Kniha roku 2014

Eragon

od: Christopher Paolini

Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-1108.gif 4.21819 video trailer
Série: Odkaz Dračích jezdců (1.)
Žánr:Sci-fi a fantasy - Romány
Rok vydání: 2004, 1. vydání originálu: 2003 ...více
Štítky:draci, elfové, fantasy, kouzla, zfilmováno

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Dany00129.01.2015

Fantastická kniha, úžasný příběh.

patricka25.01.2015

Do teď jsem fantasy skoro nečetla, ale teď vím, že alespoň pokračování Ergona mě určitě čeká. Je to neuvěřitelně krásný příběh. Když bych si od toho odmyslela ty obludy,které sem samozřejmě patří, ale myslím tím kdybychom se přenesli z prostředí Alagaesie do našeho světa, je to vlastně příběh ze života.... K tomuhle, pro někoho možná nesmyslnému závěru mě dovedl Bromuv citát "Skutečná odvaha znamená žít a trpět pro to, v co věříš."
Když ke svému skvělému dojmu přidám fakt, že autor knížku napsal v patnácti letech, stává se Eragon opravdu něčím velmi jedinečným.

Midrlinka19.01.2015

Mnohokrát lepší jak film. Škoda, že jsem před shlédnutím nečetla knihu. Těším se na pokračování.

medvídě 16.01.2015

Velmi jsem si oblíbila filmové zpracovaní a říkala jsem si, proč se tolika lidem, co četli knihu nelíbí. Už to vím, ale i přesto svůj názor nezměním. Kniha má hodně, co do sebe a jsem ráda, že jsem se po letech k ní dostala. Je poutavá a těžko se od ní odtrhává. Už se moc těším, jak to bude pokračovat.

colis.7213.01.2015

Autor neuvěřitelně vtahuje čtenáře do děje. Já sem knihu přečetla doslova jedním dechem.

Salonka10.01.2015

Dielo mladého autora Ch. Paoliniho – Eragon – som čítala kedysi dávno (ešte ako dieťa), keď bolo slávnou fantasy novinkou. Hmlisto som si pamätala, že sa mi páčilo, inak nič. S odstupom času som sa rozhodla prečítať si ho ešte raz.

Musím povedať, že sa mi páči aj teraz. Autora tejto série obdivujem pre jeho fantáziu, ktorú pretvoril do komplexného príbehu s množstvom postáv - sympatických ľudí aj nadprirodzených bytostí (kladných aj záporných), a pútavým dejom. Dejom plným akcie a dobrodružstva, ktorý prežívame spolu s hlavným hrdinom stále, či už počas putovania vymysleným svetom, alebo bojov. Je zaujímavé sledovať, ako sa mladý Eragon pod vplyvom náročných okolností mení – dospieva.

Mne osobne sa vo svetle veľkého množstva literatúry rozličných žánrov, ktoré som za svoj život prečítala, Eragon už predsa len javí ako knižka pre deti – avšak iba v pozitívnom slova zmysle. Som naň asi už príliš dospelá. :-)

Je fajn, že také dielo dokáže napísať mladý chlapec, ktorý je síce stále do istej miery dieťaťom (čo je dobre), ale natoľko šikovným, že dokáže v písomnej forme zachytiť svoje predstavy a pretvoriť ich do výborného diela (každý, kto má za sebou nejaké literárne pokusy určite vie, aké je to ťažké), kde si ostatní mladí čitatelia nájdu svojich rozprávkových hrdinov.

Teda, milý Christopher, bolo mi potešením opäť si prečítať Tvoje dielo. Viem, že nezostanem len pri ňom, ale prečítam si aj zvyšné príbehy. Patrí Ti moja úcta.

hawah03.01.2015

Knížku jsem četla v roce 2005, kdy ji jedním dechem přečetl můj tehdy ještě ani ne desetiletý syn. Hrozně ho to ovlivnilo a následně přečetl velké množství fantasy knížek. Láska k nim mu zůstala dodnes. Mě se kniha moc líbila, ale filmové zpracování mě trochu zklamalo.

natalka61002.01.2015

Miluju fantasy a proto jsem se rozhodla tuto knihu číst je opravdu báječná klidně bych si ji přečetla znovu , mám doma všechny 4 díly a hodlám je všechny přečíst nejsem to co hodnotí knihy podle obalu a podle tohocomi ta kniha říka . Tato kniha mi říkala že mě bude bavit sice nemá žadne ilustrace jsou v něm celkem malá písmenka ale stojí to za to . Je mi 12 let a připadámi že je něco báječného jak může kluk o 2 roky starší napsat takovou knihu.

