Noci nad Německem

Noci nad Německem https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75957/bmid_noci-nad-nemeckem-KC7-75957.jpg 5 32 7

Kniha se zabývá osudy čs. letců za 2. světové války, zvláště 311. bombardovací perutě ve Velké Británii.

jan.para
01.02.2023 5 z 5

Moc zajímavá knížka, která popisuje činnost naší 311. bombardovací perutě během jejího působení o bommber command. Kniha je doplněna o autentické vzpomínky, řadu fotografií, nebo "zákulisní informace" o oblíbenosti, nebo neoblíbenosti Václava Kordy, nebo Josefa Ocelky. Rád si přečtu tyto informace a ne jen suché konstatování, že v tento datum se letělo a tam a tam. Cením i to, že autor popisuje i činnost německých nočních stíhačů, jejich vybavení, nebo další osudy. Člověk pak celé události vidí tak trochu zrcadlově, což vůbec není špatné. Kniha není tak podrobná, jako Křídla míří na Německo od Miloslava Pajera, ale rozhodně stojí za přečtení.

J.P.S.
03.01.2021 5 z 5

K tomuto klenotu jsem se dostal náhodou, když se na jednom nejmenovaném úřadě likvidovala tamní knihovna a knihy se rozdávaly zájemcům. S chutí jsem se začetl do zmačkané a několikrát přehýbané knížky vydané krátce po Sametové revoluci. A nemohl jsem se odtrhnout. A opět jsem zjistil, kolik věcí o druhé světové válce stále ještě nevím a jak mě téma Čechoslováků bojujících v Anglii za naši svobodu dovede znovu a opět zaujmout.

Některá zajímavá zjištění po přečtení této knížky:
1) Útěkové cesty z Protektorátu nevedly vždy jen přes Polsko (jaké překvapení, že např. Maďarsko, Švýcarsko a tisovské Slovensko uprchlíky vracely!)
2) Nemálo (ve skutečnosti strašně moc!) úmrtí našich letců bylo zapřičiněno vyslovenými banalitami - např. kvůli selhání rádia se vracející bombardér nemohl ohlásit a tak byl sestřelen vlastní protiletadlovou obranou; kvůli chybě při navigaci byl vracející se bombardér nasměrován přímo do balónových baráží; kvůli neznalosti angličtiny byl sestřelený český letec vystrašenými anglickými vesničany mylně pokládán za nepřítele a ubodán vidlemi či zastřelen domácí brokovnicí...
3) Mezi československými vojáky v Anglii byli zjevně přimíchání i němečtí špioni, jejichž totožnost se pravděpodobně už nikdy nezjistí

Zkrátka: Famózně popsaný příběh československé 311. bombardovací divize, který by byl skvělým materiálem pro netflixový seriál ve stylu Band of Brothers.

Pavelpi
31.07.2020 5 z 5

Já bych řekl,že kniha se autorovi hodně povedla.Historie 311 perutě je napsána naprosto perfektně a se znalostí věci.Klobouk dolů před autorem,jak to dobře zvládl.Doporučuji všem,kdo se o tuto problematiku zajímá

n.ezn.amy
16.12.2019 5 z 5

výborná kniha, která mapuje osud československé 311. bombardovací perutě, velká poklona a obdiv ke všem, kdo nejen v této peruti působili a bohužel mnozí, kteří se zpět nevrátili např. bývalý boxer Vilda Jakš

JohnyShorty
15.02.2018 5 z 5

Opravdu, zatím a myslím že i na dlouhou dobu jedna z nejlepších knih o 311.SQ.

Rozhodně by zasloužila reedici.

jan7760
06.10.2017 5 z 5

jedna z najlepsich knih o nasich letcoch v Anglicku...

Kozel
26.07.2015 5 z 5

Naprosto dechberoucí čtení, které ve mě osobně vyvolává otázku, proč je u nás čs. bombardovací peruť hodně ve stínu stíhačů a moc se o ní nemluví (tím rozhodně nechci stíhače degradovat). Už jen proto, že za války byla jednou z nejúspěšnějších perutí Královského letectva. Nezlobil bych se za film, ale ještě ke knize. Mělo by se uvažovat o reedici, protože i na vydání z roku 1990 je vidět, že si editoři moc práce nedali a fotky jsou taky smutnou kapitolou díky nekvalitě (i když portréty letců s poznámkou kde skončili je dost silná). Každý z nás by si měl o těchto klucích se staženým zadkem přímo nad Německem uprostřed vybuchujících granátů přečíst;)