Oddíl

Oddíl https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232900/mid_oddil-232900.jpg 4 108 39

Náčelník oddílu skautů Tim Riggs bere jednou ročně svoje chlapce na víkendovou výpravu do kanadské divočiny – tradice, která je stejně příjemná a vítaná, jako vyprávění strašidelných historek u táborového ohně. Je to dobrá parta: Kent, jeden z nejoblíbenějších chlapců ve třídě. Ephraim a Max, dva nerozluční kamarádi a pohodáři. Newton je tak trochu šprt a Shelley zase maličko podivín. Těch pět tráví většinu volného času spolu a dokonale jim to vyhovuje – což jejich náčelníkovi hodně ulehčuje práci. Přesto se nemůže zbavit dojmu, že tentokrát je ve vzduchu něco divného. Něco číhá v temnotě. Něco zlého…... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Polaris

The Troop , 2014

Motika
včera 2 z 5

Na tuhle knížku jsem četla spousty kladných recenzí... nu což tak jsem si jí pořídila a rovnou s ní i další dílo od tohoto autora. Ale bohužel mě to prostě nenadchlo. Nemohla jsem se pořádně začíst. Je to jednoduchý klasický téma..ale pro mě nejspíš málo "nechutný".. málo akční a už vůbec né strašidelný nebo napínavý.

MichelleKing
26.01.2024 4 z 5

Fenomenální. Intenzivní napětí, intriky a vnitřnosti drásající grafické hororové popisy. Neuvěřitelně chytré vyprávění.
Zcela nadprůměrná hrůza v duchu Stephena Kinga uprostřed kariéry.
Není pro háklivé.

mareksevc
13.02.2023 4 z 5

miestami citíť inšpiráciu Kingovkami ale nenazval by som to bezduché opakovanie , kniha sa číta velmi dobre začiatok mal uplne super desivu a nechutnu atmosferu ale potom som si zvykol, ale jesť som chuť pri čitani nemal :-)

Atanone
09.12.2022 4 z 5

Neudělejte stejnou chybu jako já, toto není kniha do adventní doby, nebo k slupnutí pár stránek mezi vánočním pečením. Berte slovo "slupnutí" jako můj osobní vtípek, protože ten příběh je opravdu drsný. A mezi různými děsivými nechutnostmi opět ta největší monstra jsou lidé.
------------------------------

„Chcete vědět, jaký je naprosto nejlepší a nejefektivnější přenašeč známý člověku?“
Když se mne na to Edgerton zeptal, v očích mu tancovaly šílené plamínky.
„Je to láska. Láska je dokonalý zabiják. Péče. Mléko lidské laskavosti. Lidé se tak usilovně snaží zachránit lidi, které milují, že se nakonec sami nakazí. Dávají útěchu, poskytují pomoc a při tom dostanou infekci. Pak se o ně starají zase jiní lidé a ti se nakazí. A tak to jde stále dál.“ Pokrčil rameny. „Ale takoví už jsou lidé. Lidé se tolik starají. Milují, ať to stojí, co to stojí. A tak za to platí nejvyšší cenu.“

Veronika33
01.10.2022 4 z 5

Kniha bola v podstate pútavá a miestami až strašidelne nechutná. Čakala som niečo iné (zasa som nečítala anotáciu), ale nakoľko som milovník S.Kinga, užila som si ju. Príbeh asi nebude pre každého, okruh fanúšikov bude obmedzený, buď tento žáner miluješ, alebo nenávidíš.

Gracian1964
28.07.2022 5 z 5

Výborne napísané, skvelý desivý príbeh, napätie, beznádej. Niečím mi to pripomínalo Pána múch od Goldinga, ale bolo to samozrejme o inom, i keď niektoré styčné body by sa určite našli. Svedomito vykreslená psychologická drobnokresba postáv. Veľmi sa mi to páčilo.

