Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-eragon-cNZ-1108.jpg 4.33041

Odkaz Dračích jezdců (1.)

Romány, Sci-fi a fantasy
Vydáno:, Fragment (ČR)
Více informací...

Ewerine

Tuto knihu a její příběh jsem si zamilovala. Eragon mě přivedl na dráhu fantasy, za co jsem neuvěřitelně vděčná, protože teď je to můj nejoblíbenější žánr. Skvělý děj, vše promyšlené, obzvlášť speciální jazyk mě u této knihy dostal, moc mě to bavilo. :)

WayOne

Tento autor me privedl k zanru fantasy. A jsem mu za to velmi vdecna. Bylo vazne dech berouci sledovat , jak spolu s nim dospivaji i jeho knihy . Ale nikdy sem mu neodpustila ten otevreny konec... :)

Suou

Moja úplne prvá kniha. :D Stále si pamätám ako som hltal stránky tejto knihy a ako ma strašne bavila. Bol som mladší (asi 12-13) a dovtedy som čítanie chápal ako strátu času ... ale dá sa povedať, že táto kniha mi "zničila" :D Teraz sú knihy mojím najväčším hobby a stále míňam na knihy :(.
Ale späť ku knihe... Príbeh bol veľmi zaujímavý, ale v tom čase som nemal s čím porovnávať. Postavy boli dobre vymyslené, pestré a dá sa povedať, že skoro každá mala svoje tajomstvo ktoré sa čitateľ v knihe mohol neskôr dozvedieť. (Až na Angelu :D)
Hlavná postava Eragon síce bola nevyspelá miestami až otravná, ale po čase sa vyvinula na typického detského hrdinu :).
Prostredie, postavy, kúzla, nové tvory... všetko to dokopy bol super nápad.
Jediná chyba bola, že toho fantasy tam miestami bolo trochu veľa.
Moje hodnotenie je 5z5.

Welinie

Chci být dračí jezdec a mít Safiru jako svého draka :)

tatafa

Krásná a poutavá série, která se propracovaností blíží k mému favoritovi - sérii o Harry Potterovi. Navíc obdivuji autora, že byl podobného díla schopný již v poměrně mladém věku. Mohu jen doporučit!

Estarenius
27.12.2016

Měl jsem to štěstí si Eragona přečíst jako malý kluk. Bylo nesmírně inspirující vědomí toho, co autor dokázal napsat v tak útlém věku, probudil tím ve mě jiskru, touhu něco tvořit, což je k nezaplacení.
Kdybych knihu začal číst teď, tak ano, řekl bych si to, co většina. Není zde příliš mnoho originálních prvků, je vidět, že se inspiroval jinými autory, ale co je vlastně originalita v dnešní době? Kdo z nás se nikdy neinspiroval někým jiným? Tím se nechci Paoliniho zastávat pro jeho věk, protože to ani nepotřebuje. Pořád jde o nadprůměr ve svém žánru, který se mi četl více než dobře. Samotné charaktery, magie, příběh a celý svět na mě působil velice příjemně.
Eragon má své mouchy, některé pasáže jsou místy nudnější, ale i tak si plné hodnocení zaslouží. Už za ty sny, co jsem si chtěl vyplnit a Safiru, která se stala mým nejoblíbenějším drakem vůbec.

čtenářka4
26.12.2016

Vedle Harryho Pottera nejlepší fantasy všech dob. Krásný příběh plný moudra, myšlenek, emocí a dobrodružství díky kterému chcete být v Alagaesii. Ráda čtu, tedy spíš poslouchám audioknihy (mimochodem se skvělým dabingem Martina Stránského - doporučuji) Odkaz dračích jezdců pořád dokola. Nádhera a srdcová záležitost.

