Neobyčejní

Neobyčejní https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329999/bmid_neobycejni-CJN-329999.jpg 4 207 54

Darebáci (V. E. Schwab) série

1. díl

Skvělý příběh o ctižádosti, žárlivosti, touze a nadpřirozené moci… Victor a Eli, dva samotáři, kteří se poznali na studiích, brzy zjistí, že je pojí společná vášeň k nebezpečí a zážitkům blízkým smrti a také že při vhodných příležitostech dokážou dobře rozvíjet své mimořádné schopnosti, dokud se jim jejich odvaha nevymkne z rukou. Victor po deseti letech utíká z vězení a za pomoci mladé dívky hledá svého dávného kamaráda, zatímco Eli pokračuje ve své misi zbavit se všech dalších nadpřirozených bytostí až na svou tajemnou a nepřemožitelnou pomocnici. Oba poháněni vzpomínkou na zradu a prohru jsou k nezastavení, ale kdo nakonec vyvázne se zdravou kůží? V Neobyčejných autorka přichází s drsným komiksově laděným příběhem, který vás zavede do světa, kde získaná nadpřirozená moc nemusí nutně vést k hrdinství a kde se na spojenectví příliš nehraje. Budete svědky fascinující charakterové studie, která vás donutí přemýšlet o tom, co znamená být hrdinou nebo zločincem, a zda je mezi nimi nějaký jasně definovatelný rozdíl.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo

Vicious , 2013

Bored-Author
05.03.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla v angličtině a musím říct, že se k ní stále ráda vracím. Je na ní něco tajemného a pokaždé co to čtu si všímám dalších a dalších detailů, které mi při předešlých přečteních unikly. Opravdu skvělá kniha a druhý díl také. Mohu jen doporučit.

blackoutzuzi
13.05.2022 3 z 5

NeObyčejné jsem četla především z důvodu, že mám za cíl zredukovat nepřečtené knihy, co mi doma leží už pěkných pár let, na nulu.

Jedná se o fantasy příběh o NeObyčejných, kteří mají nadpřirozené schopnosti..

Hned od začátku mě příběh neskutečně vtáhl a bavil. Čím dýl jsem ale dějem proplouvala, tím více se to začalo tak trochu táhnout. Námět super, ale to provedení za mě trochu pokulhávalo. Škoda těch nudnějších momentů a ani ty postavy mě vůbec nebavily. Jestli u nás někdy vyjde i další díl, možná si ho ale přečtu.

Ainyska
08.03.2022 5 z 5

Stejně jako trilogie Temnější tvář magie i tohle byla jízda. Je to čtivá kniha se skvělým příběhem a díky tomu, jsem ochotná odpustit i hrubky, které se v ní vyskytovaly. Doufám, že autorka napíše pokračování, docela by mě zajímal život hlavních hrdinů i dále.

Pitbullka
01.02.2022 3 z 5

Zajímavý námět. Mně se bohužel moc dobře nečetli, na můj vkus příliš různých vědeckých popisů, které mi bránily se začíst.

Libris_Na_Ex
13.01.2022 5 z 5

Dark Academia namíchaná se superhrdinama od V. E. Schwab zafungovala absolutně perfektně.
Na NeOBYČEJNÝCH mě bavil vědecký způsob, kterým je autorka vysvětlovala, ctižádostivost, která umí úplně život a způsob a jakým autorka dávala dílky skládačky, aby na konci perfektně zapadly.
Prostě skvělé!

Parwana
29.08.2021 odpad!

Knihu jsem musela odložit, vůbec jsem se do toho nemohla začíst.

dianaxn
17.08.2021 5 z 5

Jednou za nějaký čas nastane moment, kdy se mi líbí něco, co má huge hype a já píšu místo obvyklých unpopular opinions recenzi, která je plná nadšení. Spoiler alert: ten moment nastal právě teď.

Vicious je dark a twisted, takže to není pro každého (na konci recenze najdete trigger warnings), ale mně se to líbilo. Funny fact je, že to je všechno, co mi normálně vadí: slow, bez nějakých šokujících zvratů a má to 2 časové linie:

• před 10 lety, kde se Victor a Eli jako přátelé snaží dokázat existenci ExtraOrdinary a získat vlastní superschopnosti.
• současnost, kde Victor utekl z vězení, aby se pomstil Elimu, který mezitím zbavuje svět všech nadpřirozených bytostí.

Jde o mix dark academie, pomsty a superhrdinů (nebo spíš supervillains), a tak vznikl tenhle skvělý, jedinečný příběh. Celý nápad je zajímavý a superschopnosti jsou originální. Jak už jsem psala, tak děj je celkem předvídatelný, protože je toho hodně v anotaci, ale tím byste se neměli nechat odradit, protože činy protagonistů jsou překvapující samy o sobě.