panda0421.12.2014

Tuto knihu vřele doporučuji těm kteří mají rádi fantasy. Příběh vás prostě vtáhne do děje a nepustí. Jsou tam úžasně dosazené zápletky, stručně a jasně popsané prostředí a celkový děj je prostě dokonalý.
Zároveň ale mi to přijde že některé úryvky jsou zbytečně zdlouhavé. Navíc by za starověký jazyk mohl napsat vždy do závorky co to znamená. Protože na konec stránky kvůli dvoum/třem slovům se mi dvakrát nechce.
Když se nad tím ale celkově zamyslím že to psal 15-ti letý kluk tak je to opravdu dobře promyšlené. Mě je 12 a vůbec si neumím představit že by jsem za 3 roky měla napsat něco takového..

katmat19.12.2014

je to úžasná kniha, doporučuji. Nenechte se odradit tloušťkou, mohli byste toho litovat.

DK19719.12.2014

První díl Odkazu Dračích jezdců začíná jako milá fantasy pohádka (i stylem psaní se to pohádce podobá) a postupem času se mění ve čtivý dobrodružný příběh připodobnitelný Pánovi prstenů. Jen mě daleko víc baví. :-) Člověka to hned vábí, aby sáhl po pokračování. Opravdu dobrá knížka.

unnamed-soldier16.12.2014

Z odkazu dračích jezdců se jedná asi o nejlepší dílo. Kniha se dobře čte, postavy jsou zajímavé a s výjimkou hlavního hrdiny působí opravdu charismaticky. Přestože v mnoha ohledech celá série je inspirována LOTRem, objevují se zde i Paoliniho vlastní nápady, které rozhodně stojí za zmínku (např. vztah mezi drakem a jezdcem).

Děj této knihy je v mnohém podobný Společenstvu prstenu, přesto v tom nevidím nějaký extra problém už jen pro dobrou čtivost, která mladší generaci vyhoví více než Tolkienův náročný text. Jako samostatné dílo tedy lze hodnotit kladně (na mladého autora nevídaný začátek). Problém se nachází ovšem nachází v navazujících knihách, zatímco Paoliniho věk narůstá, úroveň zbylých knížek strmě klesá. *Zhodnocení celé série u Inheritance

maca544912.12.2014

Bylo to trochu zdlouhavé, ale na druhou stranu i čtivé. Četla jsem Eragona před pár lety a pořád z něj mám pozitivní dojem a některé pasáže si dodnes pamatuji (pokud je kniha "nedobrá" většinou do týdne zapomenu o čem byla). Co mě mrzí je "pokus o film."

Ramilia10.12.2014

Knihu jsem poprvé četla, když mi bylo 13, dalo by se říci, že to byla jedna z mých prvních fantasy knih. Úplně mě uchvátila! Celá Alagaesie, postavy, dialogy, jak se příběh rozvíjí... Tehdy jsem ji četla pořád a pořád dokola, nemohla jsem se jí nabažit :) Nikdy mě neomrzela.
Jediné, co mě velice zklamalo, byl film, říkám si, že si půjčili jen název :D

Nedávno jsem knihu četla znova, jelikož jsem si dokoupila poslední díl, tak jsem si to chtěla po několika letech osvěžit, bavilo mě to snad ještě víc! (je pravda, že první 3 strany tedy až tolik ne).
Knihu jsem koupila i mému příteli k narozeninám - upozorňuji, že je to milovník Tolkiena - a kniha ho po pár kapitolách taky chytla, nakonec si sám dokoupil zbývající tři díly.

A já osobně si nemyslím, že je to jen vykrádačka Tolkiena - to byste mohli říci pak o úplně každém fantasy, nebo jiném žánru... Jo, jsou tam taky elfové, trpaslíci, ale to je tak všechno :D to je jako byste říkali, že Vopršálek vykradl Vošoucha, jelikož se v jejich knihách vyskytují hasiči (vymyšlený příklad).

Arya2607.12.2014

Nejlepší kniha na světě!!!

