Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná m...celý text

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-eragon-cNZ-1108.jpg 4.32864
Série:

Odkaz Dračích jezdců (1.)

Žánr:
Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2002 ...více
Nahrávám...

Komentáře (394)

Přidat komentář
IvankaM
18. října

Úžasné. Doopravdy krásně napsané.

Jainies
17. října

Knihu jsem četla několikrát a je jednou z mých oblíbených. Příběh dračího jezdce Eragona a jeho dračice Safiry mě uchvátil a už mě nepustil. Celou sérii mám velmi ráda, ale díl první má můj největší obdiv. :-)

stir1234
27. září

Kniha byla opravdu ,,zajímavá". Bylo tam hodně překvapení a určitě si přečtu další díl. Doporučuji.

Anetaka.lavova
22. září

Knížka opravdu úžasná,jak se Eragon i se Safirou pomalu vyvíjejí je úžané.Když dorazli do Farthen dur tak mě ta knížka nadchla nejvíce.Jak Eragon poznal Ažihada a Orika a trpaslíky opravdu super!No už mám obědnané další díly takže se neuvěřitelně těším a doufám že se v dalších dílech objeví další draci a Eragonův vztah s Aryou se nějak hezky vyvine :)

Iwets
16. září

Opravdu jsem se na tuhle knihu těšila. Samozřejmě - byl to bestseller, který napsal patnáctiletý kluk a navíc jsem četla spoustu pozitivních komentářů, ale pro mě osobně to bylo zklamání. Je psaná sice lehce, ale vůbec mě nevtáhla do děje. Začátek se Safirou se mi líbil, ale po tom, co začalo putování Broma a Eragona, to byla pro mě už jen nuda. Nezáživné večery o jídle a trénování, navštěvování měst, kde nějaká akce spíš akcí nebyla. Fantasy mám opravdu ráda, ale tahle kniha mi nic nedala. Možná je to také tím, že je určena pro mladší čtenáře než jsem já, ale po dalších dílech už nesáhnu.

Vampirosa
14. září

Tuto knižní sérii naprosto miluji. Při čtení jsem nemálokrát zatajila dech a příběh mě i párkrát dohnal pomalu až k slzám. Stránky jsem obracela se vzrušením a knihy se pro mě staly dokonalým únikem z reality. Pějte jen a pouze chvalozpěvy!

dejv9794
14. září

Jedna z nejlepších sérií knih co jsem kdy četl. Málokerá knížka mě rozbrečí ale u konce 4. dílu to prostě nešlo.
1.,2.,3. Jsem četl -+ 3 týdny (1 díl - 1 týden protože čtu jen před spaním a občas ve škole)
Ale 4. díl jsem přečetl za 4 dny.
Úžasné,určítě doporučuju.

sebo
10. září

no mne túto knihu odporučil kamarát a od vtedy sa neviem od nej odtrhnúť celý príbeh ma úplne pohltil a v mojich 15 tich rokoch sa mi to pri knihách nestáva často
Obyčajnú knihu tak 300 stranovú prečít tak za 3dni a túto knihu konkrétne prvú časť som prečítal za 4 dni čo som ležal doma ked som bol chorý spisovateľ má výbornú fantáziu a túto knihu si prečítam v budúcnosti najmenej zopárkrát určite
v knihe má najviac uchvatila Zafira a Eragon
pri konci som sa skoro rozplakal


a všeobecne celý príbeh určite by som sa so spisovateľom chcel stretnúť

Moltri
09. září

Nevím zda to bylo překladem ale ze začátku mi vadili jednoduší věty. Místy byly v příběhu hluchá místa i když některým se asi vyhnout nedalo. Myslím, že Durza nedostal prostor k rozvinutí i když se mi autor snažil ukázat jak je zlý, chyběly mi tam kousky jeho příběhu, abych ho mohl začít nesnášet.
Plus je zajímavé pojmutí komunikace mezi zvířaty a lidmi. Ztvárnění a popis krajiny i zdejších obyvatel. Hned jsem si oblíbil Safiru a kočkodlaka.

Shrnutě mám ale z Eragona radost a sáhnu i po pokračování.

Elen telemna
04. září

Úžasný příběh o proměně obyčejného chlapce v odvážného dračího jezdce.
Moc se mi to líbilo... Vlastně ne líbilo, ale skoro jsem se do toho zamilovala!
Bylo krásné, že si Safira vybrala zrovna Eragona. Jako by autor chtěl ukázat, že i ti nejmenší mohou být důležití... Koneckonců Eragon byl vychován jako farmář. Takový obyčejné kluk, a může z něho být tolik...

Opravdu, podle mého názoru krásný a čtivý příběh!