trudoš
17.12.2016

Co knize rozhodně upřít nemohu, je povedená reklama, která z ní přes noc udělala bestseller. Co však upřít mohu, je kvalita. Šablonovitý děj překvapil v podstatě jen rozsahem, přičemž všechny pěkné motivy pocházejí z děl zručnějších spisovatelů, jako jsou Anne McCaffreyová, Ursula K. Le Guinová či J. R. R. Tolkien. A při čtyřstovkové ceně se opravdu odmítám ohlížet na věk autora, přestože je fajn, když někdo začne s psaním už jako junák. Jenže Christopher Paolini nepředvádí žádné mozartovské kousky. Stylistika středoškolská, koncepce pohádková a tvůrčí invence minimální. V důsledku prostě jen vzal atraktivní ingredience a zasadil je do líbivého světa.
Ovšem historie je neúprosná a od své premiéry se Paolini stal pro mnoho čtenářů legendou. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Já osobně jsem mu vděčný minimálně za to, že tolik mladých přivedl k fantastice a ke čtení vůbec. Takže něco na tom modrém drakovi nakonec asi bude.

Kiwi24
12.12.2016

Super kniha, nejvíc jsem si oblíbila Safiru (jak jinak...) Teď čtu Eldest, je to na trochu vyšší úrovni mi přijde....

kacenka7206
07.12.2016

Krásný příběh, úžasně vypracovaný. Hned mě chytil a až do konce nepustil, přečteno jedním dechem.

Abrakadabra
07.12.2016

Nebudu přihlížet na věk autora, jak to tu někteří dělají, protože hodnotím knihu jako takovou a nebylo by to fér vůči jiným autorům. Plno lidí mluví o Eragonovi jako o kopii Pána prstenů. S tím nesouhlasím. Samozřejmě obsahuje plno společných prvků s výše zmíněnou trilogií, ale co si budeme povídat, Paolini nesahá Tolkienovi ani po kotníky. Tihle dva jsou úplně jiný level. Nicméně musím říct, že ze začátku mě kniha bavila. Bohužel čím blíž jsem byl konci, tím víc jsem se musel nutit do dalšího čtení. Asi největší problém jsem měl se vztahem mezi Eragonem a Safirou. Vůbec jsem jim nevěřil, že si jsou tak blízcí, jak se nás snaží Paolini přesvědčit. Navíc naprosto nezajímavé, zdlouhavé a na můj vkus až moc časté popisování okolí, mě uspávalo. Nelituji toho, že jsem Eragona přečetl, ale po dalších knihách z Odkazu Dračích jezdců již určitě nesáhnu. Možná jsem rozmlsaný z knih vypsanějších autorů, ale je mnoho lepších fantasy knih, které si zaslouží pozornost. Pro mě trochu lepší průměr, který neurazí, ale ani nenadchne.

Leenah
23.11.2016

Knihu jsem poprvé četla ve svých patnácti letech a byla jsem z ní nadšená. Nejspíš proto, že věk autora odpovídal mému věku a tedy i duševním pochodům :) teď po deseti letech jsem se ke knize vrátila a trochu jsem se obávala, že budu zklamaná. Ale knížka se mi četla dobře, v některých pasážích je autorův věk znát, ale s tím jsem počítala a čtení jsem si užívala. Chystám se na druhý díl.

haki34
11.11.2016

první díl ještě budiž...sice mi to přišlo jako slátanina krůzných jiných fantasy dohromady, ale věk autora hodně věcí omluvil..
jak již psali předemnou, zfilmování - označila bych asi za nejhorší flmovou adaptaci knížky, co se mi povedlo vidět...a taky asi knize uškodilo a ubralo možné čtenáře.

další díly - byla jsem hlavně zvědavá, jak to dopadne...(když už, tak ať znám konec :)) a opět mám pocit nedotaženosti, zamotanosti, no, úplně se mu to nepovedlo...opět platí pravidlo, že první kniha zůstává ta nejlepší ze série...