Walkyrka25.11.2014

Ta kniha není ničím zajímavá. Bohužel nezajímala ani mou dcerku a že ta miluje vše co se draků týká. Kniha je zdlouhavá, nudná, prakticky nic se tam neděje. Kromě toho, jak už bylo psáno, je to skutečně vykradený Tolkien. Příliš povyku pro nic.

xeroxino23.11.2014

Cela kniha a cela edicia mne sedela ako ritka na serblik (nocnik)..
Po precitani celej edicie som ale dostal depky, ze uz je koniec :)

Kyta23.11.2014

Na čtení Eragona jsem se chystala už dlouho. Nevím proč, ale neustále jsem to odkládala. Teď, když to mám přečtené, nevím, jak jsem s tím mohla tak dlouho otálet! Jsem velká milovnice fantasy a tohle mě prostě vzalo. Je to dokonalá fantasy kniha, která vás vtáhne do děje a nepustí. Necelých 500 stran vám rychle uteče.

Kniha je moc dobře napsaná a dokonale vymyšlená; bylo poznat, že to měl autor už od začátku promyšlené do těch největších detailů. Myslím, že nic v knize mi nepřišlo nezajímavé a nedůležité. Víceméně každá strana mě bavila a nemohl jsem se odtrhnout. Možná jen autorovy popisy různých míst mi přišly trochu zdlouhavé, ale to je prostě jeho styl, který nehodlám kritizovat. Aspoň bylo vidět, že měl úžasnou představivost. Je pravda, že v několika věcech Eragon připomíná Pána prstenů (Alagaesie, elfové, trpaslíci, Eragon a Arya...).

Při čtení jsem nemohla uvěřit tomu, že to psal patnáctiletý chlapec - tak starý, jako jsem teď já. Získal si ode mě obrovský respekt, protože který teenager by dokázal vytvořit takovýhle bestseller? Eragon nadchl miliony čtenářů po celém světě a určitě se bude obdivovat nadále, bez ohledu na negativní názory čtenářů. Pro mě je kniha úžasná a zaslouží si samou chválu!
Těm, kteří se rozmýšlí nad tím, zda si jí mají přečíst nebo ne, říkám na rovinu: přečtěte si ji a nebudete litovat!

ferda21.11.2014

vynikající fantasy!

gorgona18.11.2014

Anotace knížky mě zaujala. Jsem nadšenec do fantasy a když se do toho připletou ještě draci, jsem v sedmém nebi. Paoliniho nekonečné popisování a vysvětlování mě ale velmi rychle začalo nudit - prokousávala jsem se už několikátou kapitolou a stále se nic zajímavého nedělo. Knížka je zdlouhavá a spoustu pasáží jsem přeskakovala. Nakonec jsem se ztěžka dostala až nakonec, ale že by to ve mně zanechalo nějaký dojem? Ani náhodou. Během čtení jsem navíc rozzuřeně skřípala zuby, když mi došla tvrdá realita - Eragon je v podstatě vykrádačkou nejznámějších autorů fantasy literatury, a to především J. R. R. Tolkiena (na Tolkiena mi nikdo sahat nebude!). Je to podoba elfů a trpaslíků, geografie Alagaësie, vztah Eragona a Aryi a spousta dalších věcí, které jsou v podstatě totožné s tím, co už napsal Tolkien, jen přebírají nová jména. (Po tom, co jsem zjistila, jak celá série končí - totiž odplutím Eragona s elfy -, se mi Paolini znechutil definitivně).

dadako14.11.2014

Kniha se mi moc líbila. Je asi trocho znát, že Paolini nebyl ještě vypsaný, ale mě knížka dostala a četla se sama. Hnad jsem se vrhnul na další díl série. Přílišná popisnost mi nevadí a narozdíl od Larssona je naopak strohý.

Kao12.11.2014

Je drsné sledovat rozmanité názory ostatních!:D Podle mě je Paolini fakt dobrej spisovatel už kvůli toho jak dlouhé a promyšlené knihy napsal a při tom se v tom ději neztratil. Musím se přiznat,že některé pasáže mě trošinku nudily kvůli toho jak dlouhosáhle všechno popisoval,ale zase na druhou stranu,je to prostě jeho styl a alespoň jsem se do puntíku dozvěděla jak si představoval všechny ty síně a katedrály a kdoví co ještě.A navíc kdyby tam takové části nebyly,hned by to vypadalo jinak-hlavně by to bylo o polovinu tenčí:D Jinak se mi to moc dobře četlo a docela mě mrzí,že se film neujal,a že byl tak nekvalitně natočený....Doporučuju ji všem,kteří se vyžívají v tlustých knihách s typickým fantasy světem:D

