Eragon

Autor: Christopher Paolini

Eragon

Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě – Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.

Eragon je plný hrůzných momentů, snů a zjevení. Nikde nevázne. Je to začátek velkého díla. Bezmála 500 stran uteče jako voda. O Eragonovi se mi zdává i v noci a po knize sahám hned po probuzení. Jako nespočet dalších čtenářů čekám se zvědavostí, obdivem a nadějí, co bude dál. A jako Eragonova dračice říkám: ,,Všechno bude dobré, maličký.''
Liz Rosenbergová, The New York Times méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/11_/1108/odkaz-dracich-jezdcu-1108.gif 4.21629
Série: Odkaz Dračích jezdců (1.)
Žánr:Sci-fi a fantasy - Romány
Rok vydání: 2004, 1. vydání originálu: 2003 ...více
Štítky:draci, elfové, fantasy, kouzla, zfilmováno

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
mája1970včera

Skvělá kniha

Avaryana16.10.2014

Musím se přiznat, že z této knihy, potažmo celé série, jsem poněkud na rozpacích. Jako pohádka pro malé děti je to dobrá volba. Obstojný příběh, zajímavé postavy, krásný chytlavý svět.
Bohužel již ale nejsem dítě, takže se neubráním dojmu, že to rozhodně mohlo být lepší. Chápu, odkud vzal autor inspiraci a jelikož se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších knih, tak ty dvě hvězdičky můžete brát i jako mou osobní zaujatost.
Možná je chyba v překladu, který mi svou náročností na jazyk český připomíná spíš slabikář. Určitě by stálo za pokus přečíst si originální znění, které mohlo dopadnout daleko lépe.
Ačkoliv autor knihu začal psát coby patnáctiletý jinoch, měl léta na její zlepšení. Bohužel se ke mně dostal překlad jako první a celkový zájem o tuto sérii poněkud ubil.
Zbylé díly přečteny spíše z povinnosti.

Attia15.10.2014

Vážně pěkná kniha, zajímavý zážitek a především úžasně promyšlený svět, řekla bych. Možná jen prostě moc dlouhé, nicméně dospívání Eragona je pěkně popsané. Rozhodně se nejedná o knihu, která byla prosáknutá napětím, tak že byste ani nemohli přestat číst, ale určitě stojí za to. I když jsem si Eragona přečetla s chutí, znovu bych po něm nesáhla...

Claire10.10.2014

Nevím, jak je to možné, ale už podruhé jsem knihu nedočetla a tentokrát už neříkám "jednou si ji přečtu celou".... děj by mohl být zajímavý nebýt jdeme jdeme a jdeme a pak najednou se něco stane ve 3 řádcích a pak jdeme jdeme jdeme... Co se týče postav, tak nejsou vůbec propracované, děj je předpovídatelný....
Nehodnotím, protože jsem knihu nedočetla (třeba by konec byl lepší, ale co jsem pochopila, tak se knihy zlepšují se stářím autora... )

Terhalta08.10.2014

Zkrátka: Příjemně propracovaná fantasy s přiměřeným množstvím klišé, která ze začátku trpí nezkušeností autora, ale rychle se spraví.
Zdlouha: Eragon není vůbec tak špatná knížka, jak tu někteří tvrdí. Sice ze začátku ještě Paolini není "vypsaný" a nečte se to úplně dobře, ale během prvních cca 100 stran se to příjemně spraví. Do jisté míry je to samozřejmě vykrádačka Tolkiena, alespoň co se prostředí týče, ale přiznejme si - fantasy odehrávající se v para-středověku s meči, elfy a trpajzlíky je dneska jako šafránu. Příběh je celkem pěkný, nijak zvlášť originální, ale chytlavý. Oceňuju časté pozastavování nad různými filosofickými úvahami a taky celkem pěkně logický a propracovaný (ano, labsy jsou, ale není jich tolik) systém používání kouzel. Taky je pěkná idea starověkého jazyka.
Eragon je podle mě poněkud vlažný start slušné série, následující knihy jsou lepší.

radek063506.10.2014

Skvělé...

bukiet17.09.2014

Kdysi jsem tuto knihu dostal jako vánoční dárek a protože mi fantasy není cizí a dárky se neopovrhuje, přečetl jsem Eragona a můj názor zněl: Nic moc. V žánru opravdu existují lepší kusy a série. Po zhlédnutí filmu jsem na celý Odkaz raději zapomněl. No a dnes jsem první díl cyklu dočetl ušima, tedy doposlouchal v podobě audioknihy. A můj názor se nezměnil. Kniha nic moc, ale Martin Stránský ji pozdvihuje svým výkonem nad propast zapomnění.

Vlken16.09.2014

Byla to první kniha,kterou jsem si koupil po hodně dlouhé době a neudělal jsem chybu,miluji fantasy a tohle mě dostalo.
Neříkám,že je to to nejlepší co jsem kdy četl od toho tu mam Tolkiena:) ale něco to ve mně nechalo.Příběh i postavy vás vtáhnou a čte se to jedna radost.

willis13.09.2014

problémem je, že i v tomto žánru určeném pro mládež je spousta lepších knih o kterých se potencionální čtenáři díky nepochopitelné propagaci nikdy nedozví a Paoliniho budou považovat za mistra pera a ne prázdného epigona.

