Norské dřevo

Norské dřevo https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1752/bmid_norske-drevo-WEo-1752.jpg 4 4539 736

V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh. Čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu. Román vyšel japonsky r. 1987, byl přeložen do 36 jazyků a celkově se ho prodalo přes 9 milionů výtisků.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

ノルウェイの森 - Noruwei no mori , 1987

Uiška
24.03.2024 5 z 5

Velmi čtivé, smutné, citlivé. Moje seznámení se s Murakamim. Ponořila jsem se do příběhu a měla pocit, jako bych byla sama součástí hrdiny.

janulka1310
20.03.2024 5 z 5

Melancholický román, tak bych to asi nazvala. Kniha mě velmi bavila, hlavně proto, že každá postava byla něčím zvláštní, něčím výjimečná, něčím jiná, než ostatní všední lidé....autor umí krásně vykreslit jejich charakteristiky a popsat jejich úvahy a myšlení. Pro mě to je úplně jiný styl vypravování, ale líbil se mi a bavil mě. Samotné téma je samozřejmě náročné, smutné a hodné zamyšlení.

SirChico
25.02.2024 5 z 5

Wau. Myslím, že Murakami je můj neoblíbenější úchylák. Jeho knížky jsou prostě unikátní. Dokáže velmi rychle a jednoduše vykreslit magickou atmosféru japonského prostředí a její interpretaci západní kultury. A to se mu podařilo i u Norského dřeva. O čem ta kniha vlastně je? O pozdním dospívání, o samotě, o smrti, o přátelství a ... o sexu. Jako vždy jde i o sex, někdy i o hodně divoké pedofilní lesbické hrátky (btw. Tahle scéna byla vážně trochu moc, ale nejsem takovej puritán takže nechávám plné skóre.). Je strašně zajímavé že všechno jeho knížky jsou trochu o ničem – vhled do normálního (nebo lehce abnormálního) života lidí a stejně mě baví - je to Murakamiho magie všedního života.

Naďa2411
21.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Podle mne má tato akniha zbytečné dlouhé pasáže. Mladí studenti studující na vysoké škole jsou ovlivněny náhlou sebevraždou jedno z nich. Najednou se hlavní postavy ocitnou v prázdné bublině a hledají smysl života. Moc mne to nebavilo, hodně jsem přeskakovala. Nicotu a ztrátu řeší nezávazným sexem, pitím..... Každá ztráta blízké osoby bolí, kdo je silný najde si další životní smysl, své poslání, kdo je slabý může pomoci odborná pomoc. Konec knihy mě překvapil. Kniha je jako podzimní počasí.....

Luňajda
17.02.2024 5 z 5

Moc dobré čtení, i když ne moc pozitivní. Kniha mě ještě dlouho po přečtení nutila zamýšlet se nad hodnotami života a umožnila mi nahlédnout do myslí lidí úplně odlišné kultury. Pro toho, kdo jen nehltá řádky rozhodně stojí za přečtení.

lulucinax
07.02.2024 4 z 5

Už dlouho jsem si chtěla něco od autora přečíst, abych se dozvěděla, co na něm všichni mají?
Norské dřevo vypráví o studentských létech, lásce a vztazích všeobecně. A tak celkově o životě, najdete tu i filozofické úvahy, nad kterými se zcela jistě zamyslíte. Autor píše čtivě a poutavě. Samotný příběh mě zaujal, působil melancholicky a byla jsem zvědavá, jak skončí.
Jen tu věc, co se stala s Reiko na konci jsem vůbec nečekala a zkrátka nechápala.
Časem třeba zkusím ještě nějakou další knihu, ale že bych ji nutně potřebovala se říct nedá.

alkuluku_blog
07.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Možná hodnotím přehnaně nízko, ale na základě toho, jak je Murakami světoznámý, jsem fakt čekala něco... víc. Mám ráda příběhy, kde celou dobu čekáte, jak autor vysvětlí a zakončí zápletky, které rozpletl... a jsem zklamaná, když to nenastane. Ale to je asi prostě Murakami.

