Soutěž
Chcete si vést seznam "přečtených knih", "chci si koupit" apod.? Začněte zde X

Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-eragon-cNZ-1108.jpg 4.32445

Odkaz Dračích jezdců (1.)

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2002 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
MitsukivčeraHodnocení knihy 4 z 5

Ačkoliv jsem zpočátku přemáhala okamžiky menšího zklamání, že Eragon je příběhem Harryho Pottera putujícího s Gandalfem s dávkou protichůdných a patetických vět, nakonec jsem nechala pohltit dračí krásou celé knihy. Přestože Eragon vyrůstá jako štěp na prastarém stromu fantasy, ve výsledku se pyšní velmi bohatou úrodou.

RenaitipředevčíremHodnocení knihy 5 z 5

Musím přiznat, že se mi neskutečně moc líbilo, jak k sobě postupem knihy Safira a Eragon nacházeli cestu a jejich vztah se čím dál více prohluboval a obě postavy se vyvíjeli. Samozřejmě, že se v ději objevovalo i mnoho zvratů, které dokázaly čtenáře zasáhnout a nebo mu nechat mnoho otázek na přemýšlení. Jakožto milovnice detailních popisů, jsem byla velmi potěšena, nová místa i děj byl popsaný tak, že jsem si dokázala představit, jak to tam vypadá a co se právě odehrává. Tímto faktem jsem více než nadšena a možná i z části proto se mi kniha tolik vryla do paměti. Příběh farmářského chlapce je zkrátka pojat neskutečně chytlavým příběhem, který se vám dostane pod kůži i se všemi jeho postavami. Ještě dlouho po dočtení jsem přemýšlela nad Safirou, Bromem, Murtaghem, Solembumem a dalšími postavami...

pichova.veru05.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Celý příběh o Eragonovi a Safiře je skvěle promyšlený. Kniha se dobře čte a já si skvěle dokázala představit Paoliniho svět:)

Totojsemja05.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Báječná knížka. druhý den čtení jsem šel jenom na oběd a večeři. zbytek jsem ji četl. Ale bohužel je někdy trochu předvídavá a opakují se v ní klišé. ale i tak je to pro mě druhý pán prstenů.

Michaela99929.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Super knížka:)

beruskanini24.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

včera jsem viděla film a byla to NAPROSTÁ HRŮZA knize to nesahalo ani po kotníky teda kdybych byla scénárista já vypadalo by to úplně jinak.

Arya2621.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Už to jsou asi 2 roky co jsem přečetla Eragona a musím říct, že jsem se od té o by opravdu posunula kupředu. Byla to jedna z mých prvních fantasy knížek a proto se mi nezapomenutelně vryla do paměti. Od té doby jsem jich přečetla opravdu velké množství a mám teď s čím srovnávat. Sice není tolik propracovaná jako knížky G.R.R. Martina, sice je tam spoustu okopírovaných nápadů z Tolkienova úžasného Pána prstenů,ale i tak se ji chystám znovu přečíst a zavzpomínat.

aria0220.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Líbila se. Byla zajmavá ale když jsem ji dočetla neměla jsem pocit že musím okamžitě běžet do knihovny pro další díl.

Lucik3814.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

skvělá kniha,strašně mě chytla.Přečetla jsem ji za 3 dny (od té doby už přečteno 9 x) a nemohla jsem se dočkat dalšího dílu.Film podle mého naprosto zkazili.Spisovatel má bujnou fantazii,vymyslel naprosto dokonalý svět.Moc se mi líbí elfové a trpaslíci a skvělý nápad s tím starověkým jazykem.Opravdu povedená kniha

Šílený.Knihomol08.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

U první kapitoly jsem to chtěla vzdát, nebavila mě, ale u druhé a dalších už mě to začalo unášet :D Prostě supeer!!! :D

BeyondHorizon07.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, co jsem četla. Myslím, že má zaslouženou pozornost. Filmová adaptace byla ale učiněná katastrofa. Nesrovnávám s ostatními knihami, ano, jsou tu mnohem lepší fantasy, ale hodnotím podle toho, jak mě kniha bavila. Přečetla jsem ji asi před třemi roky a to téměř za pár dní.

Radek7206.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Čteno již před dlouhým časem ale žádná pecka...pro lidi co čtou Tolkiena, Eriksona to bude jen vyčpělá limonáda - stejně jako byla pro mě a druhý díl jsem si ani nekoupil..marná snaha vyrovnat se někomu jako je Tolkien.

eliska266905.01.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Sáhodlouhá nuda s nezapamatovatelnými názvy míst.