Coen12.09.2014

Napíšu to pouze k prvnímu dílu, protože to platí zhruba pro všechny: Velmi dobře, až výborně se to čte!
Ale nesmíte nad tím moc přemýšlet. Tolik logických chyb a podivností! Příběh splácaný z těch nejméně originálních prvků všech fantasy, na které si vzpomenete. A to ani nemluvím o tom, jak jsem se kdysi těšil na "poslední" díl, v kterém jsem se dočetl, že teda poslední není. (o filmu mlčím, to sem nepatří, to by bylo na hejt na pět normostran)
No ale kolem a kolem, když na tohle všechno zapomenete, tak se vrátím k prvnímu bodu, skvěle se to čte. Navíc je tam drak, pak víc draků, trpaslíci, meče, luky, něco jako skřeti, trochu krve, pak trochu víc krve a sexy elfka, tak co...

vitek.sk09.09.2014

Je mi moc líto, že teď zklamu všechny Paoliniho fanoušky, ale jinak nemohu. Z knihy jsem přečetl jen asi 50 stran, absolutně ničím mne nezaujala, ba právě naopak. Už ten název Eragon (=Aragorn) mne měl varovat. Ale tolik vykradených názvů a námětů, ano vykradených, ne inspirovaných a na tom trvám, z Tolkiena to mne tedy znechutilo... Odpad nedávám snad jen kvuli věku autora a mé naději, že jednou bude psát lépe a originálněji.

1v8na08.09.2014

Příběh byl velmi napínavý. Moc se mi líbil. Zvlášt mě fascinovala Eragonova odhodlanost být nejlepší. Nemůžu se dočkat až si půjčím další díl. Má v něm putovat k elfům. Zamiluje se do Aryi?

IFu07.09.2014

První díl Odkazu Dračích Jezdců. Potřebovala jsem si odpočinout od beletrie a vůbec nelituji, že jsem se do této knihy pustila!
Fantasy, které je promyšleno do těch největších detailů. Do Eragona jsem se vžila a prožila s ním každou chvilku a každý boj. Všechny díly se mi ale vlévají do jednoho děje, takže po přečtení všech dílů již nejsem schopna přesně říci, co je v jedničce a co v dalších dílech.... :-( Budu muset asi psát komentáře hned po přečtení knihy a ne celého příběhu. V každém případě vás čeká dlouhé putování po království, setkání s trpaslíky, elfy, lidmi, razaky, kully, draky, stíny. Komunikace pomocí čtení mysli, kouzla, navázání neobvyklého spojení a přátelství s drakem a jiné. Byla jsem nadšená.

Rodaw29.08.2014

Opravdu miluju tuto knihu, je dokonalá ♥
Má videorecenze: http://knihankov.blogspot.cz/2012/05/eragon-recenze.html

fiona00707.08.2014

Eragon a vůbec celá série o Dračích jezdcích je poměrně náročná. Nápad byl skvělý, zase něco jiného, vytvořený svět byl super, ale ten příběh byl neskutečně zdlouhavý. Dalo by se to smrsknout do půlky. Líbí se mi postava Broma a Safiry, jak jinak. Eragon je docela rozmazlenej a moc si věří.

Gejša23.07.2014

Skvele napísaná fantasy knižka :) prečítala som všetky časti a je to napísané premna pútavo, skvelý dej, nevedela som sa od nej odtrhnúť

hana.hanigerova11.07.2014

Knihu jsem četla dvakrát. Poprvé jsem nezvládla přelouskat velmi nudný začátek. Po pár letech jsem se ke knize vrátila a byla jsem ráda, že jsem ten úvod zvládla, protože příběh opravdu stál za to! Paolini mě do svého příběhu úplně zatáhl a já jsem nežila ničím jiným, než představami o krásné krajině a dracích. Těšila jsem se domů ze školy, až budu moct zase číst.

ph-m436708.07.2014

Tento díl z celé série Odkazu Dračích jezdců byl podle mě nejnudnější ale chápu to že musel Pan Paolini napsat delší úvod vzhledem k některým složitostem v knize. Ke konci knihy mě to opravdu začalo bavit a když jsem se dostala k ostatním dílům tak jsem je přečetla bez problémů. Tento díl celkově nebyl úplně k zahození ;)

Bacileus06.07.2014

Obrovská škoda vší té chvály. Důvod je prostý, v tom klukovi něco bylo, ale komerční úspěch v něm zřejmě navodil iluzi, že tohle je opravdu ono. Ovšemže není, postavy i příběh jsou jakýmsi ekvivalentem harlekýnky v rámci fantasy. Navíc se to celé nese v latentním duchu plagiátorství, ale v tom není autor žádnou výjimkou.
A tak tam, kde byl první díl ukázkou toho, jak velice mladý člověk dokáže vcelku obstojně bojovat s taji vrcholného psaní, ostatní díly trpí stagnací nikoliv děje, ale vývoje. Pro mě je Paolini promarněný talent.

