Chcete si vést seznam "přečtených knih", "chci si koupit" apod.? Začněte zde X
Hodnotit

Eragon

od: Christopher Paolini

Eragon
Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná m...celý obsah knihy

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-eragon-cNZ-1108.jpg 4.32275
Série:

Odkaz Dračích jezdců (1.)

Žánr:
Sci-fi a fantasy - Romány
Rok vydání: 2004, 1. vydání originálu: 2002 ...více
Nahrávám...

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Natyna325.11.2015

Tato kniha byla z mého oblíbeného žánru. Možná mám příliš vysoké měřítko, ale po přečtení série Johna Flanagana, Hraničářův učeň mě Eragon příliš neohromil. Když si ale uvědomím věk autora, stává se toto dílo obdivuhodným. Všimla jsem si také že se autor inspiroval u jiných spisovatelů, což určitě není nic spatneho, ale s mírou!! :D

Teron23.11.2015

Snadno dostupný příklad toho, jak napsat naprosto průměrnou fantasy, se kterou si odbudete svůj čas slávy a obliby, bude hitem vánočních trhů, bude průměrně zfilmována, pak z ní udělaj nudnou mlátičku na několik herních platforem, ale za pár let po posledním dílu si na ni nikdo nevzpomene.
Nečetl jsem originál, nicméně první díl je psán natolik průměrně jak obsahově, tak i jazykově, že mi v hlavě neutkvělo prakticky nic a nemám potřebu v četbě pokračovat.
O vyprázdněnosti svědčí i to, že místo další tvorby vycházejí maximálně průvodce po jeho světě a de luxe komplety již publikovaných svazků. Je věčná otázka, zda by si autor "škrtl" v případě, kdyby neměl rodiče nakladatele.
Takže tentokrát bez odkazu, protože tohle mi za recenzi nestojí. Jedna hvězdička za přínos vytvoření učebniceového příkladu průměru, druhá proto, že se mi líbí Fragmentová vazba.

Fantasy0123.11.2015

Musím říct, že jsem celou edicí odkazu dračích jezdců nadšená. Eragon je neobyčejná kniha z neobyčejným příběhem. krásně se čte a bohužel se někdy čte tak dobře že jí mám za chvíli přečtenou. Do knihy se tak vžiju že se někdy neubráním slzám, smíchu a případným uculování :D. Paoliniho nápady jsou jedinečné a k věku autora je neuvěřitelné něco takového vůbec vymyslet, to že vymyslel celou Alagaësii je neuvěřitelný talent. Někdo sice může být jiného názoru, což není špatně ale myslím že by se rozhodně neměl Eragon nazývat vykrádač Tolkiena. Eragona jsem milovala už od dětství jsem neskutečně ráda že něco takového vzniklo a doufám, že to bude i pokračovat. jistě že má Eragon i nějaké záporné stránky, nic není dokonalé.

tynka6515.11.2015

Jedna z mých největších srdcovek ♥

lordik13.11.2015

Kniha výborná snadno se čte a rychle mizí nepřečtené stránky.

Vittani08.11.2015

Kniha je dobrá a tlustá, o mých oblíbených zvířatech, z mého oblíbeného žánru... Je tak akorát mezi světem fantasy a drsnou realitou. A občasné vtipy jsou také vítané. Prostě poklad... Celou sérii jsem přečetla dvakrát a pořád mě baví. Jediná pravopisná chybka, které jsem si všimla, je na straně 411 vlevo dole- Orich se zachechtal. Ovšem to dokáži pochopit :-).
Kdybych měla za každou hvězdu dát "plusko", neboli něco dobrého, čeho jsem si u této knihy všimla, měla by jich doopravdy hodně... Zde je maximum pět hvězd, takže dávám šest! :-)
Četla jsem ji poprvé v osmi letech, podruhé v jedenácti.