Hanina61
25.06.2022 5 z 5

Uf, to byla zase jednou jízda... Skvěle vystavěný příběh, dokonale rozebrané postavy... poctivý "gore" horor jak ze staré školy, který ubíhá před očima jako film... ačkoliv filmového zpracování se asi nikdy nedočká, protože to by všichni dříve nebo později z kina utekli... Tak či tak doporučuju, ovšem nikoliv slabým povahám... ;-)

hanička82
14.05.2022 5 z 5

No, myslím, že se mi ještě nikdy při čtení nestalo, abych musela některé odstavce přeskakovat, protože to bylo opravdu moc na můj žaludek. Knížka má v sobě filmového ducha, jenže při sledování filmu stačí při nechutných scénách zavřít oči a o pár vteřin později po všem. Ale v knížce je to všechno pomalu, pěkně slovo po slově, věta po větě... Zajímavé téma, dobře zpracované postavy, velmi nepříjemný pocit, co se vás drží až do konce. Asi i strach, hnus, naděje a fandění těm malým chudákům. Doporučuji, žádná velká literatura se nekoná, ale jako děsivá oddechovka hodně dobré.

eraserhead
05.04.2022 4 z 5

Poměrně zručně a poutavě zpracovaný mix parazitického horroru, sci-fi, psychologického horrorového thrilleru a trochu Pána much. Zápletkově ne moc originálnímu příběhu pomáhá dobré vykreslení postav, práce s formou vyprávění a právě ono subžánrové přebíhání. 3,5*

Owain
31.03.2022 4 z 5

Teda, vypadá to na pohodu, ale pak do má grády a občas je to fakt hnus. Ale moc semi to líbilo. Masakr.

Komaeda
24.02.2022 5 z 5

Tohle je úplně nejlepší knížka, super napsaná, bude vám z ní špatně!

pakoshka
12.02.2021 5 z 5

Tyjo. Tyjo tyjo.

"Oddíl mě pekelně vyděsil a nemohl jsem ho pustit z ruky. Tohle je horor ze staré školy v nejlepší formě. Není pro slabé povahy, ale pro nás ostatní úchyláky je to dokonalý dárek na zimní večery.“ STEPHEN KING

Tohle byla jízda. Jop, je to klasickej oldschool horor, ale narozdíl od Kinga, kterej mě nikdy nedonutil dočíst knihu (Já vím! Když mě to nadpřirozeno úplně nebere, ale už je to pár let, co jsem ho zkoušela naposledy, dám mu ještě šanci.), jsem tuhle vdechla. Na začátku Cutter odkazuje na Pána much a já jsem ho v Oddíle taky dost viděla, než jsem se od téhle myšlenky odprostila. Podle anotace jsem si myslela, že půjde o nějakou mystiku, ale kde, tady se jedná o vědecký experiment, takže moje racionální srdce plesá!

Chlapci - skauti, no trochu klišé (kápo, nerd, ten divnej, odvážnej a týpek odvedle), ale na mě to fungovalo, vedoucího Tima jsem si představovala celou dobu jako Davida Harboura a neuvěřitelně jsem (některým) postavám fandila.

Kdo má slabej žaludek, nečtěte to. Všechno jsem to prožívala a byly chvilky, kdy jsem musela čtečku odložit, dát si dvě minuty a pak pokračovat.

Bylo to hutné, nechuťácké a na dřeň, taky inteligentně sepsané a ve své jednoduché zápletce geniální, mělo to přesah do lidskosti. Jsem naprosto spokojená, i když na konci příběhu ve mně zůstal hluboký smutek.

ZÓNA
27.12.2020 3 z 5

Jak naložit s příběhem takové míry odpornosti, kterou vyvolává?
Četl jsem prvotřídní hororový brak, ale na druhou stranu byl inteligentně zaobalen potenciálem. Potenciálem přátelství, šílenství a vědy. Přesně v tomto pořadí.
Nicméně mi celý román protekl mezi prsty jako odpornost nejvyššího kalibru. Člověk může být zlý a asociální. Vytvořit něco ohavného. Přesně takový je tento příběh.
Co schází, je strach a napětí. Od začátku je daná šablona.
Aniž byste četli anotaci, víte jak celá absurdita skončí.
I když se jedná o literární dílo, více by celému snažení slušel filmový scénář.
Myslím, že by se určitě našel dostatečně odhodlaný režisér, který by si s nechutnostmi tohoto druhu rád pohrál.
Mé hodnocení neovlivnil ani zajímavý doslov autora.
Pro patology a nekrofily vhodná četba.
Pro ostatní bolavá záležitost...