markulina711
29.01.2024 4 z 5

Pocit po přečtení? Jako když hledím ven přes studené orosené sklo. Vnitřně se mě ten výjev dotýká, chci ho zaostřit ,ale nejde to. Román má obrovskou sílu, postavy nesou zajímavé osudy,ale všechno je tak decentně ,,japonsky" tlumené.Když nepočítám sex popisující pasáže. Ty v tom jemném příběhu působí jako řvavé reklamní pauzy v průběhu uměleckého filmu.

gabriela8591
28.01.2024 3 z 5

Četlo se celkem dobře, ale za mě místy zbytečně dlouhé... od konce bych čekala víc

pakoshka
24.01.2024 2 z 5

Můj první a možná taky (aspoň zas na pár let) poslední Haruki Murakami. Byly pasáže a chvíle, kdy se mi Norské dřevo četlo jedna báseň, ale občas se mi nechtělo pokračovat. Komentáře si píšu pro sebe většinou po pár týdnech od dočtení, a tenhle román žádný dojem nezanechal, myslím, že na mě je moc sentimentální.

101evca
19.01.2024 3 z 5

Kniha o smrti, bolesti, ztrátě a rozhodně přehnaně o pornografii. Murakamino postavy jsou zároveň lidské i umělé. Nevím, jak to vysvětlit. V jednu chvili dává smyst úplně všechno a v jiné si zase říkám, že je to velice zvláštní literární počin, který nemá s reálným světem nic společného. Kniha má v sobě nějakou nepopsatelnou sílu, která ji dodává atmosféru, která mě přiměla jí dočíst, i když byla tak až absurdně depresivní. Některé dialogy jsou přinejmenším zvláštní (může to být i překladem), pornografické scény jsem přeskakovala. Celkově bych řekla, že to bylo zajímavé, hodně smutné a ne úplně pro mě.

bee88maja
29.12.2023 5 z 5

Dotkni se slzy na dně mého srdce. Dotkni se bolesti, která křičí skrze slova deroucí se z mé rozervané duše. Křičím potichu, hledám jistoty a bezpečí. Oplzlost a chtíč.
Jsi tu se sklenicí vína v ruce, probudíš se a vše je pryč....

Tohle se mnou trošku zamávalo. Smekám a těším se na další příběhy z pera H.Murakamiho

PabloFuentes
04.12.2023 5 z 5

Tady už bylo všechno řečeno. Nádherná kniha plná vnitřních pravd, která vás prostě, ať chcete nebo ne, chytne za srdce. Jsou zde neuvěřitelně dobře vykreslené charaktery, pochmurné japonské prostředí a z nějakého důvodu jsem to celé viděl před očima v podobě nějakého anime. Myslím, že to určitě není můj poslední Murakami.

debreno
27.11.2023 5 z 5

Dole pod týmto je pôvodný komentár. Keď som sa snažil podľa zvyklostí databazeknih prideliť hviezdičky (a aj to osvetliť komentárom), najskôr som dal 3, potom som zmenil na 4.....a prešlo niekoľko dní, a ja som z tej knihy stále natoľko v p--i, že okolo nej musí poletovať niečo brutálne. :)
___________________________________________________________________________

Hviezdičkami sa ťažko...
Murakami má obrovský dar, ktorý sa vlastne u spisovateľov neobjavuje až v takej miere a hlavne pri takom druhe literatúry; dokáže človeka až neuveriteľne pripútať ku knihe. Toto je aj príklad Nórskeho dreva, človek chce vedieť, a chce vedieť viac. Napriek všetkým výhradám, ktoré môže mať. Tu sa mi zachce priam zvolať "Ó, a tých je požehnane!" Niektoré dialógy...popisy...no, možno sa to ťažko prekladá. Čo ja však neviem týmto "improvizátorom" odpustiť, resp. ma to pri čítaní dosť obťažuje, sú momenty, ktoré sa v knihe ocitli len náhodou. Práve preto má Murakami také vťahujúce expozície, preňho je jeho vlastná kniha na začiatku tajomstvom. Potom však narazí na niektoré nepremyslené udalosti, obmedzenia, ktorému mu spôsobil rozprávač v prvej osobe, keď potreboval román rozvinúť aj na inom fronte. (tu to nebolo také krízové ako v Kronike...),a dokonca vyvolal dojem, že román je prísne retrospektívny, hoci to okrem začiatku pripomenul len raz a potom úplne mätúcou vsuvkou...ale to je už nevýhoda tejto techniky, ktorá sa častokrát prejaví na neucelenosti formy. Na druhej strane, vďaka tomu je potom román natoľko strhujúci, plynúci...
No, a v tejto knihe je fakt veľa porna. Nie som žiadny puritán, nevravím, že ma to poburovalo, ale praktiky súlože ma veľmi nezaujímajú, keď čítam knihu (hlavne keď nehovoria nič o danej postave.) Tej súlože je tam veľa, a niekomu sa môže zdať, že už trošku vplával do vôd lacnej literatúry.
Posledná vec tohto dlhého komentára (murakami ma vždy zvádza k dlhým zamysleniam sa nad tým, čo som čítal), napriek tomu, že som niekde za polovicou bol už namosúrený, ale chcel som to dočítať, tak po dočítaní som bol rád, že som sa na to dal. Atmosféra tej knihy je naozaj nezameniteľná a ešte ostane nejaký čas v "systéme."