kuceju07.11.2015

Myslím, že tu bude pár menších SPOILERŮ i z dalších dílů ...Eragona jsem četla asi ve dvanácti. Totálně jsem ho zbožňovala, a nedokázala jsem si připustit, že by v něm něco bylo špatně. Teď zpětně si konečně uvědomuju, že má bohužel i pár mínusek. Zaprvé - jak říká Roselunda - amatérismus. Někdy je text takový prosťoučký, nedomyšlený a kostrbatý- a s mým smyslem pro perfekcionismus si toho bohužel dost všímám. Ovšem musím taky brát v potaz autorův věk. Mám patnáct a nedokážu si představit, že bych já sama takový příběh v tomhle věku vymyslela a napsala a to už pár rozepsaných "pokusů" mám. Paolini za tohle má můj obdiv.
Další, co mi vadilo, byl čas a vzdálenost, kterou urazili, když jeli do Teirmu a potom když jeli z Gileadu k Vardenům. To je prostě blbost... Potom mi trochu vadila Eragonova naivita. Sice je mi jasný, že patnáctiletý kluk bude naivní - stejně jako já a všechny jiný patnáctky :D - ale nad některými jeho rozhodnutími jsem kroutila hlavou.
A poslední, co mi asi v celé sérii vadilo nejvíc, byli elfové. (Sice se to týká spíš dalších dílů, ale nadvakrát se mi to nechce psát.) Ne, že bych elfy neměla ráda, ale v ODJ na mě byli prostě byli až moc úžasní, dokonalí, nepřemožitelní a nadpozemsky moudří. Nějaká ta chybička? Radši ne. I když...ta chybička by mohla být právě ta jejich dokonalost :D Někdy mě děsně štvali a měla jsem chuť jim nakopat.... Proč Eragon nemohl zůstat obyčejným člověkem? - protože úžasní elfové...grrr. Podání elfů v LOTRu se mi teda zamlouvá víc...
Tahle kritika ale neznamená, že by se mi Eragon jako celek nelíbil, jsem ráda za čas trávený s ODJ a myslím, že si celou sérii ještě párkrát přečtu...:) Jako plusko jenom podotknu, že autorova fantazie je záviděníhodná a rozhodně obdivuju promyšlenost celýho světa.
Sice je to v něčem copyright LOTRa, ale i tak... Safira byla ztvárněná opravdu skvěle a hrozně jsem se bavila při jejích výchovných projevech k Eragonovi :D
Moje nejoblíbenější postava je bezpochyby Angela (a Solembum). Kdykoli se na scéně objevila Angela se Solembumem, nedokázala jsem se ubránit pitomýmu uculování, případně řehotem. Opravdu by mě zajímalo, jestli Paolini napíše další knihu, ve které by byla nejen Angelina tajemství poodhalena. 4,45*

Roselunda 192805.11.2015

Tahle kniha je velmi rozporuplná...

U postav se moc nezdržím. Eragon je takovej dost naivní, Bromovo tajemství mi mohlo být jasné už na začátku, Arya mohla dostat víc prostoru. Na konci působila dost nafrněně.
A na Murtagha si pořád dávám pozor.

Co se mi líbilo?
- Autor má očividně velmi velkou fantazii.
- Příběh. Sice jsou některá Eragonova rozhodnutí divná a něco dost neuvěřitelné, ale na patnáct let to je fakt dobrý. A jo, je to místy podobné Hobitovi, ale to mi nevadilo.
- Safira byla super :3

Co se mi nelíbilo?
- Překlad. To byla největší slabina. Tak podivná čeština nebyla ani v Inkarceronu. Ale je dost možné, že to bylo příšerně napsané už v originále a prostě se to líp přeložit nedalo...
- Ano, chápu, Eragonův život musel být náročný, ale nemusel na konci každé druhé kapitoly omdlít.
- Patnáctiletý kluk a už se chce mstít smrtí?
- V první polovině z toho byl cítit velmi silný amatérismus (existuje to slovo vůbec?).
- Nedomyšlenosti typu "Mám strach, že se všichni jednou ráno probudíme s podřezanými krky." Nevím, jestli to bylo zamýšleno jako vtip, ale vadilo mi to.
- Vůbec nechápu, proč, když někdo má dlouhý monolog, je v půlce konec přímé řeči a pak zase začátek. To ti lidi maj dvě hlavy nebo co?

Vím, zápory převažují nad klady, ale jinak se mi to líbilo. Takže čtyři.

P.S.: Nebyla by sója levnější než maso? Ale nemůžu vědět, jestli se tam pěstovala... Jo, to maso na začátku mi taky přišlo divné a neuvěřitelné, ale okay.

Iwíček04.11.2015

Knížka se mi moc líbila. Myslím si, že věk autora vůbec není dílu na závadu. Ba naopak, vymyslel spoustu věcí, o kterých si myslím, že by je dospělý nevymyslel.

Misan199304.11.2015

Koupě této knihy byla SKVĚLÁ VOLBA! Vlastně né jen knihy, ale celého kompletu a ani při nejmenším toho nelituji. Neřízeným tempem jsem prolétl první díl a už předemnou na stole stojí Eldest. Poklona autorovi, tohle fantasy já můžu.

