Léto s knihou

Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-eragon-cNZ-1108.jpg 4.32785

Odkaz Dračích jezdců (1.)

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2002 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
evka3320.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Určitě jeden z nejlepších fantasy příběhů, které jsem četla. Velice rychle jsem přečetla první díl a hned se vrhla na další. Přijde mi, že se autor hodně inspiruje Tolkienem, ale musím říct, že mi to tady vůbec nevadí a smekám, za tak úžasný čtenářský zážitek.

KaRei18.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá knížka. Příběh mě chytil a už nepustil. Doslova jsem jej hltal. Děj krásně odsýpá a nepamatuju si na jedinou pasáž, u které bych se alespoň trochu nudil. Popichování Eragona a Safiry mě vždy pobavilo. Někteří mohou vyčítat Eragonovi jednodušší styl, kterým je napsaný. Díky němu se ale, myslím, tak dobře čte.

Apollka14.08.2016

Velmi čtivá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Na to, že autor napsal knihu v ak mladém věku, je opravdu propracovaná a povedená.

Lucc2306.08.2016

Kniha byla velmi čtivá. Přečetla jsem ji jedním dechem. Velmi mě zaujala postava Safiry. Doporučuji všem, kteří mají rádi sci-fi a tematiku s draky.

Peanut03.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Hnedka jsem si oblíbila Safiru, kterou jsem si lépe představila díky filmu, na který jsem se podívala hned po přečtení knihy (zjistila jsem také, že vůbec nevystihuje přiběh) Knihu jsem přečetla jedním dechem

Glam03.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Celá série o Eragonovi je výborná - škoda, že film neměl pokračování

Aredhelka02.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Rozhodně skvělé a čtivé fantasy :) které by měl každý, kdo má zálibu v dracích a fantasy světě znát.

Nigol02.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Lepší než dobré, oblíbil jsem si především postavu Murtagha. Mínus za to, jaký měla tahle kniha potenciál a jakým způsobem jej autor využil, ačkoliv jsem přečetl všechny díly, musím říct, že první se mi líbil nejvíc. Možná moje očekávání od dalších dílů bylo příliš vysoké...

75terka31.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ani už nepočítám, kolikrát jsem tuhle sérii přečetla. Strašně jsme se těšila kdysi na filmovou verzi ale ta byla jen doslova knížka ohlodaná až na kost... Takže film rozhodně doporučit nemůžu ale knížku by si měl přečíst každý milovník fantasy ;)

Blekí26.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Eragon je jedna z mích nejzamilovanějších knih a na mém paperbacku jde taky vidět, kolikrát jsem jej četla. Je to jeden z nejlépe promyšlených fantasy příběhů který jsem četla, děj do sebe nádherně zapadá, magie a kouzlení je promyšlenější než třeba i v Harry Potterovi, velká rozmanitost ras společně s jejich kulturami a jednoduše Alagaësie prostě ve vaší představivosti žije. Příběh se čte neskutečně lehce, nevázne a nepřestává bavit, těch necelých 500 stran je opravdu nic.

Upřímně jsem docela zklamaná z některých záporných komentářů. Vidím v tom ovšem stejný důvod, kvůli kterým je haněno mnoho knih a to, že YA literaturu čtou dospělí, kteří naprosto nepochopili, že kniha je určena pro mladé, a hledají v ní moudro světa. Životem znuděný třicátník, který chňapne po YA knize a pak ji kritizuje je v mích očích to samé jako malé dítě, které by se pokoušelo číst náročné klasiky a filozofické knihy. Pokud chcete realistickou fantasy, běžte číst Hru o trůny a pak nebručte, že je to moc drsné a že vám umřely všechny oblíbené postavy :)

nikolsn19.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha na odreagovaní od náročnějších fantasy sérií, velmi čtivá ani se nenadáte a jedním hltem ji přečtete, jelikož jsem před x lety viděla první film, který se mi jako dítěti velmi líbil , jíž ted chápu jaká je to kravina s porovnáním s knihou, avšak Safira se jim graficky povedla a je mnohem snazší si ji v knize představit.
Už otvírám další díl :)