Svatoslav
02. září

Uplynulo dlouhých 12 let, než jsem se k Eragonovi od jeho prvního vydání dostal. Bohužel věkově jsem již nějaký ten pátek mimo cílovku, ale i tak se dá knížka užít. Eragon je jedno velké road-dobrodružství, která svým čtivým překladem chytne a nepustí do samotného finále. Paolini vytvořil svět, který je kompromisem mezi pohádkovou Narnií a mytologicky propracovaným nekompromisním LOTREM. Děj je bohužel, až příliš přímočarý, což se vzhledem k věku autora dá relativně pochopit. (Paolini začal na svém debutu pracovat již v raných 15ti letech). Nezbývá mi než doufat, že ostatní díly ságy přinesou krapet více invence.

popeluška
01. září

Do knihy se mně dlouho nechtělo...ale když už jsem začala číst tak jsem nemohla přestat:-) příběh který je přímo luxusní....moc a moc se mně kniha líbila :-) velké dík autorovi

Eremites
30. srpna

Ano, já vím, že se mladý pan autor nechal "volně inspirovat" Tolkienem asi více než je zdrávo, a asi mnohými jinými fantasy autory.
Nicméně musím uznat, že to bylo čtení poutavé, velmi řemeslně zvládnuté a co je hlavní - opět přivedlo mé děti ke společnému čtení a nadšenému přesvědčování - "ještě kousek, mami". A to je pro mne hodně důležité.
Už se všichni společně těšíme na pokračováni.

evka33
20. srpna

Určitě jeden z nejlepších fantasy příběhů, které jsem četla. Velice rychle jsem přečetla první díl a hned se vrhla na další. Přijde mi, že se autor hodně inspiruje Tolkienem, ale musím říct, že mi to tady vůbec nevadí a smekám, za tak úžasný čtenářský zážitek.

KaRei
18. srpna

Skvělá knížka. Příběh mě chytil a už nepustil. Doslova jsem jej hltal. Děj krásně odsýpá a nepamatuju si na jedinou pasáž, u které bych se alespoň trochu nudil. Popichování Eragona a Safiry mě vždy pobavilo. Někteří mohou vyčítat Eragonovi jednodušší styl, kterým je napsaný. Díky němu se ale, myslím, tak dobře čte.

Apollka
14. srpna

Velmi čtivá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Na to, že autor napsal knihu v ak mladém věku, je opravdu propracovaná a povedená.

Lucc23
06. srpna

Kniha byla velmi čtivá. Přečetla jsem ji jedním dechem. Velmi mě zaujala postava Safiry. Doporučuji všem, kteří mají rádi sci-fi a tematiku s draky.

Peanut
03. srpna

Hnedka jsem si oblíbila Safiru, kterou jsem si lépe představila díky filmu, na který jsem se podívala hned po přečtení knihy (zjistila jsem také, že vůbec nevystihuje přiběh) Knihu jsem přečetla jedním dechem

Glam
03. srpna

Celá série o Eragonovi je výborná - škoda, že film neměl pokračování

Aredhelka
02. srpna

Rozhodně skvělé a čtivé fantasy :) které by měl každý, kdo má zálibu v dracích a fantasy světě znát.

Nigol
02. srpna

Lepší než dobré, oblíbil jsem si především postavu Murtagha. Mínus za to, jaký měla tahle kniha potenciál a jakým způsobem jej autor využil, ačkoliv jsem přečetl všechny díly, musím říct, že první se mi líbil nejvíc. Možná moje očekávání od dalších dílů bylo příliš vysoké...

75terka
31. července

Ani už nepočítám, kolikrát jsem tuhle sérii přečetla. Strašně jsme se těšila kdysi na filmovou verzi ale ta byla jen doslova knížka ohlodaná až na kost... Takže film rozhodně doporučit nemůžu ale knížku by si měl přečíst každý milovník fantasy ;)

Blekí
26. července

Eragon je jedna z mích nejzamilovanějších knih a na mém paperbacku jde taky vidět, kolikrát jsem jej četla. Je to jeden z nejlépe promyšlených fantasy příběhů který jsem četla, děj do sebe nádherně zapadá, magie a kouzlení je promyšlenější než třeba i v Harry Potterovi, velká rozmanitost ras společně s jejich kulturami a jednoduše Alagaësie prostě ve vaší představivosti žije. Příběh se čte neskutečně lehce, nevázne a nepřestává bavit, těch necelých 500 stran je opravdu nic.