Fantasy0104.11.2015

http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/eragon-aneb-jake-to-je-sedet-na-hrbetu-draka-2667
Bohužel někdo takového názoru není ale tohle mi přijde už moc veliké kritérium na tak skvělou fantazy jako je tento román

mirkol03.11.2015

Kniha výborná, ale film, no dělalo mi práci najít tam něco co je podle knížky správně.

spaceblood18.10.2015

Nato že je tohle čistě fantasy mi naprosto kniha vzala dech. Těším se moc na delší díly. Hned po přečtení knihy jsem si pustila film... no tak oproti knize byl film čirá hrůza .

livres06.10.2015

Série se mi velice líbila, úžasná fantasy o dracích. Když sem potom viděla ten film.......no oproti knížkám, hrůza se o tom filmu vůbec zmiňovat. Ale knížky - NÁDHERA :DDD.

roso.mak29.09.2015

Když mám číst něco v cizím jazyce, vybírám si zásadně bestselery. Za prvé aby mě to bavilo a za druhé, protože v angličtině si tu knihu musím zakoupit, tak proč riskovat škvár. (Kniha v angličtině a její druhý díl je k zakoupení v bazaru).

Když už jsem si jí koupila za drahý peníz (nedejte se mýlit, jinak si knihy poctivě půjčuji v knihovně, ebooky nekradu), tak jsem ji dočetla, ale že bych byla nějak nadšená... Chápu jak jí mohl někdo vydat (také bych chtěla tatínka nakladatele), ale nechápu, proč zrovna tato kniha a ne jiná se stala takovým fenoménem. Rozhodně by jí udělalo lépe, kdyby byla tak o polovinu tenčí.

Jinak to nebylo zas tak zlé čtení, i když dílko je to lehce naivní. Ale to spousta bestselerů.

Sali8829.09.2015

Kdysi jsem četla první dva díly odkazu, ale nějak jsem se potom nedostala k dalším, až po celkem dlouhé době teď, a myslela jsem si, že se mi bude kniha číst pomalu, ale opak je pravdou, čte se mi parádně a strašně mě baví :)

delatrix29.09.2015

Eragon není tedy nijak úžasný, ale celkově Odkaz Dračích jezdců je dobrý nápad.

TaLu20.09.2015

Hodnotím plným počtem, protože jako kniha pro mládež napsaná v žánru fantasy si podle mne ten plný počet zaslouží.
Dějově vypracované, napětí, dobrodružství, zajímavé postavy a Safira ta prostě nemá chybu.
Udivující, vzhledem ke stáří autora.
Přiznám se, že jsem dost netrpělivě očekávala film, protože se teď zfilmování podobných děl docela daří, přece jen už filmaři inspirovaní Pánem prstenů a Harry Potterem vědí jak na to. To jsem si alespoň myslela - ovšem tak neskutečně nepovedený film jsem dlouho neviděla a doufám, že dlouho neuvidím. O to větší obdiv jsem pocítila ke knize. Časem si určitě přečtu i další díly.

eva.t19.09.2015

Když mám číst něco v cizím jazyce, vybírám si zásadně bestselery. Za prvé aby mě to bavilo a za druhé, protože v angličtině si tu knihu musím zakoupit, tak proč riskovat škvár. (Kniha v angličtině a její druhý díl je k zakoupení v bazaru).

Když už jsem si jí koupila za drahý peníz (nedejte se mýlit, jinak si knihy poctivě půjčuji v knihovně, ebooky nekradu), tak jsem ji dočetla, ale že bych byla nějak nadšená... Chápu jak jí mohl někdo vydat (také bych chtěla tatínka nakladatele), ale nechápu, proč zrovna tato kniha a ne jiná se stala takovým fenoménem. Rozhodně by jí udělalo lépe, kdyby byla tak o polovinu tenčí.

Jinak to nebylo zas tak zlé čtení, i když dílko je to lehce naivní. Ale to spousta bestselerů.

ShiYuAkai17.09.2015

Četla jsem všechny díly a moc jsem je milovala. Nikdy mi nepřišly nudné, spíš originální a nechápu jak tomu někdo může říkat Harry Potter a Pán prstenů v jednom, Já myslím že si vůbec nejsou podobné a že Odkaz dračích jezdců je rozhodne na stejne úrovni jako ,,vychvalovaný" Harry Potter a ,,geniální" Pán prstenů. Ty jdou taky sice hezký a nápaditý, ale nemají o to více originálnější nápady než ostatní bestsellery.

