Eragon

Autor: Christopher Paolini

Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-1108.gif 4.21589
Série: Odkaz Dračích jezdců (1.)
Žánr:Sci-fi a fantasy - Romány
Rok vydání:2004, rok vydání originálu: 2003 ...více
Štítky:draci, elfové, fantasy, kouzla, zfilmováno

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
bukiet dnes

Kdysi jsem tuto knihu dostal jako vánoční dárek a protože mi fantasy není cizí a dárky se neopovrhuje, přečetl jsem Eragona a můj názor zněl: Nic moc. V žánru opravdu existují lepší kusy a série. Po zhlédnutí filmu jsem na celý Odkaz raději zapomněl. No a dnes jsem první díl cyklu dočetl ušima, tedy doposlouchal v podobě audioknihy. A můj názor se nezměnil. Kniha nic moc, ale Martin Stránský ji pozdvihuje svým výkonem nad propast zapomnění.

Vlken včera

Byla to první kniha,kterou jsem si koupil po hodně dlouhé době a neudělal jsem chybu,miluji fantasy a tohle mě dostalo.
Neříkám,že je to to nejlepší co jsem kdy četl od toho tu mam Tolkiena:) ale něco to ve mně nechalo.Příběh i postavy vás vtáhnou a čte se to jedna radost.

willis 13.09.2014

problémem je, že i v tomto žánru určeném pro mládež je spousta lepších knih o kterých se potencionální čtenáři díky nepochopitelné propagaci nikdy nedozví a Paoliniho budou považovat za mistra pera a ne prázdného epigona.

Coen 12.09.2014

Napíšu to pouze k prvnímu dílu, protože to platí zhruba pro všechny: Velmi dobře, až výborně se to čte!
Ale nesmíte nad tím moc přemýšlet. Tolik logických chyb a podivností! Příběh splácaný z těch nejméně originálních prvků všech fantasy, na které si vzpomenete. A to ani nemluvím o tom, jak jsem se kdysi těšil na "poslední" díl, v kterém jsem se dočetl, že teda poslední není. (o filmu mlčím, to sem nepatří, to by bylo na hejt na pět normostran)
No ale kolem a kolem, když na tohle všechno zapomenete, tak se vrátím k prvnímu bodu, skvěle se to čte. Navíc je tam drak, pak víc draků, trpaslíci, meče, luky, něco jako skřeti, trochu krve, pak trochu víc krve a sexy elfka, tak co...

vitek.sk 09.09.2014

Je mi moc líto, že teď zklamu všechny Paoliniho fanoušky, ale jinak nemohu. Z knihy jsem přečetl jen asi 50 stran, absolutně ničím mne nezaujala, ba právě naopak. Už ten název Eragon (=Aragorn) mne měl varovat. Ale tolik vykradených názvů a námětů, ano vykradených, ne inspirovaných a na tom trvám, z Tolkiena to mne tedy znechutilo... Odpad nedávám snad jen kvuli věku autora a mé naději, že jednou bude psát lépe a originálněji.

1v8na 08.09.2014

Příběh byl velmi napínavý. Moc se mi líbil. Zvlášt mě fascinovala Eragonova odhodlanost být nejlepší. Nemůžu se dočkat až si půjčím další díl. Má v něm putovat k elfům. Zamiluje se do Aryi?

IFu 07.09.2014

První díl Odkazu Dračích Jezdců. Potřebovala jsem si odpočinout od beletrie a vůbec nelituji, že jsem se do této knihy pustila!
Fantasy, které je promyšleno do těch největších detailů. Do Eragona jsem se vžila a prožila s ním každou chvilku a každý boj. Všechny díly se mi ale vlévají do jednoho děje, takže po přečtení všech dílů již nejsem schopna přesně říci, co je v jedničce a co v dalších dílech.... :-( Budu muset asi psát komentáře hned po přečtení knihy a ne celého příběhu. V každém případě vás čeká dlouhé putování po království, setkání s trpaslíky, elfy, lidmi, razaky, kully, draky, stíny. Komunikace pomocí čtení mysli, kouzla, navázání neobvyklého spojení a přátelství s drakem a jiné. Byla jsem nadšená.

Rodaw 29.08.2014

Opravdu miluju tuto knihu, je dokonalá ♥
Má videorecenze: http://knihankov.blogspot.cz/2012/05/eragon-recenze.html

fiona007 07.08.2014

Eragon a vůbec celá série o Dračích jezdcích je poměrně náročná. Nápad byl skvělý, zase něco jiného, vytvořený svět byl super, ale ten příběh byl neskutečně zdlouhavý. Dalo by se to smrsknout do půlky. Líbí se mi postava Broma a Safiry, jak jinak. Eragon je docela rozmazlenej a moc si věří.

