Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-eragon-cNZ-1108.jpg 4.32944

Odkaz Dračích jezdců (1.)

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2002 ...více

kacenka7206
07. prosince

Krásný příběh, úžasně vypracovaný. Hned mě chytil a až do konce nepustil, přečteno jedním dechem.

Abrakadabra
07. prosince

Nebudu přihlížet na věk autora, jak to tu někteří dělají, protože hodnotím knihu jako takovou a nebylo by to fér vůči jiným autorům. Plno lidí mluví o Eragonovi jako o kopii Pána prstenů. S tím nesouhlasím. Samozřejmě obsahuje plno společných prvků s výše zmíněnou trilogií, ale co si budeme povídat, Paolini nesahá Tolkienovi ani po kotníky. Tihle dva jsou úplně jiný level. Nicméně musím říct, že ze začátku mě kniha bavila. Bohužel čím blíž jsem byl konci, tím víc jsem se musel nutit do dalšího čtení. Asi největší problém jsem měl se vztahem mezi Eragonem a Safirou. Vůbec jsem jim nevěřil, že si jsou tak blízcí, jak se nás snaží Paolini přesvědčit. Navíc naprosto nezajímavé, zdlouhavé a na můj vkus až moc časté popisování okolí, mě uspávalo. Nelituji toho, že jsem Eragona přečetl, ale po dalších knihách z Odkazu Dračích jezdců již určitě nesáhnu. Možná jsem rozmlsaný z knih vypsanějších autorů, ale je mnoho lepších fantasy knih, které si zaslouží pozornost. Pro mě trochu lepší průměr, který neurazí, ale ani nenadchne.

Leenah
23. listopadu

Knihu jsem poprvé četla ve svých patnácti letech a byla jsem z ní nadšená. Nejspíš proto, že věk autora odpovídal mému věku a tedy i duševním pochodům :) teď po deseti letech jsem se ke knize vrátila a trochu jsem se obávala, že budu zklamaná. Ale knížka se mi četla dobře, v některých pasážích je autorův věk znát, ale s tím jsem počítala a čtení jsem si užívala. Chystám se na druhý díl.

haki34
11. listopadu

první díl ještě budiž...sice mi to přišlo jako slátanina krůzných jiných fantasy dohromady, ale věk autora hodně věcí omluvil..
jak již psali předemnou, zfilmování - označila bych asi za nejhorší flmovou adaptaci knížky, co se mi povedlo vidět...a taky asi knize uškodilo a ubralo možné čtenáře.

další díly - byla jsem hlavně zvědavá, jak to dopadne...(když už, tak ať znám konec :)) a opět mám pocit nedotaženosti, zamotanosti, no, úplně se mu to nepovedlo...opět platí pravidlo, že první kniha zůstává ta nejlepší ze série...

Hoshi
02. listopadu

Ačkoliv jsem se do čtení této knihy pustit nechtěla, po dlouhém přesvědčování jsem nakonec kývla a s nedůvěrou se do příběhu pustila. Nějak toho nelituji, naopak jsem ráda, že jsem se nechala přemluvit. Příběh je zajímavý, místy se trochu táhne, ale ani to mu neubírá na kráse. Docela se i těším, až otevřu další díly, jelikož mě zajímají osudy některých postav. :)

Freedomova

Eragon se mi moc líbil, skvěle vymyšlený příběh, poutavé popisy prostředí, které nenudí, ale naopak přirozeně vykreslují úžasný fantazijní svět. Oceňuji i to, že není plný zbytečného násilí. Myslím, že popularitě knihy značně ublížil stejnojmenný film, který je nepříliš šťastně zvoleným výsekem jejího mnohem hlubšího a rozsáhlejšího děje, a tím mnoho potenciálních čtenářů zbytečně odradil.

hanka24

Pohádkový fantasy příběh, některé pasáže mi sice přišly zdlouhavější, někdy jsem se zase nedokázala odtrhnout. Navíc klobouk dolů, že autor napsal tento první díl série v pouhých patnácti letech. Přestože jsem nejdříve viděla film a pak sáhla po knize, neustále dokola jsem se ptala, je to skutečně ten stejný příběh? Nenacházela jsem moc podobností. Takže pokud někoho film odradil, neházejte flintu do žita, knížka je proti němu skvělá.

IvankaM

Úžasné. Doopravdy krásně napsané.