Hoshi
02.11.2016

Ačkoliv jsem se do čtení této knihy pustit nechtěla, po dlouhém přesvědčování jsem nakonec kývla a s nedůvěrou se do příběhu pustila. Nějak toho nelituji, naopak jsem ráda, že jsem se nechala přemluvit. Příběh je zajímavý, místy se trochu táhne, ale ani to mu neubírá na kráse. Docela se i těším, až otevřu další díly, jelikož mě zajímají osudy některých postav. :)

Freedomova
31.10.2016

Eragon se mi moc líbil, skvěle vymyšlený příběh, poutavé popisy prostředí, které nenudí, ale naopak přirozeně vykreslují úžasný fantazijní svět. Oceňuji i to, že není plný zbytečného násilí. Myslím, že popularitě knihy značně ublížil stejnojmenný film, který je nepříliš šťastně zvoleným výsekem jejího mnohem hlubšího a rozsáhlejšího děje, a tím mnoho potenciálních čtenářů zbytečně odradil.

hanka24
23.10.2016

Pohádkový fantasy příběh, některé pasáže mi sice přišly zdlouhavější, někdy jsem se zase nedokázala odtrhnout. Navíc klobouk dolů, že autor napsal tento první díl série v pouhých patnácti letech. Přestože jsem nejdříve viděla film a pak sáhla po knize, neustále dokola jsem se ptala, je to skutečně ten stejný příběh? Nenacházela jsem moc podobností. Takže pokud někoho film odradil, neházejte flintu do žita, knížka je proti němu skvělá.

IvankaM
18.10.2016

Úžasné. Doopravdy krásně napsané.

Jainies
17.10.2016

Knihu jsem četla několikrát a je jednou z mých oblíbených. Příběh dračího jezdce Eragona a jeho dračice Safiry mě uchvátil a už mě nepustil. Celou sérii mám velmi ráda, ale díl první má můj největší obdiv. :-)

stir1234
27.09.2016

Kniha byla opravdu ,,zajímavá". Bylo tam hodně překvapení a určitě si přečtu další díl. Doporučuji.

Anetaka.lavova
22.09.2016

Knížka opravdu úžasná,jak se Eragon i se Safirou pomalu vyvíjejí je úžané.Když dorazli do Farthen dur tak mě ta knížka nadchla nejvíce.Jak Eragon poznal Ažihada a Orika a trpaslíky opravdu super!No už mám obědnané další díly takže se neuvěřitelně těším a doufám že se v dalších dílech objeví další draci a Eragonův vztah s Aryou se nějak hezky vyvine :)

Iwets
16.09.2016

Opravdu jsem se na tuhle knihu těšila. Samozřejmě - byl to bestseller, který napsal patnáctiletý kluk a navíc jsem četla spoustu pozitivních komentářů, ale pro mě osobně to bylo zklamání. Je psaná sice lehce, ale vůbec mě nevtáhla do děje. Začátek se Safirou se mi líbil, ale po tom, co začalo putování Broma a Eragona, to byla pro mě už jen nuda. Nezáživné večery o jídle a trénování, navštěvování měst, kde nějaká akce spíš akcí nebyla. Fantasy mám opravdu ráda, ale tahle kniha mi nic nedala. Možná je to také tím, že je určena pro mladší čtenáře než jsem já, ale po dalších dílech už nesáhnu.

Vampirosa
14.09.2016

Tuto knižní sérii naprosto miluji. Při čtení jsem nemálokrát zatajila dech a příběh mě i párkrát dohnal pomalu až k slzám. Stránky jsem obracela se vzrušením a knihy se pro mě staly dokonalým únikem z reality. Pějte jen a pouze chvalozpěvy!

dejv9794
14.09.2016

Jedna z nejlepších sérií knih co jsem kdy četl. Málokerá knížka mě rozbrečí ale u konce 4. dílu to prostě nešlo.
1.,2.,3. Jsem četl -+ 3 týdny (1 díl - 1 týden protože čtu jen před spaním a občas ve škole)
Ale 4. díl jsem přečetl za 4 dny.
Úžasné,určítě doporučuju.