Upřímně jsem docela zklamaná z některých záporných komentářů. Vidím v tom ovšem stejný důvod, kvůli kterým je haněno mnoho knih a to, že YA literaturu čtou dospělí, kteří naprosto nepochopili, že kniha je určena pro mladé, a hledají v ní moudro světa. Životem znuděný třicátník, který chňapne po YA knize a pak ji kritizuje je v mích očích to samé jako malé dítě, které by se pokoušelo číst náročné klasiky a filozofické knihy. Pokud chcete realistickou fantasy, běžte číst Hru o trůny a pak nebručte, že je to moc drsné a že vám umřely všechny oblíbené postavy :)

nikolsn
19. července

Skvělá kniha na odreagovaní od náročnějších fantasy sérií, velmi čtivá ani se nenadáte a jedním hltem ji přečtete, jelikož jsem před x lety viděla první film, který se mi jako dítěti velmi líbil , jíž ted chápu jaká je to kravina s porovnáním s knihou, avšak Safira se jim graficky povedla a je mnohem snazší si ji v knize představit.
Už otvírám další díl :)

Gandalff007
19. července

Fantasy miluju a znovu miluju, ale zde jsem byl spíše zklamaný. Trochu mě mrzí, že právě Eragon hodně lidí považuje za typické fantasy dílo, já bych tedy raději, aby takto nahlíželi na jiné knihy. Ale co nadělám. 60/100

HYPNOS88
16. července

Přečteno jedenkrát a dále jako stálá audio verze, která střídá Harryho a Cimrmany :) Úžasný svět fantasy !!

Belleatrice
15. července

Tahle kniha byla opravdu neoriginální. Miluji fantasy, obzvlášť ve které jsou elfové, ale tak nesympatické elfy jsem ještě nezažila. :D Konec okopírovaný z LOTRa a u některých jmen jsem měla pocit, že autor flákl hlavou o klávesnici, hlavně co se týkalo jazyka a tak. Jediné co oceňuji je věk autora a jeho fantazie, avšak na mě málo vypracovaná kniha. :)

Eridan
13. července

Eragon mě prostě a jednoduše bavil od začátku do konce. Což u knihy, která atakuje hranici 500ti stránek není vůbec jednoduché. Prvky, které mě obzvláště zaujaly:
1) Hlavní postava je vlastně hrdinou proti své vůli. Žádný superhrdinský všeználek. Prostě kluk z vesnice, který se toho musí ale opravdu hodně učit a tak nějak spíš přitahuje potíže, než aby je sám dokázal vyřešit. Sympatické.
2) Pojetí draků jakožto lehce vrtkavého jedince s vlastní povahou, která také časem zraje. Safira není nějaký nabubřelý vznešený plaz, spíš jen holčička s tesáky a obavou o svého milého. Navíc příjemný je i nápad komunikace myšlenkou.
3) Spád příběhu a propracovanost světa.
Co mi naopak trošku vadilo, je že hrdina byl až příliš často zachraňován někým třetím.

Co bývá Paolinimu vyčítáno je neoriginalita příběhu. Všechno jsme prý už viděli jinde, např. u Tolkiena. Já říkám, no a co? Pokud mě to baví, nepotřebuji, aby to bylo extra novátorské. Která fantasy je od dob Tolkiena vlastně originální? A když to vezmeme k jádru věci, byl Pán prstenů vskutku originální? Vždyť sám Tolkien se netajil tím, že jen umně spojil různé dřívější motivy do jednoho příběhu. Např. Beowulfa, Píseň o Nibelunzích, Letopisy Narnie, vlastní zážitky z první světové války apod. Takže bych tento renesanční požadavek originality překonal středověkou kreativitou přetvářet dobře známé prvky do nového příběhu.

AllyKumari
08. července

Jediná pozoruhodná věc na této publikaci byl nízký věk autora. "Na patnáctiletého kluka je to docela dobré," myslíte si celou dobu. Ale pokud člověk toto vědomí nemá (a s ním i jakési vnitřní nutkání být více shovívavý), pak se o knize nedá napsat nic lepšího než vlažné "šlo to". Postavy, místa a situace jsou jako vystříhané a poslepované z jiných knih, a pokusy o "cizí jazyk" mi přišly směšné. Nejdřív si vymyslete celý jazyk s gramatickými pravidly a historií a pak si teprve hrajte na Tolkiena. Přečetla jsem ještě druhý díl, ale třetí a čtvrtý už jsem ignorovala.

Slartibarkfast
08. července

Co tak napsat o této knize? Není vyloženě špatná, ale rozhodně není určena náročnějším čtenářům, což napovídá i samotný věk autora. Z každé stránky na vás dýchá klišé a velmi jednoduché dialogy gymnazijního slohu, u kterých jsem se cítil rozpačitě a nesvůj. Navíc je kniha psaná podle stokrát viděné předlohy a s velmi předvídatelným vývojem, což na náladě dvakrát nepřidá. Konec je už naprosto slabý, a nebýt mého zájmu o to, jak autor vyspěl a zhostil se dalších dílů, zřejmě bych po dalším nesáhl. Jednoznačně zklamání a propadák, který si ani v nejmenším nezaslouží srovnání s dalšími notoricky známými autory fantasy příběhů.