Obžalovaný, vstaňte!

Obžalovaný, vstaňte! https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235842/bmid_obzalovany-vstante-235842.jpg 4 8 2

V januári 1962 debutoval Roman Kaliský, redaktor-reportér Kultúrneho života, knihou reportáží Dlhá cesta, jeho debut znamenal úspech. Nielen pre autora, ale aj pre slovenskú reportážnu tvorbu: dielo bolo odmenené cenou vydavateľstva Slovenský spisovateľ ako jedna zo štyroch najlepších knih produkcie za rok 1961. Hodnoty diela ocenilo aj vydavateľstvo Československý spisovatel, kde Dlhá cesta vyšla v Českom preklade koncom roku 1962. Po Dlhej ceste, knihe objavných reportáži zo Slovenska, prinášame našim čitateľom Kaliského novú, mimoriadne pútavú knihu o tej tvári života, akú po prvý raz priamo a poväčšine s tragickými črtami vidia tí, ktorí v našej spoločnosti uskutočňujú zákony, slúžiac tak spravodlivosti. V novej knihe Obžalovaný, vstaňte! budú naši čitatelia spolu s vyšetrujúcimi orgánmi, so sudcami a s reportérom hľadieť do ľudského svedomia, do podivne pokrútených pohnútok činov, ktoré aj naša spoločnosť trestá, lebo sa bráni proti takémuto zlu. Kaliský stopuje, hľadá, skúma pohnútky, priebeh, motívy i dôsledky ľudských pokleskov, ktoré sa, žiaľ, musia často nazývať vraždou, zločinom, niekedy sú tragickým omylom, inokedy dôsledkom neuspokojenej ambície, a v strhujúcich súdnych reportážach vystríha, obviňuje i ukazuje, ako naša spoločnosť chce a vie pomáhať aj takým ľudom, ktorí sa - väčšinou nie vlastnou vinou - dostávajú na šikmú plochu.... celý text

Koňadra
Koňadra
17.01.2017 4 z 5

Veľmi zaujímavo a pútavo zachytené skutočné prípady, ktoré hýbali slovenskou kriminalistikou v polovici dvadsiateho storočia.
K mnohým z nich je možné pozisťovať na webe i v kriminalistických tlačovinách z tej doby ďalšie podrobnosti a overiť si, že Kaliský nevyužil autorskú licenciu a bol vo vzťahu k opisovaným skutočnostiam prekvapujúco dôsledný. Určite viac, ako by sa, s prihliadnutím na vypointovanosť jednotlivých príbehov mohlo zdať.
Dokonca mi ani nevadila občas prítomná socialistická ideológia. Jednak ju viem filtrovať, a tiež si človek musí uvedomiť, že popisované kriminálne prípady sa odohrali v reáliách stachanovského budovania krásnych zajtrajškov.
Za mňa - veľmi zaujímavé.

soukroma
soukroma
21.03.2014 3 z 5

Výběr skutečných případů 50.-60. let, sice celkem čtivě zpracovaných do beletrie - naštěstí spíše o samotných zločinech než soudních přelíčeních - je značně rozmanitý, některé případy dokonce zůstávají prakticky bez konkrétního motivu...A navíc ze všech příběhů vyčnívá silný socialistický podtext - stále se u všech protagonistů řeší rodinný původ a současné vztahy k socialistickému zřízení.

skutečné kriminální případy

Roman Kaliský