Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-eragon-cNZ-1108.jpg 4.33370

Odkaz Dračích jezdců (1.)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Fragment (ČR)

panda2
dnes

Po prvním přečtení ve mně moc emocí nezanechala, teď jsem se k ní ale vrátila a musím říct WOW. Příběh je neuvěřitelně čtivý, myslím, že by se těch 500 stran neměli zaleknout ani čtenáři, co by si jindy řekli, že je to moc. Hezký příběh, kde je tak akorát akce, dobra, zla, kouzel, magických stvoření a pocitů. Doporučuji a těším se, až se pustím do Eldesta.

Bašťák

Není mi moc jasné, proč se k příběhu Eragona a Alagaesie rád vracím. Fantasy není zrovna můj šálek kávy, ale tohle je prostě kouzelné čtení, včetně všech pokračování.

lampernaqui

Kdysi jsem viděl film, ten už si naštěstí nepamatuji. Teprve teď jsem se dostal k románové sérii. Beru v potaz, v kolika letech autor první díl napsal, to klobouk dolů. Zvlášť když to srovnám já se svými výtvory (ale zase vedu na počet vražd). Svět není špatný, ale jedná se o průměrné fantasy, které mě nějak extra nezaujalo. Všichni tvrdí, že se jedná o nejslabší díl série, tak jsem celkem zvědav, jak se příběh vyvine dál.

Aki12

Když jsem otevřel první kapitoly, tak jsem se docela zarazil a myslí mi proběhlo: 'Takhle to bylo napsané vždycky?' Christopher začal psát toto dílo, když mu bylo patnáct let a je to na něm docela dost znát. Když přehlédnu všechny podobnosti, jak s Harrym Potter, tak např. s Pánem prstenů nebo možná trochu Star Wars, je tu ještě jeho styl psaní.
Eragon se mi do srdce zapsal už dávno a já se obávám, že jeho vliv na moji osobu mu už nikdo nikdy neodpáře. Kniha mě naprosto uchvátil, a i když má ještě co dohánět, tak si myslím, že vzhledem ke všemu, co ji provázelo ani lépe dopadnout nemohla.
Obálka knihy se mi taky moc líbí. Je podařená. Ne moc veselá ani moc smutná a krásně vyjadřuje myšlenku a zaměření celé knihy. V jednoduchosti je krása.

ZlýJabko

Je znát, že tenhle příběh psal někdo hodně mladý a poměrně nezkušený, o tom není sporu. Tropy nalevo napravo, klasický puer-senex, na mysl přichází neustálé srovnávání s Lukem Skywalkerem.
Ale nevadí mi to.
Přes fakt, že je Eragon pravděpodobně nejslabší knihou ze série, se mi jeho svět zalíbil a pokud knihu beru jako součást celku, je to dobrý úvod.

Gordonlord

Od přečtení této knihy mě na dlouhá léta spolehlivě odradilo její filmové zpracování. Snímek jsem sice nikdy neviděl, ale bohatě mi stačily trailery, ukázky z filmu, recenze, fotky a názory fandů fantasy, aby na mě ten biják začal působit jako levný, bubblegumový, moderní, rádoby-cool, teenegerský, dětský škvár pro fakany, který se snaží zaujmout masy a roubovat na svůj základ moderní trendy, z čehož se mi okamžitě obrátil kufr. Musím uznat, že to byla velká chyba !

Asi tak první třetina (nebo čtvrtina?) knihy mě do sebe totiž totálně a beznadějně vtáhla a já byl skálopevně přesvědčen, že jí v hodnocení napálím plný počet bodů a kdyby to šlo, tak snad i 6/5 hvězdiček !!! Příběh knihy je sice od začátku do konce naprosto klasická fantasy střižená podle Tolkienova mustru, plná všech dějových i žánrových klišé, ale je tolik nacpaná poutavými postavami, oplývá svižným dějem a hlavně neskutečně nádhernou a kouzelnou atmosférou, že mě to naprosto posadilo na prdel ! Eragonova výchova dráčete a pozdější skrývání jeho existence před okolím byly nesmírně poutavě odvyprávěny, až mi to celé bralo dech. Vztahy mezi postavami, malé zápletky..ježiš, nevím co ještě vyzdvihnout, snad všechno. Až potud to bylo mistrovsky odvyprávěné klasické fantasy s maximálním účinkem !!!

Ovšem zlom přišel ve chvíli, kdy Eragon spolu s vypravěčem Bromem opustí rodnou vesnici a vydají se do světa. Tady už na mě začaly nekonečné popisy situací, v kterých Brom Eragonovi vysvětluje tohleto a támhleto, působit neskutečně nudným a zdlouhavým dojmem a už se to tak trochu táhlo jak slina z houmlesákových úst. Každopádně i takhle nudná nalejvárna později ukázala - aspoň v menší míře - svůj smysl. Sem tam se ještě ukázala nějaká zajímavá postava (Solembum, kočkodlak..) či událost, ale první části knihy už se to rovnat nemohlo.