Gandalff00719.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Fantasy miluju a znovu miluju, ale zde jsem byl spíše zklamaný. Trochu mě mrzí, že právě Eragon hodně lidí považuje za typické fantasy dílo, já bych tedy raději, aby takto nahlíželi na jiné knihy. Ale co nadělám. 60/100

HYPNOS8816.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přečteno jedenkrát a dále jako stálá audio verze, která střídá Harryho a Cimrmany :) Úžasný svět fantasy !!

Belleatrice15.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Tahle kniha byla opravdu neoriginální. Miluji fantasy, obzvlášť ve které jsou elfové, ale tak nesympatické elfy jsem ještě nezažila. :D Konec okopírovaný z LOTRa a u některých jmen jsem měla pocit, že autor flákl hlavou o klávesnici, hlavně co se týkalo jazyka a tak. Jediné co oceňuji je věk autora a jeho fantazie, avšak na mě málo vypracovaná kniha. :)

Eridan13.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Eragon mě prostě a jednoduše bavil od začátku do konce. Což u knihy, která atakuje hranici 500ti stránek není vůbec jednoduché. Prvky, které mě obzvláště zaujaly:
1) Hlavní postava je vlastně hrdinou proti své vůli. Žádný superhrdinský všeználek. Prostě kluk z vesnice, který se toho musí ale opravdu hodně učit a tak nějak spíš přitahuje potíže, než aby je sám dokázal vyřešit. Sympatické.
2) Pojetí draků jakožto lehce vrtkavého jedince s vlastní povahou, která také časem zraje. Safira není nějaký nabubřelý vznešený plaz, spíš jen holčička s tesáky a obavou o svého milého. Navíc příjemný je i nápad komunikace myšlenkou.
3) Spád příběhu a propracovanost světa.
Co mi naopak trošku vadilo, je že hrdina byl až příliš často zachraňován někým třetím.

Co bývá Paolinimu vyčítáno je neoriginalita příběhu. Všechno jsme prý už viděli jinde, např. u Tolkiena. Já říkám, no a co? Pokud mě to baví, nepotřebuji, aby to bylo extra novátorské. Která fantasy je od dob Tolkiena vlastně originální? A když to vezmeme k jádru věci, byl Pán prstenů vskutku originální? Vždyť sám Tolkien se netajil tím, že jen umně spojil různé dřívější motivy do jednoho příběhu. Např. Beowulfa, Píseň o Nibelunzích, Letopisy Narnie, vlastní zážitky z první světové války apod. Takže bych tento renesanční požadavek originality překonal středověkou kreativitou přetvářet dobře známé prvky do nového příběhu.

AllyKumari08.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Jediná pozoruhodná věc na této publikaci byl nízký věk autora. "Na patnáctiletého kluka je to docela dobré," myslíte si celou dobu. Ale pokud člověk toto vědomí nemá (a s ním i jakési vnitřní nutkání být více shovívavý), pak se o knize nedá napsat nic lepšího než vlažné "šlo to". Postavy, místa a situace jsou jako vystříhané a poslepované z jiných knih, a pokusy o "cizí jazyk" mi přišly směšné. Nejdřív si vymyslete celý jazyk s gramatickými pravidly a historií a pak si teprve hrajte na Tolkiena. Přečetla jsem ještě druhý díl, ale třetí a čtvrtý už jsem ignorovala.

