Nevěřte tvořivým

Nevěřte tvořivým https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330857/mid_neverte-tvorivym-Enq-330857.jpg 4 18 4

Proč mají hurikány s ženskými jmény na svědomí více obětí? Zvyšuje nakupování biopotravin riziko neetického chování? Jak je možné, že fotbalové týmy v červených dresech častěji vyhrávají? Prosazují se empatičtí lidé více než neempatičtí? A co ten, kdo vidí v životě jen to dobré – je opravdu šťastnější? Kniha, na níž se podílela skupina osmnácti odborníků, kteří pracují v různých oblastech psychologie, má základ v blogu Curyšské univerzity, kam tito psychologové přispívali informacemi o vědeckých experimentech posledních let. Editorky vybrali sto nejzajímavějších příspěvků, jež vysvětlují různé nečekané souvislosti a mnohdy vyvracejí naše očekávání. Ke každému článku je přiřazena ikona, která naznačuje, jestli daný příklad pochází z oblasti myšlení, cítění, mezilidských vztahů, zdraví, motivace, osobnostního rozvoje, nebo technologie a sociálních médií. Na konci knihy jsou pak uvedeny odkazy na vědecké studie, z nichž autoři všechny své poznatky čerpali.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Portál

100 psychologische Denkfallen: Warum wir hinterher meinen, es vorher besser gewusst zu haben , 2015

KaLiBi
25.11.2022 3 z 5

Dobrá kniha. Jednotlivé výzkumy jsou shrnuty vždy velice krátce, bývala bych ocenila i detailnější popis průběhu výzkumu. Takhle se mi dost špatně soustředilo na jedno dané téma, když byl rovnou konec a šup na nové. Co kvituji je rozhodně bezvadnost textu. Po hodně dlouhé době kniha, ve které jsem snad neobjevila ani jeden překlep či chybu.

Merag
08.04.2020 4 z 5

100 výzkumů na jednom místě. Určitě to není čtení na jedno dopoledne. Spíš, sem tam si vylosovat jeden dva výzkumy. Někdy mě až zarazilo, co všechno se zkoumá :-) oceňuji odkazy, které může více prozkoumat.

Aleen
05.05.2017 4 z 5

Rozhodně nečtěte za jedno odpoledne, dávkujte si a nechte působit. Jedná se o výtah z výzkumů, které probíhaly různě po světě a odhalily důvody a způsoby lidského chování a jednání. Odkazy na internet, uvedené na konci knihy, Vám dokonce umožní prozkoumat uvedené výzkumy podrobně. V každém případě mi zbyly na konci dvě velké otázky:
1. Jak někoho napadne, co vlastně zkoumat a že by někoho takové výsledky mohly zajímat?
2. Proboha, kdo vymýšlí ty postupy, kterými se k odpovídajícím a směrodatným výsledkům dopracují???!!!
Jako zajímavost, nebo pro pobavení super. Je totiž zajímavé zjistit, čím se skuteční vědci na celém světě zabývají...

ismael
22.02.2017 5 z 5

Je to stručný popis 100 psychologických výzkumů poslední doby. Vše podložené studiemi. Hodnotné oddechové čtení pro ty, kteří se chtějí něco dozvědět.

Autoři knihy

Jana Nikitin