Nejsem jako vy

Nejsem jako vy https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87064/bmid_nejsem-jako-vy-bTc-87064.jpg 5 1088 291

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

House Rules , 2010

absa2611
20.02.2024 5 z 5

Nemám co bych dodala víc, než už je zde napsáno.
Výborná kniha.

Bookaholik
16.02.2024 5 z 5

Skvělá kniha, jako ostatně všechno od Picoultové :), ale na konci mi chybí ještě ta jedna poslední informace!!! :D

Anette99
01.02.2024 5 z 5

Další skvělá knížka od Jodi, tentokrát o autismu a Aspergerově syndromu.

Sledujeme osmnáctiletého Jacoba, který právě Aspergerem trpí. Jacob má moc rád svoji lektoru Jess, ale ta je později nalezena mrtvá, a vypadá to, že ji někdo brutálně zavraždil. Kdo to mohl udělat? Podezření brzy padá na Jacoba, který se do toho díky své nemoci (a společně s ní i díky nepochopení od cizích lidí) ošklivě zamotává, je obviněn a nakonec ho čeká soud, který rozhodne o jeho vině či nevině...

Jacobův život a proces sledujeme nejen z pohledu samotného Jacoba ale i z pohledu jeho rodiny (matka, bratr) a dvou cizích lidí (detektiv a právník). Tyto různé pohledy nám skvěle vykreslují, jaký je život s tímto syndromem náročný - geniální chlapec, který je ale ztracen ve svém světě, jeho matka samoživitelka, která by pro syna udělala vše, a nakonec jeho bratr, který musí díky Jacobově nemoci snášet různá omezení a pravidla. Detektiv a právník nám potom ukazují, jak někoho takového vidí cizí, nezasvěcení lidé.

gladya
31.01.2024 5 z 5

Líbilo se mi to. Nejvíc oceňuji, že je tam popsán nejen pohled člověka, který je v něčem "jiný", ale taky matky a sourozence. Rodiče jsou dospělí a s jinakostí a speciálními potřebami potomka se můžou nějak vypořádat. A ne každý to dokáže. Ale co sourozenci? Jak malé dítě pojme, když se rodina přizpůsobuje potřebám bráchy či ségry a ono se možná cítí odstrkované?
Zaujalo mě, že autorka (nebo alespoň matka v knize) bere jako fakt souvislost autismu a očkování, to se, pokud vím neprokázalo, ale budu pátrat.
A zajímavá věc je odpovědnost člověka za své činy.

Alexxxka
27.01.2024 5 z 5

Jodi Picoult patří k mým oblíbeným autorům. A tahle knizka to potvrdila. Opět bravurní - to jak umí vykreslit postavy, jak se na nějaké téma dokáže podívat s několika úhlů pohledu. Wau. Tohle se vážně povedlo a doporučuji!!!!

evask
25.01.2024 5 z 5

Moc zajímavá, poučná a pěkná knížka. Na mě trochu rozvleklá. Mám přečtené tak čtyři pětiny a nevydržela jsem to a koukla na konec - takový se dal čekat. Nedočtený zbyteček už asi jen tak prolistuju. Ale k přečtení určitě doporučuju!
PS: Nakonec jsem dočetla a změnila své hodnocení na pět *.

LivN
22.01.2024 5 z 5

(SPOILER) To bylo teda čtení. Mám ráda když čtu knížku, která mi něco dá. A tahle mi dala dost od Aspergerového syndromu po soudní přelíčení. Není to moje první knížka od Jodi, takže jsem defakto věděla, co mě asi čeká. Dávám plný počet hvězd a doporučuji přečíst. Téměř do konce jsem nevěděla jak to dopadne. Měla jsem své typy, ale tohle jsem nečekala.

ninano
24.11.2023 4 z 5

Zajímavá kniha s detektivními prvky. Pro ty, co neznají, dozvíte se něco o Aspergerově syndromu.

1Listicka
13.10.2023 4 z 5

Detektivka a psychologický román v jednom. Doporučuji.

Alaglesia
05.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Uf, to nebylo vůbec lehké čtení. Sama mám doma syna s PAS a postiženého bratra. Takže jsem naprosto chápala vypravěčskou rovinu matky, sourozence i samotného hrdiny s Aspergrem.
Jodi opět skvěle uchopila a vystihla určité téma. Kriminální případ vykreslila tak skvěle, že jsem to ve čtvrt knize nevydržela a nalistovala samotný závěr, abych věděla, jak to teda je. Samotné rozuzlení je v posledních třech kapitolách. A Jodi opět nechává, jako většinou, otevřený konec a dává tím prostor čtenáři, aby si dopsal příběh podle svého.
Skvěle vykreslila Jacobův pobyt ve vězení a celkově, jak nahlíží společnost na lidi s tímto postižením. Vypadají normálně, ale něco je s nimi v nepořádku. Jak říká kamarádka, která má syna s Aspergrem a zaznamenala jsem tu myšlenku i u jednoho z hrdinů knihy, kdo to nežije, nedokáže to pochopit