LadyD14.09.2015

Nedávno jsem koukala na film Eragon, a tak mi to nějak chytlo, že jsem začala znova číst. Musím říct, že spoustu věcí si už ani nepamatuji :) ... takže je pěkné si tuto knihu znovu přečíst. Určitě budu pokračovat i druhým dílem...

juli201.09.2015

Knihu jsem četla již dvakrát a pokaždé v ní najdu něco nového. Kniha je napínavá a ani chvilku jsem se u ní nenudila.

Ashurnibibi31.08.2015

Marketingový výtvor hrající na nízký věk autora bez jediné kapky originality, natožpak prozaického umu.

ziriant29.08.2015

Není to veledílo, ale pěkný příběh nepochybně ano. Není to má srdcovka, přesto se k Odkazu dračích jezdců ráda vracím. Není to dechberoucí podívaná, přesto jsem opět Eragona přečetla za dva dny. Na klasické fantasy nic originálního, na věk autora dost dobré. Kniha mi nepřijde ničím příliš vyjímečná, přesto jsem považovala za nutné ji mít doma. Kontrastů by se ještě našlo spousta, ale myslím, že se radši půjdu vrhnout do dalšího dílu.

knihomolka0125.08.2015

Asi jsem od toho čekala trochu víc, ale co se dá dělat?:) I tak to byla skvělá kniha, jen mě štvalo Eragonovo věčné omdlévání.:D

kendllajf20.08.2015

Super kniha nato , že to napsal 15 letý kluk. Bravo!!!!!!!!

tomvall16.08.2015

Přišel jsem k této knize jako slepý k houslím a to formou audioknihy, donesené kolegou do práce. Neznal jsem tuto fantasy ságu a ani nevěděl nic o autorovi. Ze začátku poslouchání jsem nabyl dojmu, že Paolini, kterého jsem měl za staršího muže, ne-li přímo kmeta, psal knihu pro děti či mladší teenagery, čemuž odpovídal obsah, ale hlavně forma. S každou další kapitolou jsem se utvrzoval v tom, že starý pán Paolini není příliš dobrý spisovatel. Kniha je psána jednoduchými až banálními větami, hemží se prázdnými dialogy bez jakéhokoliv posunu v ději, hlavní postava se chová nevyzrále, což by možná mohl být záměr, ale spíš se jedná odraz "zkušeností" autora. Dále mne iritovala naprostá doslovnost, spisovatel nenechá na čtenáři, aby hledal mezi řádky, ale má potřebu všechno podrobně vysvětlit a rozebrat do detailů. Vadila mi i jména postav, měst, starobylá řeč, neboť na mne působila rušivým dojmem, odváděla mou pozornost od děje, s čímž jsem třeba v takovém Pánu prstenů rozhodně problém neměl. A hlavně, Paolinimu se ve mě nepodařilo vyvolat žádné emoce, ani v dramatických scénách, kdy umíraly postavy včetně těch hlavních a to je docela problém. No a po skončení četby zazněla poznámka o autorovi a najednou všechno zapadlo na své místo a já měl jasno. Žádný kmet píšící pro děti. Puberťák žijící v rodinném nakladatelství. Proto jsem měl pocit, že poslouchám delší slohovou práci průměrného středoškoláka. Takže z mého pohledu odvedla rodina Paoliniů dobrou marketingovou práci. O té literární, už bych si totéž tvrdit netroufal.

woodward15.08.2015

Snad u každé anotace nekonečné ságy Christophera Paoliniho se připomíná, že příběh o Eragonovi napsal v patnácti letech. Musím říct, že bych rád věděl, jak dlouho mu to trvalo a kolik mu bylo, když skončil. Psát určitě umí, ale řekl bych, že některé stromy, použité na výrobu papíru pro jeho knihy, by světu prospěly víc, kdyby zůstaly na svých kořenech.

Katrys08.08.2015

Po dějové stránce se mi to velmi líbilo, co se ale týče spisovatelské, tak se mi zdálo, že věty byly moc jednoduché a občas postrádaly originalitu. Nicméně klobouk dolů, protože napsat něco takového v patnácti mi přijde velmi slušný výkon. :)

Jessybelle02.08.2015

Super kniha, velmi poutavá, čtená jedním dechem, vždycky jsem ji jen nerada opouštěla, když jsem se musel věnovat něčemu jiném, ale o to raději jsem se k ní zase pak vrátila.