Teď přichází ta nejlepší část, což jsou morally grey postavy. Nikdo nebyl jen dobrý nebo špatný, a všichni byli villains v nějakých určitých aspektech něčího příběhu. Každá postava měla svůj unikátní a taky uvěřitelný charakter. Na stupnici od 1 do 10 by tady moral greyness měla 10/10.

Jedna z nejlepších knih za tenhle rok? Yes.
Jedna z mých fav knih celkově? Yes.
Jedna z knih, kterou byste si měli přečíst? Hell yes.

trigger warnings: sebevražda, vražda, předávkování, sebepoškozování, drogy, panické záchvaty

HermanekB
08.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo něco úžasného.
Autorka má neuvěřitelný talent tvůrčího psaní. V.E. Schwab se stala mou srdcovkou, její knihy mi pokaždé připadají, jakoby byly psané přímo pro mě. Její knihy doprovází stejný smysl pro humor, jaký mám já a příběh samotný je pokaždé zvláštní, podivný a trhlý svým vlastním způsobem. Způsobem, který mi vyhovuje a rozumím mu. Autorka by mohla klidně psát o stokrát omílaném tématu, zápletce nebo by jen psala o tom, jaké je venku počasí a já bych její knížky hltla na posezení.
A teď raději k samotné knize.
Děj byl už od samotného začátku hrozně přitažlivý. Přeskakovali jsme z minulosti do přítomnosti hlavních postav, ale takovým způsobem, který mi nepřipadal matoucí. Možná někomu přišlo, že děj není originální, protože se zde vyskytují „hrdinové se superschopnostmi“. Ale když jsem knihu četla já, podobný názor jsem nesdílela, protože se hned na začátku musel čtenář ptát, jaké to je být hrdina? Kde jsou jejich hranice a kam až mohou zajít? Děj proto je originální svým vlastním způsobem.
Samotný styl psaní je, dle mého názoru, naprosto skvělí. Nic zde nebylo navíc, nic nechybělo. Knihu jsem prakticky nemohla bez výčitek odložit. Popisy jsou napsány skvěle, napětí se stupňovalo a dostavil se i strach nad osudem hlavního hrdiny.
Už samotné hlavní postavy jsou něčím, co autorka zvládá s přesahem. Každá její postava je výjimečná, každá má své klady i zápory. Jejich zvyky, které také dodávají knize svou váhu (Victor Vale škrtá slova z knih svých rodičů, Holland si opakuje jména lidí, které zabil,...). Jedinou postavu jsem nedokázala nenávidět. Všichni byli svý. Někomu možná vadil Victorův postoj typu „Eli mě vytáčí už jen svou existencí a chci se mu pomstít, i kdybych měl u toho umřít a říkal jsem už vlastně, jak moc ho nenávidím? Proto ho chci vidět krvácet a trpět“. Já ale celou dobu cítila spíše pocit jako: „Jo Victore, držím ti palce, musí ti to vyjít“. Zvláště mě zaujal jeho postoj k Sydney. To, jak zneužívá jejích schopností, ale přitom jsem se často ptala, jestli mu na ní záleží i jako na člověku.
Prostředí bylo dostatečně popsáno. Akorát pro vytvoření představy o jejím vzhledu, s dostatkem prostoru pro vlastní fantazii a bez zbytečného tří stránkového popisu. Tak akorát.

Kniha byla, na můj vkus, bez chyby. Hrdinové byly na knize asi to nejlepší hnedka vzápětí se samotným dějem. Neobyčejní je krásně napsaná kniha, kterou nesmí minout žádný milovník fantasy. Dávám pět hvězdiček vzhledem k tomu, že nejde dát víc *****.

elliot_pisces
26.04.2021 5 z 5

Ne každému se tahle kniha bude líbit, tím jsem si jistý. Celé je to temné, svým způsobem zvrácené a někde v knize by určitě mělo být napsáno: Tohle doma nezkoušejte. Já nikdy předtím knihu podobnou téhle neviděl, a kdyby mi ji nedoporučil kamarád, asi bych se k ní nedostal. Teď se stala jednou z mých nejoblíbenějších knih a důvodů je spousta.

Eli i Victor mi oba přirostli k srdci, vaše sympatie k nim budou střídavě mizet a zase se objevovat. Nikdo v tomhle příběhu nebyl vyloženě hrdina, obě hlavní postavy svým chováním připomínají spíš padouchy. Chyběla tu nějaká výraznější romantická linka, což mi nevadilo, a autorka tím jen potvrdila, že dobrá kniha se dá napsat i bez romance. Taky se mi líbily náhledy do minulosti, takže jsme věděli, jak Eli, Victor, Sydney i Serena přišli ke svým schopnostem.

Jak jednou řekl nějaký moudrý člověk: ,,I will re-read this book ForEver."

jjanca
03.04.2021 3 z 5

Tak ja neviem. Námet skvelý, napísané to bolo výborne, ale niečo tomu chýbalo. Bolo to také nemastné-neslané. Žiadna z postáv mi nebola sympatická, možno Mitcha som mala trochu rada. Ako už niekto podo mnou napísal, keby sa tí dvaja vyzabíjali hneď v prvej kapitole, bolo by mi to úplne jedno. Škoda, asi som sa tešila príliš.