Jůšo03.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Chvíli jsem si říkala jestli se mi bude kniha líbit, protože začátek byl dost drsný (smrt Gera, zničení Eragonova domova),ale když jsem se posouvala dál zjistila jsem,že je to opravdu velmi napínavá kniha od které se můžete jen těžko odtrhnout.Autor je velmi kreativní a já si ho zařadila do top desítky těch nejoblíbenějších. :))

fantasak02.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Všechna fantasy díla porovnávám se svými oblíbenými fantasy díly (Pán prstenů, Píseň ledu a ohně), tudíž jsem z tohoto díla nebyl úplně u vytržení, ale na druhou stranu jsem se moc těšil na druhý díl a ihned po dočtení prvního jsem si ho obstaral. Každopádně pokud máte přečteného Martina i Tolkiena, vrhněte se na Paoliniho.

Benjiki02.01.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Kopírka, přehypovaný až hrůza. Některé pasáže jak vystřižené z jiných děl. Nebudu tady ustříkávat nad věkem autora, kurňa, v jeho věku sem psal taky a kvalitou jsem se mu beztak tak trochu přibližoval. A ne, to není sebechvála, ani nic podobného, to je čistý shazování domnělých kvalit Paoliniho. Ta kniha získala až nechutnou propagandu, vy co máte na svědomí její vyhonění až do červených čísel - osmdesát procent, WTF! - laskavě se třískněte, zavřete se do sklepa, přečtěte aspoň stovku nějakých fantasy knih a potom zkuste zapomenout na to že to má sexy obálku a autor je ach, můj bože, tak mladý a talentovaný. Potom se sem vraťte a dejte tomu takové hodnocení, jaké si zaslouží. Díky za pozornost.

Markett30.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jsem ráda, že jsem nevěnovala příliš velkou pozornost komentářům, které knihu shazují, a sama jsem se do čtení pustila. A nelituji. Když jsem knihu viděla poprvé, vyvalila jsem oči nad její tloušťkou, ale zase jsem si řekla, že více stránek někdy není na škodu (někdy to tak je, ale tady mi ten počet stran připadal ideální). Už ze začátku jsem se těšila na draky, takže jsem se prvními kapitolami rychle prokousala, a když přišla Safira, děj ubíhal jedna radost a čtení mě bavilo. Líbilo se mi podrobné popsání zemí a příslušná mapka, taky se mi líbila ta tajemnost, kdy si Brom uchovával svá tajemství a ta se odkrývala opravdu pomalu a postupně. Líbilo se mi dobrodružství, postavy (až na ty záporáky, ti byli opravdu hrozní) a postupný neúnavný děj, kdy jsem si nikdy netroufala odhadnout, co nás asi tak čeká dále. Když se vrátím k postavám, u Eragona se mi líbila ta proměna z mladíka ve statečného Jezdce, Brom mi opravdu připomínal dobrého učitele a vypravěče a jeho příběhy si získaly i mě, u Murtagha jsem se zprvu obávala, co bude asi zač, ale nakonec se mi taky docela líbil, Angela a její kočkodlak Solembum (snad je to dobře) byly vždycky ve správnou chvíli na správným místě, přesně jak to má být, čarodějka si získala mojí oblíbenost, a stejně tak i Arya. I když měla jen málo prostoru, doufám, že v dalším díle bude možnost ji poznat dál. A nesmím zapomenout na Safiru - občas jsem se přistihla, že bych si přála mít takového draka. :D Určitě se těším na další díly. :)

Biohazard25.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Nechápu, proč je tahle série tak hrozně shazovaná. Jistě, má spoustu nedostatků a velmi se v ní odráží autorův věk. Ale možná že kdyby o Paoliniho věku zůstalo pomlčeno, nikdo by knížku nevnímal jako nevyzrálou a nepropracovanou. Ačkoliv se neodvážím ji srovnávat s fantastickými velikány, je pro mě stále jednou z knih, které zcela utvořily moje dětství, na které mám krásné vzpomínky. Eragon rozhodně představuje skvělou zábavu. Nabízí boj o nádherně promyšlenou a popsanou zemi. Příběh je tak chytlavý, že nedostatky jako nevyrovnanost napětí či občasná chudá slovní zásoba se dají naprosto bez problému přehlédnout.

Tabby08.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Je pravda že na knize není vše dokonalé, ale stejně to je skvělá série, která dokáže něčím zaujmout. S filmem se to srovnávat ani nedá, kniha má více částí a více některé věci vysvětlí, u filmu se spíše zaměřili na skvělé efekty, které zaujmou malé děti.
To že je Eragon v knize naivní je normální, když mu je nějakých patnáct let, občas teda až přehnaně naivní. Sice mě málem odradila tloušťka knih, ale když se do toho začtete a je to styl, který máte rádi, stránky mizí a ani nevíte jak a už jste na konci.