Slartibarkfast08.07.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Co tak napsat o této knize? Není vyloženě špatná, ale rozhodně není určena náročnějším čtenářům, což napovídá i samotný věk autora. Z každé stránky na vás dýchá klišé a velmi jednoduché dialogy gymnazijního slohu, u kterých jsem se cítil rozpačitě a nesvůj. Navíc je kniha psaná podle stokrát viděné předlohy a s velmi předvídatelným vývojem, což na náladě dvakrát nepřidá. Konec je už naprosto slabý, a nebýt mého zájmu o to, jak autor vyspěl a zhostil se dalších dílů, zřejmě bych po dalším nesáhl. Jednoznačně zklamání a propadák, který si ani v nejmenším nezaslouží srovnání s dalšími notoricky známými autory fantasy příběhů.

majík103.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi dobrá kniha doporučuji

RiverSong29.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem četla dvakrát, naprosto mě dostala! Doporučuji

Šílený.Knihomol26.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Táák, už čtu podruhé :)

lenamor26.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zajimavy pribeh, ve kterem autor vytvoril vlastni svet. Velmi me nadchl i vytvorenim nekolika jazyku. Kniha se snadno cte a je velice poutava. Tuto knihu psal autor ve svych 15ti letech. Skvela kniha

yank3e16.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Možná už jsem na Eragona moc starý, ale nijak mě nenadchl. Rozjezd nudný, příběh nemastný, neslaný, postavy většinou nesympatické... Pár dobrých nápadů a kvalita s postupujícím příběhem spíše rostla, ale pořád jen takový průměr a moc mě neláká číst další díly, i když možná budou lepší.

cherry225808.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha je velmi zajímavá a moc se mi líbila. K postavám se lehce vžijete a pláčete, když se něco stane. 10/10

Eadwyn06.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tuhle knížku jsem četl už velmi dávno, přesto se mi však vryla do paměti. Zajímavý svět a zajímavá pouť jednoho ne tak obyčejného chlapce. Líbila by se mi, kdybych ji četl dnes? Ano. Byl bych z ní tak nadšen? Rozhodně ne. Ta knížka rozhodně není špatná. Mladším či lidem, kteří tolik fantasy nečetli mohu jen doporučit. Ovšem... po těch letech, co uplynuly, po tolika přečtených knížkách a po tolika dalších dobrodružstvích, které jsem měl možnost "sledovat"... mi tak skvělá nepřijde. Přesto už kvůli té nostalgii ji nemůžu dát špatné hodnocení. (A ikdyž už nejsem její fanda, pořád jsem ochoten zaživa upálit ty lidi, kteří ji tak šíleně zfilmovali.)

Lokina05.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha, miluji fantasy a tento příběh si podmanil mé srdce :-) Viděla jsem i film, ale kam se hrabe na knihu, jediné, co stálo za to bylo ztvárnění Safiry :-)

petrusio16.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherná fantasy série, čte se jedním dechem. Byla jsem naprosto uchvácená, nedalo se přestat, s knížkou všude, i tam, kam chodí i králové sami!!! :-) :-) :-)

Eva8814.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Krásně psaná fantasy kniha. Často jsem se při čtení pozastavovala nad tím, že autorovi bylo při psaní Eragona pouhých 15 let. Neuvěřitelná představivost, slovní zásoba a fantazie.

vodopad15208.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, sice jsem ji četla celkem dlouho, ale moc se mi líbila. Sice by mohla být kratší, ale děj byl fajn.

vlkcz05.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Člověk nemůže nesrovnávat se světem Pána prstenů a tady první díl poněkud zaostává. I když je to dáno asi mojí konzervativností, přece jen mi představa "hodného" draka dost dlouho neseděla. Ale přesto, že moje hodnocení není až tak vysoké, navnadilo mě to k četbě i dalších dílů. A dopředu prozrazuji, že tam už byla moje spokojenost podstatně větší.

hetty6405.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dokonale promyšlený svět, zde žijící rasy a tvorové, jejich řády, zákony... a do toho všeho vsazené zajímavé postavy se spletitým osudem a jeho nečekanými zvraty.
Kniha Eragon je zatím nejpropracovanéjší knihou co jsem kdy četla a dokonalost se stupňuje s dalšími díly.
Rozhodně je škoda nechat se odradit rozsáhlostí knihy a nechat si tak ujít vzrušující příběh Eragona a Safiry.