Jainies

Knihu jsem četla několikrát a je jednou z mých oblíbených. Příběh dračího jezdce Eragona a jeho dračice Safiry mě uchvátil a už mě nepustil. Celou sérii mám velmi ráda, ale díl první má můj největší obdiv. :-)

stir1234

Kniha byla opravdu ,,zajímavá". Bylo tam hodně překvapení a určitě si přečtu další díl. Doporučuji.

Anetaka.lavova

Knížka opravdu úžasná,jak se Eragon i se Safirou pomalu vyvíjejí je úžané.Když dorazli do Farthen dur tak mě ta knížka nadchla nejvíce.Jak Eragon poznal Ažihada a Orika a trpaslíky opravdu super!No už mám obědnané další díly takže se neuvěřitelně těším a doufám že se v dalších dílech objeví další draci a Eragonův vztah s Aryou se nějak hezky vyvine :)

Iwets

Opravdu jsem se na tuhle knihu těšila. Samozřejmě - byl to bestseller, který napsal patnáctiletý kluk a navíc jsem četla spoustu pozitivních komentářů, ale pro mě osobně to bylo zklamání. Je psaná sice lehce, ale vůbec mě nevtáhla do děje. Začátek se Safirou se mi líbil, ale po tom, co začalo putování Broma a Eragona, to byla pro mě už jen nuda. Nezáživné večery o jídle a trénování, navštěvování měst, kde nějaká akce spíš akcí nebyla. Fantasy mám opravdu ráda, ale tahle kniha mi nic nedala. Možná je to také tím, že je určena pro mladší čtenáře než jsem já, ale po dalších dílech už nesáhnu.

Vampirosa

Tuto knižní sérii naprosto miluji. Při čtení jsem nemálokrát zatajila dech a příběh mě i párkrát dohnal pomalu až k slzám. Stránky jsem obracela se vzrušením a knihy se pro mě staly dokonalým únikem z reality. Pějte jen a pouze chvalozpěvy!

dejv9794

Jedna z nejlepších sérií knih co jsem kdy četl. Málokerá knížka mě rozbrečí ale u konce 4. dílu to prostě nešlo.
1.,2.,3. Jsem četl -+ 3 týdny (1 díl - 1 týden protože čtu jen před spaním a občas ve škole)
Ale 4. díl jsem přečetl za 4 dny.
Úžasné,určítě doporučuju.

sebo

no mne túto knihu odporučil kamarát a od vtedy sa neviem od nej odtrhnúť celý príbeh ma úplne pohltil a v mojich 15 tich rokoch sa mi to pri knihách nestáva často
Obyčajnú knihu tak 300 stranovú prečít tak za 3dni a túto knihu konkrétne prvú časť som prečítal za 4 dni čo som ležal doma ked som bol chorý spisovateľ má výbornú fantáziu a túto knihu si prečítam v budúcnosti najmenej zopárkrát určite
v knihe má najviac uchvatila Zafira a Eragon
pri konci som sa skoro rozplakal

a všeobecne celý príbeh určite by som sa so spisovateľom chcel stretnúť

Moltri

Nevím zda to bylo překladem ale ze začátku mi vadili jednoduší věty. Místy byly v příběhu hluchá místa i když některým se asi vyhnout nedalo. Myslím, že Durza nedostal prostor k rozvinutí i když se mi autor snažil ukázat jak je zlý, chyběly mi tam kousky jeho příběhu, abych ho mohl začít nesnášet.
Plus je zajímavé pojmutí komunikace mezi zvířaty a lidmi. Ztvárnění a popis krajiny i zdejších obyvatel. Hned jsem si oblíbil Safiru a kočkodlaka.

Shrnutě mám ale z Eragona radost a sáhnu i po pokračování.

Elen telemna

Úžasný příběh o proměně obyčejného chlapce v odvážného dračího jezdce.
Moc se mi to líbilo... Vlastně ne líbilo, ale skoro jsem se do toho zamilovala!
Bylo krásné, že si Safira vybrala zrovna Eragona. Jako by autor chtěl ukázat, že i ti nejmenší mohou být důležití... Koneckonců Eragon byl vychován jako farmář. Takový obyčejné kluk, a může z něho být tolik...

Opravdu, podle mého názoru krásný a čtivý příběh!