Iko01.07.2014

Skvělá kniha, určitě se k ní ještě někdy vrátím. Ze začátku jsem se sice musela nutit, abych to vůbec dočetla, ale od druhé poloviny to šlo celkem snadno. I když jsem viděla filmovou verzi a věděla jsem, že Brom umře, stejně jsem z té části byla dost naměkko.. :D Nejvíc mně asi uchvátila Safira, Murtagh mi taky docela sedl- tedy rozhodně víc než Eragon, který mi v některých kapitolách lezl na nervy..

Katy1729.06.2014

Tato kniha zaujme snad každého, kdo má rád fantazii. Parádní čtení. =)

DK19728.06.2014

Tomu příběhu říkám - taková tajemná pohádka. Aspoň na začátku. Styl psaní je opravdu takový pohádkový. Ale, jak kniha plyne, příběh dostává větší spád, napětí a punc dobrodružného příběhu. První moment, kdy mě napadlo, tahle knížka bude stát za to, byla asi kapitola Objev v Yazuaku. A od půlky knížky už o tom nepochybujete. Posledních sto stránek čtete a čtete a čtete, jen abyste se dostali nakonec. :-)

IvcaK9826.06.2014

Kolem Eragona se vznáší jaksi všudypřítomná reklama, která nás upozorňuje, že ho napsal již patnáctiletý (!) kluk. Na jednu stranu je mi to upřímně jedno, rozhodně bych žádnou knížku nechválila jenom proto, že na to, že to napsal někdo v patnácti letech, je to dobré. Nesmysl. Na druhou stranu, já jsem ohromně pyšná, když dokážu sesmolit slohovou práci na dvě A4, která má hlavu a patu a dá se o ní alespoň s přimhouřením oka (nebo raději obou) prohlásit, že má zápletku. Takže už za tohle klobouk dolů. Ale jak jsem řekla, Eragon žádné takové mhouření očí nepotřebuje, příběh nejen že má hlavu a dokonce i tu patu, ale má i výborně sestavený a ještě lépe napsaný prostředek, kdy jenom zavřete oči a už se vidíte desítky metrů nad zemí, jak plachtíte na dračích křídlech a uháníte vstříc Eragonovu dobrodružství, elfům, trpaslíkům, drakům a ra'zakům,...A jen tak na závěr, takový šok, jaký jsem zažila poté, co jsem na obrazovce poprvé spatřila filmového Eragona (s blonďatým melírem!) asi jen tak nezažiju. Prosím, nenechte se odradit filmem a dejte šanci knížce, protože ve skutečnosti není ani z poloviny tak tlustá, jak je :))

Jahoda1425.06.2014

Párádní čtení :)

xmetelkova25.06.2014

Super kniha. Viděla jsem i film a kniha je asi milionkrát lepší. Doporučuji přečíst. Už se těším na Eldesta.

Katherine9320.06.2014

Knihu jsem vzala do ruky pouze kvůli tomu, že je to bestseller, hodně lidí mi ji doporučovalo a její název mi ležel v hlavě několik let. Po přečtení první kapitoly jsem si tuto knihu vážně zamilovala a doslova "hltala" každé slovo. Vcítila jsem se do hlavní postavy a prožívala celé dobrodružství, jako by to bylo moje vlastní. Kniha rozhodně předčila mé očekávání a nemůžu se dočkat, až si přečtu další díl. Ze zvědavosti jsem se podívala i na stejnojmenný film a mohu říci, že mě opravdu velice zklamal, ale to sem nepatří. Knihu doporučuji a doporučila bych jí všem čtenářům, kteří mají rádi fantasy, draky a skvělé příběhy.

Adam Bartoš20.06.2014

Jedním slovem, úžasné.

kotasbk08.06.2014

Dítě píše pro děti.

DračiceLaura04.06.2014

Mám ráda draky, proto jsem si tuto knihu půjčila v knihovně. Předčila všechna má očekávání. Vůbec se nedivím že je to bestseller. Po dočtení 1. dílu jsem si hned koupila nový. Jsem však zklamaná z filmu, který knihu opravdu vůbec nevystihoval. :(
Někteří uživatelé si o knize myslí, že je naprosto zkopírovaná. Ti by se asi nikdy spisovateli nestali. Každý autor tak trochu kopíruje, ale říct o knize např. že ji mohlo napsat klidně 12-letté dítě, je opravdu přehnané. Uživatelé knihu haní za to, že je pro puberťáky. Možná to je částečně pravda. Paolini tu knihu pro puberťáky psal, ovšem i dospělé to baví. Každopádně knihu doporučuji, přečtěte si ji, je úžasná.

Gallaxy24.05.2014

Knihu jsem četla z nouze, ale byla jsem příjemně překvapená. Fantasy není můj oblíbený žánr, ale tato knížka se natolik povedla, že jsem si běžela koupit další díl.