Holly.W
25.09.2023 5 z 5

Další brilantní kniha od této skvělé spisovatelky. Napůl detektivka, napůl psychologický román.
Sledujeme vyšetřování vraždy mladé ženy, studentky, která je zároveň lektorkou sociálních dovedností mladého chlapce - Jacoba. Jacob je obviněn z její vraždy. Jacob má aspergerův syndrom. Jacob je zapáleným obdivovatelem vyšetřování vražd.
Tato kniha osahuje spoustu informací o autismu a aspergerově syndromu. Díky Jacobově vyprávění se čtenář může pokusit vcítit do osoby s takovým postiženým. Pokusit se pochopit jak cítí, proč jedná tak jak jedná.
Kniha dá čtenáři námět k zamyšlení, jaké to je, být rodičem takového dítěte, jaké to je být jeho sourozencem. A ano, je to asi sakra těžké a nedovedu si to vůbec představit. Rodiče už nikdy nebudou mít život jako dřív, jejich sny a touhy upadnou do pozadí, jejich pozornost potřebuje 24 hodin denně toto dítě. A sourozenci, ti jako by ani nebyli.
Po celou dobu čtení mi v hlavě šrotovalo: "on nemůže být vrah, není toto schopen, chudáček". Ale ten červík pochybnosti, že možná schopen byl, tam stále hlodal.
Kniha stojí za přečtení, doporučuji.

Nekonečná
22.09.2023 4 z 5

Kniha zajímavá, jiná, náročnější na čtení, některé pasáže jsem přeskakovala. Moje druhá kniha od autorky, první Vlk samotář, se mi líbila víc a četla o něco lépe. Určitě doporučuju, stojí za přečtení, téma Aspergerova syndromu a autismu je tu skvělé zpracováno, konec mě překvapil

FoxFox
15.08.2023 5 z 5

Moje v pořadí už šestá kniha od Jodi, což jistě o něčem vypovídá. Na tuhle jsem se obzvlášť těšila kvůli jejímu tématu, příběhy o lidech, kteří jsou "jiní", mě moc baví. Jodi však pojala tématiku autismu zase z jiného úhlu, než jsem zvyklá, zato s pečlivostí jí vlastní.
Velká část knihy se odehrává v soudní síni, nejedná se tedy o žádnou oddechovku, ale spíš o náročnější čtení. U jednotlivých kapitol se střídají vypravěči, kromě hlavního hrdiny, autisty Jacoba, nám popisují strasti i radosti společného života s ním i jeho matka a bratr. Do příběhu se postupně zaplétá více postav, které zasahují do děje. Jediné, co mě zklamalo, byl konec. Musím ale vyjádřit obdiv autorce za nastudování tématu.

kikies
14.08.2023 5 z 5

Další bravurní výkon Jodi Picoultové - opět se dozvídáme něco nového, tentokrát prozkoumáváme do hloubky Aspergerův syndrom. Dlouho jsem se knize vyhýbala, téma mě nelákalo, ale nakonec jsem ráda, že jsem se odhodlala. Příběh je opět velmi silný, nabitý emocemi, čtivý jako obvykle, pohltí vás a vyplivne až na konci. Budete s hrdiny plakat, rozčilovat se i smát se. Budete je obdivovat, někdy je nebudete chápat, docela často jim nebudete ani rozumět... ale díky tomu jsou tyhle knížky tak skvělé. Doporučuji.

Akinimod25
02.08.2023 5 z 5

Kniha byla skvělá, perfektně vykreslené rysy Aspergerova syndromu a důsledky tohoto syndromu na rodinu. Četla jsem knihu s napětím a chvíli si opravdu myslela, že vím, kdo je vrah. Konec mě opravdu překvapil. Picoultová naprosto skvělá.

Martina157
22.07.2023 5 z 5

Skvělá kniha jako každá od této autorky.

LadyCarousel
04.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Mistrne vykresleny zivot autisty. Dokonce jsem se i vickrat nez parkrat hlasite zasmala, protoze Jacob proste byl vtipny a svym zpusobem jsem ho chapala. Ale proc pak upozornil ke konci na sacek caje ve drezu? Konec se dal tak nejak cekat, jeste to mohlo dopadnout tak, ze by to byl ten bratr a on za nej sel sede,t ale tomu kapitoly Theo nenasvedcovaly. Nejhorsi na tom je, ze tohle nepochopeni osobnosti a te diagnozy muze vest pri vyslechu k mnoha chybnym zaverum. Z americkeho soudnictvi vim, ze pokud se nekdo, i pod natlakem falesne jednou prizna, pak se uz veze celou dobu a je tezke se z toho dostat.

santa1212
17.06.2023 5 z 5

Fantastická knížka. Kombinace detektivky, thrilleru a románu o životě rodiny s dítětem majícím Aspergerův symbol. Čte se skvěle až do úplného závěru. Doporučuji.

martunka
14.05.2023 5 z 5

Autorka mě opět nezklamala! Tohle je další silný příběh, který podala naprosto skvěle...

tittanie
19.04.2023

Autorku znám. Ale říkala jsem si, že tuhle knihu asi číst nechci, ale narazila jsem na ni v knihovně, tak jsem si říkala, tak si ji půjčím. A musím říct, že jsem neudělala chybu.
Kniha se čte sama. Je to velice zajímavé téma z pohledu matky a obou synů. Pořád jsem musela nad něčím přemýšlet.
Celou dobu jsem si říkala, že je to na 5* a že se těším na konec, který bude určitě šokující, ale za mě nebyl. Čekala jsem nějak víc.
...16 je ze všech čísel nejhorší je sudá, její druhá odmocnina je sudá a druhá odmocnina druhé odmocniny je sudá...

autismus vraždy Aspergerův syndrom zmizení lidí

Jodi Picoult
americká, 1966
2014  92%Vypravěčka
2005  90%Je to i můj život
2015  86%Čas odejít
2011  90%Nejsem jako vy
2017  87%Velké maličkosti

Kniha Nejsem jako vy je v

Přečtených1 494x
Chystám se číst1 188x