Svatoslav

Uplynulo dlouhých 12 let, než jsem se k Eragonovi od jeho prvního vydání dostal. Bohužel věkově jsem již nějaký ten pátek mimo cílovku, ale i tak se dá knížka užít. Eragon je jedno velké road-dobrodružství, která svým čtivým překladem chytne a nepustí do samotného finále. Paolini vytvořil svět, který je kompromisem mezi pohádkovou Narnií a mytologicky propracovaným nekompromisním LOTREM. Děj je bohužel, až příliš přímočarý, což se vzhledem k věku autora dá relativně pochopit. (Paolini začal na svém debutu pracovat již v raných 15ti letech). Nezbývá mi než doufat, že ostatní díly ságy přinesou krapet více invence.

popeluška

Do knihy se mně dlouho nechtělo...ale když už jsem začala číst tak jsem nemohla přestat:-) příběh který je přímo luxusní....moc a moc se mně kniha líbila :-) velké dík autorovi

Eremites

Ano, já vím, že se mladý pan autor nechal "volně inspirovat" Tolkienem asi více než je zdrávo, a asi mnohými jinými fantasy autory.
Nicméně musím uznat, že to bylo čtení poutavé, velmi řemeslně zvládnuté a co je hlavní - opět přivedlo mé děti ke společnému čtení a nadšenému přesvědčování - "ještě kousek, mami". A to je pro mne hodně důležité.
Už se všichni společně těšíme na pokračováni.

evka33

Určitě jeden z nejlepších fantasy příběhů, které jsem četla. Velice rychle jsem přečetla první díl a hned se vrhla na další. Přijde mi, že se autor hodně inspiruje Tolkienem, ale musím říct, že mi to tady vůbec nevadí a smekám, za tak úžasný čtenářský zážitek.

KaRei

Skvělá knížka. Příběh mě chytil a už nepustil. Doslova jsem jej hltal. Děj krásně odsýpá a nepamatuju si na jedinou pasáž, u které bych se alespoň trochu nudil. Popichování Eragona a Safiry mě vždy pobavilo. Někteří mohou vyčítat Eragonovi jednodušší styl, kterým je napsaný. Díky němu se ale, myslím, tak dobře čte.

Apollka

Velmi čtivá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Na to, že autor napsal knihu v ak mladém věku, je opravdu propracovaná a povedená.

Lucc23

Kniha byla velmi čtivá. Přečetla jsem ji jedním dechem. Velmi mě zaujala postava Safiry. Doporučuji všem, kteří mají rádi sci-fi a tematiku s draky.

Peanut

Hnedka jsem si oblíbila Safiru, kterou jsem si lépe představila díky filmu, na který jsem se podívala hned po přečtení knihy (zjistila jsem také, že vůbec nevystihuje přiběh) Knihu jsem přečetla jedním dechem

Glam

Celá série o Eragonovi je výborná - škoda, že film neměl pokračování

Aredhelka

Rozhodně skvělé a čtivé fantasy :) které by měl každý, kdo má zálibu v dracích a fantasy světě znát.

Nigol

Lepší než dobré, oblíbil jsem si především postavu Murtagha. Mínus za to, jaký měla tahle kniha potenciál a jakým způsobem jej autor využil, ačkoliv jsem přečetl všechny díly, musím říct, že první se mi líbil nejvíc. Možná moje očekávání od dalších dílů bylo příliš vysoké...

75terka

Ani už nepočítám, kolikrát jsem tuhle sérii přečetla. Strašně jsme se těšila kdysi na filmovou verzi ale ta byla jen doslova knížka ohlodaná až na kost... Takže film rozhodně doporučit nemůžu ale knížku by si měl přečíst každý milovník fantasy ;)

Blekí

Eragon je jedna z mích nejzamilovanějších knih a na mém paperbacku jde taky vidět, kolikrát jsem jej četla. Je to jeden z nejlépe promyšlených fantasy příběhů který jsem četla, děj do sebe nádherně zapadá, magie a kouzlení je promyšlenější než třeba i v Harry Potterovi, velká rozmanitost ras společně s jejich kulturami a jednoduše Alagaësie prostě ve vaší představivosti žije. Příběh se čte neskutečně lehce, nevázne a nepřestává bavit, těch necelých 500 stran je opravdu nic.

Upřímně jsem docela zklamaná z některých záporných komentářů. Vidím v tom ovšem stejný důvod, kvůli kterým je haněno mnoho knih a to, že YA literaturu čtou dospělí, kteří naprosto nepochopili, že kniha je určena pro mladé, a hledají v ní moudro světa. Životem znuděný třicátník, který chňapne po YA knize a pak ji kritizuje je v mích očích to samé jako malé dítě, které by se pokoušelo číst náročné klasiky a filozofické knihy. Pokud chcete realistickou fantasy, běžte číst Hru o trůny a pak nebručte, že je to moc drsné a že vám umřely všechny oblíbené postavy :)