Němci v Čechách

Němci v Čechách https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157640/bmid_nemci-v-cechach-YPN-157640.jpg 4 11 3

Kniha o německé menšině v Českých zemích a Československu v letech 1848-1946.

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Pragma

Abroš
22.03.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších na téma historie soužití Čechů s Němci v našem státě.Autor jako emigrant neměl přístup k oficiálním českým zdrojům,a o to je kniha hodnotnější

dedliipf
03.11.2019 4 z 5

Odborný pohled na situaci Němců v Čechách z perspektivy vysoké politiky a státu. Napsáno hezky stravitelně, ale ne stoprocentně lineárně a chronologicky (ale dá se to přežít). Kniha osvětluje etnické poměry v novém státě a složité vztahy, které zdědil po monarchii, a jejich vyvrcholení odsunem. Ten rozhodně nebyl reakcí na odhalená zvěrstva války, ale skutečně důsledkem osmisetleté společné historie, sporů a čtyřicetiletého myšlenkového vývoje Edvarda Beneše. Rozhodnuto bylo už v polovině války. A následky ovlivnily politické směřování Česka na zbytek století...

Dojem, co jsem si odtud odnesla: Československo za první republiky vypadá jako pouhý nástroj velkých vítězů První světové války pro zachování míru, (1) aby se Němci nemohli spojit pod ideologií pangermanismu, (2) aby nedošlo k navrácení poměrů R-U, tedy další velké mocnosti. Jakmile tento nástroj přestal fungovat... inu to známe z Mnichova. A tenhle pocit pro patriota příjemný není.

Roberta
21.10.2017

Koupeno na vlakovem nadrazi, jen tak...Velmi zajimave, precetla jsem ji behem cesty celou. Kdy jsem dostala informace o souziti Cechu a Nemcu v zemich kruny ceske? Pred rokem 1989 na zakladni skole. Ostuda, co? Proc me vlastne dejepis ve skole nebavil? Objevil se prede mnou prostor, ktery musim probadat. Prisaham, ze ta knizka byla napinavejsi, nez kriminalni bestselery :-)