Gejša 23.07.2014

Skvele napísaná fantasy knižka :) prečítala som všetky časti a je to napísané premna pútavo, skvelý dej, nevedela som sa od nej odtrhnúť

hana.hanigerova 11.07.2014

Knihu jsem četla dvakrát. Poprvé jsem nezvládla přelouskat velmi nudný začátek. Po pár letech jsem se ke knize vrátila a byla jsem ráda, že jsem ten úvod zvládla, protože příběh opravdu stál za to! Paolini mě do svého příběhu úplně zatáhl a já jsem nežila ničím jiným, než představami o krásné krajině a dracích. Těšila jsem se domů ze školy, až budu moct zase číst.

ph-m4367 08.07.2014

Tento díl z celé série Odkazu Dračích jezdců byl podle mě nejnudnější ale chápu to že musel Pan Paolini napsat delší úvod vzhledem k některým složitostem v knize. Ke konci knihy mě to opravdu začalo bavit a když jsem se dostala k ostatním dílům tak jsem je přečetla bez problémů. Tento díl celkově nebyl úplně k zahození ;)

Bacileus 06.07.2014

Obrovská škoda vší té chvály. Důvod je prostý, v tom klukovi něco bylo, ale komerční úspěch v něm zřejmě navodil iluzi, že tohle je opravdu ono. Ovšemže není, postavy i příběh jsou jakýmsi ekvivalentem harlekýnky v rámci fantasy. Navíc se to celé nese v latentním duchu plagiátorství, ale v tom není autor žádnou výjimkou.
A tak tam, kde byl první díl ukázkou toho, jak velice mladý člověk dokáže vcelku obstojně bojovat s taji vrcholného psaní, ostatní díly trpí stagnací nikoliv děje, ale vývoje. Pro mě je Paolini promarněný talent.

Iko 01.07.2014

Skvělá kniha, určitě se k ní ještě někdy vrátím. Ze začátku jsem se sice musela nutit, abych to vůbec dočetla, ale od druhé poloviny to šlo celkem snadno. I když jsem viděla filmovou verzi a věděla jsem, že Brom umře, stejně jsem z té části byla dost naměkko.. :D Nejvíc mně asi uchvátila Safira, Murtagh mi taky docela sedl- tedy rozhodně víc než Eragon, který mi v některých kapitolách lezl na nervy..

Katy17 29.06.2014

Tato kniha zaujme snad každého, kdo má rád fantazii. Parádní čtení. =)

DK197 28.06.2014

Tomu příběhu říkám - taková tajemná pohádka. Aspoň na začátku. Styl psaní je opravdu takový pohádkový. Ale, jak kniha plyne, příběh dostává větší spád, napětí a punc dobrodružného příběhu. První moment, kdy mě napadlo, tahle knížka bude stát za to, byla asi kapitola Objev v Yazuaku. A od půlky knížky už o tom nepochybujete. Posledních sto stránek čtete a čtete a čtete, jen abyste se dostali nakonec. :-)

IvcaK98 26.06.2014

Kolem Eragona se vznáší jaksi všudypřítomná reklama, která nás upozorňuje, že ho napsal již patnáctiletý (!) kluk. Na jednu stranu je mi to upřímně jedno, rozhodně bych žádnou knížku nechválila jenom proto, že na to, že to napsal někdo v patnácti letech, je to dobré. Nesmysl. Na druhou stranu, já jsem ohromně pyšná, když dokážu sesmolit slohovou práci na dvě A4, která má hlavu a patu a dá se o ní alespoň s přimhouřením oka (nebo raději obou) prohlásit, že má zápletku. Takže už za tohle klobouk dolů. Ale jak jsem řekla, Eragon žádné takové mhouření očí nepotřebuje, příběh nejen že má hlavu a dokonce i tu patu, ale má i výborně sestavený a ještě lépe napsaný prostředek, kdy jenom zavřete oči a už se vidíte desítky metrů nad zemí, jak plachtíte na dračích křídlech a uháníte vstříc Eragonovu dobrodružství, elfům, trpaslíkům, drakům a ra'zakům,...A jen tak na závěr, takový šok, jaký jsem zažila poté, co jsem na obrazovce poprvé spatřila filmového Eragona (s blonďatým melírem!) asi jen tak nezažiju. Prosím, nenechte se odradit filmem a dejte šanci knížce, protože ve skutečnosti není ani z poloviny tak tlustá, jak je :))

Jahoda14 25.06.2014

Párádní čtení :)

xmetelkova 25.06.2014

Super kniha. Viděla jsem i film a kniha je asi milionkrát lepší. Doporučuji přečíst. Už se těším na Eldesta.

Katherine93 20.06.2014

Knihu jsem vzala do ruky pouze kvůli tomu, že je to bestseller, hodně lidí mi ji doporučovalo a její název mi ležel v hlavě několik let. Po přečtení první kapitoly jsem si tuto knihu vážně zamilovala a doslova "hltala" každé slovo. Vcítila jsem se do hlavní postavy a prožívala celé dobrodružství, jako by to bylo moje vlastní. Kniha rozhodně předčila mé očekávání a nemůžu se dočkat, až si přečtu další díl. Ze zvědavosti jsem se podívala i na stejnojmenný film a mohu říci, že mě opravdu velice zklamal, ale to sem nepatří. Knihu doporučuji a doporučila bych jí všem čtenářům, kteří mají rádi fantasy, draky a skvělé příběhy.

