Nezhojené rány národa

Nezhojené rány národa https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142874/nezhojene-rany-narod-142874.jpg 5 9 4

Kniha se věnuje dosti opomíjenému tématu rodin politických vězňů komunistického režimu padesátých a šedesátých let, také vězňům samotným, zahrnuje i „nadčasové“ kapitoly. Úryvek z předmluvy knize od Ivo Feierabenda, emeritního profesora z State University Kalifornie v San Diegu (jeho otec byl ministrem za 2. republiky, krátce za protektorátu a pak v čs. exilové vládě v Londýně): „Proč je kniha důležitá k přečtení, i když je často drásavě provokativní a pro někoho nepříjemná, tísnivá? A proč si ta kniha zaslouží nejvyššího doporučení? Protože je to výkřik k probuzení a k boji o pravdivou minulost, o které se kvůli pohodlí či ze studu či z viny raději moc nemluví a na kterou by hodně lidí nejraději zapomnělo.“ Kniha zobrazuje nejen vnější život rodin a dopad totality na ně, zaměřuje se hodně na vnitřní dramata žen při zatčení manžela, při soudu a návštěvách. Vystihuje trvalý psychický tlak na ženy během věznění partnera, těžká rozhodování, zda se rozvést, a tak se zbavit týrání a pronásledování od komunistů. Extrémní ústrky rodin zůstaly z větší části stranou při ztvárnění padesátých let. Někteří vězni po letech pocítili dluh vůči svým manželkám a rodinám za to, že po svém propuštění viděli spíše svou pohromu než jejich tragédii, a pokud zaznamenali své osudy, příběhy nejbližších tam nepromítli. Kniha líčí obtížnou cestu rodin k vězňům po propuštění a obráceně, cestu vězňů na svobodě ke svým nejbližším. I pevná manželství se rozpadala – vracel se jiný muž k jiné ženě. V zahuštěné podobě se zde objevuje též realita života padesátých let, atmosféra doby, zločinnost a metody StB. Kniha popisuje zatčení, výslechy, život v lágrech a věznicích, ale především podchycuje vnitřní prožitky vězňů a jejich deprese, nevynechává však ani chvilky radosti a přesvědčení, že vše dobře dopadne. Nechybí ukázky „soubojů“ s bachaři. Stranou nezůstávají následky lágru na duši, neurózy a strachy, dozor StB nad propuštěnými. Nevěnuje se jen vnitřnímu a vnějšímu světu vězňů a jejich rodin. V nadčasových kapitolách přesahuje i do sou-časnosti a zabíhá do oblasti filozofie. Rozebírá údajné omluvy komunistů. Zamýšlí se, proč přišla totalita KSČ a proč se dnes do jisté míry pozapomnělo na minulou dobu. Jaký negativní dopad měla tlustá čára, kterou v devadesátých letech udělala politika i společnost za érou KSČ. Proč se nesoudily zločiny této strany. Zabývá se otázkou, zda a kdy je možné se při osobním selhání ospravedlnit vlivem doby a mládí. Uvažuje o významu „beznadějného“ odboje a důvodech vstupu do ilegality. Ukazuje různou míru spolupráce s režimem. Své místo má filozofický pohled na viny, tresty, na smysl odpuštění a lítosti, na vztah muklů k tzv. Vyššímu principu a Prozřetelnosti. Vybízí k zamyšlení nad silou člověka a jeho schopností překonat nepřekonatelné. Klade otázky, avšak ne vždy si dělá ambice odpovědět. Zahrnuje široké spektrum motivů od hluboce osobních zpovědí přes dějové úseky až po složitá zamyšlení. Tuto škálu nebylo možné svázat do stejné formy, stylu. V tomto směru není práce typickou knihou. Přestože se skládá z mnoha rozdílných částí, jako celek vytváří harmonii; řídí se svými vlastními zákonitostmi, nikoli běžnými pravidly. Forma se podřídila knize, nikoli kniha formě. Knihu napsal život, byť se rodila s masivní podporou autora.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Baset

Paulus.1987
07.04.2024 5 z 5

Tematicky a emocionálně velmi náročná, ale zároveň ojedinělá kniha. Nevím o žádné jiné publikaci, která by se v takové míře věnovala tématu politických vězňů 50. let a jejich rodin. Autorova sedmiletá práce je rozhodně znát.

Na základě výpovědí politických vězňů a jejich rodinných příslušníků autor podrobně popsal celý proces zacházení komunistického režimu s politickými vězni - od jejich zatčení, brutálních výslechů, soudů, pobytu ve vězení nebo lágru přes šikanu rodinných příslušníků až po návrat do společnosti (pokud k němu vůbec došlo). Zvláštní kapitolu autor věnoval ženským vězeňkyním, v rámci které jsem si vzpomněl na román U severní zdi.

V kapitole, která je věnována otázce společenského (ne)vyrovnání se s komunistickými zločiny, nemusí čtenář s autorem vždy souhlasit, ale jak sám autor uvádí v předmluvě, své názory nikomu nevnucuje. Závěr knihy, který se věnuje psychologickému vztahu věznů k jejich osudu, sahá do sféry filozofie a pro čtenáře může být tato část knihy poněkud náročnější.

