Jarmark nesmrtelných – Nikopol I.

Jarmark nesmrtelných – Nikopol I. https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36570/jarmark-nesmrtelnych-nikopol-i-36570.jpg 4 44 7

Nikopol série

Rok 2023, Paříž je zfašizovaná, Sovět stále pohromadě a polyká více a více států, všude jen muži, zatímco ženy jsou stále uzavřené v porodních centrech. A do toho se ještě nad Paříží vznáší podivná létající pyramida, o které nikdo nic neví. Tak si představuje Bilal budoucnost. Přesně z toho cítíme dobu vzniku, poprvé byl totiž Jarmark publikován roku 1980. Snad jedinou chybou, která však nesníží nevšední zážitek z četby, je příliš blízké datum těchto událostí. Ale s tím má mnoho spisovatelů potíže, pokud se srabácky nechytí třeba roku 802270… Po třiceti letech, kdy byl Alkidis Nikopol za trest zmražen, spadne jeho hibernační modul do centra událostí. Život mu zachrání Horus, jeden z personifikovaných egyptských bohů z létající pyramidy, která na Paříži požaduje palivo, aby mohla letět dál. Avšak Horus má své vlastní plány a naplnit mu je má pomoci právě Nikopol. Respektive jeho tělo, do kterého Horova duše vnikne a začne ho ovládat. Zatím co se Nikopol smiřuje se svým osudem, nechá Hora jednat. Brzy se zaplete/zapletou do předvolební politické hry. Fašistický diktátor Kapustier má však vlivné přátele a důležitou podporu. Co Horus sleduje? Padne ve Francii fašismus a nastoupí Horovsko-Nikopolský socialismus? Jakou roli budou hrát ostatní bohové? A jakou Nikopolův stejně starý syn? Jarmark je teprve vstup do příběhu celé trilogie, přesto má velice překvapivý a propracovaný děj, který nelze dopředu předvídat. Odpovědi na výše položené otázky byste hádali zcela zbytečně. "Nesmrtelnost je forma diktatury života nad smrtí - protože jsem diktátor, nezbývá mi než se stát nesmrtelným."... celý text

Literatura světová , Komiksy , Sci-fi

Vydáno: , Egmont (ČR)

La Foire aux Immortels , 1980

nela3812
06.12.2022 3 z 5

Tematicky se jedná o velmi zajímavý kousek, ale z mého pohledu je to příliš překombinované. Z příběhu může lehce mrazit s ohledem na to,v jaké době se odehrává, nicméně mám pocit, že autor místy až moc popustil uzdu své fantazii a je toho tam zkrátka moc. Máme tu jakési bohy ze starověkého Egypta, poté lehký nádech sfici budoucnosti, zeleného pruhovaného kocoura připomínajícího tvora z Alenku v říši divů a v neposlední řadě klaunský make-up. Dohromady je to prostě chaos.

Co se týče vzhledu a celkové desingové úpravy:

Zpočátku mi kresba neseděla, ale po přečtení části příběhu jsem změnila názor. Doslova to skvěle dokreslilo celkový dej a atmosféru.

Samotné české zpracování má však chyby, které vrhají stin na celkovy dojem z komiksu. Některé bubliny jsou až nešťastné otočeny a text není z běžného pohledu k přečtení. Je nutné knihou otáček a při tomto formátu to není nikterak uživatelsky příjemné. Dále jsou nešťastně volené fonty na cedulých, výlohách a podobně. Kdo viděl, jistě mi dá za pravdu že to opravdu bije do očí a odpoutava to pozornost od zbytku kresby.

gaspoda
03.02.2022 4 z 5

todle je hodně slušnej blázinec.

memphisz
01.03.2016 3 z 5

Námět zajímavý, dějově ale slabší. Kresba vcelku podařená, ale úplně mě neoslovila. Mám z toho dílka rozpačité pocity...

Kapis
08.10.2015 5 z 5

Nejlepší díl, nejvíce nápadu, napínavé, kresba se mi ještě líbila, s ostatními díly to šlo dolů všechno

spdb
24.10.2013 5 z 5

Rozhodně stojí za to přečíst celou sérii vícekrát, má to několik vrstev.

JarekSkvarek
05.06.2013 5 z 5

Tento komiks me uchvatil a musel jsem hodne dlouho shanet druhy dil. Doporucuji vsem, kdo maji radi sci-fi. Tusim, ze podle serie byl natocen aji film, ktery mi ovsem v pameti moc neuvizl.

ubiq
13.02.2013 4 z 5

Hodne dobre sci-fi diko kde vystupuji egypsti bohove, vytecna kresba ma opravdu nadech