sebo
10.09.2016

no mne túto knihu odporučil kamarát a od vtedy sa neviem od nej odtrhnúť celý príbeh ma úplne pohltil a v mojich 15 tich rokoch sa mi to pri knihách nestáva často
Obyčajnú knihu tak 300 stranovú prečít tak za 3dni a túto knihu konkrétne prvú časť som prečítal za 4 dni čo som ležal doma ked som bol chorý spisovateľ má výbornú fantáziu a túto knihu si prečítam v budúcnosti najmenej zopárkrát určite
v knihe má najviac uchvatila Zafira a Eragon
pri konci som sa skoro rozplakal

a všeobecne celý príbeh určite by som sa so spisovateľom chcel stretnúť

Moltri
09.09.2016

Nevím zda to bylo překladem ale ze začátku mi vadili jednoduší věty. Místy byly v příběhu hluchá místa i když některým se asi vyhnout nedalo. Myslím, že Durza nedostal prostor k rozvinutí i když se mi autor snažil ukázat jak je zlý, chyběly mi tam kousky jeho příběhu, abych ho mohl začít nesnášet.
Plus je zajímavé pojmutí komunikace mezi zvířaty a lidmi. Ztvárnění a popis krajiny i zdejších obyvatel. Hned jsem si oblíbil Safiru a kočkodlaka.

Shrnutě mám ale z Eragona radost a sáhnu i po pokračování.

Elen telemna
04.09.2016

Úžasný příběh o proměně obyčejného chlapce v odvážného dračího jezdce.
Moc se mi to líbilo... Vlastně ne líbilo, ale skoro jsem se do toho zamilovala!
Bylo krásné, že si Safira vybrala zrovna Eragona. Jako by autor chtěl ukázat, že i ti nejmenší mohou být důležití... Koneckonců Eragon byl vychován jako farmář. Takový obyčejné kluk, a může z něho být tolik...

Opravdu, podle mého názoru krásný a čtivý příběh!

Svatoslav
02.09.2016

Uplynulo dlouhých 12 let, než jsem se k Eragonovi od jeho prvního vydání dostal. Bohužel věkově jsem již nějaký ten pátek mimo cílovku, ale i tak se dá knížka užít. Eragon je jedno velké road-dobrodružství, která svým čtivým překladem chytne a nepustí do samotného finále. Paolini vytvořil svět, který je kompromisem mezi pohádkovou Narnií a mytologicky propracovaným nekompromisním LOTREM. Děj je bohužel, až příliš přímočarý, což se vzhledem k věku autora dá relativně pochopit. (Paolini začal na svém debutu pracovat již v raných 15ti letech). Nezbývá mi než doufat, že ostatní díly ságy přinesou krapet více invence.

popeluška
01.09.2016

Do knihy se mně dlouho nechtělo...ale když už jsem začala číst tak jsem nemohla přestat:-) příběh který je přímo luxusní....moc a moc se mně kniha líbila :-) velké dík autorovi

Eremites
30.08.2016

Ano, já vím, že se mladý pan autor nechal "volně inspirovat" Tolkienem asi více než je zdrávo, a asi mnohými jinými fantasy autory.
Nicméně musím uznat, že to bylo čtení poutavé, velmi řemeslně zvládnuté a co je hlavní - opět přivedlo mé děti ke společnému čtení a nadšenému přesvědčování - "ještě kousek, mami". A to je pro mne hodně důležité.
Už se všichni společně těšíme na pokračováni.

evka33
20.08.2016

Určitě jeden z nejlepších fantasy příběhů, které jsem četla. Velice rychle jsem přečetla první díl a hned se vrhla na další. Přijde mi, že se autor hodně inspiruje Tolkienem, ale musím říct, že mi to tady vůbec nevadí a smekám, za tak úžasný čtenářský zážitek.