Greene08.11.2014

Rozhodně dobrá kniha. Moc pěkně se četla, i když taky jsem měl občas výhrady, jako například slovo lemovat, které se v první části knihy objeví minimálně dvacetkrát a pak jsem spíš už jenom počítal, kdy se něco nedá lemovat. Občas dokázala rozesmát, což jsem u fantasy už hodně dlouho nezažil (pokud dobře pamatuji tak od Harryho pottera)... Pak je tu ještě konec. Ten byl fakt okecanej tak, jak to Martin neumí. Ale chápu, že něják tu knihu ještě musel zaplnit. K čemu bych měl ještě výhrady, jsou příběhové prvky. V knize se sotva objeví něco fakt ORIGINÁLNÍHO, občas připomínal spíš jiné, starší fantasy (LOTR,...), takže doufám, že se pak objeví něco megahustýho, co tu ještě nebylo. Moc se těším, až se vrhnu na další knihu!

M.C.07.11.2014

Absolutně úžasná kniha. Ano, je pravda, že se autor nechal inspirovat kde se dalo. Ale na druhou stranu, je to teprve mladý autor a spousty opravdu spousty věcí si vymyslel sám a ta kniha celkově byla prostě epická. Nejlepší byly nepochybně Razaci a scény s nimi byly tak krásně hrůzu nahánějící. No jo každý jsme prostě jiný, mne se tato kniha líbila a s čistým svědomím ji mohu doporučit. (92%)

bijin488506.11.2014

Zaujal mě námět na zadní straně knihy v knihovně. Draky mám ráda, ale tenhle námět je...po přečtení bych to nazvala..podivný.
Nejvíc mě však dostalo poděkování autora kde sám napsal, že nebýt okolí, korektury jeho chyb a megamarketingu a reklamy, nebylo by z té knihy nic.
Jakožto syn majitelů nakladatelství pro něj bylo snadné vydat si knihu tzv. "doma" a požádat rodinu o přepsání.
To mi zavání tím, že děj tedy není jeho. Oficiálně se k tomu přiznat je v mých očích podvod.

Tím pádem se celé čtení mega knih stalo pátráním po chybách.
Štvala mě ta urgalská řeč protože se mi nechtělo pořád hledat na konci knihy,co že to říkají.
Děj je extrémně zamotaný protáhlý a neděje se nic ani v Eldestovi.
Díky těmto dvěma knihám se mi svět draků znechutil a mladým autorům už zásadně nevěřím.
Nelíbilo se mi to a nechápu tak strašnou hysterii kolem té knihy.

M+B=MB01.11.2014

Knihu jsem přečetl, a naprosto mě dostala svým dějem.
A s Jolilinkou nesouhlasím!!!!!

Jolilinka31.10.2014

Podle mě jedna z velmi přeceňovaných knížek, které stejně za tak moc nestojí. Příběh je nudný, zpola originální, některé scény by rozhodně mohly být vynechány. Na to, jak tlustá je tahle bichle, bych čekala, že bude o mnoho lepší.

mája197022.10.2014

Skvělá kniha

Avaryana16.10.2014

Musím se přiznat, že z této knihy, potažmo celé série, jsem poněkud na rozpacích. Jako pohádka pro malé děti je to dobrá volba. Obstojný příběh, zajímavé postavy, krásný chytlavý svět.
Bohužel již ale nejsem dítě, takže se neubráním dojmu, že to rozhodně mohlo být lepší. Chápu, odkud vzal autor inspiraci a jelikož se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších knih, tak ty dvě hvězdičky můžete brát i jako mou osobní zaujatost.
Možná je chyba v překladu, který mi svou náročností na jazyk český připomíná spíš slabikář. Určitě by stálo za pokus přečíst si originální znění, které mohlo dopadnout daleko lépe.
Ačkoliv autor knihu začal psát coby patnáctiletý jinoch, měl léta na její zlepšení. Bohužel se ke mně dostal překlad jako první a celkový zájem o tuto sérii poněkud ubil.
Zbylé díly přečteny spíše z povinnosti.

Attia15.10.2014

Vážně pěkná kniha, zajímavý zážitek a především úžasně promyšlený svět, řekla bych. Možná jen prostě moc dlouhé, nicméně dospívání Eragona je pěkně popsané. Rozhodně se nejedná o knihu, která byla prosáknutá napětím, tak že byste ani nemohli přestat číst, ale určitě stojí za to. I když jsem si Eragona přečetla s chutí, znovu bych po něm nesáhla...