het2
06.12.2020 4 z 5

Přímočarý horror, který vlastně ničím nepřekvapí. Karty jsou rozdány lícem nahoru a v rukávu se žádné eso neskrývá. Takovéhle příběhy jsme hltali v raných 90. na ošoupaných videokazetách z půjčovny. Ale je to napsané zručně a děj odsýpá. Líbilo se mi to proložení novinovými výstřižky, úryvky z vyšetřovacích spisů a laboratorních zpráv. Chvílemi jsem tedy měl pocit, že autor možná až moc tlačí na pilu, protože místy už to není jen nepříjemné, ale dostaví se až takřka fyzický odpor. Občas je to fakt explicitní a surové.
O nějaký přesah se Cutter snaží vlastně až v závěru a vychází to tak napůl. Ale vlastně jo, tam mne překvapil, nečekal jsem, že po dočtení bude tou převládající emocí smutek. Těch pár posledních stránek má sílu. 3,5*

evilunicorn
09.09.2020 5 z 5

Tak tohle mě opravdu hodně překvapilo.Oldschoolový sci-fi horor,se spoustou gore scén,ale přesto smysluplný a ne prvoplánový .Oceňuji napsané postavy, jejichž charaktery byly unikátní a do příběhu přinášely neustále něco nového.A třešnička na dortu?Pro mě určitě scéna se želvou.. Ačkoliv v podstatě brutální, přesto naprosto emocionálně silná.Paráda, jediné co mě mrzí,že se asi tato kniha nedočká zfilmování.. zasloužila by si to.Plný počet!!

lukas1038
10.01.2020 1 z 5

Vleklý, nehrůzostrašný a předvídatelný příběh, který nikam nevede. Autor se snaží být nudný jako King a bravůrně se mu to daří. Dvě hvězdy dávám za poměrně hezky propracované postavy. Námět skvělý, provedení hrůzostrašné. Škoda.

lukas1038
03.11.2019 1 z 5

Nic extra, poměrně zklamání

Cryptkeeper
29.10.2018 4 z 5

Celkem jednoduchý,přímočarý děj,autor se s tím nemazal a to mi v tomhle hrozně sedlo. Zajímavé postavy,člověk se lehce vžije do úzkostné až klaustrofobické situace na ostrově. Konec taktéž parádní a originální,takže za mě parádní kniha,která určitě stojí za přečtení :)

jirka0283
10.10.2018 3 z 5

Některé pasáže byly pěkně nechutné.

Israha
05.01.2018 5 z 5

Plnotučná žánrovka. Nic víc, ale ani omylem nic míň. Cutter si vypůjčil obehrané dějové schéma o genetickém experimentu, který se vymknul kontrole (se všemi typickými proprietami a morálními dilematy), a vytvořil okolo něj jednoduché, přímočaré, ale zatraceně funkční horrorové šílenství, které děsí a znechucuje především explicitně popsanými krvavými a slizkými detaily (to na první přečtení), ale také neméně odpornými vzorci chování, projevujícími se u jednotlivých postav (to na další přečtení, kdy už přívaly fyzického hnusu očekáváte, a můžete se do něj ponořit a najít ostatní aspekty). Ano, je to vyhnané do extrémů, ale kritiku nechápu - protože to byl od začátku evidentně autorův záměr, a navíc šokování a navozování pocitů zhnusení je v horrorovém žánru běžný atribut, který tam má své nezastupitelné místo. A pokud autor zvolí jako jeden z prvků násilí na zvířatech, i to má své opodstatnění - znechucuje stejně, jako násilí na lidech. Jako každé bezdůvodné a nezasloužené násilí. Body navíc za "vysvětlovací" části, pojaté podobou novinářských vsuvek. Dozvíme se vše potřebné o vlastnostech a původu tajemného zla, ale protagonisté příběhu stále mohou tápat v temnotě a děsit se neznámého...

Za mě je Oddíl naprosto poctivá a hutná horrorová chuťovka, která zřetelně dává najevo, že originality není nutně třeba, pokud je přitomno nadšení a chuť stvárnit plnohodnotně už známé téma.

boj o přežití horory nákaza skauti

Nick Cutter
kanadská, 1975