No - a nejslabší částí je pro mě poslední (cca) třetina, nebo čtvrtina, kde je už Eragon spolu se Safírou v trpasličí pevnosti a řeší se mocenské záležitosti a politikaření (natahovaná nuda), do poslední chvíle se objevují nové postavy a celkově se začínají nastolovat nové dějové linky, takže je vám jasné, že kniha neskončí jako ucelený příběh, ale jen jako "první díl seriálu".

A závěrečná bitva mi už potom přišla naprosto nudná, generická a se vším všudy předvídatelná. Bylo mi jedno co se tam děje a nikterak mě to nevzrušovalo. Tím ale nechci říct, že konec knihy byl vyloženě špatný... to ne. Jen prostě s postupem příběhu začala kvalita rapidně klesat. Zvažoval jsem, zda hodnotit čtyřkou či trojkou...protože celkově je to vážně nadprůměrné...ale tak dám třeba tři. Vyhrazuji si možnost to někdy klidně změnit, protože ta knížka stejně stála za to :-)

Thromulus

Jestli máte rádi fantasy, tak vás tetralogie Eragona rozhodně nezklame a nic vás ve čtení nezastaví. Hlavně nekoukejte na filmové zpracování, je skutečně hodně špatné...

Nikoll2

Poprvé jsem se s Eragonem setkala ve zfilmované verzi, která mne svým příběhem zaujala, ale zpracováním mi přišla trošku ''přitažená za vlasy''. To byl pravděpodobně důvod, proč jsem sáhla po knižní verzi až o pár let později.
Kniha mne bavila od začátku až do úplného konce. Děj byl napínavý a starověká slova knize přidala na zajímavosti. Hlavní postavy jsem si také zamilovala a neměla jsem problém vžít se do jejich role.
Knihu určitě doporučuji přečíst!:)

Kitty

Díky vysokému hodnocení knihy a hlavně díky báječnému přednesu pana Stránského jsem si knihu poslechla jako MP3. Do auta na delší cesty, kdy je občas nutné se soustředit na řízení je to fajn příběh. Kdybych ji měla číst, asi bych se u toho nudila. Začala jsem poslouchat pokračování (Eldest), ale už se musím nutit poslouchat.

Tebby

Na tuto knížku jsem narazila ještě na základní škole a od té doby je má úplně nejoblíbenější. Většinu příběhu jsem totálně hltala. Sem tam se našly pasáže, kdy jsem měla problém se začíst, ale ve většině případů jsem knížku nechtěla absolutně odložit. Tuto knížku miluji natolik, že jsem si jela pro podpis 230 km daleko a stála jsem na Václavském náměstí 5 hodin ve frontě v dešti. Nakonec mi také ujel poslední autobus domů. V knížce se nachází pár nesrovnalostí, to ovšem děj nijak extra nenarušuje. Každopádně tuhle knížku mohu všem vřele doporučit.

Dacky94

Tato knižní série mě donutila začít číst knížky.

caroline_lotte

Popravdě, prvních asi 40-50 stran jsem se trošku nutila číst. Poté se však příběh rozproudil . Pokud mohu doporučit, první kapitolu (úvod), čtěte pozorně. Já to tak neudělala a četla jsem ji dodatečna poté , protože na ni navazoval nadcházející příběh, tuším i druhého dílu (Eldest).

Tofinka

Opravdu úžasná knížka s kouzelným příběhem...
Nic jiného k tomu nejde říct než... Nádhera :D.

Zornaddie

Pěkná kniha.

Hana28

Jedna z mých nejoblíbenějších. Doufám, že autor ještě něco napíše...

Shira27

Nechápu, jak jsem mohla Eragona takhle dlouho odkládat, než jsem se do něj pustila. Naprosto úžasný! Poslouchala jsem audioknihu, namluvenou Martinem Stránským, který má úžasný hlas!

Tohle je povinná četba pro všechny fanoušky fantasy a dobrodružství! :)

PinkAlicorn

Tuhle knížku jsem četla asi dva a půl roku zpátky, ale ještě si ji živě pamatuju a musím říct, že je úžasná! Všechno je do detailu promyšlené, spousta věcí začne dávat smysl až v dalších dílech série. Každopádně doporučuju všem milovníkům fantasy!

jan14s

Pro mě byla kniha úvodem do světa Fantasy, možná kvůli tomu ji považuji za opravdu skvělou. Už od začátku jsem se vžil do děje. Nejlepší postava byl samozřejmě Brom :)

PeťkaW.