V průběhu četby se u mě střídaly především negativní emoce v podobě odporu, zhnusení a vzteku nad popisovaným bezprávím. Knihu jsem četl nepřiměřeně dlouho, ne vždy jsem v sobě našel dostatek sil a tu správnou náladu. S ohledem na celkovou informační a vypovídací hodnotu jsou případné nedostatky knihy marginální.

vvikingg
15.01.2023 4 z 5

Vítězné mocnosti si po 2. světové válce rozdělily svět a my jsme měli smůlu, že jsme připadly Moskvě. Komunisti si ihned chopili šance a uvědomili si, že jestli půjdou s novou vlnou, která je vynese na hladinu budou mít sladkou moc a nebo se nezapojí a celý život budou na dně živořit. V podstatě nastolili diktaturu a vlnu teroru , vzor Sovětský svaz se Stalinem a jejich poradci rádi ukázali jak se to dělá. Češi Hitlera nahradili Stalinem , výmýtání ďábla ďáblem, Hitler nadřadil rasu, Stalin komunisti. Zločiny KSČ se nelišili od zločinu NSDAP, komunisti i nacisti neměli úctu k člověku, protože oba režimy byly nelidské. Skvěle vypracovaný pohled na temnou část našich dějin, kniha stojí za přečtení kdo se zajímá o historii, doví se pravdu o 50. letech. Jen tak na závěr,, pokud něco ukradne komunista a bude přistižen , strana se za něj zaručí a zdůvodní to chvilkovým pomýlením, pokud ukradne něco nestraník a bude přistižen, bude vždy tvrdě potrestán...

Žujous
18.09.2022 5 z 5

Šíleně dlouhé a emočně namáhavé čtení, ale ... zlo, které přinesla KSČ nelze popsat na sto stránkách odlehčenou zábavnou formou. Kdo se nebojí a koho zajímá minulost, ať otevře. Nikdy už pak nebude smířlivě koukat na ty jedince, kteří básní, jak bylo za komunistů lépe

Astarothh
06.07.2018 5 z 5

Autor se věnuje politickým vězňům zatčeným po Únoru 1948. Jsou zde popsány desítky, možná stovky velmi smutných příběhů lidí, kteří se dostali do hledáčku tehdejší StB. Kniha popisuje osudy nejen samotných vězňů ve věznicích, lágrech či uranových dolech, ale i příběhy jejich rodin, s kterými režim nakládal velmi krutě a nelidsky.
Každý příběh, represí postižených lidí v této knize, nám najisto ukazuje, jaký byl komunismus zvrhlá a ničemná ideologie. Každý příběh ukazuje, kam až může dojít fanatismus „pro věc“.
Věznění byli většinou vysokoškolsky vzdělaní lidé, kněží, učitelé, právníci aj. Při výsleších byli krutě vyslýcháni, mučeni, ponižováni. Život ve vězení byl krutý – tresty v korekcích, hladovění, bití, vize 10 a více let či doživotí. Opakovaná šikana ze strany dozorců, drcení nejen těla, ale i duše muklů. Nenávist vůči tzv. politickým vězňům byla obrovská.
Rodiny vězňů byly pronásledovány StB. Sledování, vydírání, vystěhování z bytů do horšího, ztráta práce a dosazení na hůře placenou pozici.
Dále se kniha věnuje problematice rozvodů – vize deseti a více let bez muže leckterá manželka nevydržela a požádala o rozvod. Psychicky nezvládaly kruté represe ze strany komunistů. Často byly velmi na dně a síly jim docházely.
Po amnestii v šedesátém byla většina muklů propuštěna na svobodu – i tomu je věnována kapitola. Narušené vztahy po tolika letech odloučení. I takto režim ničil, nejen fyzicky, ale i psychicky – systematicky drtil vězně samotné, ale i jejich rodiny, vztahy, vazby….Do konce života muklů zůstala v duši bolest z prožitých bolestivých zážitků.
Nejbolestivější pro mě byla kapitola o ženách – vězenkyních. Ženy byly také mučeny, bity, velmi krutě ponižovány ze strany dozorců/dozorkyň – bestií. Jako ženu a hlavně jako matku mě velmi zasáhly příběhy těhotných, jejichž narozené děti podmínky vězení nepřežily. Ač člověk obecně ví, že se toto dělo, tak konkrétní příběhy skutečných žen zasáhnou skutečně velmi hluboko.
V poslední části knihy se autor zamýšlí nad existencí současného komunismu a klade si otázku, proč nebyl komunismus po revoluci, jako strana, zrušen.
Cituje tzv. omluvy politiků strany KSČM po roce 1989 a zamýšlí se nad spravedlností, odpovědností a odpuštěním. Zde se už lehce dostává do roviny filosofické.
Závěrem autor popisuje výslechy dědečka, který byl v prvním, druhém i třetím odboji.

Kniha je biblí skutečných příběhů lidí padesátých let. Výpovědi vězňů jasně poukazují na to, že byl komunismus zvrácená a odporná ideologie, která zničila statisíce nevinných životů. Má úcta a respekt směřuje ke každému, kdo prošel vězením, lágrem, uranovými doly. Rodinám, manželkám, které musely trpět represe ze strany Státní bezpečnosti a ostatních jako třídní nepřátelé.
Kniha by měla být i jakési varování pro naši současnou společnost. Jak jednoduché je dostat se k moci a začít systematicky plenit vlastní zem a lid. Kdo se nepoučí z dějin, musí je znovu opakovat. Nedopusťme již další Únor 1948. Važme si svobody a demokracie. Není samozřejmá.