Odkaz mezopotamského písaře

Odkaz mezopotamského písaře https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95845/odkaz-mezopotamskeho-pisare-95845.jpg 3 14 2

Strhující thriller, který byl přeložen do patnácti jazyků, se odehrává v nedávné minulosti, ale současně nás uvádí hluboko do světa pradávné asyrské civilizace. Spolu s hrdiny příběhu pronikáme do starověké mezopotamské kultury a její mytologie, k tajemnému kultu bohyně Ištar a pátráme po komplikovaném hlavolamu, jenž nás má dovést k ukradené biblické památce a velkolepému ztracenému pokladu. V moderních kulisách románu se tak snoubí starověké dějiny Mezopotámie s nejrůznějšími aspekty hermetismu, okultismu a alchymie. Hlavní hrdinou románu, jehož děj se odehrává mezi válkou zmítaným Bagdádem a New Yorkem, je John Madison, newyorský obchodník s uměním, jemuž se následkem války v Iráku a rabování v bagdádském muzeu v létě roku 2003 navždy změní život. John Madison, Američan tureckého původu, kterého vychoval jeho starší bratr Samuel, je uznávaný archeolog a asyriolog. Ten jako významná osobnost newyorské umělecké scény Johnovi pomohl rozjet kariéru. Začátek války Samuela zastihl v Bagdádu, kde se mu během rabování v Národním muzeu podařilo zachránit významnou rytinu. Při návratu do New Yorku však umírá při autonehodě a jeho bratr John, který auto řídil, je hospitalizován. Po propuštění z nemocnice zjišťuje, že jistý přítel z dětství rytinu ukradl a ukryl a mezitím se ji pokoušel prodat za co nejvyšší cenu. Potenciální kupci ale zloděje zavraždí a jeho právníci Johnovi posílají dopis a disk se složitým hlavolamem, který mu má poskytnout klíč vedoucí k ukryté rytině. John bojuje s časem a se zabijáky v patách se rytinu snaží najít. Pátrání ho proti jeho vůli zavede zpět do Bagdádu. Zde jej čeká odhalení pravdy, jež stála na počátku slavného příběhu, který celý svět pokládá za pouhý mýtus. (www.pitaval.cz)... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Rybka Publishers

Witch of Babylon , 2011

soukroma
15.04.2017 3 z 5

Líbily se mi známé i méně známé odkazy na Mezopotámii, Babylon a Asýrii, odkrývání nových (tedy vlastně starých) pozůstatků prastarých mocností, včetně Ninive a to vše v souvislosti se starozákonní Knihou proroka Nahuma, který tam v době zániku města působil vlastně jako zapisovatel. Těhle informací bylo hodně, ale ne vždy bylo jasné, co je pravda v rámci příběhu ze současnosti - thrilleru odehrávajícího se v místech tak obtížně dostupných (a opětovně moderně zničených) jako Bagdád, Mosul aj.
Jinak samotný příběh, jdoucí i přes mrtvoly, o hledání pokladu posledního asyrského krále, protkaný trochou starověkých náboženství až alchymistických a mystických možností mj. transmutace, byl trochu zmatečný. Ale za tu špetku informací o době, kterou málokdy dnešní autoři volí jako odrazový můstek pro své dobrodružné příběhy, za přečtení stojí (dokonce jsou v knize i mapky a fotky artefaktů).

kuky921
17.11.2016 2 z 5

Začátek příběhu měl spád, ale asi od půlky to přestalo mít náboj a ve finále jsem knížku odložila.

D.J. McIntosh
kanadská, 1945
2011  64%Odkaz mezopotamského písaře
2013  50%Babylonská bosorka

Kniha Odkaz mezopotamského písaře je v