Standa270603.12.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha je úchvatná, ale film je spíše pohádka pro 7.letý děti. Chyba byla, že Christopher u natáčení nebyl a jen podepsal souhlas. Velká chyba, mohl to být skvělý film... jako kniha...

Jainies30.11.2015

Naprosto skvělá kniha! Příběh me naprosto uchvátil. :-)

Aki1230.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Když jsem otevřel první kapitoly, tak jsem se docela zarazil a myslí mi proběhlo: 'Takhle to bylo napsané vždycky?' Christopher začal psát toto dílo, když mu bylo patnáct let a je to na něm docela dost znát. Když přehlédnu všechny podobnosti, jak s Harrym Potter, tak např. s Pánem prstenů nebo možná trochu Star Wars, je tu ještě jeho styl psaní.
Eragon se mi do srdce zapsal už dávno a já se obávám, že jeho vliv na moji osobu mu už nikdo nikdy neodpáře. Kniha mě naprosto uchvátil, a i když má ještě co dohánět, tak si myslím, že vzhledem ke všemu, co ji provázelo ani lépe dopadnout nemohla.
Obálka knihy se mi taky moc líbí. Je podařená. Ne moc veselá ani moc smutná a krásně vyjadřuje myšlenku a zaměření celé knihy. V jednoduchosti je krása.

Natyna325.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Tato kniha byla z mého oblíbeného žánru. Možná mám příliš vysoké měřítko, ale po přečtení série Johna Flanagana, Hraničářův učeň mě Eragon příliš neohromil. Když si ale uvědomím věk autora, stává se toto dílo obdivuhodným. Všimla jsem si také že se autor inspiroval u jiných spisovatelů, což určitě není nic spatneho, ale s mírou!! :D

Teron23.11.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Snadno dostupný příklad toho, jak napsat naprosto průměrnou fantasy, se kterou si odbudete svůj čas slávy a obliby, bude hitem vánočních trhů, bude průměrně zfilmována, pak z ní udělaj nudnou mlátičku na několik herních platforem, ale za pár let po posledním dílu si na ni nikdo nevzpomene.
Nečetl jsem originál, nicméně první díl je psán natolik průměrně jak obsahově, tak i jazykově, že mi v hlavě neutkvělo prakticky nic a nemám potřebu v četbě pokračovat.
O vyprázdněnosti svědčí i to, že místo další tvorby vycházejí maximálně průvodce po jeho světě a de luxe komplety již publikovaných svazků. Je věčná otázka, zda by si autor "škrtl" v případě, kdyby neměl rodiče nakladatele.
Takže tentokrát bez odkazu, protože tohle mi za recenzi nestojí. Jedna hvězdička za přínos vytvoření učebniceového příkladu průměru, druhá proto, že se mi líbí Fragmentová vazba.

Fantasy0123.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Musím říct, že jsem celou edicí odkazu dračích jezdců nadšená. Eragon je neobyčejná kniha z neobyčejným příběhem. krásně se čte a bohužel se někdy čte tak dobře že jí mám za chvíli přečtenou. Do knihy se tak vžiju že se někdy neubráním slzám, smíchu a případným uculování :D. Paoliniho nápady jsou jedinečné a k věku autora je neuvěřitelné něco takového vůbec vymyslet, to že vymyslel celou Alagaësii je neuvěřitelný talent. Někdo sice může být jiného názoru, což není špatně ale myslím že by se rozhodně neměl Eragon nazývat vykrádač Tolkiena. Eragona jsem milovala už od dětství jsem neskutečně ráda že něco takového vzniklo a doufám, že to bude i pokračovat. jistě že má Eragon i nějaké záporné stránky, nic není dokonalé.

tynka6515.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z mých největších srdcovek ♥

lordik13.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha výborná snadno se čte a rychle mizí nepřečtené stránky.

Vittani08.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha je dobrá a tlustá, o mých oblíbených zvířatech, z mého oblíbeného žánru... Je tak akorát mezi světem fantasy a drsnou realitou. A občasné vtipy jsou také vítané. Prostě poklad... Celou sérii jsem přečetla dvakrát a pořád mě baví. Jediná pravopisná chybka, které jsem si všimla, je na straně 411 vlevo dole- Orich se zachechtal. Ovšem to dokáži pochopit :-).
Kdybych měla za každou hvězdu dát "plusko", neboli něco dobrého, čeho jsem si u této knihy všimla, měla by jich doopravdy hodně... Zde je maximum pět hvězd, takže dávám šest! :-)
Četla jsem ji poprvé v osmi letech, podruhé v jedenácti.