Mychaela
08.12.2020 4 z 5

Navzdory počátečnímu skepticismu to nakonec vůbec nebylo špatné ;-)

Kizuizi
09.11.2020 4 z 5

Velmi zajímavý námět knihy – jak ze sebe udělat něco jako superhrdinu, jak získat nadpřirozenou vlastnost. Příběh je velmi temný, místy až zvrácený (možná bych připojila i dovětek „tohle doma nezkoušejte“). Je to svižné, čtivé, postavy jsou velmi dobře popsané, některé kapitoly jsou velmi krátké. Ovšem zase tu bylo to, co já moc ráda nemám, a tedy skákání v čase – co je teď, co bylo tehdy... Naštěstí zde je to přehledné, takže se neztrácíme, nemusíme listovat tam a zpět.
A ještě malé upozornění – je to první díl série, takže netuším, jak se to bude vyvíjet dál, ale doufám, že nás Argo nebude napínat moc dlouho...

Terycte
26.07.2020 3 z 5

Nejvíc na knížce oceňuji, jak je napsána. Ale v ději knihy mi něco chybí, proto dávám 3/5 ????

Alíček83
05.07.2020 4 z 5

Měla jsem teda problém s přeskakováním času. Při seznamování s hlavními hrdiny to stále skákalo. Krátké kapitoly byly fajn. Máte za chvílu přečteno. Hrdinové si o sobě mysleli, že jsou kladní, ale byli záporní oba. :-)

Chytuš
22.04.2020 4 z 5

Zapomeňte na X-Men - prý záhadný gen x! Každý může být NO (NeOBYČEJNÝ), pokud ovšem bude ochoten zaplatit hodně, hodně vysokou cenu. A to vědci, jako jsou Viktor a Eli, jsou ochotní risknout (já bačkora bych do jejich "vědeckého" pokusu nešla ani omylem, ale číst o tom je jiná :-). Ani jeden z nich se vám nebude líbit. Ani jeden z nich by nevyhrál soutěž sympaťák roku - upřímně jejich NO schopnosti jim dost dávají, ale i dost berou. A právě proto je tahle knížka svěžím závanem v jinak stojatých vodách superhrdinovského žánru. Přičtěte navíc čtivost, napětí a akci (vše podpořené krátkými kapitolami ve stylu - tak ještě jednu, ještě jednu a máte za sebou rázem několik desítek stran). Takže - vrrr, kde je ten další díl???
A jen poznámka pod čarou pro ty, kteří už četli - dokáže mi někdo rozklíčovat pseudonym autorky ve světle téhle knihy? V.E.Schwab... Roztomilý dvojsmysl, nebo NO?

Skyer
10.03.2020 4 z 5

Kniha se četla velice dobře a byla napínavá - má krátké kapitoly, v kterých se přeskakovalo v časech a to vás udržuje při čtení. Líbilo se mi taky, jak žádné postavy nebyly pořádně kladné.
‼️MOŽNÝ SPOILER ‼️
Co se mi ale nelíbilo, bylo jak postavy ke konci proklouzávaly dějem a vše jim nerealisticky procházelo.

Bookworm11
16.02.2020 5 z 5

Temná, zvrácená, ale opravdu originální kniha.
Ukazuje, že skutečně neexistuje dobro a zlo - každý má totiž své motivy, o nichž si myslí, že jsou správné.

JupiterOnFire
30.01.2020 odpad!

Ani nevím o čem to vlastně má být. Pochopila jsem, co se tím autorka snažila říct, ale jinak je kniha totálně o ničem. Nesympatické postavy, zmatené použití retrospektivy a téměř nulový spád. Ani styl psaní mi vůbec nesedl. Knihu jsem někde za polovinou odložila a vracet se k ní nehodlám.

MayaBu
03.11.2019 5 z 5

Velice čtivé, dosti akční a nápadité. Ale hlavně - ty postavy!

Hlavní aktéři jsou padouši jeden jako druhý, ale čím víc se o nich průběžně dozvídáte (autorka tyto informace velmi chytře dávkuje postupně v retrospektivních kapitolách), tím víc pochybujete o svých sympatiích jak k Elimu, tak k Victorovi. Nejen oni, ale i vedlejší postavy dostávají zaslouženě hodně prostoru a o to je tahle knížka ještě lepší.

NeObyčejným by tuze slušel další díl (a v originále skutečně vyšel), tak třeba se ho někdy taky dočkáme.

Shaxx
01.11.2019 5 z 5

Tohle bylo skvělé! Prosím, udělejte z toho někdo komiks!
Komiksový styl, ponurá a temná atmosféra, smazání hranice mezi dobrým a zlým a celkově všechno mi sedlo. Schwab se každou knížkou víc a víc vypisuje a líbí se mi, kam směřuje :)

superschopnosti

V. E. Schwab (p)