Adam Bartoš 20.06.2014

Jedním slovem, úžasné.

kotasbk 08.06.2014

Dítě píše pro děti.

DračiceLaura 04.06.2014

Mám ráda draky, proto jsem si tuto knihu půjčila v knihovně. Předčila všechna má očekávání. Vůbec se nedivím že je to bestseller. Po dočtení 1. dílu jsem si hned koupila nový. Jsem však zklamaná z filmu, který knihu opravdu vůbec nevystihoval. :(
Někteří uživatelé si o knize myslí, že je naprosto zkopírovaná. Ti by se asi nikdy spisovateli nestali. Každý autor tak trochu kopíruje, ale říct o knize např. že ji mohlo napsat klidně 12-letté dítě, je opravdu přehnané. Uživatelé knihu haní za to, že je pro puberťáky. Možná to je částečně pravda. Paolini tu knihu pro puberťáky psal, ovšem i dospělé to baví. Každopádně knihu doporučuji, přečtěte si ji, je úžasná.

Gallaxy 24.05.2014

Knihu jsem četla z nouze, ale byla jsem příjemně překvapená. Fantasy není můj oblíbený žánr, ale tato knížka se natolik povedla, že jsem si běžela koupit další díl.

AndreaD 22.05.2014

Mala som jedno šťastie, že som čítala Eragona pred uvedením filmovej podoby. Nikdy by ma film nepresvedčil, aby som si knihu prečítala. Dokonca som časom zistila, že vlastne film "strbúľal" dokopy všetky 3 knihy a aj tak nedospel ku koncu, ktorý je v tretej knihe. Knižka sa číta veľmi ľahko, má svižný dej, ste v napätí ako sa vyvinie vzťah Eragona a Safiry, či odhalí tajomstvá svojho pôvodu, čo sa od neho očakáva v budúcnosti so schopňosťami, ktoré získal. Táto knižka vlastne odštartovala moju fantasy ságu, ale zároveň bola aj merítkom, podľa ktorého fantasy posudzujem. Navyše sa mi veľmi pozdávalo, že to píše mladý autor. Klobúk dole.

Freechappi 20.05.2014

Kniha se mi nelíbila, ale ani si nemyslím že je to taková hrůza jak zmiňují některé komentáře. Spíše než fantasy je to YA. Pubertální vyvolený hrdina, který osamocen zachraňuje svět - nic originálního a co se stylu psaní týče tak nic světoborného. Jedna slečna v komentáři ohradila, že kniha se může líbit i tomu kdo má hodně načteno jako příklad zmínila sebe - ročník 98, myslím že právě to je kámen úrazu. Pokud je mi patnáct zřejmě mě příběh o mluvícím drakovi na kterém se dá létat dokáže uchvátit, neznamená to že jsem omezenec ani že nečtu. Starší čtenář má většinou trochu jiné nároky - propracovanou psychiku postav, promyšlenou historii, politické pletichaření, svět kde není všechno černobílé, originální zápletku, jití víc do hlubky. A zase tím neříkám že kdo je starší musí číst jen opravdu těžké knihy nejlíp prokládané latinou. Sama si dám občas knížku, která co se dialogů, popisů, originality a vůbec čehokoliv týče, tak je na úrovni Cosmopolitanu a mám z tý knížky vážně dobrej pocit - nic komplikovaného, jasně dané charaktery postav, jednoduchá zápletka a šťastný konec = parádní pohodový počtení.

BohunkaK 20.05.2014

čtivá kniha, příjemná fantazy, má spád

nightwishta 18.05.2014

Skvělá kniha..!

Lulinka 11.05.2014

tu si môžte prečítať moju recenziu na knihu Eragon

Nelda 10.05.2014

Eragon, Eldest, Brisinger, Inheritance. Spolu s Harrym Potterem moje nejoblíbenější série. Chystám se přečíst si sérii znovu a už se toho nemůžu dočkat. Byla jsem do toho tak zažraná a absolutně tím pohlcená. Miluji knihy, kde je pořádné napětí, bitvy a podobně. Knihy dělané naprosto pro mě. Obdivuji Paolina za takovýto nápad s absolutně promyšleným a dokonale sepsaným dobrodružstvím v Alagaesii, která se stala domovem i mně. Na této sérii nejde co vytknout a chvála u mě nelze sepsat slovy. Prostě zážitek, který prožijete jen když si všechny díly přečtete! :)

Četla jsem to ve věku kdy mi to asi nejvíce sedlo, tak ještě uvidím, jak to bude vypadat až si to teď přečtu podruhé, ale jak jsem psala, nemůžu se dočkat. :)