Knihu jsem četla asi v patnácti letech a doteď si pamatuji valnou většinu příběhu, protože na mě silně zapůsobil. Je v něm několik opravdu zajímavých myšlenek. Příběh se rychle čte a dokáže pohltit.
Když si člověk uvědomí, že Paolini knihu napsal v patnácti letech, jako své první dílo... klobouk dolů. Ano, najde se sem tam chybička, ano je tam vidět inspirace jinými díly, ale už jenom fakt, že se do dnešního dne prodalo neskutečné množství výtisků svědčí o tom, že kniha má něco do sebe. Díky Paolinimu se fantasy zase dostalo do popředí.
Jedinou vadou na kráse téhle knihy je film, který je jedním slovem otřesný. Nechápu, že mohl Paolini dovolit, aby se natočilo něco takového, souhlasit s tím a ještě si v té hrůze zahrát malou roli... tím mě opravdu zklamal.

kaca3606

všechny díly byly strašně zdloooouhavé, někdy jsem i přeskakovala řádky, ALE chtěla jsem vědět jak to bude pokračovat. Jsem ráda ,že jsem si to přečetla.

Arven2001

Ze začátku se mi kniha moc líbila. Pak to ale bylo zdlouhavé a už mě to moc nebavilo.

mitsucz

Kniha je asi pro mladší ročníky, ale pro draky mám slabost takže 4* :)

Lovebooks14

Už jsem tuto super knihu dočetla hned další den mám na stole další díl. Tato kniha je vážně úžasná je to moje druhá nejoblíbenější kniha a také druhá nejlepší co jsem kdy četla. Opravdu si ji přečtěte nebudete litovat

firei1980

přečetl jsem všechny díly :D

firei1980

výborná knížka :D doporučuju :-D

Kačí137

Asi je to pro mladší ročníky. Nebavilo mě to. Nudné,pomalé, zbytečně moc popisování okolí a postav. Nemá to spád. U tohoto případu bych řekla, že je lepší film, jak kniha.

Kocicka004

Teprve včera jsem dočetla tuto knihu a již dnes mi na stole leží další díl. Kniha mě velice chytila a nepustila. Miluji fantasy a knihy jako je tahle mě v tom jen utvrzují. Spousta lidí říká je to vymyšlený svět, zápletka je jasná už od začátku atd atd. Fantasy je o vymyšleném světě! Můžete si vymyslet cokoli co chcete a ve světě tohoto žánru je to možné. Vůči knize jsem byla zprvu skeptická kvůli filmu, který mě sice dříve nadchl ale neupoutal nicméně kniha mě přikovala ke gauči a byly problémy se odtrhnout i k jídlu...nakonec to dopadalo tak že jsem s očima zabořenýma v knize i obědvala. Ke knize nemám žádné námitky a pokud i ostatní díly budou pokračovat takhle dobře tak asi budu muset říct, že jsem si našla dalšího oblíbeného autora.

simi28

Nebudu se ohlížet na věk autora, protože mi to nepřijde vůči jiným knihám fér. Chápu, že napsat dobrou knihu není lehké ani v dospělosti, ale bohužel nemohu jinak. Jsem fantasy milovník a to je ten největší problém, protože už jsem přečetla tolik fantasy knih, které byly úžasné a tato kniha se jim nevyrovná. Četla jsem například Hru o trůny a to je boží kniha, a i když má cca 800 stránek, tak mě ani trochu nenudila. Pořád se tam něco dělo a pokaždé jsem se těšila, až budu ve čtení pokračovat. To se ale o Eragonovi říct nedá. Na začátku mě kniha nebavila a až se vylíhla Safira, tak mě to bavit začalo a já doufala, že takhle poutavě bude Eragon pokračovat. Ovšem ta neskutečně dlouhá část, kdy jsou na útěku je hrozně nudná a nic se tam nedělo. Celou dobu jsem jenom čekala, až se něco stane. Hodně mě pobavilo, že asi třikrát potkali Uragaly a já se těšila na bitvu, ale nakonec prostě odjeli a nic se nestalo.
Na knize mě také hrozně vadila hlavní postava Eragon, který byl hrozně naivní. Možná je to moje chyba, protože jí všichni chválí a milují a já od ní očekávala asi moc.
Mrzí mě to, ale dávám slabé tři hvězdy, přičemž ta třetí je za věk autora.

Maanna

Vím, že mnohé motivy z knihy už jsem potkala jinde a že je někdy děj šablonovitě předvídatelný, ale sáhla jsem po knize v době, kdy jsem potřebovala něco na odreagování, a kniha zafungovala báječně. Dobře se mi četla a mohla jsem zapomenout na pár okolních nepříjemností, takže i když to není dílo na Nobelovu cenu, svůj účel pro mě splnilo na 100%.

Percabethka

Je úžasné, že to Paolini napsal v tak mladém věku. Má oblíbená série ❤