Hermiona555
08.11.2023 5 z 5

Mistrovsky podaný příběh studentské lásky v nejlepších tradicích japonské litaratury.

6493
28.10.2023 5 z 5

Norské dřevo od Harukiho Murakamiho je vynikající román, který utkává tapiserii lásky, ztráty a zmatených cest mládí. Vypravěčské umění Murakamiho je zde plně rozvinuté, pohlcující čtenáře v příběhu, který je stejně strašidelný jako krásný. Postavy jsou mistrovsky vytvořené, každá nesoucí své hluboké, tiše vyslovené pravdy, které rezonují s čtenářem. Pozadí Tokia 60. let poskytuje živé, a přesto melancholické prostředí, dokonale doplňující témata románu. Murakamiho zručné použití jazyka a metafor přeměňuje zdánlivě jednoduchý příběh lásky na hluboké zkoumání lidských emocí a existence. Tempo knihy je bezchybné, udržující rovnováhu, která vás pohltí od začátku až do konce. Norské dřevo není jen román; je to zážitek, který zůstává v mysli a srdci dlouho po dočtení poslední stránky. Absolutní nutnost pro každého, kdo si cení hluboce dojemné literatury.

Hyaenodon
22.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Sedmá autorova kniha. Kdybych ji četl před zhruba deseti lety, asi bych dopadl jako Naoko. Teď jsem si ji přečetl s pocitem někoho, kdo už dávno zatelefonoval Midori a dobře udělal... :)

Dom95
21.10.2023 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Murakamiho četl (v 18 letech). Díky této knize jsem objevil úplně nový žánr, který jsem do té doby neznal. Trochu mě rozčilovalo, že jsou kapitoly tak dlouhé, ale stejně jsem se od knihy nemohl odpoutat. Po každé kapitole jsem navíc měl pocit, jako by mě něco uvnitř "svíralo" a nechtělo pustit. NECHTĚL jsem číst dál, ale MUSEL jsem číst dát. Nakonec jsem si knihu dal i do maturitního seznamu, takže jsem jí četl několikrát.
Tato kniha pro mě bylo první setkání s japonskou kulturou a jsem za to opravdu rád. Nyní na Murakamiho nedám dopustit.

Zemlja
08.10.2023 5 z 5

Četla jsem ji jako první a na prvním místě mezi jeho knihami ji zatím mám. Jen na ni dotírá kratičký Spánek.

azur
03.10.2023 5 z 5

Kdo by neznal Norské dřevo? Haruki Murakami je jeden z nejpřekládanějších japonských autorů. Na začátku čtení jsem se trochu bála, že mě kniha nebude bavit. Rozhodně jsem se dost spletla kniha mě nadchla věděla jsem, že ji musím vlastnit. Přečetla jsem si ji dokonce dvakrát. Je sice plná smutku, nešťastné lásky a smrti, ale přesto je na ní něco krásného. Jedná se o jednu z mála knih, které člověk nemůže vysvětlit, může ji pouze doporučit ostatním, aby sami zhodnotili a ohodnotili kvalitu. Jelikož autor 7 let vlastnil jazzovou kavárnu, jsou v mnoha jeho dílech zmíněni různorodí interpreti anebo písničky. Já díky Norskému dřevu objevila mnoho nových krásných skladeb, které můžete objevit i Vy na oficiálních stránkách autora.