kuceju07.11.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Myslím, že tu bude pár menších SPOILERŮ i z dalších dílů ...Eragona jsem četla asi ve dvanácti. Totálně jsem ho zbožňovala, a nedokázala jsem si připustit, že by v něm něco bylo špatně. Teď zpětně si konečně uvědomuju, že má bohužel i pár mínusek. Zaprvé - jak říká Roselunda - amatérismus. Někdy je text takový prosťoučký, nedomyšlený a kostrbatý- a s mým smyslem pro perfekcionismus si toho bohužel dost všímám. Ovšem musím taky brát v potaz autorův věk. Mám patnáct a nedokážu si představit, že bych já sama takový příběh v tomhle věku vymyslela a napsala a to už pár rozepsaných "pokusů" mám. Paolini za tohle má můj obdiv.
Další, co mi vadilo, byl čas a vzdálenost, kterou urazili, když jeli do Teirmu a potom když jeli z Gileadu k Vardenům. To je prostě blbost... Potom mi trochu vadila Eragonova naivita. Sice je mi jasný, že patnáctiletý kluk bude naivní - stejně jako já a všechny jiný patnáctky :D - ale nad některými jeho rozhodnutími jsem kroutila hlavou.
A poslední, co mi asi v celé sérii vadilo nejvíc, byli elfové. (Sice se to týká spíš dalších dílů, ale nadvakrát se mi to nechce psát.) Ne, že bych elfy neměla ráda, ale v ODJ na mě byli prostě byli až moc úžasní, dokonalí, nepřemožitelní a nadpozemsky moudří. Nějaká ta chybička? Radši ne. I když...ta chybička by mohla být právě ta jejich dokonalost :D Někdy mě děsně štvali a měla jsem chuť jim nakopat.... Proč Eragon nemohl zůstat obyčejným člověkem? - protože úžasní elfové...grrr. Podání elfů v LOTRu se mi teda zamlouvá víc...
Tahle kritika ale neznamená, že by se mi Eragon jako celek nelíbil, jsem ráda za čas trávený s ODJ a myslím, že si celou sérii ještě párkrát přečtu...:) Jako plusko jenom podotknu, že autorova fantazie je záviděníhodná a rozhodně obdivuju promyšlenost celýho světa.
Sice je to v něčem copyright LOTRa, ale i tak... Safira byla ztvárněná opravdu skvěle a hrozně jsem se bavila při jejích výchovných projevech k Eragonovi :D
Moje nejoblíbenější postava je bezpochyby Angela (a Solembum). Kdykoli se na scéně objevila Angela se Solembumem, nedokázala jsem se ubránit pitomýmu uculování, případně řehotem. Opravdu by mě zajímalo, jestli Paolini napíše další knihu, ve které by byla nejen Angelina tajemství poodhalena. 4,45*

Roselunda 192805.11.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Tahle kniha je velmi rozporuplná...

U postav se moc nezdržím. Eragon je takovej dost naivní, Bromovo tajemství mi mohlo být jasné už na začátku, Arya mohla dostat víc prostoru. Na konci působila dost nafrněně.
A na Murtagha si pořád dávám pozor.

Co se mi líbilo?
- Autor má očividně velmi velkou fantazii.
- Příběh. Sice jsou některá Eragonova rozhodnutí divná a něco dost neuvěřitelné, ale na patnáct let to je fakt dobrý. A jo, je to místy podobné Hobitovi, ale to mi nevadilo.
- Safira byla super :3

Co se mi nelíbilo?
- Překlad. To byla největší slabina. Tak podivná čeština nebyla ani v Inkarceronu. Ale je dost možné, že to bylo příšerně napsané už v originále a prostě se to líp přeložit nedalo...
- Ano, chápu, Eragonův život musel být náročný, ale nemusel na konci každé druhé kapitoly omdlít.
- Patnáctiletý kluk a už se chce mstít smrtí?
- V první polovině z toho byl cítit velmi silný amatérismus (existuje to slovo vůbec?).
- Nedomyšlenosti typu "Mám strach, že se všichni jednou ráno probudíme s podřezanými krky." Nevím, jestli to bylo zamýšleno jako vtip, ale vadilo mi to.
- Vůbec nechápu, proč, když někdo má dlouhý monolog, je v půlce konec přímé řeči a pak zase začátek. To ti lidi maj dvě hlavy nebo co?

Vím, zápory převažují nad klady, ale jinak se mi to líbilo. Takže čtyři.

P.S.: Nebyla by sója levnější než maso? Ale nemůžu vědět, jestli se tam pěstovala... Jo, to maso na začátku mi taky přišlo divné a neuvěřitelné, ale okay.