Oliver Wiswell 2: Země svobody

Oliver Wiswell 2: Země svobody https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54794/oliver-wiswell-2-zem-54794.JPG 4 1 1

Svazek 2. Americká válka za nezávislost, 1775-1783. Ve druhém dílu odplul Oliver Wiswell do Anglie, kde whigové a toryové zápolili spolu o moc, byl vyslán do Paříže britskou zpravodajskou službou, vypsal průběh války o americkou nezávislost tak pravdivě, že žádný tiskař nenašel odvahu, aby knihu vydal, vrátil se opět do Ameriky a konečně do míru, do domova a k Sally Leightonové, své láske z dětství.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Josef Dolejší

Oliver Wiswell

Venezia
26.09.2014 4 z 5

Válka je vždycky stejná! Děti hladovějí, ženy trpí, muži přicházejí o majetek nebo se mění ve zvířata.

Někdy zachváti svět nákaza moru, nákaza slepoty, nákaza šílenství. Prožili jsme to v Americe, když nejsvobodnější lidí na světe začali 1773 ječet, že jsou zotročováni. Prožili jsme ji roku 1692, kdy vedoucí občané Massachusettsu uvěřili bez nejmneších rozpaků slovům několika poblouzněných zvrhliků a pověšeli stovky nevinných mužů a žen pro čarodějnictví. [...] Když takové různé druhy šílenství zachvacujú svět, národy pak ztrácejí zdravý úsudek. Stavějí si v čele hňupy. Zapomínají na všechno, čemu se lidí naučili zkušenostmi pokolení. Národy vědí stejne dobře jako každý jednotlivec, že cesta k šetření vede šetrností, ale v dobách hromadného třeštění slyšíte, jak tvrdí, že cesta k šetření vede přes utrácení. [...] Cesta ke spoření vede utrácením! Cesta k míru vede přes válku! Cesta k tvoření vede přes ničení! Cesta k plování vede přes potopení! Takové hromadné běsnění vidíme dnes na celém světe, protože politika národů se zakládá na polopravdách a na nedomyšlených představách potrhlých státniků.