ruském zajetí a v revoluci IV. - VI. díl

Švejk za první světové války, v ruském zajetí a v revoluci  IV. - VI. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52311/svejk-za-prvni-svetove-valky-v-ruskem-zajeti-a-v-revoluci-52311.jpg 4 15 2

IV. - VI. díl. V druhé knize Osudů dobrého vojáka Švejka zastihneme našeho hrdinu při návratu ke své marškumpanii. Jenže, jak je u něj dobrým zvykem, jeho cesta na frontu vede oklikou přes Rusko. V ruském zajetí opět vítězí svou neuvěřitelnou žvanivostí na všech frontách. Lehce vybruslí ze všech nesnází a vrací se zpátky do matičky Prahy. Jaroslav Hašek v roce 1923 4. díl Švejkových příhod nedokončil. Proto další osudy milovaného vojáka dopsal na žádost tehdejšího vydavatele Karla Synka humorista Karel Vaněk. Ve druhém kompletu Osudů dobrého vojáka Švejka s neotřelými ilustracemi Petra Urbana tak najdete právě Vaňkovo dílo doplněné několika historkami z pera Jaroslava Haška, jejichž děj se odehrává ještě před první světovou válkou a hlavním hrdinou je také Josef Švejk.... celý text

Hugomil
27.12.2019

Klasika...

Skip
04.04.2012 3 z 5

Kdo by neznal Švejka, buď z knihy nebo filmu, anebo prostě jen z doslechu. Dlouho mi trvalo, než jsem se dal do čtení, ale když si ho jednoho dne přítelkyně koupila, nebylo přoč odkládat to. Nakladatelství XYZ vydalo Švejka ve dvou objemných svazcích. První, napsaný Haškem, končí odchodem na frontu. Ne že bych se při četbě vyloženě smál, ale bavil jsem se vcelku dobře, napsané je to svižným stylem. Došlo mi také, že Švejk byl oblíbenou četbou Bohumila Hrabala, inspirace je nepřehlédnutelná. Druhý svazek je pokračováním, které napsal Karel Vaněk, protože se Hašek odebral do věčných literárních lovišť. Kvalita o mnoho klesla, mnohdy jsem měl problém pokračovat dál ve čtení. Vaněk místy tlačí na pilu ve snaze být vtipný tak silně, až je vyloženě trapný. Také vůbec nemůžu pochopit, jak si mohl dovolit zcela pozměnit styl Švejkovy mluvy. Vypadalo to, jako by Haškova Švejka vůbec nečetl, což nepředpokládám. Dočetl jsem to, ale oddechl jsem si, když byl konec.

Obrovskkým mínusem tohoto vydání jsou ilustrace Petra Urbana. Vyložene celou knihu kazí. Ilustrace jsou hrubě karikující, a to nemám nic proti karikaturám, pokud jsou vkusné. Mnohde ilustrace v některých detailech neodpovídá textu, jako by ho Urban nečetl. No a samozřejmně tam propašoval toho svýho trapnýho Rudu Pivrnce.

Suma sumárum: Haškův Švejk je velmi dobrý, všechno ostatní už jde kvalitativně hodně dolů.

Švejk

Autoři knihy

Jaroslav Hašek
česká, 1883 - 1923
Karel Vaněk
česká, 1887 - 1933

Kniha Švejk za první světové války, v ruském zajetí a v revoluci IV. - VI. díl je v